Cilt - Deri Hastalıkları ve Tedavileri

Meme Başı Egzaması Nedenleri ve Belirtileri

Meme uçlarında mantar enfeksiyonu ile beraber veya tek başına egzama, tehlikeli sayılabilecek bir hastalık değildir.

Meme ucu egzaması nasıl tedavi edilir?

Meme uçlarında mantar enfeksiyonu ile beraber veya tek başına egzama, tehlikeli sayılabilecek bir hastalık değildir. Egzama rahatsızlığı, astım, egzama ve saman nezlesine yatkınlığı olan ya da geçmişinde bu rahatsızlıkları geçiren kadınlarda meme başı egzaması daha sık görülen bir cilt rahatsızlığıdır. Mantar çoğu zaman başka bir rahatsızlık için antibiyotik tedavisi görüldüğünde de oluşabilir.

Meme uçlarında egzama şikayeti olan kadınların yarayı kesinlikle kaşımamaları, uçuk rahatsızlığı olan insanlardan uzak durmaları gerekmektedir. Egzama genelde mantarın yol açtığı yaygın bir deri rahatsızlığı olduğu gibi, normal cildi nadir olarak etkiler. Genellikle derinin her hangi bir nedenden dolayı sorunu olduğunda ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Genelde cildin kıvrımlı bölgeleri gibi, cildin nemli ve sıcak bölgelerinde meydana çıkar. Cildin dermatitis veya daha öncesinden egzama olan yerlerinde tekrarlayabilir.

Meme başı egzaması belirtileri

Meme başı egzaması, meme başı ve çevresinde kaşıntı, kızarıklık ve kabuklanma olarak kendini gösterir. Çoğu zaman mantarların sebep oluğu bir rahatsızlık olduğu gibi, tedaviye direnç gösterdiğinde veya uzun sürdüğünde 3-4 ay civarı sürer ise meme başında görülebilecek meme kanseri bulgularından biri olabileceği ihtimali olan paget hastalığı ile karışabilir. Bu nedenle meme başı egzamasının doktor takibi altında tutulması ve uzun devam eden meme başı egzamaların da ileri tetkiklerin yapılması gerekmektedir.

Meme başı egzaması teşhisi ve tedavisi

Meme başı egzaması şüphesinde öncelikle bir cildiye (dermatolog) uzmanına baş vurmak gereklidir. Egzama tanısı genellikle fiziksel muayenede konulabilir. İltihaplı, çatlamış veya tahriş olmuş göğüs uçlarını, belirgin egzama tedavisinde doktorun verdiği kortizonlu krem kullanılır. Bunun yanı sıra, mantar tedavisi için özel bir mantar kremi tedaviye eklenebilir. Emzikli kadınlara göğüs uçlarını bebeği emzirmeden önce yıkaması için, doktor buna özel kremler verebilir. Memedeki sorunun çok ciddi olması halinde bebeği emzirmeye birkaç gün ara verilmesi gerekebilir. Bu süre içerisinde annenin sütü elle ya da bir pompa yardmı ile sağılması lazımdır. Bebeğin ağzındaki pamukçuk nedeni ile egzama oluştu ise bebeğin ağzındaki pamukçuğun tedavisinin yapılması gerekir.

Egzama rahatsızlığında özellikle derinin kaşınmaması oldukça önemli olup, istemeden de olsa kaşındığı için hastaların tırnaklarını kısa tutmaları ve temiz olmasına dikkat etmeleri gerekmektedir. Egzama geçtikten sonra tekrarlamasını önlemek amacı ile o bölgeyi düzenli olarak nemlendirici sürmek, sabun kullanmaktan kaçınmak ve egzama rahatsızlığına özel sabun kullanmak oldukça önemlidir ve yararlı olabileceği düşünülen bir tutam kına ile zeytin yağını karıştırıp, kaşınan bölgeye denenebilir. Fakat bu yöntemin kullanılan egzama ilaçları ile kullanılması yan etki yapabileceği ihtimali ile doktorunuza sorduktan sonra kullanmak gereklidir.

Meme başı egzaması nasıl önlenir?

Egzama rahatsızlığı olan kadınlarınderileri çok hassas olduğu için tahriş eden bazı etkenlerden uzak durmalarında fayda vardır. Egzamanın nedeni olan alerji yapıcı etken bulunabilir ise hastanın o etkenden korunması durumunda egzamanın tekrarlaması azalabilir. Egzamalı deri uçuk virüsü olan, özellikle herpes simplekse karşı oldukça duyarlılık gösterir iken, virüsün alınması halinde enfeksiyon yayılabilir. Meme başında egzama sorunu olan kadınların, göğüs uçlarını sabun ile yıkamamaları, göğüs pedlerini sık, sık değiştirmeleri, naylon içeren pedler kullanmamaları, pamuklu olmayan sütyenleri takmamaları egzama oluşumunu tetiklememek için oldukça önemlidir.

Emzirme döneminde olan kadınların göğüs uçlarının devamlı olarak ıslanması, meme cildinin kuruması ve bebeğin emmesinden kaynaklanan devamlı nem ve sıcaklık sonucu göğüs uçlarının kuruması gibi durumlar, göğüs uçlarında çatlak ve ağrılı yarıklar ile kendini gösteren hafif egzamaya sebep olabilir. Ayrıca, bebeğin ağzında oluşan pamukçuklardan da egzama oluşabilir. Duygusal sorunlar, stres ve sıkıntının da egzama oluşumunda etkenliği bulunmaktadır. Egzama sorununu, bu problemi yaşayan kadınların durumu çok fazla büyütmesi bu strese neden olduğundan, çok fazla büyütmemek gerekmektedir.

