Hastalıklar ve Tedaviler

Menopoz Sıkıntılarını Hafifletmek İçin Öneriler

İnsan yaşamı bir süreç olarak düşünülürse, menopoz dönemi kadınlar açısından mutlaka geçirilecek bir süreçtir.

İnsan yaşamı bir süreç olarak düşünülürse, menopoz dönemi kadınlar açısından mutlaka geçirilecek bir süreçtir. Menopoz hormon dengesinin değişmesi sonucu overlerden androjen hariç steroidlerin sağlanmasının azalması, östrojen yapımının yavaş yavaş azalarak amenoreye varması ile oluşur. Buna bağlı olarak da kadınların %50 gibi bir oranında psikolojik, fizyolojik ve davranışsal değişiklikler görülmektedir.

Menopoz sıkıntıları nasıl hafifletilir?

Menopoz sıkıntıları bundan 25-30 yıl önce şimdiki kadar önem arz etmemekte idi, çünkü menopoza giren kadınlara yardımcı olması için östrojen ilaçları veriliyordu. Şimdilerde bu ilaçların meme kanseri, yumurtalık kanseri riskini arttırdığı bilinmektedir. Bu nedenle günümüzde çok özel bazı durumlar dışında bu hormon ilaçları verilememektedir. Bu da, menopozdaki kadınların sorunlarını nasıl çözebilecekleri konusunda arayışları gündeme getirmektedir.

Menopoz dönemi sıkıntılarını daha hafif geçirebilmek için bazı öneriler;

 • Her gün en az yarım saat egzersiz yapın, yürüyüş ve yoga menopozda ateş basmaları, kilo kontrolü, kemik sağlığı ve stresi azaltmak için yapılması gereken uygun aktivitelerdir.
 • Sebze ağırlıklı beslenin, sebzelerdeki bitkisel östrojenler faydalı olacaktır.
 • Çay, kahve tüketimini azaltın, bunların yerine yeterli miktarda su için.
 • Sigara ve alkol tüketiminden uzak durun.
 • Baharatlı, acı ve sıcak içecekler ve yiyecekler sıcak basmalarını tetikleyebileceğinden, bu tür sorununuz çok sıkıntı veriyorsa bu tür yiyecek ve içeceklerden uzak durun.
 • Keten tohumu tüketilebilir, ancak keten tohumunu üyüterek veya ezerek tüketmek gerekir, aksi taktirde bu tohumlar sivri uçlu olduğundan mide ve bağırsaklara batabilir.
 • Kalsiyumdan zengin beslenin, süt ve süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler, lahanagiller tüketin,
 • Kilo almamaya dikkat edin, karbonhidratlardan, özellikle de un, nişasta ve şeker ağırlıklı karbonhidratlardan mümkün olduğunca uzak durun..
 • Uyumayı kolaylaştıracak destekler alın (örn. uyumayı kolaylaştıran bitkisel çaylardan (melisa, papatya, ada çayı gibi) yararlanabilirsiniz, fakat bunlar da ölçülü tüketilmeli, uyku probleminiz bunlarla düzelmeyecek durumda ise doktora gidin).
 • Konsantrasyon güçlükleri, motivasyon eksiklikleri, dikkatsizlik, hafıza problemleri gibi sorunlar için kendinize bir uğraş veya hobi bulun.
 • Ayak yanmaları, gece krampları, ateş basmaları için magnezyum desteğine ihtiyaç duyabilirsiniz, bu durum için doktorunuza danışın.
 • Cilt kuruması ve benzer cilt sorunları için uygun preparatlar kullanmanız gerekebilir, doktorunuzdan bu konuda fikir alın.
 • D vitamini, B 12 vitamini, kalsiyum, magnezyum, açlık ve tokluk insülin seviyelerinin düzenli olarak takip edilmesi için doktorunuz ile konuşun.

Benzer sağlık yazıları

 1. Menopoz nedir
 2. Menopozda beslenme ve beslenme şekli hakkında bilgiler
 3. Menopoz döneminde kemik erimesinden korunma yöntemleri
 4. Menopoz dönemi sıcak basması ve tedavisi
 5. Menopoza girme yaşı uzatılabilir mi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git