Meme Hastalıkları ve Tedavileri

Memenin Paget Hastalığı Belirtileri Ve Tedavisi

Memenin paget hastalığı nedenleriPaget hastalığı, ingiliz doktor Sir James Paget tarafından ilk olarak tanımlanmıştır. Dr Paget 1814 ve 1899 yılları arasında yaşamış bir bilim insanıdır. Bu bilim adamı kendi adı ile isimlendirilen üç hastalığı ilk olarak tanımlamıştır. Memenin paget hastalığı meme başı ve çevresindeki kahverengi bölgede meydana çıkan, invaziv meme kanseri ya da intraduktal karsinomin situ adı verilen meme kanseri türleridir.

Memenin paget hastalığı nedenleri

Paget hastalığı, ingiliz doktor Sir James Paget tarafından ilk olarak tanımlanmıştır. Dr Paget 1814 ve 1899 yılları arasında yaşamış bir bilim insanıdır. Bu bilim adamı kendi adı ile isimlendirilen üç hastalığı ilk olarak tanımlamıştır. Memenin paget hastalığı meme başı ve çevresindeki kahverengi bölgede meydana çıkan, invaziv meme kanseri ya da intraduktal karsinomin situ adı verilen meme kanseri türleridir.

Hastaların ortalama yarısında memede ele gelen bir kitle saptanırken, geri kalan yarısında da meme içerisinde teşhis edilebilen bir kitle bulunmamaktadır. Görülme sıklığı diğer kanser türlerine göre daha azdır. En fazla rastlandığı yaşlar 55-60 yaşları arası olup, genellikle tek memede görülür. Paget hastalığında çoğunlukla egzamaya benzeyen ülserasyon görünümlü meme başı şekli oluşur.
Önceleri tam meme başında kırmızı renkli bir kızarıklık, sonraları çevresindeki kahverenkli deriye (areolaya) yayılmaya başlar.

Bu durum kullanılan egzama ilaçları ile düzelmeyip, ilerlemeye devam eder ve ilerledikçe hastada o bölgede acı, yanma ve bazende kanlı akıntı meydana gelebilir. Paget hastalığının nedeni tam olarak bilinmediği gibi, bazı kadınlarda rastlanma riski oldukça yüsektir. Hiç çocuk sahibi olmamış, geç yaşta çocuk sahibi olmuş, erken adet görmüş ve geç menopoza girmiş kadınlarda, ailesinde meme kanseri hastası olan kadınlarda paget hastalığının görülme oranı daha fazla olabilir.

Memenin paget hastalığı

Memenin paget hastalığı

Memenin paget hastalığı belirtileri

Paget hastalığının belirtilerinde, ilk görülen bulgu meme başında egzama benzeri kızarıklıktır. Pullanma, kanama ve ciltte ülserleşme olarak ta kendini gösterir. Bazı hastalarda kaşınma ve yanma hissi de belirtilere eşlik edebilir. Bu bölgenin kaşınması nedeni ile yara olmasına bağlı kanlı akıntı olabilirken, memenin içeri doğru çekilmesi, ele bir kitle gelmesi söz konusu olabilir ya da olmayabilir.

Memenin paget hastalığı tanısı

Paget hastalığının tanısında, egzama, dermatit ve sedef hastalığı benzeri cilt hastalıkları ile karışabileceği gibi, önce meme başı, sonrada etrafındaki kahverengi bölgeyi etkilemiş olması ayırıcı tanıda yardımcı olabilir. Paget hastalığına benzer cilt hastalıklarından ayırabilmek için mamografi, ultrasonografi ve meme dokusu biyopsisi yapılabileceği gibi, kesin tanıyı koymak için biyopsi yapılması en uygun tanı yöntemidir. Ayrıca, hastaların yaklaşık 1/3- 1/4’ünde tanı anında koltuk altı lenf bezlerine yayılım söz konusudur. Hastaların şikayetlerinin erken başlaması nedeni ile genelde tanının diğer kanser tiplerine göre erken konması mümkün olabilir.

Memenin paget hastalığı tedavisi

Paget hastalığının tedavisi, diğer meme kanseri tiplerinde olduğu gibi temel tedavisi cerrahi tedavidir. Memedeki rahatsızlık memenin ortasında bulunduğundan, meme koruyucu cerrahi uygulanması oldukça zordur. Bu nedenle genelde memenin tamamının alınması (mastektomi) ameliyatı yapılır. Paget hastalığı erkeklerde de rastlanırken, diğer meme kanseri türlerinde olduğu gibi, erkeklerde çok fazla görülmez. Dünya genelinde meme kanseri vakalarında artma meydana geldiği halde paget hastalığı görülme oranında değişme olmamıştır.

Erkeklerde meme kanseriMemenin iyi huylu kitleleriMeme nedir?

112 Yorum

 1. Avatar

  Adsız

  11 Ağustos 2015 at 19:13

  Paget hastalığı hangi yaşlarda ortaya çıkar, paget hastalığı nasıl bir hastalıktır?

  • Avatar

   Adsız

   13 Ağustos 2015 at 09:28

   Memenin paget hastalığı meme başında oluşan ve ender görülen bir meme kanseri türüdür. Memenin paget hastalığı genellikle 50'li yaşlardan sonra görülür. Memenin paget hastalığının nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Anne, kız kardeş ve benzeri yakın akrabalarda meme kanseri varlığı ya da yumurtalık kanseri görülmüş olması paget hastalığı oluşumunda etkilidir.

 2. Avatar

  Adsız

  13 Eylül 2016 at 01:54

  BEN 18 YASINDAYIM uzun zamandır SAĞ GÖGSÜMÜN UCUNUN ALT TARAFINDA NOHUT KADAR BİŞEY VAR HER HASTANEYE GİDİŞİMDE ENFEKSİYON OLDUĞU SÖYLENDİ İLAÇ VERLDİ YARA İĞLEŞTİ SONRA TEKRAR ÇIKTIĞINI FARKETTİM YALNIZ BU GÖGÜSLERİMDE ŞİŞKİNİK VE ŞİDDETLİ AĞRIYA SEBEP OLUYOR AYRICA BU NOHUT KADAR OLAN YARADA KANAMA VE İLTİHAP VAR HASTALIK OLABLR Mİ

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Eylül 2016 at 12:33

   Bahsettiğiniz durum memenin Paget hastalığı olabilir.

   Memenin Paget hastalığı genellikle kendini meme başında egzamaya benzer bir lezyon ile belli eder. Memenin Paget hastalığında cilt dokusu içinde küçük kitleler şeklinde ya da meme başı cilt dokusu üzerinde egzama tarzı oluşumlar şeklinde lezyonlar görülebilir. Bazı hastalarda eşlik eden doku içi kitleler görülürken bazı hastalarda doku içi kitle olmaksızın sadece meme başı değişiklikleri görülür.

   Yine bu duruma fibrozis veya fibrokistik meme hastalığı gibi durumlar da eşlik edebilir veya bu hastalıklardan dolayı bu durum ortaya çıkabilir.

   Yine bu durum egzamatöz bir hastalık da olabilir ve bu durumda iyi bir cildiye uzmanına gitmek gerekir fakat Paget hastalığı veya fibrokistik meme hastalığı bakımından araştırma oldukça önemlidir. Bu durumun araştırılması için ultrasonografi veya ille de gerekir ise mamografi ve biyopsi gibi tetkikler yapılır.

   Bunun tam olarak doğru araştırılması bakımından endokrin cerrahisi bölümüne başvurmanız daha doğru olur.

   Başka doktorlar ile vakit kaybetmemenizde fayda var.

   İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 3. Avatar

  Ilknur

  21 Eylül 2016 at 22:32

  Yeni dogum yaptim emzirdikten sonra her iki gogsumun baslari aciyor ve rengi beyaza donuyor birkac dakika sonra o agrilar geçiyor ve rengide duzeliyor sizce neden olabilir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   23 Eylül 2016 at 14:18

   Annenin memesinin bebeğin ağzına tam olarak yerleşmemesi gibi bir durumdan dolayı meme başlarında hasar ve ağrı oluşabilir, bu nedenle bebeğin yerleşiminin doğru olduğundan emin olmak gerekir.

   Siz ilk anne olmuşsanız bu konuda acemilik çekiyor olabilirsiniz.

   Ayrıca bebeğin uzun süre emmesi ve genelde aynı memeyi emmesi bu tür durumlara yol açabilir, bu nedenle emzirme süresi ve hep aynı memeyi emzirmemek de önemlidir.

   Yani bu durum yanlış emzirme pozisyonlarına bağlı, emzirmenin süresine bağlı olabilir.

   Emzirme ve emzirme sorunları hakkında daha fazla bilgiyi altta verilen linklerden ulaşabilirsiniz.

   http://www.saglikocagim.net/bebek-nasil-emzirilir-emzirme-sorunlari/

   http://www.saglikocagim.net/bebek-beslenmesi-nasil-olmali-bebek-ve-beslenme/

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 4. Avatar

  Lale gul

  29 Eylül 2016 at 09:41

  Benim sol gosumde beyaz bölgede bi leke gibi bişey vardı iki kere sıktım içinden kati bisey çıktı geçen gün kızardı doktora gittim kizarikli ciddiye almadı er ihtimale karşı ultrason gönderdi temiz çıktı bişey yokmuş ama bu gün bakınca su toplamış ve biraz dağılmış gibi bu ne ola bilir çok korkuyorum lütfen yorum yapin

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Ekim 2016 at 12:03

   Mantar enfeksiyonu veya egzama olabilir.

