Hastalıklar ve Tedaviler

Medroksiprogesteron Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

 Medroksiprogesteron kısaca nedir?

Controlestril markası altında sunulan medroksiprogesteron (kısaca MP), hayvanlarda östrus’un kontrol altına alınması için Fransa’da veterinerlik tıbbında kullanılan sentetik bir pregnan steroiddir. Bunun bir türevi olan medroksiprogesteron asetat (MPA) insanlarda bir ilaç olarak kullanılır ve MPA, MP’ye göre daha fazla bilinir. Medroksiprogesteron bazen medroksiprogesteron asetat ile eş anlamda kullanılır.

Medroksiprogesteron ne için kullanılır?

Medroksiprogesteron asetat (MPA), endometriozis ve rahim kanserinin tedavisinde kullanılan progestojen ilaçtır. Ek olarak medroksiprogsteron asetat amenore (menstruasyon olmaması durumu) gibi adet bozukluklarında da kullanılır. İlaç aynı zamanda üç aylık enjeksiyon ile kontrasepsiyon (doğum kontrol ilacı) şeklinde ve östrojenle birlikte hormon replasman tedavisinde de kullanılabilir.

Medroksiprogesteron’un yaygın görülen yan etkileri nelerdir?

Medroksiprogesteron asetat (MPA) kullanımı ile ilişkili kilo alımı, ayak bileklerinde şişme, göğüs hassasiyeti, karın ağrısı, baş ağrısı, kemik kaybı, kan pıhtılaşması, depresyon ve alerjik reaksiyonlar gibi istenmeyen etkiler olabilir.

Medroksiprogesteron etken maddesini içeren ilaçlar

  • Tarlusal 5 mg Tablet
  • Depo-Provera 150 Flakon
  • Farlutal Depo (IM Flakon)
  • Farlutal Tablet

Benzer sağlık yazıları

  1. Progesteron nedir
  2. Doğum kontrol haplarının çeşitleri ve isimleri
  3. Doğum kontrol hapları nasıl kullanılır
  4. Hormon replasman tedavisi nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git