Hastalıklar ve Tedaviler

Meme Kanserinden Korunma Yolları

Kadın olmak meme kanserine yakalanma riskini arttırmaktadır. Bu nedenle kadınların özellikle menopozdan sonra beslenmelerine dikkat etmeleri ve yağlı yemeklerin, hazır besinlerin, hamur işlerinin az olduğu beslenme tarzı uygulamaları önemlidir. Sigara bırakılmalı, alkol alımı günde bir bardaktan fazla olmaması ya da hiç kullanmamak gerekir.

Meme kanserinden korunmak için ne yapmak gerekir?

Kadın olmak meme kanserine yakalanma riskini arttırmaktadır. Bu nedenle kadınların özellikle menopozdan sonra beslenmelerine dikkat etmeleri ve yağlı yemeklerin, hazır besinlerin, hamur işlerinin az olduğu beslenme tarzı uygulamaları önemlidir. Sigara bırakılmalı, alkol alımı günde bir bardaktan fazla olmaması ya da hiç kullanmamak gerekir.

Bunların dışında kadınların ve risk taşıyan erkeklerin evde kendi kendine her ay düzenli olarak meme muayenesi yapmaları ve 35-40 yaşından sonra mutlaka senede bir veya iki senede bir, bir uzmana baş vurup klinik muayene, ultrasonografi ve mamografi taramasını yaptırması meme kanserinden korunmada ve önlemede oldukça önemlidir. Ailesinde ve yakınlarında, meme kanseri olan kadınların bu tarama programlarına daha erken 20-25’li yaşlarda başlamaları vekendi, kendine meme muayeneleriniher ay adet kanamasından 7-10 gün sonra yapmaları meme kanserinden korunmak için oldukça önemlidir.

Spor yapmak meme kanseri riskini azaltır mı?

Elle meme muayenesi

Elle meme muayenesi

Meme kanseri riskini düşürmek için haftada 3-4 saat spor, egzersiz ve yürüyüş yapmak, ideal kiloyu korumak oldukça önemlidir. Aşırı kilo problemi her hastalıkta olduğu gibi meme kanserinde de etkilidir. Göğüs kanserinden korunmak amacı ile menopozdan sonra fazla kilo var ise bir an önce verilmeye çalışılmalıdır.

Menopoz döneminde hormon tedavisi gerekmedikçe alınmaması da meme kanseri riskini azaltır. Menopoz öncesi ve sonrası, düzenli yapılan egzersiz veya yürüyüş sayesinde östrojen seviyesi belli düzeyde korunabilir. Çünkü, düzenli yapılan spor kilo alımını engeller. Kilo alımına bağlı östrojen seviyesinin yükselmesi göğüs kanseri riskini arttırır. Aynı zamanda düzenli spor yapmak bağışıklık sistemini de güçlendirdiğinden meme kanserine karşı koruyabilir.

Bebeği emzirmek meme kanserinden korur mu?

Meme kanserinden korunmada çocuk sahibi olma düşüncesinin 30 yaşından sonraya kalmaması ve anne olduktan sonra, bebeği en az bir yaşına kadar emzirmenin de meme kanseri riskini azalttığı bildirilmiştir. Ayrıca bebeği mümkün olduğunca emzirmenin hem annenin, hemde bebeğin ileri ki dönemlerde meme kanserine yakalanma olasılığını da azaltır. Göğüs kanseri nedenlerinden biride stres, stres bağışıklık sistemini zayıflatarak meme kanserine zemin hazırlar. Bu nedenle stresten kaçınmak gereklidir.

Meme kanseri ve beslenmenin önemi nedir?

Meme kanserinde beslenme

Meme kanserinde beslenme

Meme kanserinden korunmak için beslenmeye de önem vermek gerekir iken, balık, havuç, karnıbahar, brokoli, şalgam, lahana, Brüksel lahanası, kırmızı veya beyaz turp, kabak, susam tohumu, yeşil çay, kabuklu yenen patates, tam tahıllı besinler, zeytin yağı, kayısı şeftali, armut, üzüm, balkabağı, kiraz, pırasa, soğan, sarımsak, süt ve süt ürünleri gibi besinlerin meme kanserinden korunmak için eşi bulunmaz besinler olduğu belirtilmektedir.

Çok tüketilmemesi gereken besinler :Kırmızı et haftada 5 kere kırmızı et tüketen kadınlarda ve erkeklerde meme kanseri riskini arttırdığını gösteren çalışmalar vardır. Bu yüzden kırmızı et tüketiminin abartılmaması önemlidir. Fakat, haftada bir iki kere kırmızı et tüketilmesi de gereklidir. Aşırı yağlı beslenme uzun süre devam edildiğinde kandaki östrojen seviyesini yükselttiği için meme kanseri riskini arttırmaktadır.

Keten tohumu: Eskiden kadınlardaki östrojen seviyesini azaltarak, hormona bağlı meme kanseri riskini azalttığına dair bilgiler verilmiş olsa da, günümüzde tümör oluşumunu arttırabileceği yönünde çalışmalar vardır.

Tütsülenmiş ve salamura yapılmış etler :Dokularda etkileşim yaparak meme kanseri riskini arttırdığı bilinmektedir. Bu nedenle bu yiyeceklerden de uzak durmak kanserden korunmak amacı ile önemlidir.

Meme kanseri ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Meme kanseri nedir
  2. Meme kanserinin evreleri
  3. Meme kanseri ameliyatı
  4. Erkeklerde meme kanseri
  5. Çocuklarda meme kanseri
  6. Hamilelikte meme kanseri

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git