Enflamatuar Hastalıklar

Meralgia Parestetika Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Meraljia parestetika (MP), (lateral femoral kuteneal sinir adı verilen sinirin kasık düzeyinde bası altında sıkışması sonucu meydana çıkan ve bazı belirti ve bulguları tanımlamak için kullanılan bir terimdir).

Lateral femoral kuteneal sinir sıkışması (meralgia parestetika nedir?)

Meralgia parestetika (MP), (lateral femoral kuteneal sinir adı verilen sinirin kasık düzeyinde bası altında sıkışması sonucu meydana çıkan ve bazı belirti ve bulguları tanımlamak için kullanılan bir terimdir). Sadece duyusal lifler içeren sinir kasık bağının altından geçerken bası altında kalır. Bu sendrom çoğunlukla sinirin mekanik yollarla kronik irritasyonu sonucu gelişir.

Meralgia parestetika neden olur?

Meralgia parestetika nedenleri arasında obezite, büyük ve sarkık göbeklenme yapısı, hamilelik, geçirilmiş cerrahi operasyonlar (kasık fıtığı, rahim ameliyatları gibi), polis veya tamircilerin kullandığı kemerler, tümörler, bel fıtığı, trafik kazasına bağlı emniyet kemeri yaralanmaları, diyabet (şeker hastalığı), bölgeye alınan kuvvetli darbeler, gençlerin giydiği düşük bel dar kot pantolonlar ve zorlanarak yapılan egzersizler gibi nedenlerden meralgia parestetika oluşabilir. Meralgia parestetika genellikle bel ve kalça problemleri ile karışabilir. Meralgia parestetika tedavi edilebilen bir problemdir.

Meralgia parestetika belirtileri

Meralgia parestetika belirtileri arasında kasık bölgesinde, uyluk dış, yan ve ön tarafında uyuşma, karıncalanma ve ağrı gibi belirtiler görülür ve ağrı genellikle batıcı, yanıcı şekildedir. Ağrı uyuşukluğa oranla daha fazla hissedilir. Ağrı temas veya hareket etme ile artar ve hastalar genellikle üzerindeki ağırlıkları boşaltır.

Meralgia parestetika teşhisi

Meralgia parestetika teşhisinde şikayetler şiddeti devamlı değildir ve bazı gün azalır bazende artar. Ortopedi uzmanının yapacağı fizik muayenede uyluğun yan ve ön tarafında hissizlik ve dokununca artan yanıcı ve batıcı ağrılar tanıda yardımcı olur. Fizik muayeneden sonra kompresyon testi denilen test tanıda önemlidir. Ayrıca sinir ileti çalışmaları ve iğne elektromiyografisi (EMG) tetkiki incelemeleri ile tanı netleşir.

Meralgia parestetika tedavisi

Meralgia parestetika tedavisinde öncelikle altta yatan neden incelenmelidir. Altta yatan neden araştırıldıktan sonra, hastanın kilo vermesi, dar olmayan giysiler giymesi, kemer değişikliği yapması, spor ya da egzersiz yapıyor ise ara vermesi, istirahat etmesi, antiinflamatuar ilaç tedavisi, pulsed radyofrekans nöromodülasyonu (PRF) denilen fizik tedavi yöntemi, miyofasiyal ağrı sendromu için uzun süreli analjezi sağlamada alternatif tedavi olarak tercih edilmektedir. Bunların dışında ağrı olan bölgede lokal kortikosteroid enjeksiyonu ve cerrahi olarak siniri gevşetme tedavisi uygulanır.

Kalça hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Kalça kırıkları nedenleri ve tedavisi
 2. Kalça ağrısı neden olur
 3. Priformis sendromu nedir
 4. Kasık ve uyluk iç kısmında ağrı neden olur
 5. Kalçada kemik çürümesi neden olur
 6. Kalça kireçlenmesi neden olur
 7. Çocuklarda kalça çıkıkları neden olur

12 Yorum

 1. Birsu

  14 Eylül 2017 at 02:36

  Merhaba.Lutfen baba tardiv edin.Bende meralgie parestetika var.Bel fitik ameliyatlarimdan kaunakliyor galiba.Sol kalça ve pelvik bolgede cok ağrı hissediyorum. Bir yardım istiyorum.Lutfen beni yönlendirin.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Eylül 2017 at 15:28

   Ameliyat eden doktorunuza ve nöroloji uzmanına başvurmanızda fayda vardır.

   Eğer meralgia parestetika belirtileri ameliyattan önce de vardı ise, bu durum ameliyat öncesinden olabilir. Bu nedenle nöroloji doktoru ile bu durumu değerlendirmenizde fayda vardır.

   Geçmiş olsun.

 2. ISMAIL

  5 Mart 2018 at 00:04

  Kalçamin sağ tarafında ve bacağımin üstünde yanık ve ağrı hissi var. 19 yaşında erkegim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Mart 2018 at 21:36

   Siyatik sinir ile ilgili bir durum olabilir. Siyatik sinire bası yapan bir fıtık, siyatik sinir ile ilgili kemiklerde ya da eklemlerde iltihabi bir durum, omurga ile ilgili fıtık haricinde bir durum olabilir. Romatizmal bir hastalık ile ilişkili bir durum olabilir.

