Hastalıklar ve Tedaviler

Meme Kanseri Nedir? Meme Kanseri Belirtileri

Meme kanseri, meme dokusunu meydana getiren hücrelerin anormal bir şekilde çoğalması sonucu oluşur. Vücuttaki tüm hücrelerin çekirdeğinde hücrelerin çoğalmasını sağlayan ve onları kontrol altında tutmayı yarayan genler bulunmaktadır. Radyasyon, çevresel faktörler ve mikroorganizmalar gibi bir çok nedenden dolayı bu genler bozulabilir ve hücreler kontrolsüz anormal bir şekilde çoğalmaya başlar ve vücutta fazla doku oluştururlar. Bu dokuya tümör adı verilir. Eğer vücuttaki bu hücreler vücudun başka bölgelerine eğilim gösterirler ise kanser adını alır. Habis (kötü huylu) sadece bulunduğu bölgede kalır ise selim (iyi huylu) tümör adı verilir.

Meme kanseri nedenleri ve tedavisi

Meme kanseri, meme dokusunu meydana getiren hücrelerin anormal bir şekilde çoğalması sonucu oluşur. Vücuttaki tüm hücrelerin çekirdeğinde hücrelerin çoğalmasını sağlayan ve onları kontrol altında tutmayı yarayan genler bulunmaktadır. Radyasyon, çevresel faktörler ve mikroorganizmalar gibi bir çok nedenden dolayı bu genler bozulabilir ve hücreler kontrolsüz anormal bir şekilde çoğalmaya başlar ve vücutta fazla doku oluştururlar. Bu dokuya tümör adı verilir. Eğer vücuttaki bu hücreler vücudun başka bölgelerine eğilim gösterirler ise kanser adını alır. Habis (kötü huylu) sadece bulunduğu bölgede kalır ise selim (iyi huylu) tümör adı verilir.

Meme kanseri bazı kadınlarda daha sık rastlanır. Özellikle ailesinde meme kanseri riski taşıyanlarda kız kardeşinde, teyzede, Annede ve yakın akrabalarında olanlar, diğer memesinde meme kanserini geçirmiş olanlar, memesinde selim hastalığı olanlar, (fibroadenom ve fibrokistik) hastalık gibi, fazla kilolu olanlar, sigara ve alkol tüketen kadınlar, rahim ve kalın bağırsak kanseri olan kadınlarda meme kanseri riski daha fazla olmaktadır. Bu hastaların senelik kontrollerini düzenli olarak yaptırmaları oldukça önemlidir.

Meme kanseri tipleri

Meme kanseri iki ayrı grupta incelenir ve bunlar ileri evre meme kanseri, erken evre meme kanseri olarak değerlendirilir. Çünkü her iki gruptaki tedavi şekilleri, sağ kalım oranları ve yaşam kaliteleri çok farklı olmaktadır. Eğer meme kanseri meme içinde sınırlı ise buna erken evre meme kanseri denilir ve önemli olan nokta kanseri bu evrede yakalamaktır. Bu yüzden meme muayeneleri meme kontrolleri çok önemli olup, erken evre meme kanserini yakalamak için düzenli mamografi kontrollerinin yapılması gereklidir. Meme kanseri belirti verdiğinde ilerlemiş evre meme kanseri meydana çıkar.

İleri evre meme kanseri, eğer meme dışındaki dokulara yayılmış ise yani bu anormal hücreler meme çevresindeki organlara gidip oturmuş ise ileri evre meme kanseri denilir. Bu hücreler genelde beyine, karaciğere, kemiklere ve akciğere sıçrar meme kanserli hücrelerdir. Bu evrede tedavinin zorlaşması söz konusu olup kemoterapi, radyoterapi ve cerrahi tedavi gibi kombine tedaviler gerekmektedir. Tedavi süreci uzun süren bir süreçtir ve sonuçlarda yüz güldürücü olmayabilir.

