Anatomi

Median Sinir Nedir? Median Sinirin Hastalıkları

Median sinir vücudun neresinde bulunur?

Median sinir nedir? Median sinir, kolun başlıca sinirlerinden birisidir. Median sinir brakial fleksusun bir dalıdır ve omuzdan ele kadar koldan aşağı iner. Median sinir, C5, C6, C7, C8 ve T1 sinir köklerinden dal alır.

Median sinirin işlevi nedir? El bileği, parmaklar ve başparmağı büken kasları ve önkol avuç içine rotasyon sağlayan kasları kontrol eder. Sinir ayrıca baş parmak, ilk üç parmak ve avucun duyusunu iletir.

Median sinirin hastalıkları: Omuz yaralanmaları, bileğin hemen üstünden olan Colles kırığı veya sinirin üzerine bilekten geçerken olan baskı (karpal tünel sendromu) gibi durumlar median sinirin hasarıyla sonuçlanır. Belirtileri sinirin kontrol ettiği alanlarda hissizlik ve zayıflıktır.

Benzer sağlık yazıları

  1. Donuk omuz nedir ve neden olur
  2. Karpal tünel sendromu neden olur
  3. Volkman kontraktürü nedir ve neden olur
  4. Tenisçi dirseği nedir ve neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git