Enflamatuar Hastalıklar

Meibomitis – Meibomit Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Göz kapaklarının içinde yer alan sebase (yağ salgılayan) meibomian bezlerinin iltihabıdır.

Meibomitis (meibomit) kısaca nedir?

Meibomitis nedir? Göz kapaklarının içinde yer alan sebase (yağ salgılayan) meibomian bezlerinin iltihabıdır.

Meibomitis neden olur? Aşırı ve kalın yapıda salgı, bakterilerin göz kapağında çoğalmasına yol açar. Yüzü etkileyen cilt sorunları (akne, rosacea), alerjik reaksiyonlar, blefarit, adolesans dönemindeki hormonal değişiklikler sekresyonu arttıran durumlardır.

Meibomitis belirtileri nelerdir? Göz kapağı kenarlarının şişmesi, yağlı gözyaşı nedeniyle görmenin bulanıklaşması, sık arpacık oluşması, göz kuruluğu, gözde yanma hissi, gözün için kum varmış gibi hissetme meibomit’in belirtileri arasındadır.

Meibomitis nasıl teşhis edilir? Meibomit rutin göz muayenesinde teşhis edilebilir, bu sayede özel bir test yapılmasına gerek duyulmayabilir.  

Meibomitis nasıl tedavi edilir? Göz kapaklarının dikkatli temizlenmesi belirtileri azaltır. Durumun şiddetine bağlı olarak, kalınlaşmış lipid sekresyonlarını parçalamaya yardımcı olmak için antibiyotikli göz damlaları ve oral yoldan verilen antibiyotikler kullanılabilir.

Benzer sağlık yazıları

  1. Arpacık nedenleri ve tedavisi
  2. Göz ağrısı nedenleri ve tedavisi
  3. Blefarit nedenleri ve tedavisi
  4. Göz sulanması neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git