Meme kanserinin belirtileri

Meme kanseri hiç bir belirti vermeyebilir veya belirti verdiğinde duştan sonra, kendini muayene eden kadın kendisi fark edebilir ve fark ettiği zaman doktora gitmesi önemlidir. Fakat hiç bir belirti vermeden de meme kanseri meydana çıkabilir. Meme kanseri gözle görülebilen belirti verdiğinde ilerlemiş evre meme kanseri oluşmuştur. Hiç bir risk faktörü içermeyen kadınların 35-45 yaşından sonra yıllık mamografi testini yaptırmaları sonucu küçük bir belirti bile saptanabilir. Eğer risk faktörü var ise bu taramaları daha erken yaşta başlamak ve haftada bir kendini muayene etmek gereklidir. Fiziksel belirtiler, meme başı akıntıları, bu akıntının en önemli olanı kanlı akıntı, diğer akıntı tipi sulu akıntı, meme başında oluşan değişiklikler, bunlar meme başında pullanma, kabuklanma, kızarıklık ve kaşıntı, memenin tamamının veya bir kısmının şişmesi, meme başının içeriye veya her hangi bir yöne çekilmesi, koltuk altında kitle türü belirtiler meme kanseri belirtileri olabilir.

Meme kanserinin teşhisi

Meme kanserinin erken teşhisiancak tarama programları ile olmaktadır. Bir kadın kendi kendine muayene ettiğinde eline bir sertlik, kitle geldiğinde veya diğer belirtiler ile karşılaştığında bu mutlaka meme kanseri olmayabilir. Kadınlar kendi memesini muayene etmeyi öğrenir ise zamanla oluşabilecek değişiklikleri fark edecektir. Bunun dışında yılda bir kere bu konunun uzmanı olan meme ile uğraşan genel cerrahi uzmanı tarafından muayene yapılması ve mamografi ve ultrasonografi taraması yapılması gerekmektedir.

Mamografi ve ultrasonografi taramasının başlama yaşı, her kadının 35 yaşında ilk mamografisini çektirmesi, 40 yaşına kadar her sene klinik muayene ve kadının düzenli olarak her hafta kendini muayene etmesi ile devam edebilir. Fakat 40 yaşından sonra risk taşımayan kadınlar iki senede bir, risk taşıyan kadınlar senede bir, 50 yaşından sonra bütün kadınlar her sene mamografi kontrol ve klinik muayene ile yapılan tarama testlerini yaptırmaları gerekmektedir. Ayrıca ailesinde meme kanseri olan kadınların daha erken yaşlarda tarama testlerini düzenli olarak yaptırmaları oldukça önemli bir durumdur.

Meme kanserinin tedavisi

Meme kanseri tedavisi

Meme kanseri tedavisi

Meme kanserinde günümüzde tedavi şemalarına bakıldığında esas tedavi cerrahi olmaktadır. Bundan sonraki tedavi ilaç tedavisi ki bu ilaç tedavisi iki gurupta değerlendirilir ve birisi kemoterapi denilen ilaçlar ile yapılan tedavi, ikincisi hormonal tedavi denilen anti hormon yani, hormonların etkilerini ortadan kaldırmaya yarayan hormonoterapi tedavisidir.

Üçüncü bir tedavi yöntemi ise radyoterapidir. Hangi hastaya, hangi tedavinin yapılacağının karar verilmesi tamamen hastalığın evresi ile ilgili olup, erken evre meme kanserlerindeki ilk tedavi cerrahi tedavi olmaktadır. Fakat bazı koşullarda hastalığın ilerlemiş olduğu, tümörün çok büyük olduğu dönemlerde yine ilk tedavi olarak kemoterapi tedavisi ile tümör küçültülür ve ondan sonra cerrahi tedavi yapılabilir. Hangi tedavinin önce başlaması gerektiğini hastanın doktoru karar verir.

Hastalığı ilerlemiş olan, meme kanseri hastalarına öncelikle cerrahi tedavi uygulanır ve meme kanserinde cerrahi tedavi uygulanmayan grup, dördüncü evre denilen vücudun başka organlarına geçmiş olan yanimetastatik meme kanseri denilen evredeki meme kanserleri cerrahi tedaviye aday değildir. Bu hastalarda genelde kemoterapi tercih edilir veya anti hormon denilen hormonoterapi tedavisi uygulanır. Son yıllarda yapılan araştırmalarda metastatik meme kanseri tedavisinde cerrahi tedavi uygulanmasının kadının yaşam kalitesini arttırabileceğine dair çalışmalar bulunmaktadır. Bu çalışmalar sonucu doğru çıkar ise metastatik meme kanseri hastalarını da cerrahi tedavi uygulanmaya başlanabilir. İleri evre meme kanserlerinde diğer organlarda da tümör oluşmuş ise bu tümörlerinde çıkartılması gerekebilir. Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda erken tanı için senelik kontrolleri düzenli yaptırmak oldukça önemlidir.

Meme lazer tomografisi nedir?Mamografi nedir?Meme biyopsisi

2 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git