Meme Hastalıkları ve Tedavileri

Memenin Paget Hastalığı Belirtileri Ve Tedavisi

Memenin paget hastalığı nedenleriPaget hastalığı, ingiliz doktor Sir James Paget tarafından ilk olarak tanımlanmıştır. Dr Paget 1814 ve 1899 yılları arasında yaşamış bir bilim insanıdır. Bu bilim adamı kendi adı ile isimlendirilen üç hastalığı ilk olarak tanımlamıştır. Memenin paget hastalığı meme başı ve çevresindeki kahverengi bölgede meydana çıkan, invaziv meme kanseri ya da intraduktal karsinomin situ adı verilen meme kanseri türleridir.

Memenin paget hastalığı nedenleri

Paget hastalığı, ingiliz doktor Sir James Paget tarafından ilk olarak tanımlanmıştır. Dr Paget 1814 ve 1899 yılları arasında yaşamış bir bilim insanıdır. Bu bilim adamı kendi adı ile isimlendirilen üç hastalığı ilk olarak tanımlamıştır. Memenin paget hastalığı meme başı ve çevresindeki kahverengi bölgede meydana çıkan, invaziv meme kanseri ya da intraduktal karsinomin situ adı verilen meme kanseri türleridir.

Hastaların ortalama yarısında memede ele gelen bir kitle saptanırken, geri kalan yarısında da meme içerisinde teşhis edilebilen bir kitle bulunmamaktadır. Görülme sıklığı diğer kanser türlerine göre daha azdır. En fazla rastlandığı yaşlar 55-60 yaşları arası olup, genellikle tek memede görülür. Paget hastalığında çoğunlukla egzamaya benzeyen ülserasyon görünümlü meme başı şekli oluşur.
Önceleri tam meme başında kırmızı renkli bir kızarıklık, sonraları çevresindeki kahverenkli deriye (areolaya) yayılmaya başlar.

Bu durum kullanılan egzama ilaçları ile düzelmeyip, ilerlemeye devam eder ve ilerledikçe hastada o bölgede acı, yanma ve bazende kanlı akıntı meydana gelebilir. Paget hastalığının nedeni tam olarak bilinmediği gibi, bazı kadınlarda rastlanma riski oldukça yüsektir. Hiç çocuk sahibi olmamış, geç yaşta çocuk sahibi olmuş, erken adet görmüş ve geç menopoza girmiş kadınlarda, ailesinde meme kanseri hastası olan kadınlarda paget hastalığının görülme oranı daha fazla olabilir.

Memenin paget hastalığı

Memenin paget hastalığı

Memenin paget hastalığı belirtileri

Paget hastalığının belirtilerinde, ilk görülen bulgu meme başında egzama benzeri kızarıklıktır. Pullanma, kanama ve ciltte ülserleşme olarak ta kendini gösterir. Bazı hastalarda kaşınma ve yanma hissi de belirtilere eşlik edebilir. Bu bölgenin kaşınması nedeni ile yara olmasına bağlı kanlı akıntı olabilirken, memenin içeri doğru çekilmesi, ele bir kitle gelmesi söz konusu olabilir ya da olmayabilir.

Memenin paget hastalığı tanısı

Paget hastalığının tanısında, egzama, dermatit ve sedef hastalığı benzeri cilt hastalıkları ile karışabileceği gibi, önce meme başı, sonrada etrafındaki kahverengi bölgeyi etkilemiş olması ayırıcı tanıda yardımcı olabilir. Paget hastalığına benzer cilt hastalıklarından ayırabilmek için mamografi, ultrasonografi ve meme dokusu biyopsisi yapılabileceği gibi, kesin tanıyı koymak için biyopsi yapılması en uygun tanı yöntemidir. Ayrıca, hastaların yaklaşık 1/3- 1/4’ünde tanı anında koltuk altı lenf bezlerine yayılım söz konusudur. Hastaların şikayetlerinin erken başlaması nedeni ile genelde tanının diğer kanser tiplerine göre erken konması mümkün olabilir.

