Ağrılar ve Tedavileri

Mefenamik Asit Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Mefenamik asit, ağrı ve inflamasyonu azaltan NSAİİ (nonsteroid antiinflamatuvar ilaç).

Mefenamik asit kısaca nedir?

Mefenamik asit nedir? Ağrı ve inflamasyonu azaltan NSAİİ (nonsteroid antiinflamatuvar ilaç).

Mefenamik asit ne için kullanılır? Mefenamik asit baş ağrısı, diş ağrısı, dismenore (ağrılı adet görme) ve menorajiyi (aşırı adet kanaması) azaltmak gibi durumlar için kullanılır ve bazen adet dönemleri ile ilişkili migreni önleme amaçlı kullanılır. Ayrıca osteoartrit ve romatoid artritde eklem ağrısı ve katılığını azaltmak için de reçete edilir. Mefenamik asit’in gıda ile birlikte alınması önerilir.

Mefenamik asit’in yaygın yan etkileri: Mefenamik asit’in olası yan etkileri NSAİİ için tipik olup, karın ağrısı, hazımsızlık, bulantı ve kusma, diyare, kanlı kusma, idrarda kan, boğaz ağrısı, bulanık görme, deri döküntüsü, baş ağrısı, sinirlilik ve ateş gibi yan etkileri içerir.

Mefenamik Asit Belirtileri

Benzer sağlık yazıları

  1. Analjezik (ağrı kesici) ilaçlar
  2. Adet sancısı (dismenore) neden olur
  3. Diş ağrısı neden olur
  4. Romatoid artrit nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git