Estetik Ameliyatları

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır? (Meme Estetiği Nedir?)

Meme küçültme ameliyatları, estetik ve rekonstrüktif plastik cerrahi arasındaki ameliyatlara en açık örneklerden biri olup, en iyi hasta memnuniyeti ile oldukça etkili bir işlemdir.

Meme küçültme ameliyatı nedir?

Meme küçültme ameliyatları, estetik ve rekonstrüktif plastik cerrahi arasındaki ameliyatlara en açık örneklerden biri olup, en iyi hasta memnuniyeti ile oldukça etkili bir işlemdir. Meme küçültme ameliyatının en önemli amacı memeyi küçültmek olsa da, memenin estetik görünüm kazanması da önemlidir.

Meme küçültme ameliyatında, diğer estetik ameliyatlarda olduğu gibi planlama çok önemlidir. Ameliyat öncesinde meme başının olması gerektiği yere alınacak şekilde planlama ve çizme işlemi yapılır. Bu çizimlere göre meme başı meme altı kıvrımı ile aynı hizada olacak şekilde yukarıya alınır. Vertikal mamoplasti adı verilen bu işlem günümüzde oldukça popüler olarak uygulanan bir işlemdir ve bu işlem çok iri memelerde bile uygulanabilmektedir.

Meme küçültme ameliyatı neden yapılır?

Meme küçültme ameliyatı büyük göğüsleri olan bayanlarda yapılan bir işlemdir. Özellikle genç kızlarda büyük göğüsler ciddi psikolojik sorunlara yol açabilmektedir. Ayrıca aşırı büyük göğüsler bireylerde aktivitelerin kısıtlanmasına da neden olur. Örneğin, memesi büyük olan bayanlar spor yaparken zorlanma, omuzlarının çökmesi, terlemeye bağlı pişik sorunu yaşanması gibi problemler yaşamaktadırlar.

Ayrıca büyük göğüsler birçok fiziksel rahatsızlıklara yol açar. En sık tarif edilen rahatsızlıklar sırt ağrısı, boyun ağrısı, omuz ağrısı, göğüslerin ağırlığına bağlı ciltte sütyen izleri, meme altlarında terlemeye bağlı egzama sorunları, unlar sinir parestezileri, iskelet sistemi üzerine binen yük nedeni ile duruş bozuklukları gibi rahatsızlıklardır.

Meme küçültme ameliyatı sadece bir estetik ameliyatı değil, aynı zamanda bireyin rahatlaması için de yapılan bir ameliyattır. Bu ameliyat sayesinde memesi büyük olan bayanın kendine olan güveni ve psikolojisi düzelir.

Meme küçültme ameliyatı nasıl yapılır?

Meme estetiği nasıl yapılır

Meme estetiği nasıl yapılır

Ameliyat sırasında memenin alt bölümünde sarkmış olan fazla dokular alınır ve memenin her iki tarafında bulunan dokular orta bölüme doğru toplanarak memeye daha dik bir şekil verilir. Bu ameliyat esnasında meme başı etrafında ve meme başından aşağıya doğru inen dikine bir kesi yapılır.

Günümüz tekniklerinde mümkün olduğunca çok daha kesi izi kalacak şekilde meme küçültme ameliyatları yapılabilmektedir. Meme küçültme ameliyatı genel anestezi altında gerçekleştirilir ve 2-4 saat arasında süren bir operasyondur.

Diğer ameliyatlarda da olduğu gibi meme küçültme ameliyatı sırasında bir dren yerleştirilir ve bu dren genellikle 24-48 saat sonra çekilir. Son yıllarda meme ameliyatlarında eriyebilen dikişler tercih edilmektedir. İri memelerde bu operasyon daha uzun, biraz daha küçük memelerde bu operasyon biraz daha kısa sürebilir.

Meme küçültme ameliyatı sonrası

Meme küçültme ameliyatı ağrılı bir işlem değildir ve hasta aynı gün ya da ertesi gün hastaneden taburcu edilir. Meme küçültme ameliyatından 10 gün sonra dikişler alınır veya eriyebilen dikişler uygulanmış ise dikiş alınmasına ihtiyaç olmaz. Hasta ameliyattan sonra 3 hafta kadar sporcu sütyeni denilen sütyenler kullanmaktadır. Birçok hasta sporcu sütyeni kullanmak şartı ile birkaç gün içerisinde günlük işlerine ve günlük yaşamına geri dönebilir ve normal hayatına kısa bir zamanda adapta olabilir.

Meme küçültme ameliyatı esnasında özellikle çok büyük memesi olan kadınlarda meme bezlerinin bir kısmı alınır. Fakat uygun teknikler ile bu işlem yapıldığında kadının süt verme fonksiyonunda çok fazla bir değişiklik olmaz.

Çok iri memesi olan hastaların meme uçlarında bir miktar his kaybı oluşabilir. Fakat bu his kaybı tam bir his kaybı değildir. Çok büyük göğüslerden şikayet eden bayanlarda meme küçültme ameliyatı hastayı ciddi derecede rahatlatan bir ameliyattır. Bazı bayanlar meme küçültme ameliyatı sonrası kendilerini daha iyi hissederler.

Meme küçültme ameliyatı sonrası iz kalır mı?

