Ağız Hastalıkları

Median Rhomboid Glossit Nedir? Median Rhomboid Glossit Tedavisi

Median rhomboid glossit, dil ve bazen de damak lezyonları dahil olmak üzere, dilin merkezi sırtında kızarıklık ve lingual papilla kaybı ile karakterize bir durumdur. Sigara içmek, takma dişler, inhale steroid kullanımı, diyabetis mellitus, B 12 vitamin ve demir eksikliği, HIV enfeksiyonu, kemoterapi tedavisi ve kandidal enfeksiyonlar hazırlayıcı faktörler olabilir. Bağışıklığı baskılanmış hastalarda, antibiyotik kullananlarda ve şeker hastalarında risk daha fazladır.

MEDİAN RHOMBOİD GLOSSİT BELİRTİLERİ

Lezyonlar tipik olarak dil sırtının orta hattının çevresinde bulunur. