Hastalıklar ve Tedaviler

Meigs Sendromu Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Meig sendromu kısaca nedir?

Meigs sendromu nedir? Over (yumurtalık) tümörüne asit (karında sıvı birikmesi) ve plevral efüzyonun (akciğerlerden birisinin etrafında sıvı) eşlik etiği nadir bir durumdur. Meigs sendromu genellikle yumurtalık fibroması, fibrotekom, Brenner tümörü ve nadiren granüloza hücreli tümör sonucu meydana gelir. Asit birikiminin nedeni ve plevral efüzyonun bu durum ile ilişkisi tam olarak anlaşılmamıştır. 

Meigs sendromu belirtileri: Meigs sendromunda belirtiler genellikle asit birikimi ve plevral efüzyon kaynaklıdır. Belirtiler arasında yorgunluk, başlangıçta fiziksel aktivite sırasında nefes darlığı ve daha sonraları istirahat sırasında bile nefes darlığı, pelvik ağrı veya şişkinlik, kabızlık, karın şişkinliği, kilo artışı ya da kilo kaybı, kuru öksürük, adet düzensizliği ve amenore (adet kanamasının en az 3 ay üst üste gecikmesi ya da 6 ay boyunca hiç olmaması durumu) gibi belirtiler olabilir.

Meigs sendromu tedavisi: Meigs sendromunda tümör cerrahi olarak çıkarılınca sıvı kaybolur. Tümör iyi huylu bir tümör olduğu için prognoz iyidir.

Benzer sağlık yazıları

  1. Yumurtalık kistleri neden olur
  2. Histerektomi ameliyatı ve ameliyat sonrası iyileşme
  3. Polikistik over sendromu nedir
  4. Miyom nedir ve neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git