Estetik Ameliyatları

Meme Büyütme Ameliyatı Nedir? (Meme Estetiği Nedir?)

Meme büyütme ameliyatı slikon meme protezinin, meme dokusu altına ve göğüs kası altına, yani hem kas hemde doku altına ya da kas zarı altına konulması şeklinde yapılan bir işlemdir.

Meme büyütme ameliyatı neden ve nasıl yapılır?

Meme büyütme ameliyatı slikon meme protezinin, meme dokusu altına ve göğüs kası altına, yani hem kas hemde doku altına ya da kas zarı altına konulması şeklinde yapılan bir işlemdir.

Meme büyütme ameliyatı sırasında memenin büyüklüğüne, şekline ve bir derece civarı meme sarkıklığına müdahale edilir. Meme büyütme ameliyatında kullanılan protezler slikon malzemedir ve slikon vücut dokuları ile en barışık maddedir.

Meme büyütme ameliyatları, vücut şekillendirme ameliyatları içinde ilk sırada yer alır. Meme büyütme ameliyatı yapılmadan önce, hastaların nasıl bir görüntü istedikleri hakkında doktorlarına detaylı bilgi vermeleri önemlidir.

Meme büyütme ameliyatında meme yapısının önemi nedir?

Meme büyütme ameliyatlarında memenin boyutunun ne kadar olacağı hasta ve doktor tarafından karar verilir. Meme protezlerinin göğüs ön duvarına oturan bir çapı vardır ve bu çap protezin hacmi ne kadar büyük tutulur ise hastanın göğüs ön duvarı ölçüleri de protezin hacmine uyumlu olması önemlidir.

Meme büyütme ameliyatında hastanın göğüs dokusunun hacmi, ameliyat sonrası ortaya çıkacak sonuç ile ilişkilidir. Meme büyütme ameliyatından genç hastaların beklentisi genellikle başından beri küçük olan göğüslerinin büyütülmesidir. Daha ileri yaş grubu hastaların beklentisi ise, geçen yıllar nedeni ile veya kilo alıp vermekle kaybettikleri göğüs hacmini geri kazanmak istemeleridir.

Meme büyütme ameliyatı nasıl yapılır?

Meme büyütme ameliyatı sırasında implant (protez) meme altındaki kat yerinden 3-5 sm bir kesi ile yerleştirilir. Bu yöntem günümüzde en sık uygulanan yöntemdir.

Diğer bir kesi işlemi meme başının kompleksin alt yarısının içinden yapılır. Bu işlem için bu kompleksin en az 3-4-5 santim civarında olması gereklidir.

Üçüncü bir kesi yeri ise koltuk altı çukurundan yapılarak uygulanan işlemdir. Bu yöntemde protezi kas altına yerleştirmek zordur. Bu yöntem yuvarlak implantlar için geçerli bir işlemdir. Meme büyütme ameliyatının kararı verilirken hasta ile doktor bu yöntemlerin avantajlarını ve dezavantajlarını göz önünde bulunduracaktır.

Meme büyütme ameliyatında seçilen yöntem ne olursa olsun genel anestezi altında bu ameliyat gerçekleştirilir. Kesi yeri cilt altında eriyebilen dikişler ile kapatılır. İşlem sonrası sütyen şeklinde bir bandaj yapılarak işlem tamamlanır. Meme büyütme ameliyatı yaklaşık 1 saat civarında biter. Meme büyütme ameliyatından 5-7 gün sonra kontrole gitmeniz gerekir.

Meme büyütme ameliyatı sonrası

Meme büyütme ameliyatı sonrası

Meme büyütme ameliyatı sonrası

Meme büyütme ameliyatından sonra memelerde birkaç gün hassasiyet ve şişlik olabilir ve bu durum normaldir. Anestezi uygulandığı için ameliyat sonrası mide bulantıları olabilir. Ameliyattan sonra 4 saat kadar sadece yudum yudum su içilir ve beslenme olmaz. Bu ilk aşamalar zaten hastanede geçeceği için, hasta doktor ve hemşire kontrolü altında tutulur.

Meme büyütme ameliyatından sonra her ameliyatta olduğu gibi kesi yerlerinde bir miktar iz kalabilir. Zamanla bu izler, hastanın iyileşme sürecine verdiği yanıta göre görülmeyecek kadar azalır. Meme büyütme ameliyatları zaten izlerin en az belli olduğu bölgelerden kesi yapılarak yapılır.

Meme büyütme ameliyatından sonra iyileşme süreci

Meme büyütme ameliyatından sonra bireyler 3-5 gün sonra günlük yaşamlarına ve aktivitelerine geri dönebilirler. Fakat ağır aktiviteler ve sporlar meme büyütme ameliyatından sonra 3-4 hafta yapılmamalıdır. Meme büyütme ameliyatından sonra yaklaşık 10 gün kadar araba kullanılması önerilmez.Meme büyütme ameliyatı sonrası en erken 7-10 gün sonra uçak yolculuğu yapılması önerilir.

Her ameliyat sonrası olduğu gibi, meme büyütme ameliyatından sonra da 1-2 ay hafif ağrılar ve hassasiyet olabilir. Meme büyütme ameliyatından sonra birey kendini erken dönem iyi hissetse bile tavsiye edilen süreden önce (implant çevresinde sıvı birikimi riski olabileceği için) ağır aktivitelerden ve egzersizlerden en az 3 hafta kaçınmalıdır.

Meme büyütme ameliyatının yan etkileri

Meme büyütme ameliyatından sonra meme başında birkaç hafta ağrı ve hassasiyet olabilir ve bu durum geçicidir. Ayrıca bu durum her bireye göre değişiklik gösterir. Meme büyütme ameliyatı sonrası 5-7 gün ödem görülebilir.

Meme büyütme ameliyatı sonrası ilk oluşacak komplikasyon kapsüler kontraktürdür. Bu komplikasyon nedeni ile implant çevresindeki skar dokusunda büzüşme oluşur. Bu büzüşme sonucu implant sıkışır ve sertleşir.

Kapsüler kontraktürler genellikle düz ve pürüzsüz dış yüzeyi olan implantlar kullanıldığında oluşan bir durumdur. Modern dokulu (texture) implantlar kullanıldığında bu komplikasyonun gelişme olasılığı daha düşüktür. Kapsüler kontraktür gelişiminin nedeni halen tam olarak bilinmemektedir. Kapsüler kontraktür çok fazla sıkıntı yaratır ise bazen oluşan bu nedbe dokusunun alınması ve protezin değiştirilmesi gerekebilir.

Meme protezleri meme kanserine neden olur mu?

Meme büyütme ameliyatı için yapılan araştırmalarda, meme büyütme ameliyatının meme kanserine neden olduğu konusunda bir bulguya rastlanmamıştır. Meme büyütme ameliyatı olmuş kadınlar ile normal memesi olan kadınlarda meme kanseri görülme sıklığında bir fark olmadığı bilinmektedir.

Meme hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Liposakşın nedir
  2. Meme başı egzaması nedenleri
  3. Meme biyopsisi nedir
  4. Memenin anatomik yapısı

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git