Ağrılar ve Tedavileri

Meme Ağrısı (Mastalji) Nedenleri ve Tedavisi

Meme ağrısı kadınlarda sık görülen her üç kadından ikisinin yaşamlarının belli dönemlerinde meme ağrısı çektikleri bilinmektedir.

Meme ağrısına neden olan hastalıklar

Meme ağrısı kadınlarda sık görülen her üç kadından ikisinin yaşamlarının belli dönemlerinde meme ağrısı çektikleri bilinmektedir. Memenin içerisinde 15-20 kadar süt kanalcıkları ve bu kanalcıkların birleştiği ana kanallar bulunur ve bu kanallar meme başına açılır. Süt verme döneminde bu kanallardan süt salgısı işlemi gerçekleşir. Emzirme dönemi dışında bu kanallarda hormon durumuna bağlı olarak normalde bir sekresyon (süt salgısı) oluşur ve bu salgının kendi kendine geriye emilimi gerekir.

Çünkü kadınlık hormonu olan östrojen ve progesteron hormonu arasında bir denge sağlanmalıdır. Özellikle adetin ikinci döneminin tam ortasındaki, sonraki dönemde bu hormonlar arasında uyumsuzluk olduğunda bu gerginliğe bağlı memelerde bir ağrı meydana gelebilir ve meme kanallarının içindeki sekresyon (süt salgısı) geriye gelemez ve ağrının yanı sıra, memede dolgunluk, gerginlik ve hassasiyet olur.

Meme ağrısının adet kanaması ile ilgili olmayan, ağrı devamlı olan ağrıdır. Bunların adet dönemi ile ilgisi genelde yoktur. Bazen ağrıyıp, bazen geçen hatta bazende sürekli olan ağrılar, meme enfeksiyonundan kaynaklanabileceği gibi, genellikle hamilelerde ve emzirme döneminde olan kadınlarda enfeksiyonun neden olduğu ağrının yanında kızarıklık, iltihap çok ilerledi ise şiddetli ağrı ve zonklama şeklinde kendini belli eder.

Basit meme kistlerinin sebep olduğu ağrılar yine memedeki gerginliğe bağlı olan ağrılardır. Meme kanserinde genellikle ağrı olmadığı gibi, hiç bir zaman ağrı olmayacak şeklinde algılanmaması gereklidir. Meme kanseri de bazen meme kanalcıklarının akışını engelleyecek şekilde tutulduğunda orada geriye doğru bir birikme olur ve memede ağrıya sebep olabilir.

Meme ağrısı belirtileri

Meme ağrısı mastodini ve mastaljini diye adlandırılır ki, ikisi de aynı anlama gelmektedir. Meme ağrıları adet kanaması ile ilgili veya adet kanaması ile ilgisi olmayan ağrılar olarak ikiye ayrılır. Adet dönemi ile ilgili olan ağrılar genelde iki adet döneminin tam ortasında başlayıp adet döneminin bitiminde geçen ağrılardır. Bu ağrılar çok şiddetli olmasa da genelde gerginlik, dolgunluk veren rahatsız edici ağrılardır. Adet dönemi ile ilgili ağrılar genellikle her iki memede de hissedilir.

Adet dönemi ile ilgili olmayan ağrılar genelde devamlı süren ağrılar olur iken, bu ağrılar çoğunlukla selim yani iyi huylu lezyonlara bağlı ağrılardır. Bu ağrılar, memedeki basit bir kistin gerginliğine bağlı ağrılar, süt kanallarındaki salgının geriye emilmemesine bağlı dolgunluk hissi veren ağrılardır. Çok ender olarak meme kanserine bağlı ağrı şikayetlerine rastlanabilir. Bazı kadınlarda da menopoz döneminde uygulanan hormon tedavisine bağlı ağrılar olabilir. Bazı kadınlarda da doğum kontrol ilaçlarından, depresyon ilaçlarından ve esansiyel bir yağ asidi olan (gamolenik asitin) vücutta az olması, sigara kullanımı, fazla kafein, çay, kahve ve kola gibi içeceklerin fazla tüketilmesi, çok fazla stresli yaşamda memede ağrıya neden olabilir.

Meme ağrısına neden olan hastalığın teşhisi

Meme ağrılarının tedavisi

Meme ağrılarının tedavisi

Memede ağrı olduğunda ve adet dönemlerinden sonra geçmeyen ve uzun süren ağrılarda mutlaka doktora gitmek gerekir. Özellikle tek bir memede ağrı devam ediyor ise bunun altında patolojik bir rahatsızlığın olup, olmadığının araştırılması için radyolojik inceleme gerekmektedir.

Bu durumda 40 yaşından önceki kadınlarda meme kanseri riski daha az olduğu için ultrasonografi görüntüleme yöntemi kullanılır iken, 40 yaşından sonraki kadınlarda meme kanseri riskinin yüksek olması nedeni ile yapılacak tetkiklerde ultrasonografi ve mamografi görüntüleme yöntemleri kullanılır. Meme ağrısının altında yatan kistler ve bunun gerginlik ağrısı olabilir. Bu ağrılar gerginlik tipi ağrılardır ve bunu anlamak için bir adet dönemi beklenip, ikinci adet dönemine kadar geçmez ise bu durumda doktora gitmek lazımdır.

Meme ağrısına neden olan hastalıkların tedavisi

Meme ağrılarının kendi, kendine geçmesi mümkün olmadığı ancak, adet dönemi ile ilgili meme ağrılarında kendi, kendine geçme söz konusudur. Bunun dışında enfeksiyona (mastite) bağlı ağrılar olabilir. Kistlere bağlı ağrılar ve nadiren meme kanserine bağlı ağrılar olabilir. Bu nedenle geçmeyen ağrılarda doktora gidip gereken tetkiklerin yapılmasını istemek erken teşhis için oldukça önemlidir.

Meme ağrıları adet dönemine bağlı ağrılar ise bunlarda çok ciddi bir tedavi gerekmediği gibi, basit bir ağrı kesici verilebilir veya günde iki kere alkollü bir kağıt mendilin meme üzerinde durması ile memedeki ödemi azaltmaya bağlı ağrının biraz azalması sağlanabilir. Gerginlik hissini kullanılan sütyenin göğüsleri toparlayıcı bir sütyen olması halinde gerginliği önlemek mümkün olabilir.