Memenin paget hastalığı tedavisi

Paget hastalığının tedavisi, diğer meme kanseri tiplerinde olduğu gibi temel tedavisi cerrahi tedavidir. Memedeki rahatsızlık memenin ortasında bulunduğundan, meme koruyucu cerrahi uygulanması oldukça zordur. Bu nedenle genelde memenin tamamının alınması (mastektomi) ameliyatı yapılır. Paget hastalığı erkeklerde de rastlanırken, diğer meme kanseri türlerinde olduğu gibi, erkeklerde çok fazla görülmez. Dünya genelinde meme kanseri vakalarında artma meydana geldiği halde paget hastalığı görülme oranında değişme olmamıştır.

Erkeklerde meme kanseriMemenin iyi huylu kitleleriMeme nedir?

40 Yorum

 1. Adsız

  11 Ağustos 2015 at 19:13

  Paget hastalığı hangi yaşlarda ortaya çıkar, paget hastalığı nasıl bir hastalıktır?

  • Adsız

   13 Ağustos 2015 at 09:28

   Memenin paget hastalığı meme başında oluşan ve ender görülen bir meme kanseri türüdür. Memenin paget hastalığı genellikle 50'li yaşlardan sonra görülür. Memenin paget hastalığının nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Anne, kız kardeş ve benzeri yakın akrabalarda meme kanseri varlığı ya da yumurtalık kanseri görülmüş olması paget hastalığı oluşumunda etkilidir.

 2. Adsız

  13 Eylül 2016 at 01:54

  BEN 18 YASINDAYIM uzun zamandır SAĞ GÖGSÜMÜN UCUNUN ALT TARAFINDA NOHUT KADAR BİŞEY VAR HER HASTANEYE GİDİŞİMDE ENFEKSİYON OLDUĞU SÖYLENDİ İLAÇ VERLDİ YARA İĞLEŞTİ SONRA TEKRAR ÇIKTIĞINI FARKETTİM YALNIZ BU GÖGÜSLERİMDE ŞİŞKİNİK VE ŞİDDETLİ AĞRIYA SEBEP OLUYOR AYRICA BU NOHUT KADAR OLAN YARADA KANAMA VE İLTİHAP VAR HASTALIK OLABLR Mİ

  • Sağlık Ocağım

   16 Eylül 2016 at 12:33

   Bahsettiğiniz durum memenin Paget hastalığı olabilir.

   Memenin Paget hastalığı genellikle kendini meme başında egzamaya benzer bir lezyon ile belli eder. Memenin Paget hastalığında cilt dokusu içinde küçük kitleler şeklinde ya da meme başı cilt dokusu üzerinde egzama tarzı oluşumlar şeklinde lezyonlar görülebilir. Bazı hastalarda eşlik eden doku içi kitleler görülürken bazı hastalarda doku içi kitle olmaksızın sadece meme başı değişiklikleri görülür.

   Yine bu duruma fibrozis veya fibrokistik meme hastalığı gibi durumlar da eşlik edebilir veya bu hastalıklardan dolayı bu durum ortaya çıkabilir.

   Yine bu durum egzamatöz bir hastalık da olabilir ve bu durumda iyi bir cildiye uzmanına gitmek gerekir fakat Paget hastalığı veya fibrokistik meme hastalığı bakımından araştırma oldukça önemlidir. Bu durumun araştırılması için ultrasonografi veya ille de gerekir ise mamografi ve biyopsi gibi tetkikler yapılır.

   Bunun tam olarak doğru araştırılması bakımından endokrin cerrahisi bölümüne başvurmanız daha doğru olur.

   Başka doktorlar ile vakit kaybetmemenizde fayda var.

   İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 3. Ilknur

  21 Eylül 2016 at 22:32

  Yeni dogum yaptim emzirdikten sonra her iki gogsumun baslari aciyor ve rengi beyaza donuyor birkac dakika sonra o agrilar geçiyor ve rengide duzeliyor sizce neden olabilir

  • Sağlık Ocağım

   23 Eylül 2016 at 14:18

   Annenin memesinin bebeğin ağzına tam olarak yerleşmemesi gibi bir durumdan dolayı meme başlarında hasar ve ağrı oluşabilir, bu nedenle bebeğin yerleşiminin doğru olduğundan emin olmak gerekir.

   Siz ilk anne olmuşsanız bu konuda acemilik çekiyor olabilirsiniz.

   Ayrıca bebeğin uzun süre emmesi ve genelde aynı memeyi emmesi bu tür durumlara yol açabilir, bu nedenle emzirme süresi ve hep aynı memeyi emzirmemek de önemlidir.

   Yani bu durum yanlış emzirme pozisyonlarına bağlı, emzirmenin süresine bağlı olabilir.

   Emzirme ve emzirme sorunları hakkında daha fazla bilgiyi altta verilen linklerden ulaşabilirsiniz.

   http://www.saglikocagim.net/bebek-nasil-emzirilir-emzirme-sorunlari/

   http://www.saglikocagim.net/bebek-beslenmesi-nasil-olmali-bebek-ve-beslenme/

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 4. Lale gul

  29 Eylül 2016 at 09:41

  Benim sol gosumde beyaz bölgede bi leke gibi bişey vardı iki kere sıktım içinden kati bisey çıktı geçen gün kızardı doktora gittim kizarikli ciddiye almadı er ihtimale karşı ultrason gönderdi temiz çıktı bişey yokmuş ama bu gün bakınca su toplamış ve biraz dağılmış gibi bu ne ola bilir çok korkuyorum lütfen yorum yapin

  • Sağlık Ocağım

   1 Ekim 2016 at 12:03

   Mantar enfeksiyonu veya egzama olabilir.

   Bir cildiye uzmanına gitmenizde fayda var.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 5. Neşe

  3 Kasım 2016 at 21:09

  Yaklaşık iki yıllar her iki meme başında sürekli devam eden kaşıntı kızarıklık ve pullanma var cocugumu emzirirken çıkmıştı ilk ve iki yıldan fazladır devam ediyor bugün genel cerrahi ile gorustum tahliller ve ultrason yapıldı herhangi kitleye ve tahlil kötü bisey rastlanmadı başka bir doktora gitmem gerekir mi yoksa bisey yok mudur şimdiden teşekkür ederim

  • Sağlık Ocağım

   5 Kasım 2016 at 17:42

   Anlattığınız durumun daha çok egzama kaynaklı olabilme ihtimali vardır.

   Cildiye uzmanına gitmeniz daha doğru olur.

   Sağlık dileğiyle.

 6. Sevgi

  6 Kasım 2016 at 01:29

  Merhaba ben 16 yasindayim kucuklugumden beri sol gogsumun ucuyla oynuyordum ve suanda hala oynuyorum cunki kasiniyor ama kanama gibi yada sivi akmasi gibi birsey yoktur ve deri kurulugu var ucunda ve sol gogus ucum diger normal sag gogus ucumdan farkli yani hafif buyuk sizce bu bir kanser belirtisi mi yoksa herhangi bi baska hastalik belirtisi mi lutfen cevaplayiniz ?

  • Sağlık Ocağım

   8 Kasım 2016 at 00:38

   Ne için göğsünüz ile oynadığınıza bağlı olarak (yani kaşıntı olduğu için mi?) değişmekle birlikte sürekli ellemeye bağlı büyümüş veya kaşındığı için tahrişe bağlı şişmiş olabilir veya kaşıntı ve kuruluk olduğu için egzama gibi bir durum olabilir.

   Örneğin meme uçları hiç bebek emzirmemiş veya sadece bir bebek emzirmiş kadınlarda küçük iken, ikinci, üçüncü bebeklerden sonra meme uçları daha belirgin hale gelmiş kadınlar vardır (sizin durumunuz sürekli dokunmaya bağlı da olabilir) fakat doktora görünmek en doğrusudur.

   Bir cildiye veya genel cerrahi uzmanına gitmeniz uygun olur, çünkü buradan net bir şey söylemek zordur.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

   • Sevgi

    10 Kasım 2016 at 01:03

    Hayir sadece bilmiyorum kendiliginden oynamaya baslamistim ve kasintiya basladi sonradan sadece korktugum meme kanseri gibi birsey degildir demi ?

    • Sağlık Ocağım

     15 Kasım 2016 at 13:24

     Aile yakınlarınızda (anne, babaanne, anneanne, teyze, hala, abla gibi) meme kanseri geçirmiş ya da meme kanseri vakası var ise 20’li yaşlardan sonra da tarama başlayabilmektedir.

     Bu yaşlarda da en azından ultrason incelemesi yapılabilir. Bu durum için genel cerrahi uzmanına gitmeniz gerekir.

     Fakat kaşıntı ve kuruluk için cildiye doktoruna öncelikle gitmeniz daha uygun olur, çünkü seboreik dermatit, atopik dermatit gibi bir agzama tipi olabilir.

     Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

     • Sevgi

      17 Kasım 2016 at 03:49

      Hayır bugüne kadar ailemde herhangi birinde çıkmadı ve korkuyorum benle başlıyabilir diye

     • Sağlık Ocağım

      17 Kasım 2016 at 17:49

      Bu durumun çok oynamanıza bağlı tahriş nedeni ile olma ihtimali vardır, ancak kuruluk ve kaşıntı için bir cildiye doktoruna görünmeniz uygun olur.

      O bölgeyle oynamayı uzun bir süre bırakmanız ve her gün düzenli olarak o bölgeyi kendi cildinize uygun kullandığınız bir nemlendirici krem ile parmak uçları ile hafif hafif masaj yaparak sürmeniz (yani memeyi ve meme ucunu nemlendirmeniz) fakat düzenli olarak ve yüzünüzde de kullandığınız ve sizin cildinize iyi gelen bir nemlendirici krem ile nemlendirmek ve tekrar oynamamak bu durum tahrişe bağlı ise işe yarayabilir ama önce bir cildiye doktoruna gitmek ve ne olduğunu bilmek önemlidir.

      Hormonsal nedenlere bağlı da olabilir. Mantar enfeksiyonu olabilir.

      Sağlık dileğiyle.

 7. Endişe

  1 Aralık 2016 at 02:58

  Slmlar benim bir hafta önce ani bir göğüs ucu kesini gibi bir acı hissettim fakat bakmama rağmen farketmedim ne olduğunu eşimden yardım istedim baktığında sağ göğüs ucumun alt kısmında bir şişkinlik olduğunu ve kızarık vaziyette olduğunu söyledi daha öncesinde de aynı göğüsten ameliyat olduğum için pek önemsemedim sivilcedir dedim … Fakat az önce canım yandı elimle kontrol ettiğimde göğüs ucumun aynı yerden daha şişkin olduğunu farkettim dokununca sızı yapıyordu… küçük bir sıkma olayıyla katı bir sarı sıvı ve akabinde koyu renkli kanama oldu. Şu an hala akıntı var yanlız beni endişeye sokan akıntının olduğu yer siyah bi damar gibi delik kalması ve sırtımdaki acı

  • Sağlık Ocağım

   2 Aralık 2016 at 20:18

   Daha önce ne için ameliyat geçirdiğiniz hakkında bir şey söylenmemiş, fakat neden ne olursa olsun anlattığınız durum ciddi bir durum veya enfeksiyonel bir durum olabilir, bu nedenle en kısa zamanda bir genel cerrahi doktoruna gitmeniz doğru olur.

   Memenin paget hastalığı olabilir, meme iltihabı olabilir, meme kisti olabilir, meme apsesi olabilir, duktal ektazi (meme başının altında bulunan süt kanallarının genişlemesi durumu) olabilir, memenin kötü huylu bir hastalığı olabilir.

