Girişimsel Tanı ve Tedavi Yöntemleri

Mediastinoskopi Nedir? Mediastinoskopi Komplikasyonları

Mediastinoskopi, sternumun (göğüs kemiği) hemen üstünden yerleştirilen endoskop ile mediastenin görüntülenmesi işlemidir.

Mediastinoskopi ne için yapılır?

Mediastinoskopi nedir? Sternumun (göğüs kemiği) hemen üstünden yerleştirilen endoskop ile mediastenin görüntülenmesi işlemidir.

Mediastinoskopi ne için yapılır? Mediastinoskopi sıklıkla lenfoma tanısı gibi lenf düğümü biyopsisi yapmak için kullanılır. Bu işlem akciğer tümörleri, tüberküloz, akciğer kanseri, sarkoidoz gibi hastalıkların tanısı ve evrelenmesi için de kullanılır. Doku örnekleri endoskop ile küçük parçalar halinde çıkartılır.

Mediastinoskopi nasıl yapılır? Bu işlem genel anestezi altında yapılır.

Mediastinoskopi türleri: Satandart servikal mediastinoskopi, Anterior mediastinoskopi, Extendet servikal mediastinoskopi, Subksifoidal mediastinoskopi gibi çeşitleri bulunmaktadır.

Mediastinoskopi işleminin komplikasyonları: Mediastinoskopi işlemi kanama, nefes borusu yaralanmaları, inme, yemek borusu yaralanmaları, ses kısıklığı, yara yeri iltihabı, hematom ve kardiyak aritmi gibi problemlere neden olabilir.

Benzer sağlık yazıları

  1. Lenfoma nedir ve neden olur
  2. Akciğer kanseri nedir ve neden olur
  3. Tüberküloz nedir ve neden olur
  4. Sarkoidoz nedir ve neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git