Anatomi

Meme Anatomisi Ve Meme Hastalıkları (Meme Nedir)

Meme,göğüs duvarına bağlar ile tutunmuş, süt üretebilen bezlerden oluşan damla biçiminde bir organdır. Memenin kendisi adale dokusu içermediği gibi, göğüs duvarının en büyük adaleleri olan pektoral denilen adalelerin üzerine yerleşmiş ve süt bezlerinin çevresi yağ dokusu ile çevrelenmiştir. Meme, süt bezleri ve bunların arasında yer alan kas ve destek dokuları, yağ, sinirler, kan ve lenf damarlarından oluşur. Meme dokusu kadın üreme organlarındaki değişimlere cevap vermek üzere her ay gelişir, şişer ve süt üretimine hazır hale gelir.

Memenin anatomik yapısı nedir?

Meme,göğüs duvarına bağlar ile tutunmuş, süt üretebilen bezlerden oluşan damla biçiminde bir organdır. Memenin kendisi adale dokusu içermediği gibi, göğüs duvarının en büyük adaleleri olan pektoral denilen adalelerin üzerine yerleşmiş ve süt bezlerinin çevresi yağ dokusu ile çevrelenmiştir. Meme, süt bezleri ve bunların arasında yer alan kas ve destek dokuları, yağ, sinirler, kan ve lenf damarlarından oluşur. Meme dokusu kadın üreme organlarındaki değişimlere cevap vermek üzere her ay gelişir, şişer ve süt üretimine hazır hale gelir.

Memenin süt verme özelliği nasıl gerçekleşir?

Memenin üstünde etkili üç önemli hormon östrojen, progesteron ve prolaktindir. Bu hormonlar memenin ergenlik çağında gelişiminden üretkenlik dönemi süresince menopoza gelene kadar, aylık değişimlerinden ve hamilelik sonrası süt üretiminden sorumludur. Her memede süt bezlerinden oluşan yuvarlak biçimli 15 -20 lob bulunmaktadır.

Bu lobların etrafını dolduran yağ dokusu memenin şeklini ve boyutunu belirler. Her lobun içinde sayısı belli olmayan süt üretimini sağlayan süt bezleri bulunmaktadır. Küçük ve ampul şeklindeki bu bezler hormonsal uyaranlara yanıt olarak süt üretimine geçerler. Süt bezlerinden çıkan süt kanalları bir araya gelip, daha büyük kanalları oluşturur ve meme içinde, gövdesi meme başına yayılan bir ağacın dallarına benzeyen görünüm oluşturur.

Memenin areola bölümünün yapısı ve görevleri nedir?

Memenin yapısı

Memenin yapısı

Meme başının çevresindeki koyu renkte olan yuvarlak kısma areola denir. Meme başı ve areolada bu bölgelere sert yapı sağlayan özel kas lifleri bulunur. Areolada ayrıca montgomery bezleri vardır ve bu bezler areola üzerinde, küçük ve cilt seviyesinden yükselen kabarcıklar şeklinde görülürler.

Bu bezlerin salgıları areolanın kayganlık özelliğini oluşturur ki bu normal bir durumdur. Memenin altında kol hareketlerini sağlayan pektorallis majör adı verilen büyük bir kas yapısı vardır ve meme bu kas yapısının üzerinde durur. Pektorallis majör kası, göğüs duvarının başlangıcını alıp meme altına doğru uzanır ve kolun yukarı kısmına bağlanır.

Ayrıca kol ve göğsün birleştiği yerde aksilla kıvrımı meydana getirir. Aksilla (koltuk altı) kıvrımının arasındaki çöküntü bölgesidir. Her kadında meme şekli değişiklik gösterir ve kadına göre, memenin görünümü, memenin dokusu, memedeki yağ oranı, kadının yaşı, hamilelik ve emzirme durumları, genetik nedenler ve meme derisinin kalitesi, esnekliği ve hormonların etkisine göre değişkenlik gösterir. Menopoz ile birlikte hormon seviyesinde düşüşler görülür ve süt bezlerinin bir kısmı küçülüp, yok olabilir. Bu olay sonrası yağ dokusu memede hakimiyeti ele geçirir. Meme kadın bedenin çok önemli bir organı ve yapısıdır. Ayrıca memede meydana gelebilecek birçok hastalık ta söz konusudur.