Adet dönemine bağlı olmayan meme ağrıları, basit meme kistlerinden, tek veya bir kaç kistten kaynaklanan, fibroadenom denilen memedeki selim lezyonlardan kaynaklanan ve azda olsa meme kanserinden de kaynaklanabilen meme ağrılarında hastalığa yönelik tedaviler uygulanır. Eğer memede basit kistler var ve tek ve 2 sm çapından büyük ise bunları ponksiyon denilen iğne ile boşaltma işlemi yapılır. İğne ile boşalttıktan sonra kist üç kere tekrarlar ise bu durumda kistin habis olması düşüncesi ile kist cerrahi yöntem ile çıkartılır.

Meme hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Meme iltihabı nedenleri ve tedavisi
 2. Memenin iyi huylu kitleleri
 3. Memeden süt gelmesi neden olur
 4. Meme başı egzaması neden olur
 5. Meme başı akıntısı nedenleri ve tedavisi

50 Yorum

 1. Adsız

  23 Ağustos 2015 at 20:30

  Histerektomi ameliyatından sonra memede ağrı olur mu, neden ağrı olur, ne yapmak gerekir?

  • Adsız

   24 Ağustos 2015 at 20:15

   Histerektomi, rahim alınması operasyonudur. Rahimde kanser, endometriyozis, miyom, rahime komşu olan organlarda yapışıklık, kontrol edilemez kanama, son nokta rahim sarkması gibi sorunlar gelişmiş ise histerektomi ameliyatı yapılır. Histerektomi ameliyatı sonrası ateş, enfeksiyon, idrar yolu enfeksiyonları, ani menopoz bulguları (sıcak basmaları, vajinal kuruluk, baş dönmesi, gece terlemeleri, kabızlık ve depresyon gibi) şikayetler ortaya çıkabilir. Menopoz dönemine girileceği için hormonal değişimler nedeni ile göğüslerde hassasiyet ve ağrı olabilir. Histerektomi ameliyatı sonrası doktora baş vurulmasını gerektiren şikayetler arasında göğüs ağrısı, 24 saat süresince geçmeyen yüksek ateş, ağrı kesici ile geçmeyen ağrı, tuvalet yaparken karın alt kısmında ağrı ve güçlük çekme, idrar yapmada zorluk, yanma, bulanık ve kanlı idrar, bacaklarda şişlik,kızarıklık ve ağrı, öksürük ve soluk alıp vermede güçlük, hızlı kalp atımı, sıcak basması gibi şikayetler oluştuğunda doktorunuza baş vurmanız doğru olur. Çok geçmiş olsun.

 2. Adsız

  10 Eylül 2015 at 19:36

  Merhabalar benim adetim bitti,ancak göğüslerim daha ağrıyor neden olur.

  • Adsız

   12 Eylül 2015 at 10:34

   Meme ağrısı ve hassasiyet adet kanamasından birkaç önce başlar ve adet kanaması sonrası genellikle geçer. Genellikle tüm memeyi ve her iki memeyi de etkileyen hassaslık ve ağrı vardır. Bazen sütyen takmak bile ağrıyı ve hassaslığı arttırır. Adet dönemi bitmesine rağmen ağrılar devam ediyor ise doktora baş vurmak önemlidir. Fakat adet döneminin sıklığına göre bu durum değişebilir. Ağrı daha uzun devam eder ise Bazen doğum kontrol hapı kullanımı da göğüslerde ağrı ve hassasiyet yapabilir. Geçmiş olsun

 3. fatma

  8 Mart 2016 at 15:30

  merhabalar.benim her iki göğsümde hassasiyet,dolgunluk hissi ve ağrım vardı.doktor matodini dedi ve meme ultrasyonu çektirdim. her iki göğsümde küçük kist çıktı önemi yok dedi ve takip verdi.akabinde de agnucaston tableti verdi.bir aylıktı. kullandım.faydasını gördüm göğsümüm ağrısı iki güne falan düştü.sorum şu: şu an o ilaçı kullanmadığım halde karnımın alt tarafına doğru yani rahmimde bazı zamanlar tuhaf ağrı hissediyorum nedendir acaba ? ilaçın yan etkisi olabilir mi diye endişe de ediyorum cevap verirseniz sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   9 Mart 2016 at 20:32

   – Merhabalar, memelerdeki ağrı ve hassasiyet genellikle adet öncesi menstrual sendrom veya mevsim değişikleririne bağlı hormonal dalgalanmalardır. Mastodini veya mastalji veya meme ağrısı aynı durumlardır. Meme ağrısı basit meme kistlerinden dolayı da olabilir.

   – AGNUCASTON film tablet adet görme dönemleri sıkıntılarının ve ağrılarının giderilmesinde kullanılan bitkisel bir ilaçtır. Adet dönemlerinde meydana gelen ritim bozuklukları, adet dönemlerinde meydana gelen diğer şikayetler ve adet dönemlerinde meydana gelen meme ağrısı ve memede şişkinlik hissi gibi şikayetlerin tedavisinde kullanılır.

   – AGNUCASTON tabletin yan etkilerine gelince; yüzde şişme, nefes darlığı, yutkunma problemleri, deri döküntüsü,vücudun belli bölgelerinde veya tamamını etkileyen ürtiker (kurdeşen), geçici hareket bozuklukları, kafa karışıklığı gibi yan etkiler çok ciddi yan etkilerdir. Burada bahsi geçen yan etkilerden biri ile karşılaşırsanız doktorunuz ile görüşmelisiniz.

   – AGNUCASTON tabletin hafif yan etkilerine gelince; baş ağrısı, kaşıntı, bulantı, karın ağrısı gibi yan etkilerdir.

 4. Ayşin

  18 Mart 2016 at 11:54

  26 yaşındayım ve daha adetime bir hafta var.Memelerim de ani bir büyüme oldu,iki gunde 75 den 80 çıktı ve koltuk altına doğru ağrı var.Ağrı bi anda buyumelerinden dolayı olsa diye dusunuyorsun peki ya büyüme neden oldu ve daha büyümeye devam ederse?korkuyorum,Bilgilendirirseniz sevinirim.