   İhmal etmemelisiniz.

   İyi sonuç almanız ve sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 8. elif

  1 Aralık 2016 at 23:38

  merhaba, ben 18 yasındayim meme ucumda kahverengi bölgede kizariklik, kasinti ve tuhaf bi yanma hissi oldu 1 hafta sonra gecti ama gogsumde soyulurmus gibi oldu ve simdi yine aybi sikayetlerim basladi ne yapmaliyim hangi bolume gitmeliyim ve sizce nedir bu?

  • Sağlık Ocağım

   5 Aralık 2016 at 14:35

   Bu durum mantar enfeksiyonuna bağlı, egzamaya bağlı, meme iltihabına bağlı olabilir. Cildiye ya da genel cerrahi uzmanına gitmeniz uygun olur.

   İyi sonuç almanız ve sağlık dileğiyle.

 9. Endişeli

  2 Aralık 2016 at 16:13

  Size yorum atmıştım gerçekten endişeliyim lütfen yanıtlar mısınız

 10. Endişe

  3 Aralık 2016 at 06:41

  2013 yılında ceviz büyüklüğünde bir kist tespit ettim ve daha sonra kontrole gittim ve bir hafta içinde ameliyat oldum. Yanlız kistin oluşumu çok kısa bir süre de oluştu sürekli kontrol ederdim. Ve bu ameliyat sonrasında ağrılarım baş gösterdi yan yattığım zaman göğüsün kemiğe acı verdiğini söylemeliyim oransız büyüme ve şekil bozukluğu var işin enteresan tarafıysa o ilk ve çok akıntının olduğu günün sabahı mide bulantısı ve kemik ağrılarım yüzünde sürekli yataktan kalkamadım. Sizce bi alakası var mı

  • Sağlık Ocağım

   5 Aralık 2016 at 13:22

   Daha önce aldırdığınız kist fibrokistik meme hastalığına bağlı gelişmiş bir kist olabilir veya bu durum kendi başına oluşmuş olabilir. Fibrokistik meme hastalığı daha çok fizyolojik meme dokusu şeklinde de tanımlanabilir. Fibrokistik meme hastalığının en sık görülen belirtisi ağrıdır.

   Yani buradan bu durumun ne olduğunu bilmek zordur, bu nedenle daha önceki yanıtımızda da belirtildiği gibi iltihabi bir durum da olabilir, kötü huylu bir durum da olabilir. Daha fazla gecikmeden bir genel cerrahi uzmanına gitmeniz gerekir.

   İyi sonuç almanız dileğiyle.

 11. Ayşe

  7 Aralık 2016 at 12:14

  Merhaba ben 2013 ocak ayında göğüsümde çok minik bir kitleden dolayı amaliyat oldum 6 kür koruyucu kemoterapi 32 ışın aldım 2016 ocak ayında eaynı göğüste bi kitle daha göründü ve memenin tamamı alındı ve paget hastalığı çıktı şimdi yine aynı şekilde beşyıl kullanılan hapı menopoz içinde aylık iğne oluyorum ben bu ilaçlara tedaviye devam etmelimiyim

  • Sağlık Ocağım

   9 Aralık 2016 at 18:21

   Bu konuda buradan bir şey söylemek doğru olmaz.

   Ameliyatlar geçirmişsiniz, kemoterapi tedavisi almışsınız, kitle yeniden oluşmuş.

   Sizin bu durumunuzu takip eden doktorlarınızın veya doktorunuzun size verdiği hiç bir tedaviyi ya da öneriyi onlara danışmadan bırakmanız veya kendi kendinize farklı bir şeyler uygulamanız doğru olmaz.

   Doktorunuz ya da doktorlarınız ile bu konuyu görüşmeniz ve değerlendirmeniz daha doğru olur.

   Çok geçmiş olsun ve her şey daha iyi olsun.

