Hastalıklar ve Tedaviler

Medulloblastom Belirtileri ve Tedavisi

Medulloblastom kısaca nedir?

Medullablostom nedir? Medulloblastom, başlıca 15 yaş öncesi çocuklarda oluşan bir tip beyin tümörüdür. Beynin duruş, denge ve koordinasyonu ile ilgili bölgesi olan serebellumdan kaynaklanır. Medullablastomlar klasik olarak çocukluk çağı tümörleri olarak kabul edilmekle birlikte, erişkinlerde de görülebilmektedir.

Medulloblastom belirtileri: Tümör hızla büyür ve beynin diğer bölgeleri ile spinal korda yayılabilir. Sabah baş ağrısı, tekrarlayan kusma, hantallaşmış yürüyüş oluşabilir. Sık düşmeler olabilir. Bu tümörler dördüncü ventrikülde olabileceğinden erken olarak obstrüktif (tıkanmaya bağlı) hidrosefali de gelişmektedir.

Medulloblastom teşhisi ve tedavisi: Tümör tanısı nörolojik muayene, BT tarama ve MRG ile konur. Tedavide cerrahi tedavi, radyoterapi tedavisi ve kanser ilaçları ile tedavi şeklinde yöntemler uygulanır. Tedavi sonrası hasta belli bir süre takibe alınır.

Benzer sağlık yazıları

  1. Beyin tümörü nedir ve neden olur
  2. Beyin tümörleri teşhisi ve tedavisi
  3. Beyin tümörleri tedavisinde kullanılan yöntemler
  4. Hidrosefali neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git