   Bir cildiye uzmanına gitmenizde fayda var.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 5. Avatar

  Neşe

  3 Kasım 2016 at 21:09

  Yaklaşık iki yıllar her iki meme başında sürekli devam eden kaşıntı kızarıklık ve pullanma var cocugumu emzirirken çıkmıştı ilk ve iki yıldan fazladır devam ediyor bugün genel cerrahi ile gorustum tahliller ve ultrason yapıldı herhangi kitleye ve tahlil kötü bisey rastlanmadı başka bir doktora gitmem gerekir mi yoksa bisey yok mudur şimdiden teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Kasım 2016 at 17:42

   Anlattığınız durumun daha çok egzama kaynaklı olabilme ihtimali vardır.

   Cildiye uzmanına gitmeniz daha doğru olur.

   Sağlık dileğiyle.

 6. Avatar

  Sevgi

  6 Kasım 2016 at 01:29

  Merhaba ben 16 yasindayim kucuklugumden beri sol gogsumun ucuyla oynuyordum ve suanda hala oynuyorum cunki kasiniyor ama kanama gibi yada sivi akmasi gibi birsey yoktur ve deri kurulugu var ucunda ve sol gogus ucum diger normal sag gogus ucumdan farkli yani hafif buyuk sizce bu bir kanser belirtisi mi yoksa herhangi bi baska hastalik belirtisi mi lutfen cevaplayiniz ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   8 Kasım 2016 at 00:38

   Ne için göğsünüz ile oynadığınıza bağlı olarak (yani kaşıntı olduğu için mi?) değişmekle birlikte sürekli ellemeye bağlı büyümüş veya kaşındığı için tahrişe bağlı şişmiş olabilir veya kaşıntı ve kuruluk olduğu için egzama gibi bir durum olabilir.

   Örneğin meme uçları hiç bebek emzirmemiş veya sadece bir bebek emzirmiş kadınlarda küçük iken, ikinci, üçüncü bebeklerden sonra meme uçları daha belirgin hale gelmiş kadınlar vardır (sizin durumunuz sürekli dokunmaya bağlı da olabilir) fakat doktora görünmek en doğrusudur.

   Bir cildiye veya genel cerrahi uzmanına gitmeniz uygun olur, çünkü buradan net bir şey söylemek zordur.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

   • Avatar

    Sevgi

    10 Kasım 2016 at 01:03

    Hayir sadece bilmiyorum kendiliginden oynamaya baslamistim ve kasintiya basladi sonradan sadece korktugum meme kanseri gibi birsey degildir demi ?

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     15 Kasım 2016 at 13:24

     Aile yakınlarınızda (anne, babaanne, anneanne, teyze, hala, abla gibi) meme kanseri geçirmiş ya da meme kanseri vakası var ise 20’li yaşlardan sonra da tarama başlayabilmektedir.

     Bu yaşlarda da en azından ultrason incelemesi yapılabilir. Bu durum için genel cerrahi uzmanına gitmeniz gerekir.

     Fakat kaşıntı ve kuruluk için cildiye doktoruna öncelikle gitmeniz daha uygun olur, çünkü seboreik dermatit, atopik dermatit gibi bir agzama tipi olabilir.

     Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

     • Avatar

      Sevgi

      17 Kasım 2016 at 03:49

      Hayır bugüne kadar ailemde herhangi birinde çıkmadı ve korkuyorum benle başlıyabilir diye

     • Sağlık Ocağım

      Sağlık Ocağım

      17 Kasım 2016 at 17:49

      Bu durumun çok oynamanıza bağlı tahriş nedeni ile olma ihtimali vardır, ancak kuruluk ve kaşıntı için bir cildiye doktoruna görünmeniz uygun olur.

      O bölgeyle oynamayı uzun bir süre bırakmanız ve her gün düzenli olarak o bölgeyi kendi cildinize uygun kullandığınız bir nemlendirici krem ile parmak uçları ile hafif hafif masaj yaparak sürmeniz (yani memeyi ve meme ucunu nemlendirmeniz) fakat düzenli olarak ve yüzünüzde de kullandığınız ve sizin cildinize iyi gelen bir nemlendirici krem ile nemlendirmek ve tekrar oynamamak bu durum tahrişe bağlı ise işe yarayabilir ama önce bir cildiye doktoruna gitmek ve ne olduğunu bilmek önemlidir.

      Hormonsal nedenlere bağlı da olabilir. Mantar enfeksiyonu olabilir.

      Sağlık dileğiyle.

 7. Avatar

  Endişe

  1 Aralık 2016 at 02:58

  Slmlar benim bir hafta önce ani bir göğüs ucu kesini gibi bir acı hissettim fakat bakmama rağmen farketmedim ne olduğunu eşimden yardım istedim baktığında sağ göğüs ucumun alt kısmında bir şişkinlik olduğunu ve kızarık vaziyette olduğunu söyledi daha öncesinde de aynı göğüsten ameliyat olduğum için pek önemsemedim sivilcedir dedim … Fakat az önce canım yandı elimle kontrol ettiğimde göğüs ucumun aynı yerden daha şişkin olduğunu farkettim dokununca sızı yapıyordu… küçük bir sıkma olayıyla katı bir sarı sıvı ve akabinde koyu renkli kanama oldu. Şu an hala akıntı var yanlız beni endişeye sokan akıntının olduğu yer siyah bi damar gibi delik kalması ve sırtımdaki acı

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Aralık 2016 at 20:18

   Daha önce ne için ameliyat geçirdiğiniz hakkında bir şey söylenmemiş, fakat neden ne olursa olsun anlattığınız durum ciddi bir durum veya enfeksiyonel bir durum olabilir, bu nedenle en kısa zamanda bir genel cerrahi doktoruna gitmeniz doğru olur.

   Memenin paget hastalığı olabilir, meme iltihabı olabilir, meme kisti olabilir, meme apsesi olabilir, duktal ektazi (meme başının altında bulunan süt kanallarının genişlemesi durumu) olabilir, memenin kötü huylu bir hastalığı olabilir.

   İhmal etmemelisiniz.

   İyi sonuç almanız ve sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 8. Avatar

  elif

  1 Aralık 2016 at 23:38

  merhaba, ben 18 yasındayim meme ucumda kahverengi bölgede kizariklik, kasinti ve tuhaf bi yanma hissi oldu 1 hafta sonra gecti ama gogsumde soyulurmus gibi oldu ve simdi yine aybi sikayetlerim basladi ne yapmaliyim hangi bolume gitmeliyim ve sizce nedir bu?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Aralık 2016 at 14:35

   Bu durum mantar enfeksiyonuna bağlı, egzamaya bağlı, meme iltihabına bağlı olabilir. Cildiye ya da genel cerrahi uzmanına gitmeniz uygun olur.

   İyi sonuç almanız ve sağlık dileğiyle.

 9. Avatar

  Endişeli

  2 Aralık 2016 at 16:13

  Size yorum atmıştım gerçekten endişeliyim lütfen yanıtlar mısınız

 10. Avatar

  Endişe

  3 Aralık 2016 at 06:41

  2013 yılında ceviz büyüklüğünde bir kist tespit ettim ve daha sonra kontrole gittim ve bir hafta içinde ameliyat oldum. Yanlız kistin oluşumu çok kısa bir süre de oluştu sürekli kontrol ederdim. Ve bu ameliyat sonrasında ağrılarım baş gösterdi yan yattığım zaman göğüsün kemiğe acı verdiğini söylemeliyim oransız büyüme ve şekil bozukluğu var işin enteresan tarafıysa o ilk ve çok akıntının olduğu günün sabahı mide bulantısı ve kemik ağrılarım yüzünde sürekli yataktan kalkamadım. Sizce bi alakası var mı

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Aralık 2016 at 13:22

   Daha önce aldırdığınız kist fibrokistik meme hastalığına bağlı gelişmiş bir kist olabilir veya bu durum kendi başına oluşmuş olabilir. Fibrokistik meme hastalığı daha çok fizyolojik meme dokusu şeklinde de tanımlanabilir. Fibrokistik meme hastalığının en sık görülen belirtisi ağrıdır.

   Yani buradan bu durumun ne olduğunu bilmek zordur, bu nedenle daha önceki yanıtımızda da belirtildiği gibi iltihabi bir durum da olabilir, kötü huylu bir durum da olabilir. Daha fazla gecikmeden bir genel cerrahi uzmanına gitmeniz gerekir.

   İyi sonuç almanız dileğiyle.

 11. Avatar

  Ayşe

  7 Aralık 2016 at 12:14

  Merhaba ben 2013 ocak ayında göğüsümde çok minik bir kitleden dolayı amaliyat oldum 6 kür koruyucu kemoterapi 32 ışın aldım 2016 ocak ayında eaynı göğüste bi kitle daha göründü ve memenin tamamı alındı ve paget hastalığı çıktı şimdi yine aynı şekilde beşyıl kullanılan hapı menopoz içinde aylık iğne oluyorum ben bu ilaçlara tedaviye devam etmelimiyim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   9 Aralık 2016 at 18:21

   Bu konuda buradan bir şey söylemek doğru olmaz.

   Ameliyatlar geçirmişsiniz, kemoterapi tedavisi almışsınız, kitle yeniden oluşmuş.

   Sizin bu durumunuzu takip eden doktorlarınızın veya doktorunuzun size verdiği hiç bir tedaviyi ya da öneriyi onlara danışmadan bırakmanız veya kendi kendinize farklı bir şeyler uygulamanız doğru olmaz.

   Doktorunuz ya da doktorlarınız ile bu konuyu görüşmeniz ve değerlendirmeniz daha doğru olur.

   Çok geçmiş olsun ve her şey daha iyi olsun.

