Enflamatuar Hastalıklar

Meralgia Parestetika Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Meraljia parestetika (MP), (lateral femoral kuteneal sinir adı verilen sinirin kasık düzeyinde bası altında sıkışması sonucu meydana çıkan ve bazı belirti ve bulguları tanımlamak için kullanılan bir terimdir).

Lateral femoral kuteneal sinir sıkışması (meralgia parestetika nedir?)

Meralgia parestetika (MP), (lateral femoral kuteneal sinir adı verilen sinirin kasık düzeyinde bası altında sıkışması sonucu meydana çıkan ve bazı belirti ve bulguları tanımlamak için kullanılan bir terimdir). Sadece duyusal lifler içeren sinir kasık bağının altından geçerken bası altında kalır. Bu sendrom çoğunlukla sinirin mekanik yollarla kronik irritasyonu sonucu gelişir.

Meralgia parestetika neden olur?

Meralgia parestetika nedenleri arasında obezite, büyük ve sarkık göbeklenme yapısı, hamilelik, geçirilmiş cerrahi operasyonlar (kasık fıtığı, rahim ameliyatları gibi), polis veya tamircilerin kullandığı kemerler, tümörler, bel fıtığı, trafik kazasına bağlı emniyet kemeri yaralanmaları, diyabet (şeker hastalığı), bölgeye alınan kuvvetli darbeler, gençlerin giydiği düşük bel dar kot pantolonlar ve zorlanarak yapılan egzersizler gibi nedenlerden meralgia parestetika oluşabilir. Meralgia parestetika genellikle bel ve kalça problemleri ile karışabilir. Meralgia parestetika tedavi edilebilen bir problemdir.

Meralgia parestetika belirtileri

Meralgia parestetika belirtileri arasında kasık bölgesinde, uyluk dış, yan ve ön tarafında uyuşma, karıncalanma ve ağrı gibi belirtiler görülür ve ağrı genellikle batıcı, yanıcı şekildedir. Ağrı uyuşukluğa oranla daha fazla hissedilir. Ağrı temas veya hareket etme ile artar ve hastalar genellikle üzerindeki ağırlıkları boşaltır.

Meralgia parestetika teşhisi

Meralgia parestetika teşhisinde şikayetler şiddeti devamlı değildir ve bazı gün azalır bazende artar. Ortopedi uzmanının yapacağı fizik muayenede uyluğun yan ve ön tarafında hissizlik ve dokununca artan yanıcı ve batıcı ağrılar tanıda yardımcı olur. Fizik muayeneden sonra kompresyon testi denilen test tanıda önemlidir. Ayrıca sinir ileti çalışmaları ve iğne elektromiyografisi (EMG) tetkiki incelemeleri ile tanı netleşir.

Meralgia parestetika tedavisi

Meralgia parestetika tedavisinde öncelikle altta yatan neden incelenmelidir. Altta yatan neden araştırıldıktan sonra, hastanın kilo vermesi, dar olmayan giysiler giymesi, kemer değişikliği yapması, spor ya da egzersiz yapıyor ise ara vermesi, istirahat etmesi, antiinflamatuar ilaç tedavisi, pulsed radyofrekans nöromodülasyonu (PRF) denilen fizik tedavi yöntemi, miyofasiyal ağrı sendromu için uzun süreli analjezi sağlamada alternatif tedavi olarak tercih edilmektedir. Bunların dışında ağrı olan bölgede lokal kortikosteroid enjeksiyonu ve cerrahi olarak siniri gevşetme tedavisi uygulanır.

Kalça hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Kalça kırıkları nedenleri ve tedavisi
  2. Kalça ağrısı neden olur
  3. Priformis sendromu nedir
  4. Kasık ve uyluk iç kısmında ağrı neden olur
  5. Kalçada kemik çürümesi neden olur
  6. Kalça kireçlenmesi neden olur
  7. Çocuklarda kalça çıkıkları neden olur

16 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git