Bağırsak Hastalıkları

Megakolon Hastalığı Nedir? Megakolon Belirtileri

Megakolon, genellikle ciddi ve kronik konstipasyon (kabızlık) durumunun eşlik ettiği kolunun aşırı gerilmesi (genişlemesi) durumudur.

Megakolon neden olur?

Megakolon, genellikle ciddi ve kronik konstipasyon (kabızlık) durumunun eşlik ettiği kolunun aşırı gerilmesi (genişlemesi) durumudur.

Çocuklarda megakolon nedenleri : Anal fissür, doğumsal Hirschprung hastalığı, çocukların tuvalet eğitimi sırasında ortaya çıkan psikolojik faktörler çocuklarda görülen megakolon hastalığının en önemli nedenleridir.

Yetişkinlerde megakolon nedenleri : Yaşlılarda ve yetişkinlerde uzun süreli laksatif ilaç kullanmak, kronik depresyon veya şizofrenik durumlar megakolon gelişimine sebep olur.

Megakolon hastalığının diğer nedenleri : Hipotiroidizm, sipinal yaralanmaya bağlı sinir hasarları, nörolojik hastalıklar, parkinson hastalığı, diyabetik nöropati, skleroderma ve diğer bağ doku hastalıkları, amiloidozis, hipokalemi, feokromasitoma, mekanik obstrüksiyon, morfin kullanımı, kodein kullanımı, ülseratif kolit, bazı enfeksiyonlar gibi nedenler megakolon gelişiminin diğer nedenleridir.

Megakolon hastalığı belirtileri

Megakolon, kabızlık ve karın ağrısı, genel durum bozukluğu, iltihaba bağlı gelişen megakolon durumunda ateşlenme ve şişkinliğe yol açar. Bazı bireylerde iştah kaybından dolayı zayıflama (kilo kaybı) gibi belirtiler de görülür. Tıkayan katı dışkının çevresinden yarı sıvı dışkı geçebilirse diyare (ishal) oluşur.

Megakolon teşhisi ve tedavisi

 1. Megakolon teşhisi protoskop, baryumlu karın grafisi, bağırsak kaslarının fonksiyonunun değerlendirlmesi gibi yöntemler ile konulur.
 2. Hirschprung hastalığından şüphe edilen çocuklarda biyopsi yapılabilir.
 3. Tedavide katı dışkı lavman ile çıkarılır. Ciddi vakalarda dışkı el yardımı ile de çıkarılabilir.
 4. Tedavide acil müdahale yapıldıktan sonra bazı ilaç tedavileri verilir ve gereken durumlarda cerrahi tedavi de uygulanabilir.

Bağırsak hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Dışkılama değişikliği neden olur
 2. Baryumlu röntgen nedir
 3. Bezoar hastalığı nedir
 4. Kabızlık neden olur
 5. Hirschprung hastalığı nedir
 6. İntussepsiyon neden olur
 7. Malabsorpsiyon neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git