Meme hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Memenin iyi huylu tümörleri
 2. Meme başı akıntısı neden olur
 3. Meme iltihabı neden olur
 4. Memeden süt gelmesi neden olur
 5. Meme ağrısı neden olur

60 Yorum

 1. Avatar

  Adsız

  30 Eylül 2013 at 14:50

  İyi günler, ben yeni bir anneyim. 3.5 aylık bir kızım var. meme uçlarım hala iyileşmedi ve meme ucu egzaması oldum. her kremi denedim. bu da yetmezmiş gibi iki ayak tırnağım battı. geçen hafta ameliyat oldum. emzirmek bir eziyet oldu. bu durumları yaşayan var mı? üç defada süt düğümlenmesi oldum. Benimle tecrubelerinizi paylaşırsanız çok sevinirimmmmm….

  • Avatar

   hayırsever

   21 Haziran 2017 at 22:31

   ayva çekirdeğini alın birkaç tane çay tabağına koyun çok az sıcak şu damlatin birkaç damla 5 ila 10 damla arası biraz bekletin jelimsi bi hal alacak onu alıp meme ucuna sürün hemen iyileştiğini göreceksiniz yapın bana dua edersiniz bir iki gün içinde etkisini gösterir

 2. Avatar

  Adsız

  30 Eylül 2013 at 17:09

  Bende slikon başlıkla emziriyorum. kanamaları atlattım. iki saatte bir emzirmeye çalışıyorum. takrar doktora gideceğim ama.

 3. Avatar

  Adsız

  21 Kasım 2013 at 18:14

  mrhba bende aynı problemi yaşıyorum bebeğim 15 aylık oldu ben hala emziriyorum ve hem meme cu çatlağı hemde egzama hiç geçmedi daha önce hep kadın doğumcuya giderdim bugun cildiye doktoruna girrim ve bikaç karışımdan oluşan krem verdim bakalım 15 aydır çektiğim bu eziyet bitebilecek mi ve ben kızımı rahatça emzirebilecekmiyim çok merak ediyorum..

  • Avatar

   ahsen

   11 Ocak 2017 at 08:02

   merhabA. 4yil once yazmissiniz merak ettim karışım ise yaradi mi? Oglum 4 aylık hala gecmedi ve cok aci cekiyorum..cildye bana da karışım verdi daha baslayamadim insallah ise yarar.

   • Avatar

    Nalan

    23 Şubat 2017 at 01:42

    Bende de aynı sorun var.kremalı karışımın adı nedir

 4. Avatar

  Adsız

  10 Şubat 2014 at 21:29

  Kadin dogumcular bu konudan pek anlamaz. Cilt doktoruna gitmekle iyi etmişsiniz. Bende de egzama oluştu. Korkudan doktora gidemiyorum çünkü bebeğim emmek istiycek ve ben ilaçtan dolayı emziremeyecegim 🙁

 5. Avatar

  Adsız

  3 Temmuz 2014 at 21:21

  bende 3 çocuklu anneyim 3aydır işe başladım 3 aydır meme çevresinde egzema başladı bakıcımın el tırnaklarında mantar var ondan olabilirmi bebeğime geçermi neolur cevap

  • Avatar

   Adsız

   10 Mart 2015 at 22:12

   Eğer dikkat etmezseniz bebeğinize geçebilir.

 6. Avatar

  Adsız

  10 Mart 2015 at 22:13

  Meme çevresinde ki egzamayı kolay ve hızlı bir yolla geçirebilmem mümkün mü?

  • Avatar

   Adsız

   27 Mart 2015 at 23:02

   M furo ve travazol adlı merhemler çok etkili 3 gun icinde etkisini gordum

  • Avatar

   Adsiz

   16 Ekim 2015 at 22:27

   Kolay gecermi biliyorum bi arkadaşım bunu denemişti ve geçtiğini söylemişti hergun önce karbonatlı su ile yıka sonra sirkeli suyla sabun asla göğsüne değmeyecek iyilese nekadar banyo yaparken de göğsünu posetle sar

 7. Avatar

  Adsız

  23 Mayıs 2015 at 15:21

  bn kızım ve benim meme uçlarımda bir çatlak var nedeni ne olablir teşkrler

 8. Avatar

  Adsız

  23 Mayıs 2015 at 18:15

  Meme ucu çatlakları genellikle bebek emziren annelerde olur. Fakat egzama sadece emzikli kadınlarda değil herkeste oluşabilir. Memede çatlak cilt kuruluğundan ya da kaşımadan dolayı da oluşabilmektedir. Atopik egzama, seboreik egzama gibi egzama tiplerinde de göğüs altlarında, göğüs uçlarında, kaşıntı ve kızarıklıklar yapar. Kaşındığında da çatlaklar oluşur. Her akşam nemlendirici krem sürmek işe yaraya bilir. Fakat geçmez ise bir cildiye uzmanına gitmek te fayda vardır.

 9. Avatar

  Adsız

  25 Temmuz 2015 at 21:46

  Göğüs ucunda kuruluk ve kanama neden olur??????

  • Avatar

   Adsız

   26 Temmuz 2015 at 21:19

   Emzirme söz konusu ise emziklilik döneminde bu tür sorunlar olabilir. Meme ucu kuruluğu ve kanamanın en önemli nedenlerinden biri de meme ile giyecekler arasındaki sürtünmedir.Özellikle yaz sıcaklarında ve egzama sorunu olanlarda bu durum sık görülür. Memede sert bir kitle olması, meme ucunda çekilme ve kanama olması gibi belirtiler meme kanseri belirtileri de olabilir. Bir cildiye uzmanına görünmekte fayda vardır. Geçmiş olsun.

