Cilt - Deri Hastalıkları ve Tedavileri

Melanonişi – Melanonychia Nedir ve Neden Olur?

Melanonişi kısaca nedir?

Melanonişi nedir? Melanin birikimi nedeni ile tırnakların siyah renk alışıdır. Melanin pigmentinin artışı ile el ya da ayak tırnağının siyah renk almasıdır. Sıklıkla bu renk değişikliği tırnakta uzunlamasına bir çizgi şeklinde oluşur. Melanonişi, çocuklar dahil olmak üzere her yaşta görülebilir ve genellikle her iki cinste de oluşabilir.

Melanonişi neden olur? Melanonişi bazı Asyalı ve siyahi insanlar için normaldir. Beyaz insanlarda tırnak altında ki nevüs (pigmente leke), melanom (malign melanom), ilaç reaksiyonu, Laugier Hunziker sendromu, liken planus, metabolik bozukluklar, HIV enfeksiyonu, melanositik ve ekzojen nedenlerle oluşabilir.

Melanonişi belirtileri: Melanonişi, dar kahverengi bant şeklinde veya siyah uzunlamasına çizgiden, tırnak plağının neredeyse tamamının pigmente olması durumuna kadar değişebilen tırnak renk değişimi şeklinde görülebilir.

Benzer sağlık yazıları

 1. Malign melanom nedir ve neden olur
 2. HIV enfeksiyonu neden olur
 3. Liken planus nedenleri ve tedavisi
 4. Melanin nedir

2 Yorum

 1. Abdurrahman ÖZDEMİR

  23 Kasım 2017 at 21:24

  Sag el 4.parmakta melonişi mevcut. 15_20Yıldırım var.ne yapmalıyım.

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   28 Kasım 2017 at 21:48

   Melanonişi, enfeksiyonlar, bazı sistemik hastalıklar, metabolik bozukluklar melanositik ve ekzojen nedenler ve belirli ilaçların tırnak plağında depolanması sonucu ortaya çıkabilir. Eğer bu durumun altta yatan nedeni yeteri kadar araştılmadı ise araştırılması faydalı olabilir.

   Sağlıklı kalmanız dileğiyle.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git