Kulak Hastalıkları ve Tedavileri

Meniere Hastaları Nasıl Beslenmeli

Meniere hastalığı ve beslenme Meniere hastaları beslenmesinde öncelikle tuzu en aza indirmelidir ve yağlı besinlerden kızartma, hamur işleri, hazır yemekler, hazır çorbalar, pizza, gibi dışarıdan yenen yemekler, hazır tavuk suları, hazır konserveler, soslar, salamura yiyeceklerden de uzak durmak gereklidir.Besin alerjiniz var ise gıda testi yaptırabilirsiniz Hangi yiyecekler, atakları tetikliyor ise onlardan uzak durmakta veya daha az yemekte fayda sağlar.Mangenezbakımından zengin yiyecekleri tüketmek faydalı olabilir.

Meniere hastalığı ve beslenme

Meniere hastaları beslenmesinde öncelikle tuzu en aza indirmelidir ve yağlı besinlerden kızartma, hamur işleri, hazır yemekler, hazır çorbalar, pizza, gibi dışarıdan yenen yemekler, hazır tavuk suları, hazır konserveler, soslar, salamura yiyeceklerden de uzak durmak gereklidir.Besin alerjiniz var ise gıda testi yaptırabilirsiniz Hangi yiyecekler, atakları tetikliyor ise onlardan uzak durmakta veya daha az yemekte fayda sağlar.Mangenezbakımından zengin yiyecekleri tüketmek faydalı olabilir.

Bu besinleri şöyle sıralayabiliriz. Örneğin, Marul, fındık, deniz börülcesi., avokado, yaban mersini, tam tahıllı besinler, baklagiller, ananas, domates, yumurta sarısı, yeşil yapraklı otgiller familyası olan yiyecekler mangenez açısından zengin yiyeceklerdir. Ayrıca kafeinli içeceklerden çok fazla tüketmemekve gazlı içeceklerden, kola, gazoz, alkollü içecekler sigara baş dönmesi ataklarını tetikleyebilir.

Meniere hastalığı belirtileri

Meniere hastalığı belirtileri

Salatalarda kabak çekirdeği yağı kullanmakta faydalı olabilir. Bunun yanında günde bir fincan nane çayının da baş ağrısına veya dönmesine iyi geldiği bilinmektedir. Meniere hastalığında en önemli etkenin stres olduğu gerçeğini göz önünde bulundurup mümkün olduğunca stresten kaçınmak, çok daha yararlı olur. Düzenli yatıp, kalkmak, düzenli beslenmek ve öğün atlamadan az ve sık yemekte faydalıdır. Kısaca, yaşam biçimi ayarı gerekmektedir. Ayrıca baş dönmesini azaltmada egzersiz yapmanın düzenli yürümenin de zaman içerisinde baş dönmesinin azalmasında yararı vardır. Bu nedenle beslenme şeklini, egzersizi, yürümeyi ihmal etmemek gereklidir.

Meniere hastalığı nedir?Meniere hastalığı tedavisiVertigo nedir?

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git