Hastalıklar ve Tedaviler

Menopoz Dönemi Kemik Erimesinden Korunma Yolları

Bir kadının üst üste adet görmediği süre 12 ay kadar olmuş ise bu kadın menopoza girmiş kabul edilir. Kadında adet düzensizlikleri başladıktan sonra yapılabilecek bazı testler ile menopoza yaklaştığı konusunda bilgi elde etmek mümkündür.

Menopoz döneminde osteoporoz nasıl önlenir?

Bir kadının üst üste adet görmediği süre 12 ay kadar olmuş ise bu kadın menopoza girmiş kabul edilir. Kadında adet düzensizlikleri başladıktan sonra yapılabilecek bazı testler ile menopoza yaklaştığı konusunda bilgi elde etmek mümkündür.

Beyinden salgılanan bazı hormonlar ve yumurtalıkların buna verdiği cevap test edilebilir. Bu testin yanı sıra tiroid bezlerinin çalışma fonksiyonu da test edilmelidir. Çünkü tiroid azlığı da menopoz belirtileri gibi belirtiler gösterebilir. Menopoz döneminde kadınların en önemli sorunlarından biri de kemik erimesi (osteoporoz) sorunudur. Osteoporoz, kalsiyum kaybının artması sonucunda kemiklerin daha kolay kırılabilir hale gelmesidir.

Menopoz ve osteoporoz (kemik erimesi)

İnsanların büyüme çağında kemik yapımı, kemik yıkımından daha yüksektir. 25-30 yaşları arasında kemik yapımı ve kemik kütlesi en yüksek seviyesine ulaşır. Kadınlarda menopoz döneminde östrojen hormonu seviyesinde düşüş nedeni ile kemik kütlesi kaybı en hızlı dönemine ulaşır.

Kemik erimesinin etkilediği kemikler : Osteoporoz en sık vücudun yükünü taşıyan omurga kemiklerini etkiler iken, uyluk kemiğinin baş kısmını (kalça), bilek kemikleri ve diğer kemikleri de etkiler. Bu nedenle ileri yaşlarda boyda kısalma, en küçük düşme ile bile kırıklar oluşabilir.

Kemik erimesinin belirtileri : Kemik erimesi, başlangıçta hiçbir belirti vermeyebilir iken, ilerlediği zaman bel ve sırt ağrıları ve kamburlaşma görülür. Kemik erimesinin en çok sıkıntı veren durumu en küçük bir travmada kırıkların oluşmasıdır. Kemik erimesi olup olmadığının anlaşılması için doktora gidip kemik dansitometrisi ölçümü yaptırılmalıdır.

Kemik erimesi kimlerde daha sık görülür : Kemik erimesi menopoza girmiş kadınlarda, süt, yoğurt, peynir gibi kalsiyum içeren besinleri az tüketenlerde, hareketsiz yaşam sürenlerde, sigara içenlerde, alkollü, kolalı ve kafeinli içecekleri daha fazla tüketenlerde, genetik yatkınlığı olanlarda, kalsiyum atımını arttıran, kalsiyum emilimini azaltan ilaçları ve tuzu uzun süre ve yüksek dozda kullananlarda, şeker hastalığı olanlarda, tiroid bezinin fazla çalışması durumunda, emilim bozukluğu olanlarda, böbrek yetmezliği olanlarda, mide ve bağırsak operasyonu geçirenlerde, felç ve benzeri hastalıkların varlığında kemik erimesi daha sık görülür.

Menopozda kemik erimesinden korunmak için nasıl beslenmeli?

Menopoz döneminde kemik erimesinden korunmak için beslenmeye özen gösterilmelidir.

Beslenmede kalsiyumdan zengin beslenmek gerekir. Kalsiyumun en iyi kaynakları süt, yoğurt, peynir, lor peyniri ve kefir gibi süt ürünleridir.

Süt ürünleri dışında pekmez, kuru baklagiller, soya fasulyesi ve yeşil yapraklı sebzeler, balık, yumurta, karaciğer gibi besinler düzenli ve yeterli olarak tüketilmelidir.

Menopoz döneminde direkt güneş ışığından yararlanmak önemlidir. Bu sayede vücuttaki D vitamini aktifleşir.

Et ve et ürünleri gibi protein içerikli besinlerin çok fazla tüketilmesi durumunda kalsiyum kaybı daha fazla olur ve bu durum kemik erimesine neden olabilir. Bu nedenle menopoz döneminde aşırı protein tüketilmemeli yeterli protein tüketilmelidir. Menopoz döneminde daha çok balık yemeye (haftada en az 2-3 kez) özen gösterilmelidir.

Kafein içeren kahve, siyah çay, kolalı içecekler gibi içecekler menopoz döneminde çok fazla tüketilmemelidir. Menopoz döneminde bitki çayları ve sütlü içecekler tercih edilmelidir. Aşırı tuz tüketiminden ve aşırı zayıf olmaktan da kaçınmak gerekir.

Menopozda kemik erimesini önlemek için hareketli olmak önemli mi?

Düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı edinmek ve egzersiz yapmak kemik erimesini önlemede yardımcı olur. Yakın mesafelerde arabayı değil yürümeyi tercih etmek, asansör yerine merdivenleri kullanmak, bir yere giderken arabayı gidilecek yerden uzağa park ederek kalan mesafeyi yürüyerek gitmeye çalışmak, bahçe ve ev işleri ile daha fazla uğraşmak gibi fiziksel aktiviteleri arttırmak kemik erimesini önlemede fayda sağlar.

Ayrıca her gün en az 30 dakika egzersiz veya haftada en az 3-4 gün 30-60 dakika kadar orta şiddette egzersiz, yürüyüş, yüzme, bisiklete binme gibi sportif aktiviteler yapılmalı ve bu alışkanlık yaşam boyu sürdürülmelidir.

Menopoz döneminde düşme riski nasıl önlenir?

Yaş ilerledikçe düşme riski artar. Bunun sebebi, yaşın ilerlemesi nedeni ile kolay hareket edebilme yeteneğinin azalması, görmenin azalması, hastalıkların ya da ilaç kullanımın neden olduğu sersemlik olabilir.

Düşme riskini düzenli egzersiz yaparak, sağlam ve kaygan olmayan, az topuklu ayakkabılar giyerek, düzenli göz muayenesi olarak, kaygan zeminlere yolluklar, kilimler sermeyerek, kaygan ve ıslak zeminlere dikkatli basarak, özellikle alış veriş merkezlerindeki zeminler kaygan ve ıslak olmakta ve kaymaya zemin hazırlamaktadır. Bu nedenle buralarda dikkatli olmak önemlidir.

Ayrıca evlerdeki banyolarda küvet içine ve tuvaletin kenarlarına mutlaka tutunacak yerlerin yapılması da düşmeye karşı alınabilecek önlemlerdendir. Düşmelere karşı alınabilecek en iyi önlem ise düzenli egzersiz yapmak ve böylece kemik ve kas kütlesini arttırmak ve hareket açıklığını korumaktır.

Menopoz dönemi ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Menopoz nedir
  2. Menopoz dönemi beslenme
  3. Menopoz dönemi sıcak basması
  4. Menopoz döneminde hormon tedavisi ve kanser riski nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git