 10. Avatar

  Adsız

  12 Ağustos 2015 at 10:54

  Iyi günler ben 15 yasindayim ve bir senedir göğüslerimde akıntı kabuklanma kaşıntı vs oluyor çoğunlukla sol göğsümde oluyordu yaklaşık iki ay önce özel bi hastaneye gittim ama egzama olduğunu söylediler kremleri kullandım ama geçmiyor bugün sağ göğsümde koskocaman bi kizariklik olduğunu farkettim bana yardımcı olurmusunuz lütfen ne yapmam gerekiyor ya da neden böyle oluyor

  • Avatar

   Adsız

   12 Ağustos 2015 at 14:44

   Göğüslerde anlattığınız gibi kaşıntı, kabuklanma, akıntı, gibi sorunlar egzama nedeni ile olabilen sorunlardır. Egzama tedaviye rağmen tekrarlayan bir sorundur. Tedavi sırasında geçse de tedavi bittikten sonra tekrarlar. Daha uzun tedavi gerekebilir. Mantara bağlı egzamalarda elle dokunduktan sonra vücudun başka bölgelerine dokunulduğunda oralarda egzama başlayabilir veya tahrişe bağlı enfeksiyon gelişebilir. Egzama geçici bir hastalık değildir. Egzama oluşan bölgeleri sürekli nemli tutmak, kaşımamaya çalışmak, çok fazla sert ve sabun kullanarak yıkamamaya özen göstermek, sürekli pamuklu sütyen kullanmak gereklidir. Ayrıca memenin farklı yapıda bir kanser türü olan paget hastalığında da yanma, kabuklanma, kaşıntı, sulanma gibi belirtiler görülür ve bu hastalık genellikle egzama ile karıştırılır. Bu nedenle tekrar cildiye uzmanına veya aile hekimine danışarak gerekli bölümlere baş vurmanız ve gereken tetkikleri yaptırmanız doğru olur. Geçmiş olsun.

 11. Avatar

  Adsız

  12 Ağustos 2015 at 17:50

  Teşekkür ederim ilk gittigimizde yağ tabakasi akıyor demişti doktor ikici gittiğimizde de egzama dedi şimdi tekrar gidicez umarim kötü birşey yoktur

  • Avatar

   Adsız

   12 Ağustos 2015 at 22:29

   Önemli bir şey olmayabilir, ancak kontrolünüzü ihmal etmeyin, verilen tedaviyi düzenli uygulamaya çalışın, çok geçmiş olsun.

 12. Avatar

  Adsız

  13 Ağustos 2015 at 15:01

  Iyi günler benim kızım da ayni şekilde olmuştu 7 8 ay boyunca göğsünde kabuklanma kaşıntı akıntı gibi seyler oldu hastaneye gittgimizde egzama dediler betnovate diye bi krem verdiler onu kullandik ama bir süre sonra bir tanesinde kizariklik oluştu hala da devam ediyor ne olabilir sizce kızım 16 yasinda yardımcı olur musunuz bize

  • Avatar

   Adsız

   13 Ağustos 2015 at 16:28

   Egzama ani gelişen ya da uzun süre tekrarlamalar ile devam eden şekilde olabilen bir cilt sorunudur. Devamlı kaşıma sonucu ciltte pullanma, çatlaklar ve kahverengimsi kalınlaşmalar oluşur. Egzama durumunda ciltteki enfeksiyonlara karşı savunma zayıflar ve enfeksiyon geliştiğinde egzama daha kötü hale gelebilir. Egzama tedaviden sonra iklim şartlarına, giyime, beslenmeye ve strese bağlı tekrarlayabilen bir hastalıktır. Bu nedenle vücudun egzama olan bölgelerine nemlendirici krem her banyodan sonra sürülmeli, pamuklu giyinmeli, stresten kaçınmalı, egzamalı bölgeler hiç bir zaman nemli ve ıslak tutulmamalı E vitamini bakımından zengin beslenmeli gibi önlemler faydalı olur. Yinede memenin paget hastalığı ve enfeksiyon olabileceğini göz önünde bulundurmak gerekir. Tekrar doktora gitmeniz iyi olur. İyi bir cildiye doktoruna gitmek ve gerekli tetkikleri yaptırmak önemli. Geçmiş olsun.

 13. Avatar

  Adsız

  13 Ağustos 2015 at 15:32

  Kızarıklıktan sonra hastaneye gitmediniz mi?

 14. Avatar

  Adsiz

  16 Ekim 2015 at 22:41

  Yaklaşık 3 aydır göğsümde mantar var fakat agzamaya dönüştüğünü söyledi cildiye doktoru ikidir gidiyorum karışık krem yapıyor işe yaramadı 5 aylık bebeğim var çok zor emziriyorum lütfen nasıl gecicegini bilen varmı

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   17 Ekim 2015 at 13:47

   Mantar ve egzama genellikle birbiri ile karışabilir. Mantar mikrobik bir rahatsızlıktır. Mantar genellikle vücudun kıvrımlı ve nemli bölgelerinde gelişir. Mantar daha kolay tedavi edilebilir iken, egzama tekrarlayıcı özellik gösteren bir cilt rahatsızlığıdır. Fakat bazen egzamaya mantar da eşlik edebilir. Egzama genetik yatkınlığı olan yapısal bir cilt hastalığıdır. Anne memesine bazen bebeğin ağzında bulunan pamukçuk geçerek orada mantar oluşmasına neden olabilir. Bu durumda bebekten anneye anneden bebeğe tekrar tekrar mantar geçer ve bebeğinde tedavi görmesi gerekebilir. Sizdeki durum zaten egzama olabilir ve egzama tedavisi uygulanması gerekebilir. Egzama sorunu olan kişilerde veya yakın akrabalarında genellikle astım, alerjik nezle, bahar alerjisi, hayvan alerjisi gibi sorunlar da vardır. Bu gibi durumlarda cildi nemli tutmak, sabundan uzak durmak, emzirme pozisyonlarını ara ara değiştirmek, kendi sütünüzden meme uçlarını sürmek, mümkün olduğunca göğüs pedleri kullanmamak, o bölgeyi kuru tutmak, nemlendirici kremler ile emzirme aralarında 2-3 kez o bölgeye masaj yapmak, emzirmeden önce sadece sıcak su ile yıkamak ve kolonyalı mendil ve sabun kesinlikle kullanmamak, çok ağrılı durumlarda bebeğin sütünü sağarak vermek, bebeği emzirmeden önce süt verme reflekslerini masaj yaparak harekete geçirmek gibi yöntemler ile ağrıların şiddeti azaltılabilir. Bebeğin ağzında pamukçuk oluyor ise bebeğinde bir cildiye uzmanına götürülmesi ve mantarın cinsinin tespiti yapılarak anne ve bebek mantarın cinsine göre tedavi edilmelidir. Aksi taktirde bu durum kısır döngü oluşturur ve bebekten anneye, anneden bebeğe şeklinde sürer gider.