 12. Avatar

  Zeynep

  8 Aralık 2016 at 23:25

  Merhaba. 18 yasindayim ve gogus ucum cok uzun zamandir catlak ve yarali. 17 yasindayken gogus ucumdan kahverengi akinti gelmisti doktora gittigimde hormon testi yaptirdi ve sut hormonum fazla cikti. Yazdigi ilaci kullandiktan sonra akinti bir daha akinti gelmedi fakat yara icin bir etkisi olmadi. Gogsum cok hassas, dokundugumda hep bir agri hissediyorum. Dokunmadigim surece agri yok. Bunun nedeni ne olabilir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Aralık 2016 at 17:12

   Egzamaya bağlı olabilir veya hormonsal etkenlere bağlı da hassaslık olabilir, göğüs ucundaki yara için bir cildiye doktoruna gitmeniz uygun olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 13. Avatar

  Yasemin

  29 Aralık 2016 at 10:51

  Merhaba.30yasindayim 1bucuk yaşındaki bebeğimi hala emziriyorum.gogsumun birinde koyu kisminda bir buruşma mevcut kısa süreli bir düzelme olsa da tekrar aynı şekli aliyor.paget hastaligi görselleri ile benzerlik gösteriyor korkuyorum ne olabilir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Ocak 2017 at 02:01

   Bebeğin dişleri artık büyümeye başladığı için bu durum olabilir, bu yaşlardaki bebekler anneden gelen süt ile doymazlar ve doymadıkça memeyi sorarak emmeye devam edebilirler ve bu kadar tahrişe maruz kalması bu tür bir duruma neden olabilir. Çocuk doktorunuz ile bu durumu görüşerek artık bebeği memeden ayırmanız gerekebilir.

   Yinede bir cildiye doktoruna görünmeniz önemlidir. Cildiye doktoru size yardımcı olacaktır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 14. Avatar

  Cerenimo

  6 Ocak 2017 at 22:28

  Merhaba,
  Sağ gögüs ucum kabuk bağlamıştı iltihap gibi bir şey vardı doktora gittim baktılar bir şey çıkmadı. Şimdide yine sağ gögsümde yanma var.korkutuyor beni.ilginiz için şimdiden teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Ocak 2017 at 13:27

   Egzama olabilir. Egzama dönem dönem tekrarlayan ataklar şeklinde devam edebilir. Mantar enfeksiyonu olabilir. Paget hastalığından şüpheleniyorsanız bir genel cerrahi uzmanına gitmek gerekir. Egzama veya mantar enfeksiyonu gibi durumlarda cilt hastalıkları uzmanına gitmek gerekir. Mantar olup olmadığının anlaşılması için kabuklardan örnek alınması gerekebilir.

   Sağlık dileğiyle.

 15. Avatar

  betül

  10 Ocak 2017 at 00:03

  merhaba ben 28 yaşındayım 19 aylık bebğim var yaklaşık 2 aydır gögsümde aşırı kaşınma vardı sonrasında bebeğimin diş çıkarma döneminde olduğu için ısırıyordu gögsüm sık sık bu daha sona yara oldu fakat 1 aya yakındır da kaşınma şiddeti arttı ve pullanma kabuklanma olmaya başladı gögüs ucu kremi kullandım ne yaptıysam geçmedi paget hastalığı olabilir mi acaba.araştırdıkça kafama takmaya başladım ve oldukça üzülüyorum lütfen sorumu cevaplayabbilir misiniz. şimdiden teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Ocak 2017 at 13:41

   Tahriş nedeni ile egzama ya da iltihaplanma olmuş olabilir. Çocuk emmeyi daha devam ediyorsa bu durum tekrar tekrar olamaya devam eder ve tahriş bu durumun iyileşmesine engel olur. Bir vücut bölgesi ya da organ bir travmadan dolayı hasar gördüğünde o travma tekrarladığı sürece bu yapı iyileşmez veya iyileşse de tekrarlar durur ve cilt tahrişe uğradıkça kabuklanması normaldir.

   Örneğin bir yerimiz kesildiğinde o bölgeyi tekrar tekrar kesersek ya da kanatırsak o bölge aylarca iyileşmez, tam iyileşirken tekrar tahriş edersek yine yara olur (bu şekilde düşünüldüğünde) sizin durumunuz da buna benzetilebilir (özellikle hassas ciltlerde). Çocuk doktorunuzla konuşun ve gerekiyorsa artık bebeği memeden ayırmak bu durumu düzeltmenin çaresi olabilir.

   Bir cildiye uzmanına gitmeniz de gerekir ama tahrişin önlenmesi de önemlidir.

   Eğer Paget hastalığından şüphe ediyorsanız genel cerrahi uzmanına gitmeniz gerekir.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 16. Avatar

  ebru

  23 Ocak 2017 at 19:36

  merhabalar,ben 16 yasındayım ve sol meme ucum sürekli kaşınıyor fark ettim ki iç çamaşırımda o bölgede akıntı olmuş ve meme ucu baya bi kızarıp kabuk bağlamış neyden kaynaklanıyor olabilir yardımcı olursanız sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Ocak 2017 at 11:48

   Akıntı süt tarzında bir akıntı ise ki bu durum galaktore olarak adlandırılır, sarı-yeşilimsi bir akıntı ise buna fizyolojik akıntı denir.

   GALAKTORE NEDENLERİ ARASINDA; beyin ile ilgili problemler, böbrekler ile ilgili adrenal bez hormonunu etkileyecek faktörler, kronik böbrek yetmezliği, hipofiz hastalıkları, tiroid hastalıkları, polikistik over sendromu, siroz hastalığı, depresyon ilaçları, doğum kontrol hapları, fibrokistik değişiklikler gibi birçok durumlar vardır ve bu durumda bir endokrinoloji uzmanına gitmek gerekir.

   FİZYOLOJİK MEME BAŞI AKINTISI NEDENLERİ ARASINDA; duygusal stres, beslenme (yüksek proteinli beslenme gibi), uyku düzensizliği, cinsel aktivite, egzersiz, meme başının uyarılması gibi etkenler vardır.

   Bu durum genel cerrahi ve endokrinolojiyi ilgilendirir genellikle.

   Doktora gitmeyi ihmal etmeniz de fayda vardır.

   Sağlıklı sonuçlar almanız dileğiyle.

 17. Avatar

  Ebrar

  30 Ocak 2017 at 21:37

  80 yaşında annem var 5 yıl önce paget dediler.Amileyat olacagini soylediler olmadı yarası büyüdü şimdi doktorlar amileyat diyorlar annemde yüksek tansiyon var acaba ameliyat olabilirmi teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Şubat 2017 at 01:26

   Yaştan dolayı ameliyat konusunda bir şey söylemek buradan zordur, bu nedenle bunu doktorlarınıza sormanız daha doğru olur. Zaten ameliyat kararı almadan önce doktorlar annenizin ameliyatı kaldırabileceği ya da kaldıramayacağı gibi durumların değerlendirmesini de yaparlar.

   İyilik dileğiyle.

 18. Avatar

  selin

  17 Şubat 2017 at 21:02

  Selamlar yaklaşık bir aydır tek göğsümde başlayan sonradan diğerine de geçen kaşıntı ve göğüs ucumda soyulmalar var. İnternetten araştırma yaptığımda paget hastalığı çıkıyor acaba nedeni nedir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Şubat 2017 at 17:49

   Bu tür sorunlar egzamaya bağlı olabilir, enfeksiyona bağlı olabilir fakat sizdeki belirtiler Paget hastalığındaki belirtiler ile uyum gösteriyor ise Genel cerrahi uzmanına gitmeniz de fayda vardır.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 19. Avatar

  Büşraa

  23 Mart 2017 at 00:10

  Merhaba ben 24 yaşındayım. Meme areola bölgesinde pulpul dökülme oluyor başka bir şikayetim olmadı. Sizce paget miyim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   24 Mart 2017 at 17:50

   Aile yakınlarında meme kanseri vakası söz konusu ise bu yaşlarda da doktor kontrolleri önerilir fakat bahsettiğiniz durum egzamaya bağlı da olabilir. Bir cildiye uzmanına gitmenizde fayda vardır, buradan bir sonuç alamazsanız ya da risk faktörleri söz konusu ise vakit kaybetmeden genel cerrahi uzmanına gidebilirsiniz.

   MEMENİN PAGET HASTALIĞI İÇİN RİSK FAKTÖRLERİ; memenin paget hastalığı için bilinen risk faktörleri diğer meme kanseri türleri için tanımlanan risk faktörleri ile aynıdır.

   RİSKLER NELERDİR?

   İleri yaş

   Aynı kişinin daha önce meme kanseri geçirmiş olması

   Anne, anneanne, kız kardeş, teyze, kişinin kendi kız çocuğu gibi yakın akrabalarda meme kanseri veya yumurtalık kanseri vakasının bulunması

   Geçmiş dönemlerde göğüs duvarına radyasyon tedavisi alınması

   Yaşa ve boya göre aşırı kilolu olunması

   İlk adet görme yaşının 12’nin altında olması

   Uzun süre östrojen hormonu tedavisi alınması

   Sigara kullanımı gibi faktörlerdir.

   Doktora gitmenizde fayda vardır.

   İyi sonuç almanız ve sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 20. Avatar

  nigar

  23 Mart 2017 at 23:00

  Merhaba,
  iki gun once sol göğsümün ucu acimaya ve yanmaya basladi.dokunmadigim halde sizliyordu. 1 gun sonra ucu cok sertlesti ve digerine gore biraz daha buyuk gorunuyor. uzerinde kucuk kizariklik olustu. biraz siktigimda icinden sert beyaz irin cikti, tipki sivilce gibi. baska bir akinti olmadi ancak agri devam ediyor. neden olabilir acaba?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   25 Mart 2017 at 18:37

   Bu durum meme iltihabı olabilir fakat yaşınız 30 yaşın üzerindeyse ya da ailede meme ve/veya yumurtalık kanseri öyküsü varsa bir genel cerrahisi uzmanı tarafından değerlendirme yapılmasında fayda vardır.

