Ağrılar ve Tedavileri

Meme Ağrısı (Mastalji) Nedenleri ve Tedavisi

Meme ağrısı kadınlarda sık görülen her üç kadından ikisinin yaşamlarının belli dönemlerinde meme ağrısı çektikleri bilinmektedir.

Meme ağrısına neden olan hastalıklar

Meme ağrısı kadınlarda sık görülen her üç kadından ikisinin yaşamlarının belli dönemlerinde meme ağrısı çektikleri bilinmektedir. Memenin içerisinde 15-20 kadar süt kanalcıkları ve bu kanalcıkların birleştiği ana kanallar bulunur ve bu kanallar meme başına açılır. Süt verme döneminde bu kanallardan süt salgısı işlemi gerçekleşir. Emzirme dönemi dışında bu kanallarda hormon durumuna bağlı olarak normalde bir sekresyon (süt salgısı) oluşur ve bu salgının kendi kendine geriye emilimi gerekir.

Çünkü kadınlık hormonu olan östrojen ve progesteron hormonu arasında bir denge sağlanmalıdır. Özellikle adetin ikinci döneminin tam ortasındaki, sonraki dönemde bu hormonlar arasında uyumsuzluk olduğunda bu gerginliğe bağlı memelerde bir ağrı meydana gelebilir ve meme kanallarının içindeki sekresyon (süt salgısı) geriye gelemez ve ağrının yanı sıra, memede dolgunluk, gerginlik ve hassasiyet olur.

Meme ağrısının adet kanaması ile ilgili olmayan, ağrı devamlı olan ağrıdır. Bunların adet dönemi ile ilgisi genelde yoktur. Bazen ağrıyıp, bazen geçen hatta bazende sürekli olan ağrılar, meme enfeksiyonundan kaynaklanabileceği gibi, genellikle hamilelerde ve emzirme döneminde olan kadınlarda enfeksiyonun neden olduğu ağrının yanında kızarıklık, iltihap çok ilerledi ise şiddetli ağrı ve zonklama şeklinde kendini belli eder.

Basit meme kistlerinin sebep olduğu ağrılar yine memedeki gerginliğe bağlı olan ağrılardır. Meme kanserinde genellikle ağrı olmadığı gibi, hiç bir zaman ağrı olmayacak şeklinde algılanmaması gereklidir. Meme kanseri de bazen meme kanalcıklarının akışını engelleyecek şekilde tutulduğunda orada geriye doğru bir birikme olur ve memede ağrıya sebep olabilir.

Meme ağrısı belirtileri

Meme ağrısı mastodini ve mastaljini diye adlandırılır ki, ikisi de aynı anlama gelmektedir. Meme ağrıları adet kanaması ile ilgili veya adet kanaması ile ilgisi olmayan ağrılar olarak ikiye ayrılır. Adet dönemi ile ilgili olan ağrılar genelde iki adet döneminin tam ortasında başlayıp adet döneminin bitiminde geçen ağrılardır. Bu ağrılar çok şiddetli olmasa da genelde gerginlik, dolgunluk veren rahatsız edici ağrılardır. Adet dönemi ile ilgili ağrılar genellikle her iki memede de hissedilir.

Adet dönemi ile ilgili olmayan ağrılar genelde devamlı süren ağrılar olur iken, bu ağrılar çoğunlukla selim yani iyi huylu lezyonlara bağlı ağrılardır. Bu ağrılar, memedeki basit bir kistin gerginliğine bağlı ağrılar, süt kanallarındaki salgının geriye emilmemesine bağlı dolgunluk hissi veren ağrılardır. Çok ender olarak meme kanserine bağlı ağrı şikayetlerine rastlanabilir. Bazı kadınlarda da menopoz döneminde uygulanan hormon tedavisine bağlı ağrılar olabilir. Bazı kadınlarda da doğum kontrol ilaçlarından, depresyon ilaçlarından ve esansiyel bir yağ asidi olan (gamolenik asitin) vücutta az olması, sigara kullanımı, fazla kafein, çay, kahve ve kola gibi içeceklerin fazla tüketilmesi, çok fazla stresli yaşamda memede ağrıya neden olabilir.

Meme ağrısına neden olan hastalığın teşhisi

Meme ağrılarının tedavisi

Meme ağrılarının tedavisi

Memede ağrı olduğunda ve adet dönemlerinden sonra geçmeyen ve uzun süren ağrılarda mutlaka doktora gitmek gerekir. Özellikle tek bir memede ağrı devam ediyor ise bunun altında patolojik bir rahatsızlığın olup, olmadığının araştırılması için radyolojik inceleme gerekmektedir.

Bu durumda 40 yaşından önceki kadınlarda meme kanseri riski daha az olduğu için ultrasonografi görüntüleme yöntemi kullanılır iken, 40 yaşından sonraki kadınlarda meme kanseri riskinin yüksek olması nedeni ile yapılacak tetkiklerde ultrasonografi ve mamografi görüntüleme yöntemleri kullanılır. Meme ağrısının altında yatan kistler ve bunun gerginlik ağrısı olabilir. Bu ağrılar gerginlik tipi ağrılardır ve bunu anlamak için bir adet dönemi beklenip, ikinci adet dönemine kadar geçmez ise bu durumda doktora gitmek lazımdır.

Meme ağrısına neden olan hastalıkların tedavisi

Meme ağrılarının kendi, kendine geçmesi mümkün olmadığı ancak, adet dönemi ile ilgili meme ağrılarında kendi, kendine geçme söz konusudur. Bunun dışında enfeksiyona (mastite) bağlı ağrılar olabilir. Kistlere bağlı ağrılar ve nadiren meme kanserine bağlı ağrılar olabilir. Bu nedenle geçmeyen ağrılarda doktora gidip gereken tetkiklerin yapılmasını istemek erken teşhis için oldukça önemlidir.

Meme ağrıları adet dönemine bağlı ağrılar ise bunlarda çok ciddi bir tedavi gerekmediği gibi, basit bir ağrı kesici verilebilir veya günde iki kere alkollü bir kağıt mendilin meme üzerinde durması ile memedeki ödemi azaltmaya bağlı ağrının biraz azalması sağlanabilir. Gerginlik hissini kullanılan sütyenin göğüsleri toparlayıcı bir sütyen olması halinde gerginliği önlemek mümkün olabilir.

Adet dönemine bağlı olmayan meme ağrıları, basit meme kistlerinden, tek veya bir kaç kistten kaynaklanan, fibroadenom denilen memedeki selim lezyonlardan kaynaklanan ve azda olsa meme kanserinden de kaynaklanabilen meme ağrılarında hastalığa yönelik tedaviler uygulanır. Eğer memede basit kistler var ve tek ve 2 sm çapından büyük ise bunları ponksiyon denilen iğne ile boşaltma işlemi yapılır. İğne ile boşalttıktan sonra kist üç kere tekrarlar ise bu durumda kistin habis olması düşüncesi ile kist cerrahi yöntem ile çıkartılır.

Meme hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Meme iltihabı nedenleri ve tedavisi
  2. Memenin iyi huylu kitleleri
  3. Memeden süt gelmesi neden olur
  4. Meme başı egzaması neden olur
  5. Meme başı akıntısı nedenleri ve tedavisi

90 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git