Meme hastalıkları

Meme kanseri nedir : Meme kanseri meme dokusundaki hücrelerden kaynaklanır ve memenin herhangi bir bölümüne yerleşebilir. Meme kanserini oluşturan birçok risk faktörü bulunmaktadır. Örneğin, sigara, alkol, ilk doğumun geç yaşta olması, beslenme, menopoza girme yaşının 55 yaştan sonraya kalması, doğumdan sonra bebeğin emzirilmemesi, doğum kontrol hapları, erken yaşta adet görmek, genetik yatkınlık, kilo problemi ve çevresel faktörler gibi faktörler meme kanseri riskini arttırmaktadır. Meme kanserinin en sık görülen belirtisi memede ağrısız büyüyen bir kitlenin olması, bazı hastalarda ağrı, memede çekinti, deride kalınlaşma, deride bozulmalar ve tahriş gibi belirtiler ile kendini gösterebilir.


Meme başı egzaması nedir : Meme egzaması meme uçlarında mantar enfeksiyonu ile birlikte ya da tek başına görülebilen tehlikeli olmayan bir hastalıktır. Meme ucu egzaması geçmiş dönemlerde saman nezlesi, astım, bahar alerjisi gibi alerjik problemi olanlarda daha sık görülür. Meme başı egzaması belirtileri, meme başı ve çevresinde kaşıntı, kızarıklık ve kabuklanma şeklinde belirtiler gösterir.

Meme ucu akıntısı nedir : Meme ucu akıntısı üç farklı tipte görülebilir. Bu tipler fizyolojik meme ucu akıntısı, hormonal meme ucu akıntısı ve hastalıklara bağlı meme ucu akıntısı şeklinde olur. Meme ucu akıntısı hormon ilaçları kullanıldığında, antideprasan ilaç kullanımında, ülser ve kusmayı engelleme amaçlı ilaç kullanımında ve bazen meme kanseri belirtisi olarak meme ucunda akıntı görülebilir.

Memenin paget hastalığı nedir : Memenin paget hastalığı, kendini genellikle meme başında egzamaya benzer bir lezyon ile belli eden, terminal duktusların döşeyici epitelinden kaynaklandığı kabul edilen özel bir meme karsinomudur. Hastalık meme başı ve çevresindeki cilt dokusunu etkiler. Bu nedenle egzama gibi bir hastalık ile karışabilir. Meme başının etrafında hafif derecede deri soyulması, kaşıntı ve kızarıklık olabilir. Bu değişiklikler bazen düzelebileceği gibi tekrar aynı şekilde belirtiler görülebilir. Hastalık ilerlediğinde meme başında akıntı, kabuklanma, kızarıklık, kaşıntı, yanma hissi, ciltte kalınlaşma, meme ucunda düzleşme veya memeucunun içeriye doğru dönmesi gibi belirtiler ile kendini gösterir.

Meme iltihabı (mastit) nedir : Meme iltihabı tıkanmış süt kanallarının ya da mikroorganizmaların (enfeksiyonların) neden olduğu bir hastalıktır. Meme iltihabı emzikli ya da emziksiz her 20 anneden birinde görülebilir. Meme iltihabı ateş, halsizlik, yorgunluk, memede ağrı, meme ucunda anormal akıntı, titreme, hassasiyet, koltuk altı lenf bezlerin şişlik ve kızarıklık gibi belirtiler ile kendini gösterir.

Fibrokistik meme hastalığı nedir : Fibrokistik meme hastalığı 30 yaşından sonra ve 50 yaşlarında her üç kadında bir görülen iyi huylu olarak bilinen ve bazen kanserleşme riski de taşıyan bir meme hastalığıdır. Fibrokistik meme hastalığının nedeni tam olarak bilinmemekle beraber, genetik, metabolik ve hormonal faktörlerin risk oluşturabileceği hakkında görüşler vardır. Fibrokistik meme hastalığı herhangi bir belirti göstermeyeceği gibi, memede ağrı, hassasiyet, yanma, kaşıntı, meme başında akıntı, omuzlara ve kollara vuran ağrı, batma hissi ve memede değişik boyutlarda ele gelen kitle şeklinde belirtiler görülebilir.