 15. Avatar

  Hatice

  27 Kasım 2015 at 20:43

  Merhaba bebeğim 43 günlük ve yaklaşık 3 haftadır bebeğimi emzirdikten sonra sırtıma ve göğsüme ağrı giriyor ve bu sırada meme ucum beyazlıyor,ağrı geçince pembeleşiyor.ağrılarım çok fazla bebeğimi tutmakta bile zorlanıyorum. Bu şekilde bir deneyimi olan varmı?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Kasım 2015 at 21:52

   Doğumdan sonra ilk 6 hafta süresince annelerin rutin olarak takibi gereklidir. Sırt ve göğüse giren ağrı emzirme pozisyonunun yanlış olmasından da olabilir. Bebek dik oturarak ve mümkün olduğunca hep bu şekilde emzirilmelidir. Bebek emdikten sonra meme uçlarının beyazlaşması bebeğin ağzında pamukçuk oluşmuş ise bu nedenle de olabilir. Pamukçuk bir çeşit mantar enfeksiyonudur. Pamukçuk belirtileri çocukta, genellikle ağızda ya da dil üzerinde beyaz lekeler ile kendini gösterir. Bu gibi bir durumda bebek ve anne birlikte tedavi edilir.

   Bunun dışında doğumun ilk dönemlerinde süt kanalları tıkanıklığı gibi bir durum da oluşabilir. Süt kanalları tıkanıklığı belirtileri arasında meme üzerinde kırmızı bir leke veya acı veren bir yumru, memenin üzerinde sancıyan sert bir şişlik, memenin herhangi bir yerinde aşırı sıcaklık, bu bölgede kızarıklık ve sancı, bebeği her emzirmeden sonra aşırı yorgunluk ve halsiz hissetme, vücutta ağrılar ve kırgınlık gibi belirtilerdir.

   Eğer bu tür belirtiler var ise bebeği emzirmeden yaklaşık 10 dakika önce memenin üzerine sıcak bir bez koymak, göğüslere dairesel hafif masaj yapmak, bebeği emzirirken emzirme pozisyonunda bebeğin çene altı ağrılı bölgeye bakacak şekilde tutulan pozisyon seçmek, bebeği her iki satte bir emzirmek ve ilk olarak acıyan memeyi emzirmek, 2 saatte her emzirmeden sonra 10-15 dakika kadar soğuk kompres uygulamak, fazla dar ve göğüsleri baskı yapacak giysilerden kaçınmak, sık sık dinlenmek ve stresten kaçınmak gibi önlemler alınarak göğüslerde süt toplanması var ise iyileşebilir. Fakat bu durum 8-24 saat arasında hiç değişmez ise mutlaka doktorunuza danışmanız önemli.

   Ayrıca meme enfeksiyonu gibi bir durum gelişebilir. Meme enfeksiyonu mutlaka tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Meme enfeksiyonu belirtileri arasında memede şişme, kızarıklık, ağrı ve bölgesel ısı artışı gibi belirtiler ve ateş yükselmesi, üşüme, titreme, ilerledikçe apseleşme ve meme bir şekilde dokunulduğunda bir akıntı olması gibi belirtiler diğer belirtilere eşlik edebilir. Bebeğinize ve size sağıklı yaşam dileğiyle.

 16. Avatar

  Ezgi

  29 Aralık 2015 at 20:23

  Merhaba, dermatolog meme egzaması için bana travocort krem verdi. Bebek emmeden önce silin dedi. Ama ilacın prospektüsünde emzikli kadın memeye tatbik etmemeli diyor. Doktor sorun olmaz dedi ama benim içim rahat değil. Kullanmadıkça da daha çok yayıldı. Lütfen yardım:(

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Aralık 2015 at 12:05

   – Öncelikle geçmiş olsun. Travocort krem genellikle egzama tedavisinde kullanılan bir kremdir. Fakat bu kremin genellikle ayak parmak araları, kasık mantarları, genital bölge mantarları gibi bölgelerde kullanıldığına dair bilgiler vardır. Bu kremi doktorunuz emzikli olmanıza rağmen verdi ise bunun nedenini doktorunuza sormanız daha doğru olur.

   – Travocort kremin yan etkileri arasında, gebelikte görülebilecek yan etki bebeğin böbrek üstü bezinde gerileme, emziren annelerin kullanımında ise geniş alana sürüldüğünde ya da uzun süreli kullanıldığında bebeklerde yan etki yapabileceği şeklinde yan etkileri vardır. Fakat bu tür durumların tedavisinde kullanılan tüm ilaçların yan etkileri az çok mutlaka vardır. Yan etkiler denildiğinde tüm hastalıklarda kullanılan ilaçların bir şeklide yan etkileri bulunmaktadır.

