Genetik Hastalıklar ve Tedavileri

Mendel Kalıtımı – Genetiği Nedir?

Avusturya'lı keşiş Gregor Mendel tarafından tanımlanmış kalıtım şeklidir. Pek çok jenerasyonlar arası geçen şimdi gen adı verilen belirgin, değişmeyen fiziksel karakteristikleri keşfetmiştir.

Mendel kalıtımı yasaları

Mendel kalıtımı nedir? Avusturya’lı keşiş Gregor Mendel tarafından tanımlanmış kalıtım şeklidir. Pek çok jenerasyonlar arası geçen şimdi gen adı verilen belirgin, değişmeyen fiziksel karakteristikleri keşfetmiştir. Ayrıca baskın (dominant) ve çekingen (resesif) genetik özelliklerin varlığını keşfetmiştir. Mendel prensipleri sayesinde genlerin ebeveynlerden yavrulara nasıl aktarıldığı aydınlatılmıştır. Mendel kalıtımla ilgili iki kural belirtmiştir.

Mendel kuralı 1 (ayrılma yasası) nedir? Mendel’in ilk kuralı veya ayrım kuralı canlıların özellikleri bir çift genle belirlenir ve üreme sırasında gamete (yumurta veya sperm hücresi) sadece bir allel (her bir çiftten gelen gen) taşınarak her çiftteki genler ayrılır ve evlada aktarılır (miyozis) şeklinde ortaya konur.

Mendel kuralı 2 (bağımsızlık yasası) nedir? Mendelin ikinci kuralı veya bağımsız tasnif kuralı çiftteki her gen diğer çiftten gelen herhangi bir genle birleşebilir, böylece gametler (yumurta ve sperm hücreleri) çift olmayan genlerin tüm kombinasyonlarını gösterebilir.

Benzer sağlık yazıları

  1. Genetik bozukluklar ve genetik danışmanlık nedir
  2. Kromozom anomalileri nedir
  3. Trizomi nedenleri

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git