  • Sağlık Ocağım

   18 Mart 2016 at 13:40

   Memelerde ağrı ve hassasiyet adet kanamasından bir hafta önce veya bir hafta sonra da olabilir. Memelerde ağrı ve hassasiyet premenstruel sendrom olarak bilinen adet kanaması öncesi veya sonrası da görülebilen bir durum nedeni ile de olabilir. Kullanılan bazı ilaçlar da memelerde hassasiyete neden olabilir. Örneğin kortizonlu ilaçlar, doğum kontrol ilaçları gibi. Ayrıca beklediğiniz bir durum ise hamilelik nedeni ile de memelerde büyüme ve hassasiyetlik olabilir. Meme iltihabında kızarma, morluk ve daha fazla ağrı olur. Bazen memede oluşan kistler de mememlerde gerginliğe ve ağrıya neden olabilir.

   Geçmez ise bir kadın doğum uzmanına görünmenizde fayda var.

   Geçmiş olsun ve geçmesi dileğiyle.

   • Ayşin

    20 Mart 2016 at 19:47

    Tesekkur ederim.Umarım gerçekten geçer çünkü bu durum beni bi hayli verdi.Evli değilim yanı hamilelikten dolayı büyümüş olamazlar,okadar adet dönemi geçirdim ilk kez basıma böyle bi iş geldi iki gunde memelerimin buyumesi çok yadirgadim ve utandım böyle nasıl diyeyim loppul loppul oldular.Devamlı kullandığım yada yan tesir edecek bi hap yada ilaç yok ki ağrı kesici bile kullanmam.Tavsiyeniz ve bilgilendirdiginiz için ayrıca tesekkur ederim.

    • Sağlık Ocağım

     21 Mart 2016 at 15:25

     > Evli olmayan ve hamilelik şüphesi olmayan bayanlarda göğüslerin büyümesinin en önemli nedenlerinden biri hormonal değişimlerdir. Hormonal değişimler beyinden salgılanan hormonların değişimi ve tiroid bezlerinden salgılanan hormonların değişimi, yumurtalıklardan salgılanan hormonların değişimi gibi bazı hormon salgılanan bölgelerin herhangi bir neden ile hormonlarda değişimler olması gibi bir durum olabilir.

     > Bunun dışında bayanlarda göğüslerin birden büyümesinin nedenleri arasında göğüs apsesi, lenf damarlarının tıkanması (lenfatik obstrüksiyon) ki, bu durumda damar cerrahisine baş vurmak gerekir. Lenfatik obstrüksiyon durumunda vakit kaybetmemek çok önemlidir. Lenfatik obstrüksiyon belirtileri arasında aşırı yorgunluk, şişliğin bulunduğu kısımda renk değişikliği (kızarma gibi), şişkinliğin olduğu bölgede ağırlık hissi ve durumun sonunda fil hastalığı denen durumun meydana gelmesi gibi belirtiler vardır.

     > Hormonların araştırılması ”endokrinoloji bölümünde) yapılır. Endokrinoloji bölümleri araştırma hastanelerinde ya da üniversite hastanelerinde bulunmaktadır.

     > Adet döneminiz geçene kadar veya çok rahatsız edici ise en kısa zamanda önce damar cerrahisine buradan bir sonuç alınmaz ve durum devam eder ise endokrinoloji bölümüne baş vurmanızda fayda var.

     > İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 5. adsız

  25 Mart 2016 at 00:15

  merhabalar.bende iki ğöğsümde de küçük kiste bağlı adet öncesi ağrı yapıyordu.agnucastun ilacı kullandım faydası oldu ama bırakınca tekrar adet öncesi on beş gün kala ağrı yapmaya başladı tekrar o ilacı kullanmalı mıyım.yani sürekli ilaca bağlı mı kalırım acaba.ben sürekli o ilaçları kullanmak istemem ama ağrısıda çok rahatsız edici.ne yapmalıyım.bilgilendirirseniz sevinirim

  • Sağlık Ocağım

   25 Mart 2016 at 18:17

   > Göğsünüzde hissettiğiniz ağrı kistlere bağlı ya da premenstruel sendrom durumuna bağlı da olabilir. Premenstruel sendrom belirtileri genellikle adet günlerinden 1 hafta 10 gün önce veya sonra şeklinde kendini gösterir.

   > Agnucaston 30 Tablet siklus bozuklukları (adet döngüsü bozuklukları), premenstruel sendrom, mastodini de kullanılan bir ilaçtır.

   > Agnucaston tablet doktorun önerisi ile en az 3 ay süresince düzenli adet günleri dahil kullanılır. İlaç bırakıldığında hastanın şikayetleri tekrarlar ise doktorunun önerisi ile ilaca tekrar başlanabilir.

   > Agnucaston tablet’in yan etkileri arasında seyrek olarak alerjik deri reaksiyonları, izole vakalarda ise daha şiddetli deri reaksiyonları görülebilir. Sporadik olarak geçici psikosomatik rahatsızlık, konfüzyon (bilinç bulanıklığı), halüsinasyon (olmayan şeyleri görme) gibi yan etkileri vardır.

   > İlacı devam edip etmeyeceğiniz hakkında doktorunuz ile görüşmenizde fayda var.

   > Sağlıklı yaşam dileğiyle.

   • adsız

    1 Nisan 2016 at 23:06

    Çok teşekkürler. Var olan şu anda küçük kistlerim ilerde illaki büyüme durumu söz konusu mudur?Ya da zaman geçtikçe büyüme oluyor mu?Adet öncei ğöğsümde ağrı yaptığında büyümeye neden olur mu? ilerde büyüme ihtimali yüzde kaçtır?Büyümemesi için elimden gelen bir şey var mıdır(ilaç,egzersiz vs )İleride kötü kiste dönüşme ihtimali olabilir korkusu yaşıyorum.( çünkü ailemde kistleri buyuyenler de var).Çok soru yazdım farkındayım ama doktorlar da çok ayrıntılı anlatıp da bilgilendirmiyorlar. Bilgilendirirseniz sevinirm.