   – İlacı bitirene kadar doktorun önerdiği düzende kullanıp iyileşme ihtimalini değerlendirmek gerekebilir. Bebeği her emzirmeden önce göğüs bölgesini temiz ılık su ile yıkamak veya pamuk ile iyice silmek hem egzamayı geçirmek için hemde ilacın etkisini azaltmak için faydalı olur. Islak mendil kullanılması önerilmez. Bebeği emzirmeden önce göğüslere hafif masaj yapmak, önce yaralı olan göğsü emzirmek, daha sık aralar ile emzirmek gibi yöntemler faydalı olabilir.

   – Ayrıca bebeğin ağzında pamukçuk oluşuyor ise bu durum sürekli tekararlayabilir. Bu nedenle bebeğin ağzındaki pamukçuktan örnek alınarak çıkacak sonuca göre tedavi uygulanır ise daha etkili olur. Bebeğin de bu konuda muayene edilmesi gerekir. Bu tür ilaçlar başlandıktan sonra bir kullanıp bir bırakmak fayda sağlamaz. Bu durum için bir dermatoloji uzmanına da gitmeniz gerekebilir. Sağlıklı yaşam bebeğiniz ve sizinle olsun.

 17. Avatar

  Nergs

  30 Aralık 2015 at 13:22

  Meraba çok zor durumdayım göğsüm kıpkırmızı ve ucunun altında beyaz beyaz yarıklar var canım çok yanıyor bebeğimi emzirmek işkence oldu artık. Travazol krem var elimde meme başına uygalınır mı acaba?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Aralık 2015 at 22:38

   Öncelikle geçmiş olsun. Meme ucu tahrişten dolayı bu hale gelmiş olabilir. Bu durum mutlaka egzama olmayabilir. Şimdilik evde iyi zeytin yağı ya da tere yağı var ise bunlardan sürerek nemlendirmeniz hem fayda sağlar hemde bebeğe bir etkisi olmaz.

   – Travazol krem, ağır iltihabi veya egzamalar ile birlikte seyreden derinin yüzeysel mantar enfeksiyonlarında kullanılır. Örneğin, eller, ayak parmak araları, kasık bölgesi, genital bölge gibi vücut bölgeleri için uygundur. Travazol kremin bebek emziren annelerde doktor önerisi olmadan kullanılması önerilmez. Travazol kremin emzirme bölümünde, bebek emziren anneler doktor bu ilacı yazmadan mutlaka emzikli olduklarını sölemedirler diye uyarıları vardır. Bu nedenle Travazol kullanmak doğru olmaz. Öncelikle en kısa zamanda bir dermatoloji uzmanına baş vurmanız gerekir.

   – Göğüslerinizi kesinlikle sabun ile yıkamamak, ılık temiz su ve pamuk ile silmek, emzirmeye ilk acıyan memeden başlamak, göğüslere hafif hafif emzirmeden önce masaj yapmak, göğsün yaralı olan kısmında ılık nemli havluyu 10 dakika kadar ara ara tutmak ve sonrasında iyi kurulamak gibi önlemler ile o bölgenin kuruması ve daha fazla tahriş olması önlenebilir. Bebeği emzirirken doğru pozisyonda emzirmek te çatlakları önlemek için faydalı olur. Kendi sütünüzden memede oluşan çatlakları sürüp açıkta kurumasını beklemek te işe yarayabilir. Bebek emdikten sonra göğüs ve meme ucu kuru tutulmalıdır. Islak ıslak memeyi sürekli kapalı tutmak ta egzamaya neden olbilir. Size ve bebeğinize sağlıklı yaşam dileğiyle.

 18. Avatar

  gamze

  5 Şubat 2016 at 04:17

  merhaba benim 13 aylik bebegim var.emzirmeyi kestikten sonra yani 3 aydir memeucu kenarlarimda akinti kabuklanma kasinti oluyor.sari sari leke olup meme ucu kenarlarim sertlesiyor 🙁 doktora gitmeye okadar korkuyorumki kanser cikicam diye 🙁 ki mecbur gidicem.egzamanin kanserden ayirici noktasi nedir acaba

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   5 Şubat 2016 at 21:54

   – Merhabalar, Meme başı akıntıları herhangi bir hastalık olmadan da görülebilir. Fiziksel ve duygusal stres, yüksek proteinli beslenme, uyku düzensizliği, cinsel aktivite, aşırı egzersiz, memenin aşırı uyarılması sonucu meme ucu akıntıları olabilir.

   – Kanser riski taşıyan meme ucu akıntıları 40 yaşından büyük olmak, akıntının tek taraflı olması, akıntının durup dururken olması, su gibi berrak veya kanlı akıntı olması ve akıntıya kitlenin eşik etmesi gibi meme ucu akıntıları kanser riski taşıyabilir.

   – Bu durum kontakt dermatit, mastit veya memenin paget hastalığı olabilir. Sorun ne olursa olsun bir cildiye uzmanına baş vurmanda fayda var. Egzamanın birçok tipi olduğu için egzamanın herhangi bir tipi olabilir. Bazı hormonların değişimlerine bağlı da bu tür sorunlar olabilir. Bebeğinize ve size sağlıklı yaşam dileğiyle.

 19. Avatar

  Habibe akmaz

  6 Nisan 2016 at 02:16

  23 günlük anneyim ve göğsümde çatlak oldu. Çatlak tam hafiflemişken göğsümde meme egzeması oldu. Cildiyeye gittim ve bana momecon krem verdi. Göğüs kalkanı kullanıyorum sürekli kremi sürüp her emzirme de yıkıyorum kurtuluyorum. Ama hiç hafiflemedi. Aksine arttı. Tam bakım nasıl olmalı lütfen yardım.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Nisan 2016 at 12:49

   > Momecon Krem psöriasis, egzamatöz dermatitler, (atopik dermatit gibi) ve kortikosteroidlere yanıt veren diğer tüm dermatozların ağrılı ve kaşıntılı lezyonlarının tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.