Fibroadenom nedir : Fibroadenom memede sertlik hissi ile baş vuran hastalarda görülen iyi huylu meme tümörüdür. Fibroadenom verilere göre genellikle kanserleşme özelliği taşımadığı gibi, nadir olarak kanserleşebilir. Fibroadenom belirtileri genellikle kitlenin büyüklüğüne ve yerine göre değişiklik gösterir. Fibroadenomlar tek memede ya da her iki memede de oluşabilir. Fibroadenomların iğne biyopsisi ile tanısı konulabilir. Fibroadenom büyümeye ve şekil bozukluğuna yol açar ise cerrahi olarak çıkartılır.

Premenstrüel sendrom (PMS) nedir : Premenstrüel sendrom kadınlarda adet öncesi dönemde (adetten 1 hafta önce kadar) memelerde hassasiyet, baş ağrısı, halsizlik, gerginlik, 2-3 kilo kadar kilo alımı, fiziksel ve depresif duygu değişikliği, aşırı uyuma isteği, bulantı, kusma, kabızlık, ishal, iştah artışı gibi belirtiler ile kendini gösteren bir durumdur. PMS’nin nedenleri arasında magnezyum ve çinko yetersizliği, A-B vitaminleri yetersizliği, hormonal yetmezlik veya bozukluklar, kan şekeri düşüklüğü, vücutta aşırı sıvı tutulumu, beyindeki bazı kimyasal ileticiler psikolojik nedenler ve bastırılmış cinsel arzu gibi nedenlerden dolayı prementruel sendrom şikayetleri daha fazla görülebilir.

Meme ağrısı neden olur : Meme ağrısı kadınlarda sık görülen ve yaşamlarının herhangi bir döneminde çektikleri bir durumdur. Meme ağrısı adet dönemleri ile ilgili ya da ilgili olmayan şekilde iki farklı şekilde değerlendirilir. Bu ağrılar adet dönemlerinde, hamilelik dönemlerine, emziklilik dönemlerine bağlı, memenin iyi huylu lezyonlarına bağlı, memede oluşan bir kistin varlığında, hormon tedavisine bağlı, doğum kontrol ilaçlarına bağlı, memenin iyi huylu ya da kötü huylu tümörlerine bağlı ve egzamatöz oluşumlara bağlı memelerde ağrı oluşabilir.

Jinekomasti (erkeklerde göğüs büyümesi) nedir : Jinekomasti erkeklerde göğüs büyümesi olarak tanımlanabilir. özellikle gelişme dönemindeki gençlerde hormonlara bağlı otaya çıkar. Jinekomasti bazı hastalıklara ve bazı ilaçlara bağlı da gelişebilir. Jinekomasti gençlerde bazen kendiliğinden geçebilir iken bazen cerrahi olarak düzeltilmesi gerekir.

Memeden süt gelmesi (galaktore) nedir : Memeden süt gelmesi beyinde bulunan hipofiz olarak adlandırılan salgı ile ile oluşur. Galaktore denen bu durum meme başının uyarılması sonucu (hamilelik ve emziklilik dönemi gibi) doğal olarak oluşur. Fakat bazı faktörler de memeden süt gelmesine neden olabilir. Bu faktörler, beyin tümörleri, tiroid hastalıkları, böbrek hastalıkları, hipofiz bezinde oluşan tüberküloz ve sarkoidoz gibi hastalıklar, radyasyona maruz kalmak, siroz hastalığı, polikistik over sendromu, göğüs duvarı lezyonları, tiroid bezi yetmezliği, depresyon ilaçları, doğum kontrol ilaçları, tansiyon ilaçları, stres gibi birçok faktör memeden süt gelmesine neden olabilir.

Duktal ektazi nedir : Duktal ektazi daha çok 40-50 yaşlar arasında kadınlarda görülür. Hastalığın belirtileri, yeşil- siyah renkli koyu kıvamlı ve yapışkan bir akıntının gelmesi, meme başında ve çevresinde kızarıklık, ağrı gibi belirtilerdir.

