Kulak Hastalıkları ve Tedavileri

Meniere Hastalığı Tanısı

Meniere sendromu nasıl teşhis edilir?Meniere sendromu, ara sıra ataklar halinde görülen bir hastalıktır. Bu ataklar sırasında olası bir belirti görülmeyebilir. Hastalık kimi zaman 1-5 saat, 1-5 ay veya yıl aralıklar ile de tekrarlayabilir. Hastalık başladıktan sonra yine 1-6 ay, bir sene veya daha uzun sürebilir. Hastalık belirtileri daha hafif veya daha ağır görülebilir.

Meniere sendromu nasıl teşhis edilir?

Meniere sendromu, ara sıra ataklar halinde görülen bir hastalıktır. Bu ataklar sırasında olası bir belirti görülmeyebilir. Hastalık kimi zaman 1-5 saat, 1-5 ay veya yıl aralıklar ile de tekrarlayabilir. Hastalık başladıktan sonra yine 1-6 ay, bir sene veya daha uzun sürebilir. Hastalık belirtileri daha hafif veya daha ağır görülebilir.

Çoğunlukla değişen ataklarda baş dönmesi ile birlikte bulantı, kusma şeklinde zor bir baş dönmesi,kulak çınlaması, işitme zorluğu veya kaybı, sersemlik, uykusuzluk, halsizlik gibi şikayetler görülür. Hastalık sırasında çekilen acı daha da artar. Bu belirtilerin hangisi görülür ise hastanın en kısa zamanda bir kulak burun boğaz uzmanına baş vurması gerekmektedir. Muayenede karanlık bir oda da yapılan çeşitli ses frekansları şeklinde işitme testleri yapılmaktadır. İşitme testleri yetersiz kalır ise başka testler yapılabilir.

Elektronistagmografi testi kulağa sıcak veya soğuk su verilerek yapılır. Bu test yapıldığında hastanın gözlerinde değişik hareketler gözlenir ve bu değişik hareketler muayene eden uzman tarafından değerlendirilir. Bu işlem farklı sıcaklıktaki sular ile tekrarlanır. İki kulağında gösterdiği netice kaydedilir ve öbür kulak ile normal netice karşılaştırılarak iç kulağın denge işlevinin normal olduğu veya olmadığı incelenir ya da emar çekilerek beyindebaşka bir sorunun olup olmadığı araştırılır.

Meniere hastalığı nedir?Meniere hastalığı tedavisiMeniere hastalığı ve beslenme

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git