   Momecon krem kullanılırken lezyonlar dahada kötüleşir ise doktorunuz ile tekrar görüşmeniz ve tedavinin değiştirilmesi gibi bir durum gerekebilir.

   Momecon kremin kullanım şekli doktor tarafından başka şekilde önerilmedi ise hastalıklı deri bölgelerine günde 1 kez ince bir tabaka şeklinde sürülmelidir. Doktor önermedi ise hastalıklı deri bölgesi sargı ile ya da başka bir pansuman ile kapatılmamalıdır. Pamuklu iç çamaşırları giyilmelidir.

   Egzama sanılan durum mantar enfeksiyonuna bağlı olabilir. Bu durumda hem bebeğin ağzında pamukçuk varlığının araştırılması hemde annenin memesindeki lezyonlardan örnek alınarak çıkan sonuca göre antibiyotik tedavisi gerekebilir. Tekrar iyi bir dermatoloğa gitmenizde fayda var. Kullandığınız ilaç hakkında doktora bilgi vermeniz de gerekir.

   Bebeğinize ve size sağlıklı yaşam dileğiyle.

   • Avatar

    elif279

    16 Mayıs 2021 at 02:24

    Merhaba dermatologa bu sebeple ben de gitmiştim. Beni kurtaran öneri gögüs kalkanlarını bırakmamdı. Hatta büyük olasılıkla sürekli gögüs kalkanı kullanmak orayı nemli bıraktığı ve bizim de lohusa dönemimizde çok terlememizden dolayı egzama daha kolay oluşuyor. Kremleri sürdükten sonra pamuklu temiz ütülü bezle kapatın memenizi. bir kaç güne iyileşecektir.

 20. Avatar

  Sena

  29 Temmuz 2016 at 17:03

  Meraba bn 15 yasindayim gohsum buyuk ama ucu yarik ve cevresinde tomurcuklanma oluyo bi sol gohsum az yariklasmis ama butun belli ama sağ gohsumde memem resmen ayrilmis gbi yarik old . Bazen kasinri oluyodu randevu aldim cildiyeye yonlendirdiler

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   30 Temmuz 2016 at 12:32

   Cilt çatlakları ergenlik döneminde hızlı büyümeye, kilo alımına ve egzama tarzı durumlara bağlı olabilmektedir. Cilt çatlakları bazen kortizonlu ilaç kullanımına bağlı da olabilir. Kaşıntı da olduğuna göre egzama tarzı bir durum olabilir veya meme iltihabı olabilir. Hızlı kilo alıp vermek cilt çatlaklarına neden olabilir.

   Cildiye uzmanına randevu almanız doğru bir karar.

   Bu durum cildiyede çözülmez ise araştırma hastanelerinde bulunan deri ve zührevi hastalıklar bölümünde durumun araştırılması daha uygun olur, çünkü bu tür durumların altında yatan başka hastalıklar da olabilir.

   Geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

 21. Avatar

  melek ozatalay

  25 Ekim 2016 at 00:17

  Merhabalar.. Meme basinin kenarinda kesik gibi bir yarik. Olusmmaasinin. Sebebi. Nedir acaba.. Gecen hafta sagda oldu gecti ama bugunde solda aynisi var sanki meme basim yandan kesilmis gibi sulu ve aciyo cok kotu egzamami pagetmi nedir bu

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   26 Ekim 2016 at 11:30

   Egzama, meme iltihabı, mantar enfeksiyonu, hormonlar ile ilgili bir durum olabilir. Bir cildiye uzmanına gitmeniz doğru olur. Eğer emzikli değilseniz meme ucu akıntıları önemlidir ve ihmal edilmemelidir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 22. Avatar

  Seda

  26 Kasım 2016 at 10:07

  Merhaba Bebeğimi emzirdikten sonra göğüs ucu bembeyaz ve cok sert oluyor ayrıca göğüs ucundan sırtıma kadar dayanılmaz bi acı oluyor egzema kremi kullandım geçti fakat ara ara tekrar ediyor göğüs ucu sertleşmesi ve acısı emzirmedigim zamanlarda meme görüntüsü normal emdikten sonra açım artıyor buda beni kotkutuyor

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Kasım 2016 at 11:56

   Çocuğun ağzında pamukçuk enfeksiyonu var ise bu durum size geçmiş olabilir ve sizden çocuğa, çocuktan size şeklinde bu durum tekrarlar durur.

   Meme iltihabı olabilir, süt kanallarında tıkanıklık olabilir, laktasyon apsesi olabilir ve laktasyon apsesi cilde yakın bir yerde yerleştiğinde kolaylıkla teşhis edilebilir fakat derinde bir yerde yerleşen apseler için ultrasonografik görüntüleme gerekir.

   Bir genel cerrahi uzmanına gitmeniz daha doğru olur.

   Sağlık ve iyilik sizinle olsun.

 23. Avatar

  Hatice

  9 Mart 2017 at 09:12

  Merhaba benim bebeğim 38 günlük 35 gündür meme ucu çatlak .Lansinoh kullanıyorum ama hala geçmedi. Birde 4-5 gündür emzirdikten sonra da çok şiddetli ağrıyor.Bebegin de ağzında pamukçuk oldu. Acaba mantar mı oldu. Hangi kremi önerirsiniz.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   15 Mart 2017 at 00:26

   Mantar enfeksiyonu gelişmiş ise sizden bebeğinize, bebeğinizden size bu durum geçerek iyileşmesi zor bir durum haline gelebilir. Sizde de meme iltihabı gelişmiş olabilir. Bir cildiye doktoruna ya da çocuk doktorunuza gitmeniz ve bebeğin ağzından örnek alınmasında fayda vardır.