   Doktora gitmeyi ve akıntının rengini, şeklini ve ağrının ne zaman başladığını gibi faktörleri doğru anlatmayı ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 21. Avatar

  Yasemin

  25 Mart 2017 at 16:52

  Merhaba.. ekim 2017 de anneme paget teşhisi konuldu. Öncelikle 8 kürlük bir kemoterapi alacağı ardından da ameliyat olacağı söylendi. Kemoterapi süreci bitti fakat hastalığın başka organlara sıçrama riski pagette nedir.ameliyattan sonra tamamen hastalığı atlatmış olur muyuz? Teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Mart 2017 at 11:42

   Cerrahi sırasında lenf nodlarından alınan doku patolojiye gönderilir ve lenf nodu yayılımı olup olmadığı değerlendirilir. Paget hastalığı da diğer meme kanserlerinden çok farklı değildir. Yayılım erken teşhise, hastanın tedaviye verdiği yanıta, kanserin tipine göre değişebilir. Cerrahi yöntem ile çıkarılacak olan dokunun patolojik sonuçları da yayılım olup olmayacağını değiştirebilir. Ayrıca bölgesel tekrarlama da olabilir, bu nedenle hastalar cerrahiden sonra da uzun dönem takip altında tutulur.

   Doktorunuz size cerrahi sırasında karşılaşacağı görsel deneyimleri ile de az çok bilgi verebilir. Fakat önemli olan patolojinin sonucudur.

   Tedaviler sonrası da düzenli takipler önem taşımaktadır.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 22. Avatar

  melek

  29 Mart 2017 at 00:45

  Salam sol dosun asaqi etrafinda qabuq emele gelmisdi indide az muqdarda maye bulasib paltarima aqri yoxdur qasinma yoxdur sebeb nedir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   31 Mart 2017 at 11:44

   Tam olarak anlaşılmamakla birlikte memede kabuklanma ve az miktarda akıntı olduğunu belirtimişsiniz gibi görünüyor. Bir genel cerrahi uzmanına gitmeniz önemlidir.

   Geçmiş olsun.

 23. Avatar

  Gözde

  29 Mart 2017 at 19:01

  Merhaba ben 18 yaşındayım meme ucumun etrafında kıl kökü gibi pıtırcıklar var daha once doktora gittigimde normal oldugunu soyledi ama ben endiseliyim bu konuda ne yapmalıyım ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   1 Nisan 2017 at 17:51

   Daha önce cildiye uzmanına gitmişseniz, ailede (anneanne, teyze, kız kardeş, anne gibi) kanser öyküsü varsa bir de genel cerrahi uzmanına gitmenizde fayda vardır.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 24. Avatar

  Uğurböceği

  18 Nisan 2017 at 22:28

  Mrb ben 2 ay önce bebeğimi sütten kestim.bi kaç haftadır göğsümn ikisindede akıntı oluyo ve koku yapıyo ve her iki göğsümde akıntıyı süreklı temizlediğim için çatlıyor.kitle yada şişlik yok ama dr a gitmeye korkuyorum göğsümn alt kısmndaki derilerde sanki sertleşti kabuklandı gbi yada sütten kestiğim için öyle oldu bilmiyorm önemli bi durum var mıdr

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   20 Nisan 2017 at 22:45

   Süt kanalları tam tıkanmadığı için bu tür akıntılar olabilir, ancak iltihabi bir durum da olabilir. Gelen akıntının rengi, şekli de önemlidir.

   Bir genel cerrahi uzmanına gitmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 25. Avatar

  aysegul

  21 Nisan 2017 at 16:52

  Merhaba 17 ay once dogum yaptim emzirmekten ve sol gogsum cok yara oldu biara duzeldi sonra emzirirken yine catladi en sonunda catlak duzeldi ama bu seferde kasinti basladi yara oldu kabuk baglayip akinti geliyo sari pis kokulunakinti bazen kabuklar gerilirken catliyo doktora gittim fakat hala emzirdigim icin hafif kremler yazildi pisik kremi falan bebegimi o gogsumden emzirmedim onada gecer diye kremlerimide pek kullanamadim 3 gun once memeden ayirdim cunki diger gogsumde catlayip kasinmaya basladi tekrar doktora gittim kremle hap yazildi allahin izniyle baslayacam ama bu egzamamidir acaba?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Nisan 2017 at 15:21

   Bu durum püstüler sedef hastalığına bağlı da olabilir. Bu tür inatçı egzamalarda sedef hastalığı gibi durumların araştırılması faydalı olur. Doktorunuzla bu durum hakkında konuşmanız ve bu konuda araştırma yapılması gerekebilir.

   Sedef hastalığını tetikleyici faktörler arasında; Stres (hamilelik, doğum, bebek derken stres en üst seviyelere ulaşmış olabilir), Deri hasarı (emzirme, kaşıma ve ilaç kullanımı nedeni ile bu da yaşanmış olabilir), boğaz enfeksiyonu (soğuk algınlığı, grip gibi durumlar geçirmiş olabilirsiniz ve hamilelik, doğum derken yeterli tedavi almamış olabilirsiniz), bunlar gibi durumlara bağlı sedef hastalığı ortaya çıkmış olabilir ya da tetiklenmiş olabilir.

   Ayrıca tekrar tekrar fiziksel travmaya maruz kalan egzamaların iyileşmesi oldukça sıkıntılı olabilir. Egzamaya yatkın kişilerde alerjenler de egzamayı arttırabilir, o bölgenin tahrişi bu durumu arttırabilir, egzamalar ve egzama tipleri kronikleşebilir, cilt kuruluğu egzamayı arttırabilir, stres egzamayı arttırabilir, o bölgeyi sabunlama egzamayı arttırabilir, bazı vitamin eksiklikleri egzamayı arttırabilir, bazı besin alerjileri egzamayı arttırabilir.

   Doktorunuz ile bu durumları da gözden geçirmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı ve iyi yaşam sizinle olsun.

 26. Avatar

  Elif

  2 Mayıs 2017 at 03:09

  merhaba 39 yaşindayim.şuan 6,5 yaşindaki çocuğumu 2 sene emzirdim ve sol meme ucumda bir kaşıntı kaldı zamanla rahatsız edici boyuta geldi.geçen sene genel cerrahiye muhayene oldum ultrasona girdim,sonucunda her iki göğüste de patolojik boyutta olmayan kitleler gözlendi ve dr. bir tanı koymadı.hala kaşıntı çok rahatsızlık veriyor.Çoğu kez atak gibi geliyor ve kaşımaktan tahriş ediyorum.hangi dr.a gitmeliyim ne yapmalıyım ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Mayıs 2017 at 22:40

   Ultrason sonucunda patolojik boyutta olmayan kitleler gözlendiği belirtilmiş (yani herhangi bir kötü huylu hastalığı göstermeyen kitleler). Fakat bu tür durumların da senede bir gibi kontrolü gerekebilir. Net teşhis için mamografi çekilmesi de gerekebilir. İyi bir genel cerrahi uzmanına gitmenizde ve daha detaylı araştırma yapılmasını istemenizde fayda vardır. Bu durum zaman zaman alevlenen egzama da olabilir, ancak iyi bir değerlendirme önemlidir.

   İyi sonuç almanız dileğiyle.

 27. Avatar

  Berilinannesi

  8 Mayıs 2017 at 20:04

  Merhabalar bşrkac yıldır 2 meme uclarımda sivilceye benzer kahverengi kabarcıkalr vardı lakin bunlar artmıs ve yayılmıs . Yeni fark ettim bir meme basım hatta bu kitleden dolayı yamuk duruyor ki bu görüntüye takılmıyorum. Ama gögüs içinden bu aralar çekiliyormus gibi bir acı oluyor arada.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   12 Mayıs 2017 at 01:48

   Vakit kaybetmeden iyi bir genel cerrahi uzmanına gitmeniz gerekir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 28. Avatar

  Umm

  20 Mayıs 2017 at 22:00

  25 yasindayim ergenlikten buyana gogus ucum icine cekik ucu catlak catlak,arada aci ve kasinti oluyo bide sari renkte koyu biseyler oluyo ve koku yapio.bunlar knser belirtisimi ayrica kitle nasil birsey mesala benim gogsumde sanki şiş damar gibi biseyler var cok korkuyorum lutfen yardim edib

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Mayıs 2017 at 16:02

   Meme iltihaplanması olmuş olabilir. Paget hastalığı olabilir. Aile ve yakın akrabalarda kanser öyküsü varsa bir genel cerrahi uzmanı tarafından değerlendirme gerekir. Kanser öyküsü olmasa da, genel cerrahi uzmanına gitmeniz önemlidir. Akıntı her iki memeden de geliyorsa bu durum hormonal bir bozukluğa bağlı ya da hipofiz tümörüne bağlı da olabilir. Meme başı çatlaklarından kaynaklanan enfeksiyonel bir duruma bağlı da olabilir. Memenin iyi huylu kitlelerine bağlı olabilir.