 12. Zeynep

  8 Aralık 2016 at 23:25

  Merhaba. 18 yasindayim ve gogus ucum cok uzun zamandir catlak ve yarali. 17 yasindayken gogus ucumdan kahverengi akinti gelmisti doktora gittigimde hormon testi yaptirdi ve sut hormonum fazla cikti. Yazdigi ilaci kullandiktan sonra akinti bir daha akinti gelmedi fakat yara icin bir etkisi olmadi. Gogsum cok hassas, dokundugumda hep bir agri hissediyorum. Dokunmadigim surece agri yok. Bunun nedeni ne olabilir?

  • Sağlık Ocağım

   10 Aralık 2016 at 17:12

   Egzamaya bağlı olabilir veya hormonsal etkenlere bağlı da hassaslık olabilir, göğüs ucundaki yara için bir cildiye doktoruna gitmeniz uygun olur.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 13. Yasemin

  29 Aralık 2016 at 10:51

  Merhaba.30yasindayim 1bucuk yaşındaki bebeğimi hala emziriyorum.gogsumun birinde koyu kisminda bir buruşma mevcut kısa süreli bir düzelme olsa da tekrar aynı şekli aliyor.paget hastaligi görselleri ile benzerlik gösteriyor korkuyorum ne olabilir

  • Sağlık Ocağım

   1 Ocak 2017 at 02:01

   Bebeğin dişleri artık büyümeye başladığı için bu durum olabilir, bu yaşlardaki bebekler anneden gelen süt ile doymazlar ve doymadıkça memeyi sorarak emmeye devam edebilirler ve bu kadar tahrişe maruz kalması bu tür bir duruma neden olabilir. Çocuk doktorunuz ile bu durumu görüşerek artık bebeği memeden ayırmanız gerekebilir.

   Yinede bir cildiye doktoruna görünmeniz önemlidir. Cildiye doktoru size yardımcı olacaktır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 14. Cerenimo

  6 Ocak 2017 at 22:28

  Merhaba,
  Sağ gögüs ucum kabuk bağlamıştı iltihap gibi bir şey vardı doktora gittim baktılar bir şey çıkmadı. Şimdide yine sağ gögsümde yanma var.korkutuyor beni.ilginiz için şimdiden teşekkürler

  • Sağlık Ocağım

   12 Ocak 2017 at 13:27

   Egzama olabilir. Egzama dönem dönem tekrarlayan ataklar şeklinde devam edebilir. Mantar enfeksiyonu olabilir. Paget hastalığından şüpheleniyorsanız bir genel cerrahi uzmanına gitmek gerekir. Egzama veya mantar enfeksiyonu gibi durumlarda cilt hastalıkları uzmanına gitmek gerekir. Mantar olup olmadığının anlaşılması için kabuklardan örnek alınması gerekebilir.

   Sağlık dileğiyle.

 15. betül

  10 Ocak 2017 at 00:03

  merhaba ben 28 yaşındayım 19 aylık bebğim var yaklaşık 2 aydır gögsümde aşırı kaşınma vardı sonrasında bebeğimin diş çıkarma döneminde olduğu için ısırıyordu gögsüm sık sık bu daha sona yara oldu fakat 1 aya yakındır da kaşınma şiddeti arttı ve pullanma kabuklanma olmaya başladı gögüs ucu kremi kullandım ne yaptıysam geçmedi paget hastalığı olabilir mi acaba.araştırdıkça kafama takmaya başladım ve oldukça üzülüyorum lütfen sorumu cevaplayabbilir misiniz. şimdiden teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   13 Ocak 2017 at 13:41

   Tahriş nedeni ile egzama ya da iltihaplanma olmuş olabilir. Çocuk emmeyi daha devam ediyorsa bu durum tekrar tekrar olamaya devam eder ve tahriş bu durumun iyileşmesine engel olur. Bir vücut bölgesi ya da organ bir travmadan dolayı hasar gördüğünde o travma tekrarladığı sürece bu yapı iyileşmez veya iyileşse de tekrarlar durur ve cilt tahrişe uğradıkça kabuklanması normaldir.

