Kulak Hastalıkları ve Tedavileri

Meniere Hastalığı Tedavisi

Meniere sendromu tedavisiMeniere sendromunun tedavisinde, baş dönmesi ataklarını en aza ya da tamamen geçirebilmek için ilaç ve cerrahi olarak tedavisi yapılır. Baş dönmesi atakları yaşayan kişiler, ilk ataklar başladığında hasta hastaneye yatırılarak tedavi edilir. Genelde stresten kaynaklandığı için hastaya sakinleştirici tedavi uygulanabilir. Serum içine ilaçlar konularak tedavi edilir. Baş dönmesi ilaçları ile hastanın şikayetleri azaltılır. Bunlar ataklar sırasında uygulanan işlemlerdir. Aynı zamandameniere hastalığı ilaç tedavisi ya da yaşam biçiminde uygulanacak değişiklikler ile de kontrol altında tutulabilir.

Meniere sendromu tedavisi

Meniere sendromunun tedavisinde, baş dönmesi ataklarını en aza ya da tamamen geçirebilmek için ilaç ve cerrahi olarak tedavisi yapılır. Baş dönmesi atakları yaşayan kişiler, ilk ataklar başladığında hasta hastaneye yatırılarak tedavi edilir. Genelde stresten kaynaklandığı için hastaya sakinleştirici tedavi uygulanabilir. Serum içine ilaçlar konularak tedavi edilir. Baş dönmesi ilaçları ile hastanın şikayetleri azaltılır. Bunlar ataklar sırasında uygulanan işlemlerdir. Aynı zamandameniere hastalığı ilaç tedavisi ya da yaşam biçiminde uygulanacak değişiklikler ile de kontrol altında tutulabilir.

Hastalar fiziki veya korku, heyecandan kaynaklananstresi oldukça azaltmaya çalışarak, kendilerini baş dönmelerinden azda olsa koruyabilirler. İlaç tedavisi olarak genelliklebeteasercadındaki sıvı dengesini sağlayan ilaç bazı hastalarda iki öğün olarak, bazılarında ise üç öğün olarak kullanılmaktadır. Bunun yanında tedavinin başlangıcındaB12 vitamini bir kutu iki öğün olarak verilir. Bazılarında da idrar söktürücü ilaçlarda fazla sıvıyı atmak amaçlı verilmektedir. Betaserc, baş dönmesi tamamen ortadan kalkana kadar veya azalana kadar kullanılmaktadır. Bu süre 5-6 ay veya 1-2 Sene sürebilir. Kimi zaman geçse de ilerlemiş vakalarda tekrarlayabilir ve bu ilacı hastalar ömür boyu kullanabilirler.

Meniere tedavisi

Meniere tedavisi

Meniere hastalığı ve cerrahi tedavi

Baş dönmesinde uzun süren ya da geçmeyen rahatsızlıklarda cerrahi işlem uygulanmaktadır. Bu müdahaleler şunlardır. İç kulaktaki sıvıların bulunduğuendolenfatik keseadı verilen bölümü başka boşluklara bağlayarak basıncı en aza indirmek için yapılan bu işlem işitmeyi korumak amaçlı yapılmaktadır. Vestibüller siniri diye bilinen sinir kesilerek baş dönmesi duyusu kaldırılmış olur ve duyma özelliği korunabilir.

Labirentektomi : İşlemi iç kulağın tamamen yok olması, buda işitme duyusunun tamamen yok olmasıdır. Zaten genelde cerrahi müdahale yapılmamaktadır. Bu nedenle ömür boyu ilaç tedavisi sürebilir. Aynı zamanda yaşam biçimi değişikliği yapmak önemlidir. Bir takım baş, boyun egzersizleri, düzenli yürüyüş, dengeli ve az tuzlu beslenme, kafein alımını en aza indirme, stresten kaçınma, uyku saatlerini düzene sokma gibi önlemler baş dönmesi ataklarını engellemede fayda sağlayabilir.

Meniere hastalığı nedir?Meniere hastalığı tanısıMeniere ve beslenme

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git