   Buradan bir şey önermek doğru olmaz.

   Sağlıklı ve iyi yaşam sizinle olsun.

 24. Avatar

  Gülnur

  8 Nisan 2017 at 12:31

  Merhaba benim bebeğim 6 aylık,ağzında pamukçuk var, damla kullandık fayda görmedik,şimdi de sağ mememde egzama oldu,doktor prednol krem verdi ama bu memeden emzirme dedi,peki bu memeyi sağıp sütümü verebilir miyim

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Nisan 2017 at 17:11

   Bunu doktorunuza danışmanız daha uygun olur.

   Eğer kremin üzerinde Prednol-A yazıyor ise, Prednol-A’nın etkin maddesinin anne sütüne geçip geçmediği hakkında kesin bir bilgi yoktur. Emzirmenin durdurulup durdurulmayacağına ya da Prednol-A tedavisinin uygulanıp uygulanmayacağına ilişkin doktorunuz tarafından karar verilecektir. Karar verilirken emzirmenin çocuk açısından faydası ve Prednol-A tedavisinin emziren anneye faydası dikkate alınacaktır (Prednol-A prospektüsünde belirtilen budur).

   ”Bu tür konularda buradan bir öneride bulunmak doğru olmaz”.

   Doktorunuza tekrar danışmalısınız ya da eczacınıza (eczanede çalışan diğer elemanlara değil) bizzat eczacının kendisine sormalısınız.

   Sağlıklı ve iyi yaşam sizinle olsun.

 25. Avatar

  Marda

  4 Mayıs 2017 at 23:38

  Merhabalar benim de iki göğsümde kahverengi kabuklasmalar baslamıstı cildiye doktoruna gözüktüm hametan ve fucidin-h diye iki krem verdi göğüs uclarımdaki kabuklanmalar kalktı ama hala göğsümde yarıklar var acaba bu yarıklar düzelir mi kalıcı degilleridr insAllaj

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Mayıs 2017 at 16:21

   Bu kabuklanmaların sebebine bağlı olarak yarıkların iyileşip iyileşmeyeceği veya ne kadar sürede iyileşeceği değişiklik gösterebilir.

   HAMETAN POMAD, bebek ve küçük çocukların pişiklerinde, ciddi olmayan yanıklarda, güneş yanıklarında, çizik ya da kesik gibi yüzeysel cilt lezyonlarında, kurumuş, çatlamış, yarılmış cildin bakım ve korunmasında kullanılır. Yani doktorunuz bu kremi cildin onarımı için vermiş olmalı, ancak göğüs cildi ne için bu duruma geldi bu da önemli.

   Fucidin H krem, bazı organizmaların oluşturduğu deri enfeksiyonlarının ve enfeksiyonların neden olduğu yara, kaşıntı, egzama gibi lezyonların tedavisinde kullanılır.

   Sizdeki durumun ne olduğuna bağlı iz kalıp kalmayacağı değişiklik gösterebilir. İlaçlarınız bittikten sonra doktorunuza kontrole gitmenizde fayda vardır. Fucidin krem saati saatine düzenli kullanılmalıdır.

   Geçmiş olsun.

 26. Avatar

  sibel

  17 Mayıs 2017 at 20:35

  Gogus ve cevresinde egzamaya benzer kozariklik pullanma kasinti intihapli gibi ici dolu sivilceye benzer seyler oliyor cildiyeye gitt emziyon elac veremem dedi genel cerraha yolladi elimdede onceden beri olan bir egzamam var ve bana ilac vermedi cerrah da birsey yok gibi dedi memografi istedi o da bir ay sonraya atti daha 2 haziran da memografi ve beni universte hastanesine gitmemi soyledi cildiye doktoru tekrardan universtedeki cildiyeye yolluyor o zaman dan bu zamana kicuk olan egzama bolgesi yayildi farklo yerlerden cikmaya basladi gogus belgesinde ne yapmam gerek nerisona C krem var acildeki dr vermisti iyi gelmisti bunu sureyim mi 10 aylik bebegim var emdiginde cok agriyor ve disliyo ister istemez ne yapmam gerek beni bilgilendirirseniz cok sevinirim tesekkurler simdiden

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   21 Mayıs 2017 at 00:48

   Hem cildiye doktorunuz hem de genel cerrahi doktoru herhangi bir ilaç vermemiş, bu nedenle evinizde bulunan ilacı kullanmadan önce ya doktorunuza ya da mahallenizdeki eczacı diploması olan eczacınıza (eczacı kalfalarına değil) sormanız daha uygun olur. emzirdiğiniz için krem bebeğe zarar verebilir.

   Buradan herhangi bir tedavi önermek doğru olmaz.

   Herhangi bir şey kullanmadan doktorunuza danışmanız önemlidir.

   Emzirme, emzirme sırasında kaşılaşılan sorunlar ve yardımcı yöntemler hakkında daha fazla bilgiyi altta verilen linkten ulaşabilirsiniz.

   https://www.saglikocagim.net/bebek-nasil-emzirilir-emzirme-sorunlari/

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 27. Avatar

  Cansel

  14 Ağustos 2017 at 16:26

  Merhabalar.suan 1 yasinda kizim var. 6 ay boyunca emzirirken meme ucu yarasindan cok cektim. Hic gecmeyecek zannediyordum. Bir arkadasimin tavsiyesiyle sutun kaymagini pet sise kapaginin icine koyup meme uclarimin uzerine koydum. Surekli bu sekilde gezdim. Ben bu yontemle sifa buldum. Denemedigim hicbir krem kalmamisti ama bu yontem cok cok iyi geldi hepinize tavsiye ederim

  • Avatar

   Ss

   22 Ekim 2017 at 09:08

   Normal inek sütünün kaymağını mı koydunuz? Bende göğüs ucu yarasından muzdaribim. Bu yöntem i denemek isterim.