    • Sağlık Ocağım

     2 Nisan 2016 at 12:47

     > Meme kistleri kistlerin cinsine göre değerlendirilir. Bu durum hakkında teşhisi koyan doktorunuzdan bilgi almanız daha doğru olur. Kistlerin büyüme ihtimalini önceden kestirmek çok mümkün olmamaktadır; bu nedenle belli aralıklarla tetkik yapılmasına ihtiyaç duyulur. Bu yüzden doktorunuzun önerdiği takipler ihmal edilmemelidir. Genetik yapı tabiki önemli. Fakat yaşam tarzı ve beslenme de önemli.

     > Sağlıklı beslenme ve sağlıklı yaşam tarzı ile kanserleri bile yenen hastalar var. En büyük tehlike olan sigaradan ve sigara dumanına maruz kalmaktan kaçınmak çok ama çok önemlidir. Meme kistleri ve buna bağlı meme ağrıları olan hastalar kafein alımını mümkün mertebede azaltmalıdır. Travmalara karşı korunmak da önemli. Kistik memenin travmaya uğramaması gerekir.

     > E vitamini içeriği yüksek olan besinler fayda sağlar. E vitamini içeriği yüksek olan besinler arasında tahıllı ekmek ve tahıllı ürünler, süt ve sütten elde edilen ürünler (tere yağı, lor peyniri, peynir, yoğurt, süt ve sütlü tatlılar gibi), kırmızı et, sebzeler, yeşil yapraklı sebzeler, bitkisel yağlar, tohumdan elde edilen yağlar (fındık yağı, ceviz yağı, kabak çekirdeği yağı, ayçiçek yağı ve benzeri), fasulye, yumurta (özellikle sarısı), beyaz ette gibi besin ürünlerinde E vitamini bulunur.

     > Stres yapmamak da önemlidir; çünkü siz stres yaptıkça hiç bir şey değişmeyecek, ağrı sızınız çok fazla olur ise doktorunuz ile görüşmek yeterli olur. Olmadığı sürece stres yapmayın. Hastalıklara davetiye çıkarmanın stres olduğu da unutulmamalıdır.

     > Yapmanız gereken herhangi bir uygulama olup olmadığını doktorunuz ile görüşmeniz daha doğru olur.

     > Her şeyin daha iyi olması dileğiyle.

 6. Fatma

  10 Nisan 2016 at 23:44

  İyi aksamlar,benim sağ göğsümde geçmeyen bi ağrı var.yaklaşık 1 yıl önce doktora gittim.ultrason çekildi.bişey çıkmadı.Ama ağrı hala var.ilaç verilmedi.genel cerraha gitmiştim.acaba bi kadın dogumcuyami gitmeliyim.yardımcı olursanız sevinirim.

  • Sağlık Ocağım

   11 Nisan 2016 at 00:22

   Göğsünüzdeki ağrı bir yıldır devam ediyor ise bir mamografi tetkiki gerekebilir. Ağrı adet dönemlerinde (adet günlerinden bir hafta önce ya da bir hafta sonra ya da adet günlerinde) oluyor ise premenstruel sendrom olabilir. Bir kadın doğum uzmanına gitmeniz daha doğru olur.

 7. .....

  23 Nisan 2016 at 09:39

  Merhabalar.
  Benim hanım 32 yaşında. 3 çoçugumuz var. 3. çocuk 3 yaşında.
  Adet dönemi ve sonrası kesintisiz sağ memesinde agrı var şekil degişikliligi yok ,memeden akıntı yok,memede çöküntü yok. Ama sürekli bir sızı ve agrısı var bu ne olabilir?

  • Sağlık Ocağım

   24 Nisan 2016 at 01:25

   > Meme iltihabı olabilir veya premenstruel sendrom denen ve adet dönemi aralarında göğüslerde hassasiyet, ağrı, stres ve daha bazı belirtiler gösteren bir durum olabilir.

   > İyi huylu meme kisti veya kistleri olabilir. Yani meme ağrısının farklı nedenleri olabilir. Memede yağ nekrozu memede ağrı yapabilir. >

   > Firoadenom meme ağrısına neden olabilir.

   > Sigara kullanımı, kafeinli içeceklerin aşırı tüketilmesi, stres, şarapta bulunan bir madde gibi nedenler de meme ağrısına neden olabilir. Bir kadın doğum uzmanına baş vurmanızda fayda var.

   > Ayrıca kol, omuz ve kaslar ile ilgili problemlerde de meme ağrısı olabilir.

   > Adet düzensizlikleri meme ağrılarına neden olabilir.

   Sağlıklı yaşam ve iyilik dileğiyle.

 8. ss

  4 Haziran 2016 at 16:07

  Merhabalar 24 saatten beri sağ göğsümde ağrı var. Sürekli devam eden bir ağrı değil birkaç dakika arayla gelen sızı şeklinde bir ağrı. Birkaç saniye sonra geçiyor ve birkaç dakika sonra yeniden oluyor. Adet dönemime tahmini 6 gün kaldı. Bu süreci atlattıktan sonra mı doktora gitmeliyim ne yapmalıyım bilmiyorum 🙁 ilk kez bu kadar sürekli şekilde yaşıyorum. Daha öncelerde iki göğsümde ara ara bu tip sızılar olmuştu fakat hiç böyle uzun süreli olmadı

  • Sağlık Ocağım

   5 Haziran 2016 at 02:01

   Adet dönemine yakın zamanlarda bu tür göğüs hassasiyetlikleri olabilir. Bazen öncesinde, bazen sonrasında ve sürdüğü dönmelerde bu durum olabilir. Kadınlarda 30’lu yaşlardan sonra premenstruel sendrom olarak bilinen bir durum nedeni ile bu dönemlerdeki hassasiyetlikler biraz daha artabilir.

