Hastalıklar ve Tedaviler

Meige Sendromu Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Meige sendromu, oral, fasiyal, lingual ve servikal kaslardaki tekrarlayıcı ritmik olmayan distonik hareketlerle blefarospazm kompenentlerin bir arada bulunduğu bir sendromdur.

Meige sendromu, oral, fasiyal, lingual ve servikal kaslardaki tekrarlayıcı ritmik olmayan distonik hareketlerle blefarospazm kompenentlerin bir arada bulunduğu bir sendromdur. Sendrom genellikle hayatın 5. ve 6. dekatlarında kendiliğinden başlar, ancak 40 yaş altında da başlayabilir.

Meige sendromu nedenleri

Primer Meige sendromu’nun nedeni tam olarak bilinmemektedir. Fakat sekonder Meige sendromu’nun bazal ganglionlardaki strüktürel bozukluklar ile ilişkili olduğu bilinmektedir. Hindistan’da yetişen bir çeşit hurmanın ve tütünün Meige sendromu patogenezinde rolünün olduğu hakkında veriler vardır. Bu hastalık kadınlarda erkeklerden iki kat daha sık görülmektedir.

Meige sendromu belirtileri

Hastalığın en yaygın ve en rahatsız edici belirtisi blefarospazmdır. Meige sendromunda dizartri (konuşma zorlukları), spazmodik disfoni, istemsiz dil ve çene hareketleri, noktürnal diş gıcırdatma, temporomandibuler eklem ağrısı, kas spazmları ile ilişkili yüz ağrısı, yanak ısırmaları, kuru göz, ışık duyarlılıkları, serebellar dejenerasyona bağlı ataksi gibi belirtiler ve bulgular da görülebilmektedir.

Duygusal streslerle hastalık şiddetlenir. Bu sendroma sıklıkla depresyon ve çeşitli psikolojik problemler eşlik eder. Ayrıca göz kamaştıran ışık, okumak, televizyon seyretmek, konuşmak, yorgunluk gibi durumlar da belirtileri şiddetlendirir.

Meige sendromu teşhisi

Meige sendromunda çeşitli semptomların başlangıç semptomuna eklenmesi iki ay ve 10-20 yıl arasında değişmektedir. Bu nedenle Meige sendromunun tanısında zorluklar söz konusudur. Ailede hareket bozukluğu ve diğer nörolojik öykü bulunması tanıda yardımcıdır. Meige sendromu tanısında kan testleri, MRG veya BT taraması çok fazla işe yaramaz. Genellikle hareket bozukluklarında uzmanlaşmış bir nörolog Meige sendromunu teşhis edebilir.

Meige sendromu tedavisi

Günümüzde Meige sendromu tedavisinde botulinum toksini-A temel tedaviyi oluşturur. Meige sendromunda farmakolojik ajanlar, fizikoterapi ve cerrahi yaklaşımlar gibi tedavi yöntemleri de kullanılabilir. Hastaların farmakolojik ajanlara verdiği yanıtlar farklılıklar göstermektedir.

Benzer sağlık yazıları

  1. Blefarospazm nedenleri ve tedavisi
  2. Hemifasiyal spazm nedenleri ve tedavisi
  3. Trigeminal nevralji (yüz sinir ağrısı) nedenleri ve tedavisi
  4. Göz kuruluğu nedenleri ve tedavisi
  5. Göz seğirmesi nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git