   Doktora gitmeyi ihmal etmelisiniz.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 29. Avatar

  Melek

  23 Mayıs 2017 at 19:42

  Merhaba 11 aylik bebegim var emziriyorum yaklasik bi aydir sol gogsumde meme ucunda beyaz bi sivilce cikti sonra kirmizi oldu cok aci veriyo ve geceleri bazen acidan zonkliyor neolabilir acaba ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Mayıs 2017 at 00:20

   Bir cildiye uzmanına gitmeniz önemlidir. İltihaplı bir durum olabilir. Geciktirmemede fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 30. Avatar

  nsh

  29 Mayıs 2017 at 19:47

  Merhaba.

  Benim yaklasik 1.5 yildir meme uclarimin etrafinda koyu bi bölge var. Kasinti agri sizinri gibi seyler olmadi ve büyüme de olmadi. 7 ay önce doktora gitmistim ve bana kötü bisey olmadigini söyledi. Korkuyorum kötü bisey mi diye yardimci olabilirseniz sevinirim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Haziran 2017 at 18:23

   Henüz yaşınız ergenlik dönemlerinde ise meme uçlarının etrafındaki areola denen kısmın olması gereken rengi alması olabilir. Bazı kızlarda ya da kadınlarda areola denen kısım memenin diğer alanlarına göre daha koyu renkli hale gelebilir. Bazı kızlarda veya kadınlarda o bölge çok renk değiştirmeyebilir. Bu bölge bazen renk değiştirebilir. Örneğin hamilelik gibi bir durum, regl dönemleri, menopoz dönemleri areola kısmının renginin değişmesine neden olabilir. Yani hormonal dalgalanmalar nedeniyle memenin areola kısmı daha öncekinden farklı bir renk alabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 31. Avatar

  Selma

  21 Temmuz 2017 at 14:59

  Merhaba,Ben 23 yaşındayım yaklaşık 1-2 yıldır göğüs uçlarımda çatlaklar oluşuyor.Çatlakların arasında yapışkan tarzda beyaz akıntı oluyor.Çok kaşırsam eğer kabuklanma oluşuyor.Ve nadiren göğüsümden sancı girip sırtıma vuruyor.Göğüslerimin etrafında da bazen çok küçük kırmızı sivilceler oluyor içinden sarı birşey çıkan.Ama şekil bozukluğu göğüste içe çökme gibi bir durum söz konusu değil.Sizce sebebi ne olabilir korkulacak bir durum var mıdır?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Temmuz 2017 at 01:00

   Eğer şimdiye kadar hiç genel cerrahi uzmanına gitmemişseniz gitmeniz önemlidir. Bu tür durumlar ihmal edilmemelidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 32. Avatar

  Tuğba

  4 Eylül 2017 at 23:21

  Göğsümde çatlak ve ağrılı sert kitle var sizce neden olabilir? Teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Eylül 2017 at 22:03

   Bir genel cerrahi uzmanına muayene olmanız ve gereken tetkiklerin yapılması önemlidir. Meme kisti olabilir. Meme apsesi olabilir. Memenin Paget hastalığı olabilir.

   İhmal etmemenizde fayda vardır.

 33. Avatar

  panda

  18 Eylül 2017 at 12:02

  merhaba benim şikayetim 1 buçuk senedir falan var. sol göğsümden sarımsı bir sıvı geliyordu ve bende bunun için doktora gittim doktor bir krem ilacı verdi sürmem için. bende sürdüm sonrasında tekrar başladı 1 ay aralıkla. bu sefer sınav döneminde olduğum için gidemedim. bir daha doktora(genel cerrahi) gittim ve ultrasona falanda girdim bir şey yok dendi krem verip geçiştirildi. kremi sürdüm ve işe yaradı tekrar hastaneye gittim bu seferde egzama dendi krem verildi . kremi sürdüm bitirdim ardından tekrar başladı. şuan doktora gideceğim tekrar ama ön araştırma yapayım falan dedim paget hastalığı beni biraz korkuttu. egzama bu şekilde başlayıp böyle devam mı eder? kaşıntı kabuklanma oluyor pamuklu sutyen taktığımda ise sarı sıvı geliyor napacağımı şaşırdım ve tabi ağrı da yapıyor.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Eylül 2017 at 13:43

   Endokrinolojiye giderek hormonal değerlerinde araştırılmasını isteminiz gerekebilir, endokrinoloji alanında randevu bulmak uzun sürebilir, bu nedenle bu konuda kan testlerinin yapılması için dahiliye bölümüne gitmeniz de fayda sağlayabilir.

   MEMENİN PAGET HASTALIĞINDA KLİNİK BULGULAR, areola ya da meme başında egzama benzeri değişiklikler, kızarıklık, sulanma, kabuklanma, pullanma, kaşıntı, hassasiyet, yanma bulunabilmektedir. Meme başının Paget hastalığı tanısı belirtiler başladıktan en az 6 ay sonra konulabilmektedir. Tanıda gecikmenin en önemli nedeni, bu hastalığın kronik bir egzama şeklinde seyir göstermesinden dolayı uzun süre lokal (krem şeklinde) tedavilerin denenmesidir. Bu hastalığın tanısı, lezyonu içine alan bölümden yapılan insizyonel biyopsi, kazıma veya epidermisten sürüntü örneklemesi alınması ve bunların histopatolojik olarak incelenmesi gibi yöntemler ile konulabilir. Radyolojik yöntemler arasında bu hastalığın tanısına özgü standart bulgular olmadığı hakkında görüşler vardır. Fakat bu hastalıktan şüphe edilen tüm olgularda, memede eşlik edebilen karsinomun tespiti için mamografik inceleme gerekir. Memenin Paget hastalığı bu tür belirtiler ile kendini gösterebileceği gibi herhangi bir belirti vermeksizin de olabilir.

   Genel cerrahi doktorunuzdan bu konuda daha detaylı araştırma yapmasını isteyebilirsiniz.

   İhmal etmemeniz de fayda vardır.

   Sağlıklı sonuçlar almanız dileğiyle.

 34. Avatar

  Kanarya

  30 Eylül 2017 at 01:51

  Merhabalar benim 1 haftadır sağ gogsumden memeyle meme ucunun birleştiği yerden parmak ucun kadar alandan iltihap geliyor kokuyor ve kaşınıyor. Anne annem meme kanserinden vefat etmiş iki ablamdada yenileyen iyi huylu kitle var. Sizce benim paget olma ihtimalim var mı yoksa enfeksiyon olbilir mi teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   2 Ekim 2017 at 00:58

   Özellikle genetik faktörler taşıdığınız için böyle bir ihtimal olabilir, ancak meme iltihabı, apse de olabilir.

   En kısa zamanda bir genel cerrahi uzmanına, eğer erken döneme randevu alamazsanız bir cildiye uzmanına başvurmayı ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı sonuçlar almanız dileğiyle…

 35. Avatar

  enem

  22 Ekim 2017 at 00:41

  merhaba benim 20 25 gündür sağ göğüs ucumun biraz yan tarafında kaşıntı ve kabuklu yara gibi birşey çıktı. şimdi kırmızı şekliyle duruyor kaşıntı ve yanmada var. bugün de göğsüm den akıntı çıkmış sonra farkettim rengini bilmiyorum ama kan gibi birşey yok. sizce ne olabilir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Ekim 2017 at 01:02

   Anlattığınız şikayetler meme iltihabına bağlı da olabileceği gibi, özellikle risk faktörlerinden birini ya da birkaçını taşıyorsanız vakit kaybetmeden bir genel cerrahi uzmanına gitmeniz önemlidir.

   fibrokistik meme hastalığı olabilir, mastit (meme iltihabı) bağlı olabilir, egzama olabilir, memenin iyi huylu kitlelerine bağlı olabilir, bazı ilaçlara bağlı olabilir, memenin Paget hastalığına bağlı olabilir.

   MEME KANSERİ BAKIMINDAN RİSK FAKTÖRLERİNE GELİNCE; cinsiyet, yaş, ırk, menarş yaşı, doğum yapma sayısı, İlk tam dönem hamilelik yaşı, menopoz yaşı, laktasyon, infertilite, düşük yapma sayısı, genetik faktörler, 30 yaşından önce toraks bölgesine radyoterapi alınması, hormon replasman tedavisi, alkol ve sigara kullanımı, sosyoekonomik düzey ve benzeri, kişisel meme kanseri öyküsü, meme biyopsisi sayısı, atipik hiperplazi, lobüler karsinoma in situ, meme yapısı, vücut kitle indeksi gibi faktörler sayılabilir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 36. Avatar

  aleyna

  2 Kasım 2017 at 19:30

  Merhaba ben 15 yadindayim yaklasik 8 aydir meme ucunun cevresinde akinti var kizariklik kabuklanma koku kasinma yanma yapiyo hastaligimin 1. ayinda cildiyeye gittim egzama diyerek fucitec plus krem verdiler surdum sonra gecti ama uc ay sonra yine basladi yine surdum gecti busefer daha cok tekrarlamaya basladi. birde sudyendende fark yapiyor bi sudyen giyiyorum tamamen akinti olmuyo kabuklanma oluyo farkli bir sudyen takiyorum onda akinti kizariklik yanma kasinma basliyor tekrarhastaneye gidecem sizce ne olabilir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Kasım 2017 at 00:44

   Alerjik kökenli egzama olabilir ve sentetik içeren iç çamaşırları alerjiyi tetikliyor olabilir. O bölge mümkün olduğunca kuru tutulmalıdır, nemlendirici bir krem ile günlük nemlendirme faydalı olabilir (cildinize uygun bir nemlendirici), günde iki kez sutyen değiştirmek gerekebilir, %100 pamuklu sütyenler tercih edilmelidir, sütyenlerinizi sabunla yıkamak işe yarayabilir, cildinizi aşırı sabunlamaktan kaçınmak faydalı olur, banyo liflerinden uzak durmak faydalı olur, duş jellerinden uzak durmak faydalı olabilir, parfüm ve deodorant gibi tahriş edici ürünlerden kaçınmak faydalı olur, durum tahrişe bağlı da olabilir. Bu nedenle tahriş edici durumlardan kaçınmak faydalı olacaktır.

