Baş Dönmesi

Meniere Hastalığı Diyeti Nedir?

Meniere sendromu belirtileri yüz yıl önce Prosper Meniere tarafından açıklanmış bir hastalıktır.

Meniere hastalarının beslenmesi ve yaşam tarzı nasıl olmalı?

Meniere sendromu belirtileri yüz yıl önce Prosper Meniere tarafından açıklanmış bir hastalıktır. Meniere sendromunda tarif edilen tipik belirtiler gelip giden işitme kaybı ile birlikte baş dönmesi, kulak çınlaması ve etkilenen kulakta basınç hissi duyulması durumudur. Meniere sendromunun nedenleri hanüz tam olarak bilinmemektedir.

Meniereli hastalarda mevsimsel şikayetler ya da gıdalara bağlı yakınmalarda artışlar saptanmıştır. Bu hastalarda alerjinin tedavisi ile vertigo ve Meniere’ye bağlı semptomlarda da azalmalar tespit edilmiştir. Meniere hastalığı genellikle 40-50’li yaşlarda ortaya çıkar ve erkeklerde kadınlardan daha sık görüldüğü gibi, Meniere sendromu her yaş grubunda ve çocuklarda da görülebilir.

Meniere sendromu (hastalığı) diyeti nasıl yapılır?

Meniere hastalığının medikal tedavisinde ilaç tedavisi, stresi azaltma tedavisi, egzersiz tedavisi ve beslenme tedavisi gibi tedaviler ile hastalığın semptomları ve işitme kaybı önlenmeye çalışılır. Diyet tedavisinde NA alımı kısıtlanmalıdır. Bunun için hastanın günlük tuz tüketimi  kısıtlanır. 1500 mg/günlük tuz tüketimi idealdir. Bunun yanı sıra kafein ve alkol alımı da kısıtlanmalıdır. Meniere hastalarında en önemli tuzzus diyet Furstenberg rejimidir.

Furstenberg rejimi nedir?

 1. Meniere sendromu diyetinde sıvı alımı kısıtlanmaz; ancak çok fazla su tüketimi de önerilmez.
 2. Meniere sendromu diyetinde sodyumdan zengin beslenme kısıtlanır.
 3. Meniere sendromu diyetinde yumurta, balık, et, ekmek, prinç, makarna, meyve, sebze, süt, yağ, bal ve şekerde kısıtlama yoktur.
 4. Meniere sendromu diyetinde tuzlu et (sucuk, salam, sosis, kavurma, pastırma gibi), tuzlu balık (konserveler ve kızartma gibi), tuzlu ekmek, tuzlu yağ, ıspanak (sodyum içeriği fazla olduğu için), salamura ve tuzlu peynir,  tuzlu zeytin, havuç (sodyumdan zengin olduğu için), marul (sodyumdan zengin olduğu için), istiridye ve benzeri besinler kısıtlanmalıdır.
 5. Meniere sendromu diyetinde şalgam, kırmızı turp, incir, pancar, çilek, tereyağı, bal kabağı, yer fıstığı ve benzeri gıdalar haftada iki defadan fazla tüketilmemelidir.
 6. Meniere sendromu diyetinde daha iyi sonuç alınabilmesi için üç gün süresince amonyum klorid günlük doz üç parça halinde olmak üzere 3 gr verilir. Tuz yerine potasyum klorür (KCI) kullanılabilir.
 7. Meniere diyeti verilen hastaların diyabet sorunları veya kolesterolleri yüksek düzeyde ise, hastanın kilo vermesi ve günlük düzenli olarak egzersiz yapması gerekir.

Meniere hastalığında sigara ve stresin etkisi nedir?

Sigaranın Meniere hastalarına zararı nedir? : Nikotin endolenfatik kesede (iç kulak zar kesesi) mikrovasküler yapıda (küçük damarsal yapıda) vazokonstrüksiyona (damarların büzülmesine veya kasılmasına) neden olur. Sonuçta iç kulağın damarsal kanlanması düşmektedir. Bu nedenle Meniere hastalarının sigarayı tamamen bırakmaları önerilir.

Stresin Meniere hastalarına zararı nedir? : Stresin Meniere hastalarındaki atakların oluşumunda kolaylaştırıcı faktörlerden biri olduğu idia edilmektedir. Hastaların hayatından stresi alıp çekmek mümkün değildir. Ancak hastalara stresin hastalığın ataklarının şiddetlenmesindeki rolü anlatılarak, psikonörotik bireyler psikiyatrik destek alma yönünde ikna edilebilir.

Meniere hastalığında beslenme ve yaşam tarzı nasıl olmalı

Meniere hastalığında beslenme ve yaşam tarzı nasıl olmalı

Meniere hastalığı ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Meniere hastalığı neden olur
 2. Meniere hastalığı nasıl teşhis edilir
 3. Meniere hastalığı tedavisi
 4. Denge siniri iltihabı neden olur
 5. Kulak kristali kayması neden olur
 6. Kulak çınlaması neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git