Enfeksiyon Hastalıkları

Menenjit Nedir? Menenjit Belirtileri (Beyin Zarı İltihabı)

Menenjit, beyni saran meninks zarlarının enflamasyonu (iltihabı) olarak tanımlanır. Merkezi sinir sistemini (beyin omuriliği) etkileyen başlıca bir enfeksiyon sendromudur.

Menenjit – meningitis hastalığı nedenleri ve tedavisi

Menenjit, beyni saran meninks zarlarının enflamasyonu (iltihabı) olarak tanımlanır. Merkezi sinir sistemini (beyin omuriliği) etkileyen başlıca bir enfeksiyon sendromudur. Parankimal tutulum ile birlikte ise meningoensefalit olarak adlandırılır. Enflamasyon virüsler, bakteriler, sistemik ajanlar, kimyasal ajanlar, tümör hücreleri ve diğer organizmalar nedeni ile oluşabildiği gibi, çok sık olmasa da bazı ilaçlar sebebi ile de oluşabilir. Enflamasyon, beyne ya da spinal korda ilerler ise hayatı tehdit edebilir ve bu nedenden dolayı menenjit enfeksiyonu acil tedavi gereklidir.

Bakteriyel menenjit yakın temas içinde insanlar arasında bulaşıcı olabilir. Viral menenjit şiddeti daha az olan ve genellikle iyileşme sağlanan menenjit tipidir. Mantar menenjit nadir görülür ve genellikle bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde görülür. Menenjit görülme yaşı ortalama olarak 15 aydan 25 yaşına kadar görülebilir. Hastane şartlarından bulaşan yetişkin menenjit oranları toplum kaynaklı menenjit oranlarına göre daha yüksektir. Akut bakteri kaynaklı menenjit yaşamı tehdit eden, tıbbi olarak aciliyet gerektiren bir durumdur.

Son yıllarda menenjit hastalığı ölüm oranı % 25, hastalığa yakalanma oranı % 60 civarındadır. Sağ kalım oranı erken tanı ve tedaviye bağlıdır. Menenjit genç ve yaşlılarda da görülebildiği gibi, hastaların % 80’ini 5 yaşından küçük çocuklar oluşturur. Menenjit her mevsimde oluşabildiği gibi, yaz aylarında daha seyrek oluşur. Menenjit görülme sıklığı menengokok aşısının etkin olmadığı ülkelerde daha sıktır. Menenjit hastalığı bulaşıcıdır. Bulaşma şekli solunum yolu ile (öksürük aksırık) gibi yollar ile bulaşır. Menenjit körlük, sağırlık ve zeka problemleri gibi sorunlara ve tedavi edilmez ise ölüme neden olabilir.

Menenjit (beyin zarları iltihabı) belirtileri

Menenjit belirtileri genellikle ateş, baş ağrısı, ense sertliği, havale ve bilinç bulanıklığı ile doktora baş vururlar. Menenjit hastası olan kişilerde bayılma nöbetleri ve kafa içi sinir defisitleri de oldukça sık görülür. Menenjitli bebeklerde görülen belirtiler kusma, ishal, uyuklama, aşırı duyarlılık, huzursuzluk ve beslenme güçlüğü gibi belirtilerdir. Yaşlı hastalarda görülen menenjit belirtileri düşük dereceli ateş ve titreme, hallüsinasyon, saldırganlık benzeri bilinç bulanıklığı şikayetleri ortaya çıkabilir.

Menenjit kaynaklı baş ağrısı sürekli devam eden, zonklayıcı ve yaygın olmasına rağmen, özellikle kafa arkasında yoğunlaşan ağrı şeklindedir. Bu ağrı öksürme, hapşırma ve benzeri durumlarda artış gösterir. Bazı bakteriler söz konusu ise, çocuk akşama kadar koşup oynadığı halde akşam olunca birden çok hasta olabilir. Bu gibi durumlarda % 20 ölüm riski vardır. Bazen organlar kısmen ya da tamamen kesilmek zorunda kalınabilir.

Menenjit (beyin zarları iltihabı) teşhisi

Meningokokal menenjitin erken belirtileri, yaygın görülen solunum yolu enfeksiyonlarına çok benzediği için tanıyı koymak zor olabilir. Menenjit’in tanısı, çocuk enfeksiyon hastalıkları uzmanının yapacağı fizik muayene ve labratuvar testleri ile konulur. Lumbal ponksiyon (belden sıvı alınması) kesin teşhis için önemlidir. Alınan sıvı örneğinden ekim yapılarak kültür çalışması ile kesin tanıyı koymak mümkündür. Fakat, bazı durumlarda lumbal ponksiyon yapılamayabilir. Bu durumda menenjit şüphesi var ise tedavi başlatılır.