   Tekrar cildiye doktorunuza (mümkünse aynı doktora) gitmeniz ve kullandığınız ilaçları yanınızda götürmeniz, doktora gelişmeler ve tekrarlamalar hakkında detaylı bilgi vermeniz faydalı olacaktır. Doktorunuzdan örnek almasını isteyebilirsiniz. Hormonal bir etken olabileceği göz önünde bulundurularak hormonal testlerin de yapılması faydalı olur.

   Eğer anneanne, babaanne, teyze, hala, abla, anne gibi yakın akrabalarda meme kanseri öyküsü varsa durumunuzun genel cerrahi doktoru tarafından da değerlendirilmesinde fayda vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle…

 37. Avatar

  Aycan

  20 Aralık 2017 at 15:24

  En son ultrason sonucundada her iki memede solda daha belirgin olmak üzere duktal yapılarda dilatasyon izlenmektedir.yaziyor ağrı yanma yara kabuklanma akıntı bişey yoksa neden olsun ki anlamadım. Özellikle meme başının kenarlarında yarıklar oluyor ve ordan kan ve iltihap akıyor nedeni ne olabilir bilgi verirmisiniz.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Aralık 2017 at 10:04

   Süt kanallarında genişleme izlenmiş gibi görünmekte, ancak şikayetlerinizi yazarken (ağrı, yanma, yara, kabuklanma) yoksa şeklinde yazmışsınız, yoksa derken bu şikayetler sizde yok mu? Dilatasyon genişleme anlamında kullanılan bir terimdir, duktal yapılarda genişleme ise süt kanallarının genişlemesidir, süt kanallarının genişlemesi durumuna ”duktal ektazi” denir. Duktal ektazi durumunda meme başı akıntısı sık görülür. Fakat ağrı, yanma, yara, iltihaplı akıntı ve kabuklanma oluyorsa, bu şikayetler yaşa ve risk faktörlerine göre de değişmekle birlikte meme iltihabına bağlı da olabilir, aksi taktirde daha detaylı incelenmesinde fayda vardır. Periduktal mastit olabilir. Akıntıdan örnek alınarak patoljiye gönderilmesi yol gösterici olabilir. Bunları doktorunuzla daha detaylı konuşmalısınız.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 38. Avatar

  Hülya

  21 Şubat 2018 at 04:13

  Merhabalar ben 32 yaşındayım. Uzun zamandır sol göğsümde kaşıntı var pek umursamadım fakat son bir haftadır göğüs ucunda ve kahverengi yerlerinde kizariklik ve şişlik var.kabukları soyuluyor ve sıvı geliyor.göğüs ucumun şekli de değişmiş gibi.herhangi bir kitleye rastlamadım.çok rahatsız edici bir durum.sizce nedir yardımcı olursanız sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Şubat 2018 at 19:57

   Memede oluşan hematom (kan toplanması) olabilir. İntraduktal papilloma olabilir. İltihap olabilir. Paget hastalığı olabilir veya egzama da olabilir. Buradan net bir şey söylemek zordur. Bu nedenle bir genel cerrahi uzmanına, cildiye uzmanına gitmeniz en doğrusu olacaktır.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 39. Avatar

  Büşra

  10 Mart 2018 at 18:56

  Merhabalar ben 22 yaşındayım. 6 ay önce genek cerrahi uzmanına muayene oldum .Sağ göğsümde 2 cm kitle olduğunu öğrendim. Ultrasan ve biyopsi yapıldı fibroadenom olduğu tespit edildi. Kontrol için bu hafta tekrar gittim ve sol göğsümde de yaklaşık 1 cm kitle tespit edildi henüz ultrasona girmedim. Ama göğüs ağrılarım regl dönemi ve özellikle sonrasında çok şiddetli, sol göğüs ucunda çok fazla kaşıntı ve çatlaklar var kaşıdığımda beyaz şeyler çıkıyor. Sebebi ne olabilir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   19 Mart 2018 at 13:41

   FİBROADENOMLAR: Selim (iyi huylu) meme hastalıkları içinde en sık görülen tümörlerdir. Puberteden sonraki ilk 20 yılda sıktır. Aynı veya diğer memede birden fazla (multipl) olabilir. Yuvarlak, lastik kıvamında, sınırları belirgin, hareketli, hassas olmayan 1-5 cm arasında değişen çaplarda kitle genellikle tesadüfen fark edilir, fakat daha büyük boyutlara ulaşabilir. Genellikle menopozdan sonra görülmez. Östrojen replasman tedavisi almış menopoz sonrası dönemdeki kadınlarda nadiren görülebilir.

   FİBROADENOMLARIN nedeni belli değildir ancak lobüler orjinli olduğu bilinmektedir.

   Tedavi: Takip ya da genel anestezi altında tümörün çıkarılması şeklinde planlanır. 6 ayda bir takip yapılabilir. Kitle büyürse (örn. 3 cm’in üzerine çıkarsa) cerrahi olarak kitlenin çıkarılması gerekebilir.

   Jüvenil fibroadenom hızlı bir şekilde 5 cm’den büyük boyuta ulaşabilir. Bu durumda ciltte ülserasyon görülebilir.

   Doktor kontrollerinizi ihmal etmemelisiniz.

 40. Avatar

  Naz

  23 Mart 2018 at 02:02

  Merhabalar, 19 yaşındayım sol göğsümde sternuma yakın bölgede fındık boyutunda bir yumru elime geldi ve göğüs uçlarımda kurumaya bağlı olduğunu düşünerek önemsemediğim çatlak bir görüntü var. Annem meme kanseri, sizce sebebi kanser olabilir mi? Ultrason anlaşılması için yeterli olur mu?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Mart 2018 at 11:28

   Cildin kurumasına bağlı, egzamaya bağlı meme uçlarında çatlak oluşabilir, ancak ele gelen küçük ya da büyük kitleler için iyi bir muayene önemlidir. Gençlerde öncelikle ultrason yöntemi kullanılır. Kan testleri istenebilir. Fakat gereken durumlarda (özellikle risk taşıyan [ailesinde meme kanseri olan] genç bayanlarda da) mamografiye gerek duyulabilir.

   Genel cerrahi uzmanınız ile görüşmenizde fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 41. Avatar

  Ummu

  22 Mayıs 2018 at 16:15

  Merhabalar. Benim 1 yaşında bebegim varve emiyor.yaklaşık 1 ay önce kadar göğüs ucumda kesikler oluştu ve sonrasında kahverengi yerin de dışına çıkarak kızarıklık pul pul dökülme deri soyulması kaşıntı olmaya başladı. Ve hala devam ediyor. Korkmaya başladım. Dermatolojı uzmanı yara kültürü aldı sonuç olarak üreme oldu diye bir sonuç çıktı. Bana yardımcı olabilir misiniz. Çok endişeliyim. Tek bir göğsümde mevcut. Diğer göğsumde herhangi bir sintiyi yok.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Mayıs 2018 at 02:11

   Memedeki tahriş zamanla enfeksiyona bağlı iltihaplanmaya neden olmuş olabilir. Mantar ya da bakteriyel bir durum oluşmuş ise doktorunuz antibiyotik ya da antifungal ilaç vermek isteyecektir.

   Kontrole gitmeyi ve doktorunuzun önerilerini ihmal etmemeniz gerekir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 42. Avatar

  Gözde

  19 Haziran 2018 at 15:43

  Merhaba , sol mememde ağrı olduğu için bir ay önce doktora gittim , ultrason çekildim, bir şey çıkmadı. 3 gün öncede tam meme ucunun kenarında sivilce gibi bir şey çıktı? Ayrıca kahverengi kusımlarda da var o pütürtülerden . Yeniden doktora gitmem gerekir mi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Haziran 2018 at 12:30

   İyi bir genel cerrahi uzmanına veya cildiye uzmanına gitmenizde fayda vardır. Meme ucu cildindeki değişiklikler alerjik reaksiyonlara, egzamaya, hormonal dalgalanmalara veya değişikliklere bağlı olabileceği gibi daha ciddi hastalıklara bağlı da olabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 43. Avatar

  Ecem

  24 Temmuz 2018 at 05:37

  Merhaba 27 yasindayim ve iki uc haftadir gogus ucumun altindaki yerde ufak bir sivilce gibi bir sey cikti fakat ne bir agri ne de elime bir kitle geldi sadece kasiniyor. Cok terledigim icin orayi tahris ettim sanirim ozellikle terledigimde kasintim oluyor. Ayrica sacimda sebaratit dermatit oldugundan acaba saclarimi kasirken deri vucuduma dokuldu de o yuzden mi kasiniyorum diye de sormuyor degilim. Digrr gogsumde de kasinti oluyor tabiki

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   27 Temmuz 2018 at 02:19

   Seboreik dermetite bağlı olduğundan emin olunduktan sonra doktorunuza da danışarak nemlendirici kremler ile önleyici ya da azaltıcı uygulamalar yararlı olabilir, ancak mantar enfeksiyonu gibi bir durum varsa veya dermatite sekonder (ikincil) olarak başka enfeksiyon gelişmiş olma ihtimali varsa doktorunuzun önereceği tedavinin uygulanması öncelik gerektirir veya altta yatan başka bir sistemik hastalık da olabilir.