   Çok rahatsız edici bir ağrı ve kızarma, ısı artışı var ise enfeksiyonel bir durum olabilir veya kistlere bağlı, yakın zamanlarda herhangi bir üst yada alt solunum yolu enfeksiyonu geçirmişseniz lenf bezi büyümesine bağlı bu tür durumlar olabilir. Kullanılan bazı ilaçlara bağlı olabilir. Doğum kontrol hapı kullanımı nedeni ile olabilir. Kortizonlu ilaç kullanımı nedeni ile olabilir. Hamilelik şüphesi nedeni ile olabilir. Kas ağrısı olabilir.

   Geçmez ve çok rahatsız edici olur ise bir kadın doğum uzmanına gitmenizde fayda var.

   Geçmiş olsun ve sağlıklı yaşam dileğiyle.

 9. zeynep

  21 Haziran 2016 at 00:06

  Merhabalar adetime daha 15 ghun var ama goguslerimde agri ve sislik var. Bas donmesi ve migde buplantisi sik idrara cikma var hallsizlik uyku modundayim hep bas agrimda cok asiri sizce hamilelikte gogus agrisi olur mu

  • Sağlık Ocağım

   21 Haziran 2016 at 11:51

   Adet günlerine 15 gün kala veya 15 gün sonra göğüslerde hassasiyet, mide bulantısı, baş dönmesi, sık idrara çıkma, halsizlik, yorgunluk gibi durumlar özellikle 30 yaş civarı kadınlarda premenstruel sendrom nedeni ile olabilir.

   Bu şikayetleriniz hamilelikte de görülebilir. Hamile kalmak gibi bir planınız var ya da yok ise test yaptırmanızda fayda var. Bazı kadınlarda hamilelik belirtileri adet gecikmesi bile olmadan başlayabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 10. Eda

  30 Haziran 2016 at 00:01

  Merhaba Sol göğsümde büyüme var. 36 yaşındayım. İki çocuk annesiyim ve ağrı da oluyor ara ara. Kanser olabilir mi?

  • Sağlık Ocağım

   30 Haziran 2016 at 23:05

   Göğüslerde hassasiyetlik, büyüme gibi durumlar hormonsal nedenlere bağlı olabilir.

   30 yaşını geçmiş kadınlarda premenstruel sendrom olarak bilinen durum nedeni ile adet günlerinden 1-2 hafta önce ya da 1-2 hafta sonra veya adet günlerinde bu tür hassasiyetlikler olabilir fakat tek bir göğüsteki büyüme ve ağrı kistik bir lezyondan kaynaklanabilir veya lenf bezi büyümesine bağlı olabilir.

   Yakınlarda enfeksiyonel bir rahatsızlık geçirmişseniz buna bağlı lenf bezi büyümesi olmuş olabilir. Sigara kullanımı var ise lenf bezi büyümesi olabilir.

   Öncelikle bir kadın doğum uzmanına gitmenizde fayda var.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 11. Zeynep

  1 Temmuz 2016 at 17:14

  Merhaba 3 yil once erken evre meme kanseri gecirdim meme koruyucu ameliyati oldum.bir kac zamandir o goğsumde ve koltuk altimda adet sonrasi sizlama seklinde agri oluyor.gerci cok bi aciklama yapmiyo malesef doktorlar ama onemlimidir gitmelimiyim doktora.tesekkur ederim

  • Sağlık Ocağım

   2 Temmuz 2016 at 13:41

   Adet günleri veya adet öncesi ya da sonrası göğüslerde, lenf bezlerinde hassasiyetlik, ağrı, sızlama gibi durumlar genellikle normaldir, zaten meme kontrolünün bile bu dönemlerde yapılması tavsiye edilmez. Yine bu tür hassasiyetlikler özellikle 30 yaşını geçen kadınlarda premenstruel sendrom nedeni ile de olabilir.

   Daha önce birinci evre meme kanseri geçirmiş olduğunuzdan dolayı, sizi daha önce takip ve tedavi etmiş olan doktorunuza veya başka bir uzmana muayene olmanız önemlidir.

   İyi sonuç almanız ve sağlıklı yaşamanız dileğiyle.

 12. Ümmühan

  6 Temmuz 2016 at 03:16

  Merhabalar. Yaklaşık 4 senedir adet düzensizliği sebebiyle doğum kontrol ilacı kullanıyorum. Bu ay kullanmayı kestim. Göğüslerimin birden büyümesi ve ağrısının çok olması bundan mı kaynaklı acaba? İlacı bıraktığım gibi bu durumla karşılaşıyorum ve aniden kilo da alıyorum 🙁 bu yüzden tekrar kullanmaya başlıyorum vücudum bu ilaca bağımlı hale mi geldi bilemiyorum. Sizce devam etmeli miyim?

  • Sağlık Ocağım

   7 Temmuz 2016 at 17:02

   Adet düzensizliğinin hormonsal nedenler dışında birçok nedeni olabilir. Doktorunuz size adet düzensiliği var diye hiç bir araştırma yapılmadan doğum kontrol hapı verdi ise bu yöntem baştan beri yanlış olabilir.

   Sürekli adet düzensizliği için 4 yıl kadar uzun bir süre doğum kontrol hapı kullanımı doğru sayılmaz.

   Doğum kontrol hapları hangisi olursa olsun hormonları etkileyerek hamile kalmayı önlemektedir. Sürekli doğum kontrol hapı kullanımı durumunda hormonlar sürekli etkilenir.

   Doğum kontrol haplarının yan etkileri arasında göğüslerde hssasiyet, büyüme, ağrı, adet düzensizlikleri, ara kanamalar, artan vajinal akıntı, kilo alma ya da kilo verme ve daha başka yan etkiler vardır.

   Endokrinoloji bölümüne gitmeniz ve adet düzensizliğinin altında yatan nedenin araştırılması önemlidir, çünkü adet düzensiliğinin altında yatan başka sistemik hastalıklar, romatolojik hastalıklar, tiroid hastalıkları, bazı vitamin ve mineral eksikleri ya da fazlalıkları da vardır.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 13. ayse

  6 Ağustos 2016 at 19:18

  Merhaba ben evliyim iki gün sonra adet olacağım. 3 gündür göğüslerim aniden dolgulaştı ve acıyo. Bir haftadır göğüslerine masaj yapıyordum dar sütyen giyiyordum acaba ondan mi oldular yada adetten mi yoksa hamile falan miyim iki çocuğum var çok korkuyorum lütfen yardımcı olun bana .

