Hastalıklar ve Tedaviler

Meme Kanseri Tanısında Yeni Yöntem (Meme Lazer Tomografi Nedir?)

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesinde yaklaşık 7 yıllık çalışma sonucunda memedeki tümörü üç boyutlu ve daha belirgin gösterebilen ve meme kanseri tanısında yeni yöntem olan meme lazer tomografi (CTLM) yöntemini, 2007 yılında Avrupa Birliği Projesi olarak başlanan çalışmanın tamamlandığını bildiren Biyofizik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof - Dr Murat Canpolat, var olan görüntüleme yöntemlerinin meme tümörlerini tam olarak tespit edemediğini, bu nedenle iyi huylu tümörü bulunan hastalarında ameliyat edildiğini belirtmiştir.

Meme lazer tomografisi nedir?

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesinde yaklaşık 7 yıllık çalışma sonucunda memedeki tümörü üç boyutlu ve daha belirgin gösterebilen ve meme kanseri tanısında yeni yöntem olan meme lazer tomografi (CTLM) yöntemini, 2007 yılında Avrupa Birliği Projesi olarak başlanan çalışmanın tamamlandığını bildiren Biyofizik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof – Dr Murat Canpolat, var olan görüntüleme yöntemlerinin meme tümörlerini tam olarak tespit edemediğini, bu nedenle iyi huylu tümörü bulunan hastalarında ameliyat edildiğini belirtmiştir.

Bu geliştirilen sistem dokudaki kana duyarlı olduğu için kanın fazla olduğu bölgeleri görüntülemektedir. Tümör olan bölgede kan miktarında artış olur ve bu sistemin kana duyarlılığı sayesinde tümörün yerini daha net görüntülediği bildirilmiştir.

Yapılan çalışmalar doğrultusunda, meme lazer tomografisi hastalarda denenmiş ve başarılı sonuçlar elde edilmiştir. Meme lazer tomografisi yöntemi, mamografi gibi memeleri sıkıştırarak uygulanmaz ve ağrı veren bir yöntem değildir.

Kullanılan lazerin, x ışınları gibi iyonlaştırıcı etkisi yoktur ve memeyi zarar vermez. Denemeler sırasında tümör olmayan meme lezyonları bile görüntülenmiştir ve ilk klinik bulgular çok yararlı olmuştur.

Bu sistem meme kanseri tanısında birinci basamakta kullanılabilir ve bu sayede doktorların iş yükü, devletin mali yükünde azalma sağlanabilir. Bu sistem mamografi, ultrasonografi ve manyetik rezonans görüntüleme gibi görüntüleme yöntemlerine alternatif bir yöntem olmadığı gibi, değişik bir fizik prensibi ile ek bilgiler veren yeni bir yöntemdir.

Meme hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Fibroadenom nedir
  2. Memenin paget hastalığı neden olur
  3. Memenin iyi huylu hastaları
  4. Meme kanseri nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git