Cinsel Yaşam

Menopozda Cinsellik Ve Cinsel Sorunlar

Menopoz döneminde (postmenopozal dönemde) cinsel isteğin azalması bir kural değildir. Fakat genelde görülen, menopoz döneminde cinsel istekte azalmadır. Bazı kadınlarda menopoz döneminde cinsel istekte artış bile olabilir.

Menopoz dönemi cinsel yaşam nasıl olur?

Menopoz döneminde (postmenopozal dönemde) cinsel isteğin azalması bir kural değildir. Fakat genelde görülen, menopoz döneminde cinsel istekte azalmadır. Bazı kadınlarda menopoz döneminde cinsel istekte artış bile olabilir.

Çünkü bu dönem üreme döneminin sonlanması nedeni ile serbest bir şekilde cinsel ilişki yaşayabileceklerini düşünmek bazı kadınları daha çok cinsel isteğe iter. Fakat sık görülen, cinsel istekte azalmadır. Buradaki en önemli etken östrojen ve progesteron hormonunun düşmesidir.

Bunların yanı sıra menopoz ile birlikte ortaya çıkan vücuttaki görülen değişiklikler (göğüslerde ve vajende küçülme, bu bölgelerdeki mukozaların ve derilen çok kırılgan, hassas olması) gibi etkenler menopoz döneminde cinsel isteği azaltan faktörlerdir. Bu tür durumlar tedavi edilebilir. Kaliteli bir cinsel yaşam lüks değil bir haktır ve bu hak, eşi olan her birey için yaşam boyu geçerlidir.

Menopozda cinsel organlarda nasıl değişiklikler olur?

Menopoz döneminde yeterli östrojen hormonu salgılanmaması nedeni ile vajinal doku çok kırılgan bir hale gelir. Ayrıca bu dönemde vajinal bezlerden salgılanan bazı salgılar çok azalır. Bu salgılar cinsel birleşme sırasında kayganlığı sağlayan salgılar olduğu için bu salgı olmaz ve buna bağlı vajinal kuruluk oluşur.

Bu dönemde çok sık enfeksiyonel sorunlar olur. Cinsel birleşme esnasında oluşan ağrı, menopoz döneminde görülen en önemli cinsel sorunlardan biridir. Östrojen hormonu salgısının azalması nedeni ile göğüslerde küçülme, deride kırışıklık, deride incelme, koku salgılayan ter bezlerindeki görülen değişiklikler gibi birçok etken cinsel fonksiyonları olumsuz yönde etkiler. Yine hormonal düşüş kadının seksüel hayal kurma düşüncelerini de olumsuz yönde etkiler.

Menopoz döneminde görülen cinsellik ile ilgili rahatsızlıklar

Menopoz döneminde en sık görülen şikayetler vajinal kuruluk, cinsel birleşme esnasında kadının yaşadığı ağrı, cinsel ilişki sırasında kanama olması gibi şikayetlerdir. Bu sıkıntılar kadınları korkutabilir. Menopoz döneminde ayrıca testosteron hormonunun da eksikliğine bağlı cinsel isteksizlik artış gösterir.

Menopoz dönemi kadınlarda cinsel kaygı neden olur?

Bu dönemde kadınlar cinselliklerini tamamladıklarını, anneanne ve babaanne olma yolunda ilerlediklerini ve cinselliğin kendileri için gereksiz olduğunu düşünürler. Bazı kadınlarda menopoz döneminde artık cinsel ilişki istemedikleri, orgazm olamadıkları ve bundan dolayı da cinsellikten uzaklaşma görülür.

Bazı hanımlar menopoz döneminde kilo alırlar, göğüsleri küçülür, saçları dökülür, ciltleri kırışır ve bu etkenler nedeni ile kadınlar kendilerini cinsellikten uzaklaştırır. Bu kadınlar eşleri cinsel ilişki istediği halde, kendilerini beğenmedikleri için cinsel birleşmeden kaçarlar. Bütün bu problemler menopozdaki kadında cinsel kaygıya neden olur.

Menopozdaki kadına eşi cinsel konularda nasıl davranmalı?

Menopoz ve cinsel yaşam

Menopoz ve cinsel yaşam

Menopozdaki cinselliğin diğer bir elemanı da eşidir. Menopoz döneminde kadının eşi kadına yeterli cinsel uyarıyı vermez ise sadece kadının cinselliği istemesi ile olumlu bir cinsel yaşam beklenemez. Bu nedenle menopoz dönemindeki kadına eşinin desteği çok önemlidir. Ayrıca kadının eşinin cinsel performansının da önemi büyüktür.

Bunların yanı sıra, menopoz döneminde gerçekleşen diğer belirtiler konusunda kadının eşinin bilgili olması gerekir. Bütün bu değişimleri ve sıkıntıları menopoz döneminde eşler birbiri ile paylaşır ise bu dönemde cinsel yaşam daha stressiz geçer. Menopoz döneminde kadında cinsel fonksiyon bozukluğuna yol açan faktörlerden biri de eşi, eşinin tedavi olmaktan çekindiği cinsel problemleri ve eşinin yaklaşımıdır.