  • Sağlık Ocağım

   7 Ağustos 2016 at 15:40

   Göğüslerde ağrı, hassasiyet adet günleri öncesi veya sonrası bir hafta önceden veya bir hafta sonrası gibi olabilir.

   Dikkatli bir korunma içindeyseniz hamile kalma riskiniz korunma biçiminize bağlı değişebilir.

   Dar sütyen takmak hem meme sağlığı bakımından hem de cilt sağlığı bakımından doğru değildir ve dar sütyen takmaya bağlı, masaj yaparken uyguladığınız baskının şiddetine bağlı göğüslerde ağrı ve hassasiyet olabilir.

   Göğüsler hassas yapılardır ve aşırı sıkışmaya, aşırı baskı uygulamaya dayanıklı değildirler.

   Ayrıca masajı neden uyguladığınıza bağlı da bu durum olabilir.

   Adet olduktan sonra da bu durum bir hafta geçmesine rağmen geçmez ise veya adet gününüz beklediğiniz zamanda başlamaz ise bir kadın doğum uzmanına girmenizde fayda var.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 14. Esra

  30 Ağustos 2016 at 23:10

  Merhaba.25 yaşindayım bekarım.yaklaşik 4 aydir adet düzensizliğim sebebiyle yasmin adli ilacı kullaniyordum.bu ay biraktim.adetimle birlikte her iki gögsümde ağrim oldu ara ara koltuk altimda devam ediyor.yaklaşik 2 haftadır devam ediyor.Genel cerrahiye gitmeyi düşünüyorum ama bir yandan da korkuyorum Sebepleri neler olabilir.

  • Sağlık Ocağım

   1 Eylül 2016 at 14:10

   Doğum kontrol hapları kullanımı nedeni ile göğüslerde ve lenf bezlerinde eskisine oranla daha fazla hassasiyet olabilir.

   Doğum kontrol hapları hormonları etkilemektedir ve hormonal nedenlerden dolayı göğüslerde şişkinlik, ağrı olabilir.

   Yasmin bir doğum kontrol hapıdır ve aynı zamanda adet düzensizlikleri gibi hormonal sorunlar için de reçete edilebilir ve doğum kontrol ilaçları kullanırken sigara kullanımı da olur ise bu ilaçların yan etkileri daha fazla olur.

   Ayrıca bu tür ilaçların ciddi yan etkileri vardır, bu nedenle çok gerekmedikçe bu ilaçlar mümkün olduğunca kullanılmamalıdır.

   Adet düzensizliğinizin nedeni hormonal bozukluk ise bu hormonal bozukluğa neden olan faktörün araştırılması daha doğru olur.

   Eğer şikayetleriniz geçmez ise endokrinoloji bölümüne gitmeniz daha uygun olur. Çünkü ilaç kullanmak asıl sebebi baskılayabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 15. Selcan

  31 Ağustos 2016 at 00:09

  Merhaba. 21 yaşındayım. Adetim çok düzensiz olur bu sefer 2 ay gecti doktora gittim.ilac verdi 3 gün önce oldum. Benim sorum 3 haftadır sol göğüsüm şiş taş gibi ara sıra ağrı oluyo. Sağ göğsüm de birşey yok. Adetimin 3.gunu olmasına rağmen inmedi çok korkuyorum. Acaba neden böyle oldu uzun süre adet olamayınca böyle birşey olması normalmi

  • Sağlık Ocağım

   2 Eylül 2016 at 18:09

   Doktor adet düzensizliği için doğum kontrol hapı gibi hormonlar ile ilgili bir hap verdi ise doğum kontrol hapları ya da hormonsal ilaçlar bu tür hassasiyetliklerin artmasına neden olabilir.

   Adet düzensizliğinin nedeni de önemlidir, bu nedenle adet düzensizliği neden oluyor bunun endokrinoloji bölümünde araştırılması uygun olur.

   Premenstruel sendrom gibi bir durum var ise göğüslerde iki hafta kadar bu durum sürebilir, çünkü premenstruel sendrom durumunda adet başlamadan 1 hafta önce ve bittikten sonra 1 hafta sonrasına kadar daha şikayetler sürebilir.

   Fakat bu durum devam eder ise lenf bezi büyümesi gibi bir durumdan dolayı doktora gitmeniz uygun olur.

   Sağlık ve iyilik dileğiyle.

 16. Tuğba

  24 Eylül 2016 at 15:44

  Merhaba ben 29 yaşındayım ve evliyim bir evladım var 2,5 yaşında ona hamile kaldığımdan veri göğüs ağrısı çekiyorum beş tane genel cerrahi doktoruna göründüm hepsi ultrason çekti ve kistler olduğunu ama önemsiz olduğunu söyledi, en sonuncusu da agnucaston verdi bi paket kullandım sonrasında devam etmedim ağrım eskisindende şiddetli hale geldi sol göğsümün ustune yatamıyorum ne yapmam gerektiğini bilmiyorum ama bu ağrı katlanılmaz, sizce hangi dala gitmeliyim bunun artık bir son bulmasını istiyorum

  • Sağlık Ocağım

   26 Eylül 2016 at 01:07

   Göğüslerde ağrı dışında başka bir sorun yok ise bu durum göğüs zarında veya kalp zarında, kalp kasında iltihabi bir durum olabilir.

   Kistler nedeni ile de göğüslerde ağrı olur.

   Ağrı göğüs kafesinde hissediliyor ise bu durum kalp ile ilgili de olabilir.

   Hormonlara bağlı göğüslerde ağrı ve hassasiyet olabilir.

   Doğum kontrol haplarına bağlı göğüslerde ağrı ve hassasiyet olabilir.

   Akciğerler ile ilgili, lenf bezleri ile ilgili bu tür göğüs ağrıları olabilir.

   Bazı sistemik hastalıklara bağlı göğüs kısmında ağrı olabilir.

   Uzun oturmak da göğüs ve kaburga bölgesinde ağrıya yol açabilir.