 28. Avatar

  Mira

  7 Ağustos 2018 at 03:44

  Merhaba kizim 8 aylik emziriyorum birkac aydir gogusumun kahverengi bolgensinde kizariklik var arada bir agri ve catlak oliyor
  Mantar olabilir mi ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   7 Ağustos 2018 at 19:10

   Emzirmeye ve/veya yanlış pozisyonda emzirmeye bağlı artık bebeğin dişlerinin de çıkmaya başlamasından dolayı tahrişten de olabileceği gibi mantar enfeksiyonuna bağlı da olabilir, ancak mantar varsa bebeğin ağzının da kontrolü gerekir. Aksi taktirde, eğer mantar varsa sizden bebeğe bebekten size geçerek tekrarlayabilir. Cildin kurumasına bağlı da çatlaklar olabilir, bu tür bir durumda doktorunuz uygun bir krem verebilir.

   Bir cildiye uzmanına gitmeyi ihmal etmemelisiniz.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 29. Avatar

  Ayşenur

  3 Temmuz 2021 at 13:52

  Merhaba ben 25 yaşındayım bekarım hiç emzirme dönemim olmadı fakat uzun zamandır meme ucunda kabuklaşma var dermotolojiye gittim meme ucu egzaması dedi krem verdi kullandım kremi kullanmadığım zamanlarda tekrar oluşuyor nedeni nedir ciddi bir hastalık mıdır endişeleniyorum

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   6 Temmuz 2021 at 17:38

   Dermatit (egzama) sorununuz olabilir. Dermatitler (egzamalar); a topik dermatit, seboreik dermatit, numuler egzama, intertrigo, asteatotik egzama ve bölgesel egzamalar şeklinde sınıflandırılmaktadır.

   Meme başı egzaması; meme başı, areola ve çevresinde kabuklu sulantılı lezyonlar şeklinde kendini gösterir. Tedavide topikal veya intralezyonel steroidler kullanılır. Tek taraflı ve şikayeti üç aydan fazla süren hastaların ayırıcı tanısında Paget hastalığı gibi bir durum göz önünde bulundurulabilir. Gerekirse doktorunuz size gerekli yönlendirmeyi yapacaktır. Doktorunuza kontrole gitmeyi ihmal etmemenizde fayda vardır.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

 30. Avatar

  Ayça

  9 Temmuz 2021 at 16:02

  iki meme ucunda yara benzeri kabuklaşma var kaşıntı arada oluyor akıntı yok paget hastalığı mıdır ?

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   10 Temmuz 2021 at 20:59

   Daha önceki cevabımızda Paget hastalığı göz önünde bulundurulabilir derken, ille de böyle bir şey var demek olarak algılanmamalıdır. İnternet üzerinden tabii ki tanı koymak veya bir tedavi önermek mümkün değildir, bu nedenle doktorunuz ile tekrar görüşmenizi tavsiye etmekteyiz. Bunun yanı sıra eğer gittiğiniz doktor cildiye uzmanı ise, bir genel cerrahi uzmanı ile de görüşmeniz de fayda vardır. Örnek verecek olursak, sağlık merkezlerine iki yıl gibi uzun süreli meme başı ve areolada kaşıntılı lezyon ile başvuran hastalar olmakta ve bu hastalara çeşitli merkezlerde (dermatoloji bölümünde) egzama teşhisi konulabilmekte ve çeşitli egzama tedavileri almaktadırlar, bütün bunlardan sonra Paget hastalığı teşhisi alabilmektedirler.

   Egzamada da sizde yaşanan şikayetler görülebilir. Egzamatöz lezyonların tekrarlaması bazen kişinin bazı şeylere alerjisinin veya duyarlılığının olmasından da kaynaklanabilir. Örneğin giyilen iç kıyafetlerin içeriğinin polyester, viskon vb. (pamuksuz veya belli bir kısmının pamuklu belli bir kısmının diğer malzemeler ile dokunması) malzemelerle yapılmış olması veya sizin duyarlılık durumunuz, giydiğiniz kıyafetleri yıkadığınız ürünler, kullanılan sabunun içeriği veya duş jeli kullanımı, kullandığınız kremler ve stres bu tür durumlara neden olabilir.

   Memenin Paget hastalığında meme başı ve areoladaki lezyonlar her hasta için geçerli olmasa da genellikle tek taraflı, keskin sınırlı ve kronik seyirlidir. İlerleyen dönemlerde meme başında sulu ve kanlı sızıntılı bir lezyon haline gelebilir, daha ilerleyen dönemlerde eritematöz, yaralı ve kabuklu bir görünüm verebilir.

   Bir de genel cerrahi uzmanı görüşünü almak içinizi rahatlatabilir.

   Geçmiş olsun.

 31. Avatar

  Ayşenur

  27 Temmuz 2021 at 20:17

  Meme ucu egzaması geçmesi için ne yapılır

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   4 Ağustos 2021 at 14:48

   Egzamaya sebep olan bir durum varsa, bunun belirlenmesi ve buna göre önlem alınması yararlı olabilir. Örneğin giydiğiniz kıyafetler, kıyafetleri yıkadığınız ürünler, banyoda kullandığınız sabun/duş jeli gibi ürünler, kullandığınız cilt bakım ürünleri veya cildin kuruması, terleme ve belli bir süre terli kalması gibi faktörler egzama oluşumunda etkili olabileceğinden, bunlar hakkında değişiklikler ve koruyucu önlemler alınabilir (sebebi veya tetikleyici faktörü belki kendi kendinizi deneye deneye de bulabilirsiniz).

   Doktorunuzdan da bu konuda bilgi alabilirsiniz.

   Geçmiş olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git