   Seboreik dermatit bazı hastalıklar ile birlikte de görülebilmektedir. Örneğin, Parkinson hastalığı, HIV enfeksiyonları, kalp hastalıkları, kronik böbrek yetmezliği, kronik pankreatit, hepatit C enfeksiyonu ve kötü huylu bazı hastalıklarla da birlikte seboreik dermatit görülebilir, bu nedenle bu hastalıkların da araştırılması gerekebilir.

   Seboreik dermatit tedavisinde temel amaç, lezyonları ve fungal kolonizasyonu baskılamak ve seknder enfeksiyonlara karşı önlem almaktır. Hastalığın yapısal olduğunu, tekrarlayabileceğini, zaman zaman gerileme dönemlerinin olup zaman zaman alevlenme dönemlerinin olacağını akılda tutmak gerekir.

   Cildiye uzmanına gitmeyi ve bu duruma eşlik eden başka bir hastalığın araştırılması gerekip gerekmediğini doktorunuz ile de görüşmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 44. Avatar

  Rabia

  10 Ağustos 2018 at 01:44

  Meraba benim sol göğsümun alt ve üst tarafında bazen kırmızı bazende morluk oluşuyor ara ara kaşıntı ve pullanma oluyor neden böyle oluyor?
  Yada meme kanserinden şüphelenmeliyim?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Ağustos 2018 at 10:11

   Egzama, gül hastalığı, iltihabi durumlara bağlı bahsettiğiniz belirtiler olabilir. Ancak, özellikle kanser bakımından risk faktörleri taşıyorsanız vakit kaybetmeden bir genel cerrahi uzmanına başvurmanız gerekir.

   MEME KANSERİ İÇİN RİSK FAKTÖRLERİ NELERDİR DİYECEK OLURSAK; Meme kanseri için risk faktörleri; kontrol edilebilen, kontrol edilemeyen ve olası (tam olarak ispatlanmamış) risk faktörleri şeklinde üç gruba ayrılır.

   Meme kanseri gelişiminde kontrol edilemeyen risk faktörleri:

   * Kadın olmak
   * İleri yaş
   * Memede selim hastalık öyküsü
   * Aile öyküsü/genetik faktörler
   * Erken menarş (erken yaşta adet görmek)
   * Geç yaşta menopoza girmek.

   Meme kanseri gelişiminde kontrol edilebilen risk faktörleri:

   * İlk doğumu 30 yaşından sonra yapmak
   * Hiç doğum yapmamak
   * Bebeğini emzirmemek
   * Menopoz sonrası kilo almak
   * Düzenli fiziksel egzersiz yapmamak
   * Yüksek doz radyasyona maruz kalmak
   * Sigara ve benzeri maddeler kullanımı.

   Meme kanseri gelişiminde olası (tam olarak ispatlanmamış) risk faktörleri:

   * Koltuk altı ter önleyici losyon kullanmak
   * Alkol kullanmak
   * Geceleri çalışmak.

   Durum hakkında internet sitesi üzerinden net bir şey söylememiz tabii ki mümkün değildir, bu nedenle risk faktörleri olsa veya olmasa da, cildiye ve genel cerrahi uzmanları tarafından incelenmesini ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

   • Avatar

    Aleyna

    5 Eylül 2018 at 14:23

    Merha, Benim kaç senedir yaklaşık bi 8 9 senedir gogüs ucumdan sarı akıntı,kaşıntı,kızarıklık ve yanma oluyor doktora gittim yakın zamanda emar ve ultroson çektiler fibrokistler yani basit kistler çıktı doktor sıkıntı yok dedi hala bulmaya çalışıyorlar terstler falan yapıyorlar ama bişey çıkmıyor ama bu sarı akıntı kabul bağlıyor nasıl geçer acaba ne olabilir?

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     6 Eylül 2018 at 13:50

     30 yaşını aşan her 3 kadından birinde fibrokistik meme hastalığı riskinin olduğu bilinmektedir. Bu durum, çoğu zaman meme kanseri zannedilerek gereksiz korkulara, endişelere ve telaşlara neden olabileceği gibi, eskiden kanser taşımadığı sanılmaktaydı ve önemsenmemekte idi, ancak potansiyel olarak tümöre dönüşebilme eğilimleri de vardır. Bu nedenle, fibrokistik meme hastalığı her ne kadar iyi huylu meme hastalığı olsa da, önemsenmesi de gerekmektedir. Ayrıca fibrokistler, var olan bir meme kanserinin üstünü örtebilmekte, arka planda yatan bir meme kanserini gizleyebilmektedir. Bu nedenle yapılan kişisel meme incelemelerinde ve muayenelerde herhangi bir şüpheye rastlanıldığında ultrasonografinin yanı sıra mamografi, manyetik rezonans görüntüleme gibi yöntemler ile incelemelerin de yapılması gerekebilir.

     Fibrokistik hastalık belirti ve bulguları; kitle, ağrı veya hassasiyet, meme başı akıntısı, premenstruel dönemde (adet öncesi dönemde) ağrı ve kistte büyüme, kitlenin aniden ortaya çıkması veya kaybolması, çoklu (multipl) veya iki taraflı tutulum gibi belirti ve bulgulardır.

     Doktorunuz ile bu konuda daha detaylı görüşmeniz veya kontrole gitmeniz faydalı olacaktır.

     Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 45. Avatar

  Eda

  8 Eylül 2018 at 00:06

  Merhaba ben 18 yaşındayım yıllardır iki göğüs ucumda kahverengi sarımsı kabuklar var. Kabuklar zaman zaman dökülüyor sonra bu durum tekrarlıyor acı ya da ağrım yok. Bu durum neden olabilir?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Eylül 2018 at 11:34

   Bu durum egzama gibi bir cilt problemine bağlı olabileceği gibi, fibrokistik meme hastalığına bağlı da olabilir. Sedef hastalığı gibi bir duruma bağlı olabilir.

   Hem genel cerrahi hem de cildiye uzmanına gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 46. Avatar

  Beyza

  8 Eylül 2018 at 16:02

  Ben 15 yasinda 2 mememin ucunda ve kenarinda kizariklik olustu sonra yara olmaya basladi ve hep yesilimsi akintilar geldi ucunda ve kenarlarindan ,kabuklar olustu , ben bunu iyilestirdim ve memem buyudu ve mememin alt kisminda kitle hissediyorum ve simdi 21 yasindayim korkuyorum meme kanseriyim diye sizce ne ypmaliyim?mememin alinmasindan korkuyorum.koltu altinda olan ufacik ufacik kitleleri elimle parcaliyorumm ve orasi kirmizi ve sari oluyor..

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Eylül 2018 at 11:47

   Doktora başvurmadan bu tür uygulamalar yapmanız hiç de doğru değildir. Çünkü iltihabi bir durum varsa bunu birçok alana yayabilirsiniz. Sebep ne olursa olsun en kısa zamanda hem genel cerrahi, hem de cildiye uzmanı gibi uzmanlıklar tarafından değerlendirmeler yapılması son derece önemlidir. Egzama gibi bir durum da olabilir, fibrokistik meme hastalığı olabilir, iltihabi bir hastalık olabilir, Paget hastalığı olabilir.

   Sizden ricam, kendiniz daha fazla uygulamalar yapmadan doktora gitmeniz olacaktır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

   • Avatar

    Beyza

    10 Eylül 2018 at 22:04

    Ama benimki gecti daha uygulama falan yapmiyorum sadece bu olaydan sonra mememin buyududugunu hissediyorum hani kansere mi donustu ve 15 yasimdayken bu olay basimdan gecti simdi 21 yasindayim ben cildiye mi gidecegim genel cerrahine mi veya ultrason mu cektirim?tesekkur ederim..

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     15 Eylül 2018 at 00:58

     Cildiye uzmanına gidebilirsiniz, cildiye uzmanı gerek duyarsa size genel cerrahi uzmanına yönlendirecektir veya her iki uzmanlığın muayenesinden geçebilirsiniz.

     Doktora gitmeyi ihmal etmeyin.

     Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 47. Avatar

  Ayka

  23 Ekim 2018 at 01:16

  Kendimi bildim bileli göğüsümün biri diğerinden küçüktü. Son zamanlarda her 2 göğüsümün ucu çok kaşınıyor ve ciddi kızarıklık oluşuyor, ayrıca pullanma da oluyor, derisi soyuluyor gibi. Bazen ağrılar oluyor göğüslerimde. Areola denilen şu kahverengi kısım bir kaç sene öncesine kadar normaldi ama son zamanlarda göğsümün ortalarına gelicek kadar büyümüş yani yayılmış durumda ama renginde bir değişiklik yok. Mamografi yaptırmam gerekiyormu acaba? Artık endişe ediyorum ciddi bir hastalık olur diye.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Ekim 2018 at 01:18

   Her iki memenin farklı boyutlarda olması, meme başlarının farklı yerlerde olması “meme asimetrisi” olarak tanımlanabilir. Meme asimetrisi her ne kadar estetik bir sorunmuş gibi görülse de, iki meme arasındaki boyut ve şekil farklılıkları kimi zaman meme kanseri habercisi olabileceği gibi, yapısal ve normal de olabilir. Kızarıklık, kaşıntı, pullanma gibi belirtiler egzama, mantar gibi durumlara bağlı da olabilir. Fakat sebep ne olursa olsun hem cildiye hem de gerekirse (doktorunuz gerek duyarsa) genel cerrahi uzmanının muayeneleri ihmal edilmemelidir.

   Gebelik, emzirme, menopoz gibi hormonsal durumlar, meme gelişimi öncesi geçirilmiş meme enfeksiyonu, meme yapısını etkileyen ve sendrom olarak bilinen bazı doğumsal hastalıklar gibi durumlar da meme asimetrisine neden olabilir.