Menenjit belirtileri

Menenjit belirtileri

Menenjit (beyin zarları iltihabı) tedavisi

Menenjit tedavisinde hastanın yaşı ve etken olabilecek nedenin türüne göre gerekli olan antibiyotik tedavisi verilir. Tedavinin süresi, yine etken olan mikroorganizmaya ve hastanın durumuna göre 7-21 gün arasında değişir. Menenjit tedavisi gecikmeden yapılır ise % 80-90 iyileşme sağlanır. Fakat, menenjit geçiren çocuklarda bazı komplikasyonlar gelişebilir.

Örneğin, kısmi felçler, göz, el, kol ve hareket sistemlerinin tamamı felçten etkilenebilir. Kafa içi basınç artışı ve hidrosefali en sık görülen komplikasyonlardan dır. Bunların dışında, geçimsizlik, kendi hayal dünyasında yaşama, spatisite, epilepsi (sara), ailesine karşı hırçınlık gibi bazı psikolojik bozukluklar kalıcı olabilir. Menenjit her yaşta ve sağlıklı kişilerde bile görülebildiği gibi, en sık çocuklarda ve bebeklerde görülür. Bu nedenle çocukları menenjit hastalığından korumak için, meningokok (menactra) aşısının yapılması oldukça önemlidir.

Beyin hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Ensefalit nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 2. Beyinde irin birikimi (beyin apsesi) nedenleri 
 3. Anensefali nedenleri, belirtileri ve tedavisi
 4. Çocuklarda menenjit nedenleri ve tedavisi
 5. Havale geçirme nedenleri ve tedavisi

2 Yorum

 1. Hanife

  16 Şubat 2016 at 07:47

  Merhaba. Benim ablamda bütün menenjit belirtileri var. Baş ağrısı, kusma, bilinç bulanıklığı, vs.
  kendisi omurilik sıvısı alınmasının riskli olduğu düşüncesi ve korkusuyla bu işlemi yaptırmıyor.
  Fakat doktorlar beyin temografisi ve MR’da hiçbir sorun veya rahatsızlık görmedi. Bu baş ağrısının sebebi %99 menenjit ama kesin tanıyı koymak için omurilik sıvısı alınması gerek? Sizce bu riski almalı mıyız? Daha doğrusu bu işlem gerçekten riskli mi?

  • Sağlık Ocağım

   16 Şubat 2016 at 14:51

   – Öncelikle geçmiş olsun. Baş ağrısının menenjit dışında birçok nedeni vardır. Baş ağrısı bazen hiç nedensiz de olabilir. Örneğin kafa içi basınç artışı gibi bir durumda da baş ağrısı, kusma, bilinç bulanıklığı olabilir. İç kulak sıvı dengesi bozukluğunda da benzer şikayetler yaşanabilir. Bu gibi durumlarda da MR filminde ve Tomografi filminde herhangi bir şey görülmez. İç kulak sıvı dengesi bozukluğu için KBB uzmanı değerlendirmesi gerekebilir.

   – Lomber ponksiyon (belden sıvı alınması) işlemi bel omurları arasından özel bir iğne ile girilerek beyin ve omurilik zarları etrafındaki sıvıdan örnek alınması işlemidir. İşlem süresi ortala 15- 20 dakika kadar sürer.

   – Lomber ponksiyon işlemi sırasında damar yolu açılır ve hastaya oksijen desteği sağlanır. İşlem sırasında hastanın ağrı duymaması için damardan ağrı kesici ilaçlar verilir. hasta işlem süresince hareket ettirilmez.

   Lomber ponksiyon işleminin yan etkilerine değinecek olusak; iğnenin girdiği yerde ağrı, kanama ve enfeksiyona bağlı kızarıklık olabilir. İşlem sonrası baş ağrısı, kulak çınlaması, ense sertliği olabilir. Beyin içinde bir bölümün kayması (fıtıklaşması) gibi bir durum gelişebilir. Solunum durması gelişebilir. Omuriliği saran zarlar arasında sıvı toplanması olabilir ve bu durum kalıcı ya da geçci olabilir. Beyin ve omuriliği örten zarların enfeksiyonu (menejit-ensefalit) gelişebilir. Sinir kökü ya da omuilik zedelenebilir ve bu durum bel ağrısına veya kas güçsüzlüğüne yol açabilir.

   – Yani tanısal ya da tedavi olarak yapılan her gişimsel işlemin yan etkileri vardır. Fakat illede gerekiyor ise bu girişimsel işlem yapılabilir. Üniversite hastanesi gibi bir araştırma hastanesine gidip ağrı polikliniğinde araştırma yapılması gerekebilir. Çünkü baş ağrısının nedeni başka bir şey olabilir. Bu işlemin yapılmasında yaş da önemli olabilir. Yaş genç ise migren veya sinüzit de olabilir. İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git