Meme hastalıkları tanı ve tedavi yöntemleri ile ilgili sağlık konuları

 1. Meme kanseri ameliyatı nasıl yapılır
 2. Meme kanseri ve kemoterapi ve radyoterapi tedavisi
 3. Mamografi nedir ve nasıl çekilir
 4. Meme ultrasonografisi nedir
 5. Liposakşın (yağ aldırma ameliyatı)
 6. Jinekomasti ameliyatı nasıl yapılır

8 Yorum

 1. Avatar

  Misafir

  1 Nisan 2017 at 14:09

  Merhaba ben 17 yaşındayım erkenlikte siyah nokta sıkmayı alışkanlık haline getirmiştim. Boş otururken göğüsümün üstünde (kahverengi yerin üzerindeki normal göğüsümün üstündeki beyaz derim) siyah nokta gibi şeyler bulup sıkardım. Baya bi süre bunu yaptım elim istemeden boş kaldıkça gidiyordu. Ve sıktığımda normal siyah nokta gibi çıkıyor yani. Şu an dipleri nokta nokta siyah siyah hep iz aynı hastalıklı bir meme gibi duruyo henüz 17 yaşındayım çok berbat bi görüntü gerçekten. Ve sivilcelerde oluyor iltihaplı. Bi çare gösterir misiniz bana lütfen bu izler nasıl geçecek vs? Tam yorum almak istiyorum sizlerden. Şimdiden teşekkürler ??

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Nisan 2017 at 11:44

   Cildin neresinde olursa olsun aynı alanları veya aynı noktaları tekrar tekrar (sıkarak, kaşıyarak, kanatarak) tahriş edersek bu alanlarda belli bir zaman sonra siyah noktalar ve koyu renk alan bölgeler oluşması ve bunların kalıcı olması kaçınılmaz olur (bu durum vücut cildinin her bölgesi için yaklaşık aynıdır). Siz bu bölgeleri tekrar tekrar tahriş ettiğiniz için bu bölgelerde oluşan koyulaşma normal sayılabilir. Cildin her alanı için bu tür alışkanlıklar edinmemek gerekir. Eğer kaşıntı gibi bir sorun varsa da, bu tür alışkanlıklar edinmek yerine doktora gitmek daha doğru olur, çünkü o bölge tekrar tekrar tahriş edildiğinde o bölgede doku ölümü gerçekleşebilir.

   Bir genel cerrahi uzmanına gitmeniz de fayda vardır.

   Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 2. Avatar

  Misafir

  1 Aralık 2017 at 11:11

  İyi günler,

  İki göğüste de hassasiyet ve sol göğsümde ağrılı bir kitle ile genel cerrahiye gittim meme ultrasonu istedi ve sonuç yağ bakımından zengin şeklinde ve başka bir sorun olmadığı söylendi. Ayrıca göğüs cerrahisinde çekilen tomografim de temiz çıktı. Ağrım sırtıma vuruyor ve fark ettim ki sol göğsümün areolası diğerine göre bariz küçük. Bu normal mi? Ya da bir kitlenin ultrasonda saptanamaması normal mi? Acil bilginize ihtiyacım var.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Aralık 2017 at 12:07

   Erken teşhis programında (50 ve üzeri yaş [risk faktörlerine göre bu yaş oranı 25-30’a kadar çekilebilir] bireylere önerilen program) genellikle mamografi tavsiye edilmektedir. Fakat mamografi yönteminde bile bariz değişiklikler erken dönemde görülmeyebilir. Yani mamografi bile yanlış negatif sonuç verebilir. Bu gibi durumlarda iki sene içinde ikinci mamografi yapılmasına karar verilebilir. Fakat meme ucundaki değişiklik egzama gibi bir nedene, sırta vuran ağrı da başka bir nedene bağlı da olabilir.

   MEME ULTRASONU İLE ELDE EDİLEN BİLGİLERE GELİNCE; ultrason ile memede tespit edilen kitlenin yapısı hakkında birçok bilgi edinilebilir. Özellikle kitlenin kist mi, tek kitlemi olduğunu ayırt etmek için önemli bir yöntemdir. Ayrıca kitlenin çevresinin düzenli olup olmaması, kitlenin iç yapısının düzenli olup olmaması gibi özellikler ile kitlenin kanser özelliği taşıyıp taşımadığı konusunda da bilgi verir. Fakat mamografide gözlenen bazı kanser bulguları ultrasonografide görülmeyebilir.