   Kilo alıp verme durumlarında her iki meme eşit oranda küçülmeyebilir.

   Menopoz dönemlerinde memelerde atrofi (küçülme) oluşur, ancak her iki meme aynı boyutta küçülmeyebilir ve bu durumda da asimetri oluşabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

   • Avatar

    Ayka

    6 Kasım 2018 at 23:53

    Teşekkür ederim bilgi için. Ben evli değilim. Kaç senedir ciddi adet düzensizliği yaşıyorum. Bazen aylarca adet olamadığım oluyor. Bu yüzden kaç kez tedavi gördüm. Hormonel sorunlar da çıkmıştı tahlillerde. Ama sadece tedavi sürecinde adet düzensizliğim son buluyor. Tedavim bittikten 2 ay sonra yeniden başlıyor düzensizlik. Uzun yıllar bu sorunla uğraştım. Hala da uğraşmaya devam ediyorum malesef. Yumurtaların tembel demişti doktorum. Bu tür düzensizliklerin ve hormonal sorunların bir etkisi olabilir mi meme asimetrisi oluşumuna? Bi de areola denen kahverengi kısmın giderek büyümesi bir hastalık belirtisi midir?

    • Sağlık Ocağım

     Sağlık Ocağım

     10 Kasım 2018 at 00:11

     Daha önceki cevabımızda her ne kadar bazı bozukluklarla veya bir hastalık nedeniyle oluşan hormonal bozukluklardan bahsetmemiş olsak da, hormonları ilgilendiren sorunlar meme asimetrisine neden olabilir. Eğer bu hormonsal sorunlarınızın araştırılması için hiç endokrinolojiye gitmemişseniz, endokrinoloji bölümüne gitmenizde fayda vardır.

     Doktorunuz ile (hormonal sorunlarınızın takibini ve tedavisini yapan doktorunuz da olabilir) görüşmeniz daha doğru olur.

     Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 48. Avatar

  Misafir

  19 Aralık 2018 at 01:16

  Merhaba memenin areolasında kırmızı olup ve su gıbı akıntılar gelmişti ve sonrasında yesılımsı akıntılar gelmişti ve o akıntı kokuyordu.Şimdi öyle bir şey yok ama memenin içinde kitle olduğunu anlıyorum ve az da olsa göğsüm büyüdü o zmnlar bilinçsizdim şimdi ise sırt ağrılarım oluyor mememde bazen çok az ağrı oluyor.Yani araştırdığımda bu bulgular memem kanserini işaret oluyor.Yani bu paget hastalığı değil dimi?ve tedavisiz bir meme kanseri insanı kaç sene yaşar mememin yayılışına göre mi?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Aralık 2018 at 12:51

   Direkt süt kanallarından gelen ve meme ucunda görülen akıntı “meme başı akıntısı” olarak tanımlanır. Normalde kadınların süt kanalları içinde az bir sıvı devamlı mevcuttur. Bu sıvı süt değildir ve süt kanalları içinde bulunan hücrelerin salgıladığı doku sıvısı dır. Normalde meme başına açılan kanalın ağzı, yenilenmek için dökülen cilt hücrelerinin meydana getirdiği bir tıkaç ile kapalıdır. Süt kanalları içindeki sıvı üretimi artarsa kanal içinde basınç da artar ve böylece kanal ağzındaki tıkaç açılır ve dışarı sıvı akması (meme başı akıntısı) durumu ortaya çıkar.

   Süt kanalları içinde basınç artışına neden olan faktörler meme içi ya da dışı olabilir. Meme dışı en önemli faktör memeye dışarıdan uygulanan basınçtır (örn. kişinin kendi meme ucunu sıkması gibi). Meme içindeki durumlara bağlı oluşan meme ucu akıntısı ise kanal içindeki sıvı salgısının armasına bağlı olur. Kanal içinde sürekli fazla salgı meme ucundaki tıkacı açarak akıntıya neden olur. Kanal içine salgıya neden olan durum aynı zamanda kılcal damarları da hasarlayarak salgı içine kan karışmasına neden olabilir. Ne kadar kan karıştığına bağlı olarak akıntının rengi saydam, gri, yeşil veya bulanık olabilir.

   İntraduktal papillom ve/veya papillomatozis, atipik duktal hiperplazi, duktal ektazi, fibrokistik hastalık, duktal karsinoma in situ, meme kanseri gibi nedenler süt kanalları içinde basınç artışına neden olabilir.

   Bir genel cerrahi uzmanına gitmeniz ve öykünüzü ve şikayetlerinizi doğru anlatmanız önemlidir ve ihmal edilmemelidir. Buradan (internet sitesi üzerinden) hiç bir şekilde teşhis koymak ve net bir yorum yapmak mümkün olmamakla birlikte fibrokistik hastalık, papillom veya papillomatozis gibi patolojiler olabilir. Belki iltihap (mastit), apse gibi durumlar da olabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 49. Avatar

  Fatos

  14 Mayıs 2019 at 16:34

  Bikaç yıldır iki göğüs ucunda da kahverengi yara gibi derin yarıklar var hiç sıvı gelmedi 2 kez cilt doktoruna gittim önemli bişey değil dediler ama verdikleri ilaçlarla da geçmedi nemlendirici kremler sürdügümde göğüs ucundaki kurumuş yarıklar kopuyo paget hastalığını duyunca açıkçası korkmaya başladım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Mayıs 2019 at 13:33

   Bir de genel cerrahi uzmanına görünmenizde fayda var. Genel cerrahi uzmanı gerek duyarsa yapılması gereken incelemeler konusunda size bilgi verecektir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 50. Avatar

  Sahibe

  30 Mayıs 2019 at 10:26

  İyi günler benim şikayetim tek memede agrı koltuk altına kadar giden agrı ve sag memenim sol tarafında sivilce ve sadece o kısımda kaşıntı oluyor 2-3 defa genel cerrehiye doktoruna gittim ultrasyon çekildi yogun meme dokusu denildi başka bişey çıkmadı ayrıca troidim var az çalışıyor onun için ilaç kuşlanıyorum ve sag tarafımda 2 senedir çektiyim sır agrım var sizce ne yapmalıyım sivilce yara yapmıyor belli bi süre olmuyor sdet dönemine yakın zaman yada bittikden sonra bu şikayetim oluyor agrı 2 yıldır var ama trk memede ve koltuk altında lütfen cevsplayın

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   13 Haziran 2019 at 23:11

   Hipotiroidizm (tiroid bezinin az çalışması) durumunda kronik ağrı, kas ağrısı, kas spazmı veya gerilim tipi ağrılar görülebilmektedir. Hipotiroidizmde kas ağrısı son yıllarda yapılan çalışmalara göre hastaların yaklaşık yüzde 80’inde tespit edildiği bilinmektedir. Hipotiroidizmde deri değişiklikleri de (ciltte kuruma, kaşıntı, ciltte kalınlaşma gibi) görülebilmektedir.

   Endokrinoloji uzmanı tarafından iyi bir değerlendirme yapılması faydalı olabilir.

   Doktorunuz ile görüşmeniz en doğrusudur.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 51. Avatar

  Elif Şahin

  12 Temmuz 2021 at 02:30

  Merhaba ben 27 yaşında 1 çocuk annesiyim yaklaşık 2 yıldır göğüs ucumda geçmeyen bir yara vardı ve çok küçük biseydi bir süre sonra acısı cogalinca doktora gitmeye karar verdim ama dediğiniz gibi egzama ve cilt hastalıklarına benzediği için ne olduğunu bulamadılar yara iyilesmeyincede parça alıp patolojiye yolladılar sonuçlarında paget hastalığı çıktı ve 1 ay sonra memenin ucunu ameliyatla aldılar ve ardından 30 gün radyoterapi gördüm şuan üzerinden 2 ay geçti kontrol için gttm ultrason istedi onu cekinmemede daha 20 gün var size sorum paget hastligi biter mi yada tekrar eder mi omrumun sonuna kadar bu ihtimalle mi yasayacagim lütfen cvp verin etrafımda bu hastligi yaşayıp atlatan kimse yok malesef önümde nasıl bir yol var çok merak ediyorum.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   16 Temmuz 2021 at 00:58

   Memenin Paget hastalığının tedavisi, Paget hücrelerinin kökenine bağlıdır.

   Literatürde ele gelen kitle olmayan hastalara lokal eksizyon, radyoterapi veya her ikisi şeklinde tedavi uygulayan çalışmalar vardır. Bu tür tedavi uygulanan ve mamografide insitu değişiklikler olan hastalarda tekrar etme olasılığının belli bir oranda olduğu hakkında da bilgiler bulunmaktadır. Doktorunuz kontrollerde elde ettiği sonuçlara göre ne yapılacağını, nasıl bir yol izleneceğini size bildirecektir. Eğer tekrar etme olasılığı varsa veya bu tür bir şüphe verirse mastektomi gibi bir cerrahi işleme gerek de olabilir.

   Hastalığın prognozu (nasıl seyredeceği veya sonucunun nasıl olacağı) hakkında buradan (internet sitesi üzerinden) net bir şey söylemek çok mümkün değildir. Memenizdeki lezyonun durumu, iyi huylu bir lezyon mu yoksa kötü huylu bir lezyon mu olup olmadığı, yayılım derecesi gibi faktörler hastalığın seyrini ve sonucunu değiştirebilmektedir.

   Doktorunuz ile bu konuyu daha detaylı konuşarak, kafanızdaki soru işaretlerini azaltabilirsiniz. Ayrıca bu tür hastalıklarda ve tedavilerde önemli olan, moralinizi yüksek tutmak ve iyileşeceğinize inanmaktır.

   Sağlığınıza kavuşmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git