   Romatizmal bir ağrı olabilir.

   Göğüs hastalıkları uzmanlığınca veya dahiliye uzmanlığınca bu durumun değerlendirilmesi gerekebilir.

   Ya da üniversite hastanesi gibi araştırma hastanelerinde bulunan romatoloji, endokrinoloji bölümüne gitmek gerekebilir.

   Sağlıklı yaşam sizinle olsun.

   • nadide

    5 Ekim 2016 at 16:26

    23 yasindayim 4 aylik evliyim sol gogsumde bir agirlik hissi birsey varmis hissi var 1.5 aydir kardioloji gogus cerrahi noroloji ve fiizik tedaviye gittim hic birsey cikmadi gogusteki agri ile sirtim ve kolumda da vardi fizik tedavi doktoru boyunumda duzlesme oldunu soledi fizyoterapste masaja gidiorum o boynumdaki duzlesmeden dolayi olabilecegini soledi kaslardan dolayi kasma yapabilir dedi genel cerraha da gitmeyi dusunuyorum gogusumle ilgili bir problem var mi diye sizce onemli birsey varmidir

    • Sağlık Ocağım

     7 Ekim 2016 at 16:59

     Boyun düzleşmesi sırtta ve kolda ağrı yapabilir, ancak göğüs kısmını çok fazla etkilemeyebilir.

     Boyun düzleşmesinin derecesine ve düzleşmenin baskı yaptığı sinire ve baskı derecesine göre bulgular değişebilir. Boyun düzleşmesinin baskı yaptığı sinir ile ilgili sinir-beyin cerrahisinde bu durumun değerlendirilmesi daha doğru olur. Yani boyun düzleşmesi için beyin cerrahisine gitmeniz ve o bölümde gereken tetkiklerin yapılması gerekir.

     Göğüs kısmında ağırlık ve baskı hissi gastroözofageal reflü nedeni ile de olabilir.

     Safra kesesi taşları, safra kesesi polipleri, safra iltihabı, pankreas iltihabı sırtta ve kolda ağrı yapabilir, bunlara bağlı safra reflüsü gelişir ise göğüste baskı hissi, ağırlık hissi ve gastroözofageal reflü gelişebilir.

     Yine mide iltihabı, mide ülseri, yemek borusu iltihabı, yemek borusuna ait diğer hastalıklar da sırtta ve kola vuran ağrı, göğüste baskı ve ağırlık hissi gibi hislere sebep olabilir.

     Öncelikle bir gastroloji uzmanına gitmeniz gerekebilir. Yine genel cerrahi uzmanlığında da safra hastalıkları da değerlendirilir.

     Sağlıklı ve iyi yaşam dileğiyle.

 17. Mehtap

  26 Ekim 2016 at 19:38

  Merhabalar,

  Benim menstrüal dönemiyle paralel olarak 4 gün öncesinden meme hassasiyetin oluyordu özellikle kontrol etmek amaçlı üst dış bölgeye dokunduğumda acı hissi veriyordu ama 2 dönemdir özellikle kontrol etmek için dokunuyorum hiç bir acı hissi Yok meme hassasiyetim olmuyor neden olmuyor olabilir.Bu konuda beni aydınlandırabilirseniz çok sevinirim
  Teşekkürler, İyi çalışmalar dilerim..

  • Sağlık Ocağım

   29 Ekim 2016 at 14:50

   Bu durum salgılanan hormonlar ile ilgili bir durum olduğu için hormonlarda bir eksiklik veya değişim olmuş olabilir.

   Bazen B vitamini eksikliğine bağlı vücudun bazı bölgelerinde ciddi hissizlik olabilir.

   Bazı kadınlarda menopoz dönemlerinin bazı dönemlerinde bu tür hissizlikler veya hormonal dalgalanmalara bağlı bu tür değişiklikler olabilir.

   Yine meme hassasiyetine neden olan hormonların veya beyin ile ilgili uyaranların bu dönemde uyarısının kesilmesine neden olabilecek bir faktör ve bu uyaranlara olan ve baskıya yol açan bir durum bu tür hissizliklere yol açabilir.

   Örneğin kafa içi basıncını arrttıran bir etken hormonal uyaranları bozduğu için bu tür hissizlikler ortaya çıkabilir.

   Endokrinoloji bölümüne gitmeniz ve gerekli vitamin ve hormonal durumlar ile ilgili kan testlerini yaptırmanız bu durumu kafayı takmamaınız açısından faydalı olacaktır.

   Ayrıca hormonal ya da vitamin, mineral dengesizliği olup olmadığını da bu sayede öğrenmiş olursunuz, çünkü hormonları etkileyen bir kitle ya da sistemik bir durum olabilir veya vitamin-mineral eksikliklerine bağlı olabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 18. Yıldız

  1 Kasım 2016 at 16:35

  Merhabalar,ben 31 yaşındaym,24 haftalık hamileyim,2.çocuğum olacak inş. 1 aydır sağ meme areolamın bir kısmında kuruluk vardı,kabuğu soyulup tekrar oluşuyordu,ilk kurumaya başladığında küçücüktü,ama sonra genişledi biraz.Kaşıntı,kızarıklık vs. gibi birşey yok,sadece kuruluk ve pul pul dökülme. Geçen hafta cildiyeye gittim,egzama gibi görünyor dedi ve nemlndirici verdi. Sürdüğüm zaman iyi geliyor ama banyo sonrası eskisi gibi oluyor. 1 haftadır da meme ucunda ara ara yanma oluyor,yani günde 4-5 kere falan hissediyorum bu yanmayı,10-15 sn. sürüyo her olduğunda. Teyzem 64 yaşında meme kanserine yakalandı ve hayatını kaybetti. Ve ben de doğal olarak korkuyorum.Gerçi yıllık usg kontrolüne gidiyorum,en son 5 ay önce gittim,bi sorun yoktu. Size sorum şu; gebelikte tek meme areolasında kuruluk ve tek meme ucunda yanma olur mu? Tek memede olması nornal mi? Yoksa bir genel cerrahi uzmanına gitmeli miyim?