Meme küçültme ameliyatlarında iz, meme başı çevresinde ve buradan aşağıya doğru uzanan 7-8 santim uzunluğunda bir kesi izi şeklindedir. Günümüzde en çok tercih edilen meme küçültme operasyonu ”vertikal mamoplasti” denilen ve sadece dikine iz veren bir tekniktir. Bu teknik ile meme altında boylu boyunca uzanan iz bırakılmamaya çalışılır ve bu boylu boyunca bırakılan iz, meme ameliyatlarında hiç istenilmeyen izdir.

Meme küçültme ameliyatından sonra bu izler ilk birkaç ay kırmızı görünür iken, zamanla bu izler beyazlar ve daha az belli olur ve birçok hastada hiç görülmeyecek kadar azalır. Meme küçültme ameliyatı sonrası daha az iz kalması için, cerrahi planlama oldukça önemlidir. Eğer planlama uygun yapılır ve deriye daha az gerginlik verilir ise izler daha az kalır.

Meme küçültme ameliyatı liposakşın yöntemi ile yapılır mı?

Göğüsleri küçültmek için ameliyat dışında başka bir yöntem henüz yoktur. Yağ dokusundan zengin memelerde ve bazı genç kızlarda veya genç hastalarda sadece liposakşın yaparak meme küçültme işlemi yapılabilir. Fakat bu işlem sınırlı olgularda uygulanan bir işlemdir.

Bu işlemin yapılabilmesi için memeler sarkık olmamalı, meme derisi gergin olmalı gibi sınırlar vardır. Aksi taktirde liposakşın ile yapılan meme küçültme ameliyatı sonrası meme derisinde sarkma ve şekil bozuklukları kalır. Liposakşın ile meme küçültme ameliyatı sadece yeteri kadar uygun olan olgularda yapılır. Liposakşın işlemi memenin dikleşmesini sağlamayacağı gibi daha çok sarkmasına neden olabilir.

Meme küçültme ameliyatı sonrası iyileşme süreci

Meme estetiği nedir

Meme estetiği nedir

Meme küçültme ameliyatı sonrası iyileşmenin süresi hastaya göre değişiklik gösterir. İyileşme devam ettiği sürece göğüsler daha yumuşak ve doğal halini geri alacaktır. Ameliyat sonrası kontroller ihmal edilmemelidir. İyileşme sürecinde hafif ağrı, sızı olabilir ve bu süreçte doktorun reçete ettiği ağrı kesiciler kullanılabilir.

Meme küçültme ameliyatı geçirmiş bayan yatarak dinlenmek yerine kendini çok yormadan yürüyüş yapabilir. Doktorun verdiği koruyucu sütyen bu süreçte gece ve gündüz sürekli takılmalıdır. 2’inci hafta ağrılar hafifler ve hareket etme şansı artar. 2’inci haftadan sonra yapılan işin ağırlık düzeyine bağlı iş yaşamına başlanabilir. 2’inci hafta göğüslerdeki şişlikler halen devam eder.

Meme küçültme ameliyatından sonra 6 hafta kadar ağırlık kaldırılmamalı, ağır ev işleri yapılmamalı ve ağır egzersizler yapılmamalıdır. 6’ıncı haftadan sonra koruyucu sütyen çıkarılabilir. 6’ıncı haftadan sonra fiziksel yaşam kaldığı yerden devam ettirilebilir. 5-6’ıncı aydan sonra şişlikler inmeye başlar ve izlerin belirginliği azalarak göğüsler eski haline dönmeye başlar.

Meme küçültme ameliyatının yan etkileri

Meme küçültme ameliyatına ait, riskler de vardır. Örneğin, ameliyat esnasında ya da sonrasında kanama olabilir ve kan verilmesi gerekebilir. Tüm meme bölgesinde kızarıklık, şişlik, sıcaklık, kötü kokulu akıntı ve apseleşme ile seyir gösteren ve antibiyotik kullanmayı gerektiren enfeksiyon gelişebilir.

Meme bölgesini kapsayan beyaz ve sarı akıntı yapabilen ve uzun sürebilecek yağ nekrozu oluşabilir. Operasyondan sonra meme dokusu altında hematom (kan birikmesi) oluşabilir ve bu gibi bir durumda tekrar cerrahi müdahale gerekebilir. İki meme arasında düzensiz bir fark görülebilir ve bu durumda düzeltme ameliyatı yapılabilir.

Meme küçültme ameliyatı sonrası hastada erken dönem skar dokusu (yara izi) oluşumu görülebilir. Bu izler zaman sürecinde daha az görülür hale gelir. Anormal yara iyileşmesi olur ise dikiş hatlarında belirgin kızarık, kaşıntılı ve kabarık nedbe dokusu oluşabilir.

Meme ucunda duyu azalması veya tamamen duyu kaybı gelişebilir ve bu durum 3-12 ay arasında düzelme gösterir. Yara dudaklarında cilt nekrozu, yara dudaklarında sütur ayrılması gözlenebilir ve bu gibi durumlarda hasta, pansuman tedavisi ile takip edilir. Yüksek risk taşıyan (şişman, sigara içen ve yaşlı hastalarda) kan pıhtılaşması nedeni ile vücuttaki bazı damarlarda tıkanma olabilir. Bu tür riskler yaklaşık her ameliyatta vardır.

Meme hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Meme büyütme ameliyatı nedir
  2. Meme kanseri ameliyatı nasıl yapılır
  3. Lazerlipoliz nedir
  4. Liposakşın nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git