Menopoz döneminde cinsel isteksizlik tedavi edilir mi?

Menopoz döneminde cinsel isteksizliğin birçok nedeni vardır. Cinsel isteksizliğin temel nedeni östrojen hormonunun azalmasıdır. Östrojen hormonu tedavisi ile kadınlardaki ağrılı ilişki ve bu sıkıntılar giderilebilir.

Fakat kadınlarda da seksüel isteği sağlayan östrojen hormonundan çok, testosteron hormonudur. Menopozdaki kadınlarda salgılanan testosteron hormonu da azalır. Doktorun verdiği çok az ve dikkatli dozlarda verilen tetosteron hormonu tedavisi, cinsel isteği arttırmada faydalıdır.

Bunların dışında menopoz döneminde vajinal kanlanma da azalır ve kanlanmayı arttıran bazı ilaç tedavileri ile bu durumun da tedavisi yapılabilir.

Menopoz döneminde vajinal kuruluk nasıl giderilir?

Menopoz döneminde vajinal kuruluğun en önemli sebebi östrojen hormonu azlığıdır. Östrojen hormonu azlığı nedeni ile bu bölgede kan akımı, sulanma ve bazı salgılar azalır ve bu nedenle cinsel birleşme sırasında ağrı, kanama, yanma ve kuruluk olur. Bu durum ağız yolu ile ya da vajinal yolla verilen östrojen hormonu tedavisi ile tedavi edilir. Bu tedavinin süresi uzun olabilir.

Menopozda cinsel ilişki sırasında ağrı nasıl tedavi edilir?

Menopoz ve cinsel sorunlar

Menopoz ve cinsel sorunlar

Menopoz döneminde cinsel ilişki sırasında her zaman ağrı olmayabilir. Fakat genellikle cinsel ilişki sırasında ağrı şikayeti vardır ve bunun nedeni vajinal kuruluk tur. Vajinada bu ıslaklığı sağlayan yine östrojen hormonudur.

Vajinal ağrı ile birlikte kanama da olur ise bu önemli bir şikayettir. Cinsel ilişki sırasında kanama, mukozada ki incelmeye bağlı olabileceği gibi altında yatan başka bir nedene bağlı olabilir. Başka bir neden olup olmadığının anlaşılması için mutlaka smear testi ve rahim ultrasonografisi yapılmalıdır.

Menopoz döneminde ön sevişme ve önemi

Menopozdaki kadınlarda cinsel olarak hayal kurma ve cinsel istek duyma azalmıştır. Aynı zamanda uyarılma sıklığı da azalır. Bu nedenle menopoz döneminde ön sevişme oldukça önemlidir. Menopoz döneminde ön sevişmeler ile cinsel istek arttırılabilir. Menopoz döneminde ön sevişme ne kadar uzun tutulur ise orgazm kalitesi o kadar iyi olur.

Menopozdan sonra orgazm sorunu olur mu?

Orgazm bir sonuçtur ve bu sonuca varmak için seksüel istek, seksüel uyarılma ve sonrasında da orgazm gerçekleşmesi gerekir. Bütün bu durumlar tam olarak gerçekleşir ise menopozda da orgazm olmak mümkündür.

Bu gibi durumlarda bazı hormonal ve kanlanmayı arttıran ilaç tedavilerinden yararlanmak faydalı olabilir. Menopoz dönemindeki kadının cinsel mutluluğu için onu anlayan ve anlayış gösteren bir eş, bu dönemi en iyi şekilde atlatmada çok ama çok önemlidir.

Menopoza giren kadın hamile kalır mı?

Menopoza giren kadın hamile kalmaz. Çünkü bu kadınların yumurtalıklarında yumurta hücreleri yoktur. Yumurta hücresi olmayan bir kadında hamilelik gerçekleşmez.

Bazı kadınlar menopozu yanlış algılayabilir. Menopoz, son adet gördükten sonra 12 ay süresince adet görülmemiş dönemdir. Bazı hastalıklar nedeni ile kadın menopoza girdiğini zannedebilir. Fakat diğer menopoz bulguları olmadan menopoz gerçekleşmiş sayılmaz.

Örneğin, kadında ateş basmaları, terlemeler, psikolojik bazı değişiklikler gibi menopozu andıran değişiklikler olmadan kesin menopoza girilmiş sayılmaz. Düzensiz adet dönemlerinde ve benzer menopoz belirtileri varlığında menopoza girdim diye korunmasız gerçekleşen cinsel birleşme sonucunda hamile kalınabilir.

Menopoz dönemi ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Menopoz dönemi sıcak basması neden olur
  2. Menopoz belirtileri ve tedavisi
  3. Menopoza girme yaşı uzatılabilir mi
  4. Vajinal kuruluk neden olur

2 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git