   Bir fizik tedavi uzmanına gitmenizde fayda vardır. Fizik tedavi doktorundan bir sonuç alamazsanız, durumun romatolojik, nörolojik olarak da değerlendirilmesi gerekir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 3. Murat

  31 Mart 2018 at 22:17

  Kasık tarafımda çoğunlukla yürüdüğümde baya uyuşma ve hissizlik var sebebi nedir ne yapmam gerekir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Nisan 2018 at 00:42

   Alt omurga kısmında, kalçada veya bu bölgelerde siyatik sinirin veya o bölgeden geçen başka bir sinirin sıkışmasına, basıya veya hastalanmasına, zedelenmesine bağlı olabilir. Hem nöroloji hem de fizik tedavi uzmanları tarafından değerlendirmeler yapılmasında fayda vardır. Kasık fıtığı gibi bir durum olabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 4. Fatma

  18 Mayıs 2018 at 09:57

  İyi günler sağ kalçamda kalçamın içinden bacağıma doğru gelen üst baldırlm alt baldırımda ayak bileğimde yanma ağrıma var. Özellikle de ağrıyı sağ kalçamın içinde kasığıma doğru daha da şiddetli ve hafif bir şekilde de belimin sağına vuruyor. Ne olabilir acaba hangi bölüme gitmeliyim. Şimdiden teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   22 Mayıs 2018 at 19:55

   Siyatik sinire bası yapan bel fıtığı gibi bir durum olabileceği gibi iltihabi bir durum da olabilir ya da başka bir durum. Fakat durum ne olursa olsun en kısa zamanda doktora başvurmayı ihmal etmemenizde fayda vardır. Fizik tedavi ve sinir-beyin cerrahisi gibi alanlarda araştırılması faydalı olacaktır. Bunlardan bir sonuç alınmaz ise romatoloji bölümünde de araştırma yapılması gerekebilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 5. Yakup Alpsoy

  26 Ekim 2018 at 13:59

  Bende meralgia parestetika var. Sol ust bacagim uyusuk. Uyudugum zaman sirt ustu uyuyorum. Ve uyandigimda dizimi toparladigim vakit yirtilir gibi aci veriyor. Ve acidan asiri bagiriyorum. Yani bu aci ne bas agrisi ne dis agrisina benziyor. Daima uyusuk ama agri uyandigimda 30 saniye cok agri oluyor.. bana bilgi verebilirmisiniz

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Ekim 2018 at 11:38

   MERALJİA PARESTETİKA, lateral femoral sinirin sıkışma sendromudur. İnguinal ligament (bağ) seviyesinde meydana gelir. Orta yaş grubunda daha sık görülür.

   MERALJİA PARESTETİKAYA YOL AÇAN NEDENLER 3 GRUPTA DEĞERLENDİRİLEBİLİR. Bunlar; intrapelvik nedenler, ekstrapelvik nedenler ve mekanik nedenlerdir.

   * İntrapelvik nedenler; gebelik, abdominal tümörler, uterus kitleleri, abdominal aort anevrizması, divertikülit veya apandisit gibi yer kaplayan oluşumlardır.

   * Ektrapelvik nedenler; spina iliaka anterior süperior bölgesine olan travmalar, emniyet kemeri baskısı, sıkı giysiler, kemer, korse, obezite gibi nedenleri sayabiliriz.

   * Mekanik faktörler arasında ise uzun süre oturma, uzun süre ayakta durma, bacaklar arasındaki uzunluk farklarıdır.

   * Diyebitis meliitus gibi sistemik bazı hastalıklara bağlı da meraljia parestetika meydana gelebilir.

   Eğer neden tam olarak bilinmiyorsa, öncelikle nedenin bulunmasında fayda vardır.

   Meraljia parestetika ağrı benzerliği olduğu için lomber radikülopati sendromu ve kök lezyonları ile de karışabilir, bu nedenle bunlardan ayırıcı tanısı önemlidir.

   Doktorunuz ile daha detaylı konuşmanız önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 6. .

  13 Mart 2019 at 23:55

  Bana de bu tanı kondu.ayakta kaldığım zaman gözümden yaş akacak kadar canım acıyor. Oturunca 10 dakika sonra geçiyor.bicak saplasam hissetmiyecek gibiyim. Günlük hayatta his kaybı acı vermiyor. Ama dokununca üst baldirlara ısı degisikligi ve his değişikliği var şişman bir kadınım. Çaresi var mı?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Mart 2019 at 01:52

   Meralgia parestetika, uyluğun dış yüzeyinde yanma, hissizlik, karıncalanma gibi anormal hislere neden olan bir durumdur. Bu durum lateral femoral kutanöz sinirin etki alanında oluşur ve sinirin kasıkta inguinal ligamentin altından geçerken sıkışmasına bağlıdır.

   Marelgia parestetika durumunda tedavi konservatif ve cerrahidir.

   Konservatif tedavide; non-steroid antiinflamatuar ilaçlar, kas gevşetici ilaç, B vitamini desteği ve yatak istirahati, sıkı-dar ve kemer ve pantolon kullanımının önlenmesi, kilolu hastaların kilo vermesi, bacak kısalığı olanlarda kısa bacağın topuğunun yükseltilmesi, bazı fizik tedavi yöntemleri gibi yöntemler uygulanır.

   Marelgia parestetika durumunda uygulanan diğer tedaviler ise anestezik steroid enjeksiyonu ve cerrahidir. Ayrıca fizik tedavi uygulamalarından hidroterapi, TENS uygulaması gibi yöntemler de ağrıyı azaltmada yardımcı olabilir.

   Kilolu olduğunuzu dile getirmişsiniz, bu nedenle kilo vermeniz fayda sağlayabilir. Fizik tedavi uzmanınız ile tedavi yöntemleri hakkında daha detaylı görüşmenizde fayda vardır. Kilo vermek için bir diyetisyenden yardım almanız önemlidir. Bası kilolu olmanıza bağlı olabilir.

   Geçmiş olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git