   Özellikle meme kanseri bakımından risk faktörlerini taşıyorsanız daha detaylı araştırmalar veya mamografi yapılması gerekebilir.

   MEME KANSERİ İÇİN RİSK FAKTÖRLERİ:

   * Demografik özellikler (cinsiyet, yaş, ırk gibi)

   * Reprodüktif öykü (adet görmenin başlama yaşı, doğum yapma ve doğum sayısı, ilk tam dönem hamilelik yaşı, menopoz yaşı, emzirme, infertilite, düşük yapmak gibi)

   * Genetik yatkınlık/ailsel yatkınlık (aile öyküsü, bilinen veya şüphe edilen gen mutasyonları)

   * Diğer faktörler (kişisel meme kanseri öyküsü, meme biyopsisi sayısı, atipik hiperplazi veya lobüler karsinoma in situ, dens meme yapısı, vücut kitle indeksi gibi).

   Meme kanseri için en önemli iki risk faktörü, cinsiyet ve yaştır.

   Belki daha detaylı araştırmalar yapılması faydalı olabilir. Sırt ağrısı için mide, pankreas, safra kesesi, kalp, sırt omurgası, boyun gibi organların ve sistemlerin hastalıklarının da araştırılması gerekebilir. Meme ucu çevresindeki değişiklik için cildiye muayenesi gerekebilir. Memenin paget hastalığı için incelemeler gerekebilir.

   Genetik testler yaptırmak faydalı olabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 3. Avatar

  M.

  27 Ağustos 2019 at 02:50

  Memelerimin ortasında cevizle fındık büyüklüğü arasında bir beze var her yere yazdım hiçbir sonuç bulamadım ne yapmalıyım

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   29 Ağustos 2019 at 10:21

   Genç yaşlarda (20-25’li yaşlar) memede ele gelen kitleler genellikle fibroadenomdur. Daha ileri yaşlarda (35-40’lı yaşlar) kistler daha fazla görülür. 40 ve 40’lı yaşlardan sonra ağrısız ele gelen kitleler kanser işareti olabilir.

   Bir genel cerrahi uzmanına gitmeniz önemlidir (ihmal etmemelisiniz).

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 4. Avatar

  Sadece sağlık isteyen biri

  3 Aralık 2020 at 11:23

  Merhaba ben 13 yaşındayım ve ergenliğe girdim yani regl oldum. Gogusumde bazen durduk yere ağrılar ve göğus ucumdan gelen acımalar oluyor. Bazen cok siktigimda acımalar oluyor ama acimalar genellikle meme ucumda oluyor. Bazen siktigimda acimiyor. Hergangi bir akinti yok. Ayriyeten kistler ve yumrular nasil belli olabilir? Memenin icinde jel gibi seyler var ama o herkesin icinde oluyor diye biliyorum ayrıyeten adet dönemlerimde acımıyor. Ama o jel gibi şeyler de kaybolmuyor. Yoksa o jel gibi şeyler kitle mi kitle nasıl belli olur? Acaba gelisme döneminde olduğum için mi yoksa kanser gibi bir hastalığım mi var ? Bu yıl lgsye gıreceğim dusunmekten ders calısamıyorum cevaplar ve bilgilendirirseniz çok teşekkür ederim.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Aralık 2020 at 10:43

   Ergenlik dönemlerinde bu tür ağrılar olabilir. Bu ağrılar adet dönemleri arasında da olabilir. Bu ağrıya döngüsel meme ağrısı da (döngüsel mastalji) denilir. Döngüsel meme ağrısı genellikle adet kanamasının başlangıcından 7-10 önce başlar ve adet kanaması başlayana kadar devam eder.

   Çocuklarda meme kitleleri (yani kistler, tümörler gibi) oldukça nadir görülür. Bu kitleler, basit gelişimsel kitleler şeklinde de olabilir. Puberte (ergenlik) döneminde ortaya çıkan kitleler genellikle fibroademon ve fibrokistik hastalık şeklindedir.

   Normal bir durum ya da normal olmayan bir durum olup olmadığının anlaşılması için bir doktor muayenesi (örn. kadın doğum uzmanı, genel cerrahi doktoru gibi) gerekebilir.

   Bunu bir Aile büyüğün (örn. annen, ablan, teyzen gibi) konuşmanda fayda var.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git