Meme Hastalıkları ve Tedavileri

Memenin Paget Hastalığı Belirtileri Ve Tedavisi

Memenin paget hastalığı nedenleriPaget hastalığı, ingiliz doktor Sir James Paget tarafından ilk olarak tanımlanmıştır. Dr Paget 1814 ve 1899 yılları arasında yaşamış bir bilim insanıdır. Bu bilim adamı kendi adı ile isimlendirilen üç hastalığı ilk olarak tanımlamıştır. Memenin paget hastalığı meme başı ve çevresindeki kahverengi bölgede meydana çıkan, invaziv meme kanseri ya da intraduktal karsinomin situ adı verilen meme kanseri türleridir.

Memenin paget hastalığı nedenleri

Paget hastalığı, ingiliz doktor Sir James Paget tarafından ilk olarak tanımlanmıştır. Dr Paget 1814 ve 1899 yılları arasında yaşamış bir bilim insanıdır. Bu bilim adamı kendi adı ile isimlendirilen üç hastalığı ilk olarak tanımlamıştır. Memenin paget hastalığı meme başı ve çevresindeki kahverengi bölgede meydana çıkan, invaziv meme kanseri ya da intraduktal karsinomin situ adı verilen meme kanseri türleridir.

Hastaların ortalama yarısında memede ele gelen bir kitle saptanırken, geri kalan yarısında da meme içerisinde teşhis edilebilen bir kitle bulunmamaktadır. Görülme sıklığı diğer kanser türlerine göre daha azdır. En fazla rastlandığı yaşlar 55-60 yaşları arası olup, genellikle tek memede görülür. Paget hastalığında çoğunlukla egzamaya benzeyen ülserasyon görünümlü meme başı şekli oluşur.
Önceleri tam meme başında kırmızı renkli bir kızarıklık, sonraları çevresindeki kahverenkli deriye (areolaya) yayılmaya başlar.

Bu durum kullanılan egzama ilaçları ile düzelmeyip, ilerlemeye devam eder ve ilerledikçe hastada o bölgede acı, yanma ve bazende kanlı akıntı meydana gelebilir. Paget hastalığının nedeni tam olarak bilinmediği gibi, bazı kadınlarda rastlanma riski oldukça yüsektir. Hiç çocuk sahibi olmamış, geç yaşta çocuk sahibi olmuş, erken adet görmüş ve geç menopoza girmiş kadınlarda, ailesinde meme kanseri hastası olan kadınlarda paget hastalığının görülme oranı daha fazla olabilir.

Memenin paget hastalığı

Memenin paget hastalığı

Memenin paget hastalığı belirtileri

Paget hastalığının belirtilerinde, ilk görülen bulgu meme başında egzama benzeri kızarıklıktır. Pullanma, kanama ve ciltte ülserleşme olarak ta kendini gösterir. Bazı hastalarda kaşınma ve yanma hissi de belirtilere eşlik edebilir. Bu bölgenin kaşınması nedeni ile yara olmasına bağlı kanlı akıntı olabilirken, memenin içeri doğru çekilmesi, ele bir kitle gelmesi söz konusu olabilir ya da olmayabilir.

Memenin paget hastalığı tanısı

Paget hastalığının tanısında, egzama, dermatit ve sedef hastalığı benzeri cilt hastalıkları ile karışabileceği gibi, önce meme başı, sonrada etrafındaki kahverengi bölgeyi etkilemiş olması ayırıcı tanıda yardımcı olabilir. Paget hastalığına benzer cilt hastalıklarından ayırabilmek için mamografi, ultrasonografi ve meme dokusu biyopsisi yapılabileceği gibi, kesin tanıyı koymak için biyopsi yapılması en uygun tanı yöntemidir. Ayrıca, hastaların yaklaşık 1/3- 1/4’ünde tanı anında koltuk altı lenf bezlerine yayılım söz konusudur. Hastaların şikayetlerinin erken başlaması nedeni ile genelde tanının diğer kanser tiplerine göre erken konması mümkün olabilir.

Memenin paget hastalığı tedavisi

Paget hastalığının tedavisi, diğer meme kanseri tiplerinde olduğu gibi temel tedavisi cerrahi tedavidir. Memedeki rahatsızlık memenin ortasında bulunduğundan, meme koruyucu cerrahi uygulanması oldukça zordur. Bu nedenle genelde memenin tamamının alınması (mastektomi) ameliyatı yapılır. Paget hastalığı erkeklerde de rastlanırken, diğer meme kanseri türlerinde olduğu gibi, erkeklerde çok fazla görülmez. Dünya genelinde meme kanseri vakalarında artma meydana geldiği halde paget hastalığı görülme oranında değişme olmamıştır.

Erkeklerde meme kanseriMemenin iyi huylu kitleleriMeme nedir?

112 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git