   Örneğin bir yerimiz kesildiğinde o bölgeyi tekrar tekrar kesersek ya da kanatırsak o bölge aylarca iyileşmez, tam iyileşirken tekrar tahriş edersek yine yara olur (bu şekilde düşünüldüğünde) sizin durumunuz da buna benzetilebilir (özellikle hassas ciltlerde). Çocuk doktorunuzla konuşun ve gerekiyorsa artık bebeği memeden ayırmak bu durumu düzeltmenin çaresi olabilir.

   Bir cildiye uzmanına gitmeniz de gerekir ama tahrişin önlenmesi de önemlidir.

   Eğer Paget hastalığından şüphe ediyorsanız genel cerrahi uzmanına gitmeniz gerekir.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

 16. ebru

  23 Ocak 2017 at 19:36

  merhabalar,ben 16 yasındayım ve sol meme ucum sürekli kaşınıyor fark ettim ki iç çamaşırımda o bölgede akıntı olmuş ve meme ucu baya bi kızarıp kabuk bağlamış neyden kaynaklanıyor olabilir yardımcı olursanız sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   28 Ocak 2017 at 11:48

   Akıntı süt tarzında bir akıntı ise ki bu durum galaktore olarak adlandırılır, sarı-yeşilimsi bir akıntı ise buna fizyolojik akıntı denir.

   GALAKTORE NEDENLERİ ARASINDA; beyin ile ilgili problemler, böbrekler ile ilgili adrenal bez hormonunu etkileyecek faktörler, kronik böbrek yetmezliği, hipofiz hastalıkları, tiroid hastalıkları, polikistik over sendromu, siroz hastalığı, depresyon ilaçları, doğum kontrol hapları, fibrokistik değişiklikler gibi birçok durumlar vardır ve bu durumda bir endokrinoloji uzmanına gitmek gerekir.

   FİZYOLOJİK MEME BAŞI AKINTISI NEDENLERİ ARASINDA; duygusal stres, beslenme (yüksek proteinli beslenme gibi), uyku düzensizliği, cinsel aktivite, egzersiz, meme başının uyarılması gibi etkenler vardır.

   Bu durum genel cerrahi ve endokrinolojiyi ilgilendirir genellikle.

   Doktora gitmeyi ihmal etmeniz de fayda vardır.

   Sağlıklı sonuçlar almanız dileğiyle.

 17. Ebrar

  30 Ocak 2017 at 21:37

  80 yaşında annem var 5 yıl önce paget dediler.Amileyat olacagini soylediler olmadı yarası büyüdü şimdi doktorlar amileyat diyorlar annemde yüksek tansiyon var acaba ameliyat olabilirmi teşekkürler.

  • Sağlık Ocağım

   4 Şubat 2017 at 01:26

   Yaştan dolayı ameliyat konusunda bir şey söylemek buradan zordur, bu nedenle bunu doktorlarınıza sormanız daha doğru olur. Zaten ameliyat kararı almadan önce doktorlar annenizin ameliyatı kaldırabileceği ya da kaldıramayacağı gibi durumların değerlendirmesini de yaparlar.

   İyilik dileğiyle.

 18. selin

  17 Şubat 2017 at 21:02

  Selamlar yaklaşık bir aydır tek göğsümde başlayan sonradan diğerine de geçen kaşıntı ve göğüs ucumda soyulmalar var. İnternetten araştırma yaptığımda paget hastalığı çıkıyor acaba nedeni nedir

  • Sağlık Ocağım

   20 Şubat 2017 at 17:49

   Bu tür sorunlar egzamaya bağlı olabilir, enfeksiyona bağlı olabilir fakat sizdeki belirtiler Paget hastalığındaki belirtiler ile uyum gösteriyor ise Genel cerrahi uzmanına gitmeniz de fayda vardır.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git