  • Sağlık Ocağım

   3 Kasım 2016 at 11:40

   Memenin paget hastalığı gibi bir durum olabilir.

   Memenin paget hastalığında hastada belirtilerin başlaması ile doktora başvurması arasında 8-10 ay geçebilir, çünkü meme başında ve çevresinde oluşan kabuklanma, kuruluk, kızarıklık gibi belirtiler iyileşir ve tekrarlar şeklinde bir süre devam edebilir ve ilk belirtiler egzama ile karışabilir.

   Paget hastalığı ilerledikçe belirtiler kabuklanmaının yanı sıra kızarıklık, akıntı, kaşıntı, yanma hissi, ciltte kalınlaşma, meme başının düzleşmesi gibi daha ileri belirtiler şeklinde kendini göstermeye başlayabilir.

   Memenin paget hastalığında şikayetler genellikle tek memede görülürken, bazen her iki memede de görülebilir.

   Evet zaman kaybetmeden bir genel cerrahi uzmanına gitmenizde fayda vardır.

   İyi sonuçlar almanız ve sağlıklı doğum, sağlıklı yaşam dileğiyle.

 19. Naz

  10 Kasım 2016 at 20:42

  Merhabalar ailemizde kanser genetik. 28 yasindayim 2 yillik evliyim.yaklasik 5-6 ay once gogsumde bir kitle farkettim, onemsemedim. Cunku 3 sene kadar once gogus kucultme ameliyati gecirdim doktorum bir cok fibrokist oldugunu onlari ameliyatla temizledigini soyledi . Ama son bir- iki aydir sol gogsum cok agriyor. Ara ara vuran bir agri var cekilme ve batma ve zonklama şeklinde. Doktora gittim ultrason istedi yaptırdım fakat o doktora gostermedim kucultme ameliyatimi yapan doktora gosterdim sikinti yok bisey yok yani temiz dedi ama bu agrinin sebebi ne olabilir endiselenmeye basladim. Nereye gitmeliyim?

  • Sağlık Ocağım

   11 Kasım 2016 at 12:35

   Daha önce ameliyat geçirdiğiniz için ameliyata bir durum da olabilir.

   Bir genel cerrahi uzmanına gitmeniz daha uygun olur.

   Meme iltihabı olabilir.

   Sağlıklı yaşam dileğiyle.

 20. Kaya

  25 Ocak 2017 at 01:17

  Hayirli geceler benim göguslerim ariyor birde kasiniyor karnimda cok sisti 2ki ayda 10kg aldim 40 yasinda vede 3yildan beride bir iliskim yok peryodem normal oluyor ne yapmaliyim lütfen yadim larinizi bekliyom

  • Sağlık Ocağım

   28 Ocak 2017 at 22:19

   Ne sormak istediğiniz tam olarak anlaşılmamış, ayrıca kadın ya da erkek olarak mı sordunuz, buda pek anlaşılmamış. Fakat sebep ne olursa olsun 2 ayda 10 kilo almak hiç doğal bir şey değildir, bu nedenle en kısa zamanda bir uzmana veya endokrinoloji bölümüne başvurmanız çok önemlidir.

   İyi sonuçlar almanız dileğiyle.

 21. Gamze

  5 Şubat 2017 at 01:30

  Benim gögüslerimin her ikisinde şişlik var aylardır geçmeyen ağrılarım var doktora gidiyorum herşey hormonlar falan normal başka ne yapacağımı bilmiyorum 21 yaşındayım bekarım bu ağrılarım nasıl diner bana bi akıl verip yardımcı olur musunuz?

  • Sağlık Ocağım

   10 Şubat 2017 at 00:23

   Göğüslerde şişkinlik, ağrı ve hassasiyet genellikle adet dönemlerinde veya adet aralarında premenstruel sendromlu kişilerde görülür. Bazen hormonal sebepler de bu tür şikayetlere neden olabilir. Hormonlar normal dediğinize göre endokrinoloji bölümüne gitmiş olmalısınız fakat gitmemişseniz endokrinoloji bölümüne gitmeniz faydalı olur.

   Bazen beyin ile ilgili problemlere bağlı bozukluklar da hormon dengelerini bozarak bu tür sorunlara yol açabilir. Bu gibi durumlarda nörolojik değerlendirme de gerekebilir.

   Meme içinde kistik bir oluşum olabilir ve bu tür oluşumlar genellikle mamografi ya da ultrasonografi gibi yöntemlerle genel cerrahi bölümünde değerlendirilir.

   Sağlık dileğiyle.

 22. derya

  10 Şubat 2017 at 13:44

  Gecen ay adetin hemen sonrasi sol memenin daha dolgun oldugunu hissettim bir hafta sonra normale dondu ikinciadet doneni ortalarinda tekrar diger memeye gore daha dolgun sormak istedigim busurecte digermeme dolgunlun daha az olmasi nedendir onemli bir seymidir

  • Sağlık Ocağım

   12 Şubat 2017 at 10:08

   Adet dönemlerinden önce ve sonra veya adet dönemlerinde bu tür değişiklikler olabilir.

   Adet dönemlerine bağlı meme ağrıları ve dolgunlukları adet dönemleri sırasında doğal olarak meydana gelen hormonsal değişimlerin, meme dokusu üzerinde oluşturduğu fizik ve fizyolojik değişimlerin yarattığı uyarımlardan kaynaklanır. Hormonsal uyarım meme dokusunun her tarafında eşit olmayabilir ve bazen bir memenin bir bölümü daha çok hormonal uyarım alabilir bazen de diğer bölümler daha fazla uyarım alabilir. Hormon içeren ya da kortizon içeren bazı ilaçlar kullanımında da bu tür hassasiyetlikler normalden farklı olabilir. Diğer memenin travmaya uğraması da bu tür sorunlara neden olabilir.

   Ailenizde kanser öyküsü varsa, yaşınız 25-30 veya daha fazla ise, kendi kendinize yaptığınız meme muayenesinde kitle, bir yerde şişlik, deride değişiklikler gibi durumlar fark ediyorsanız bir genel cerrahi uzmanına gitmeniz faydalı olur.

   Sağlık dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git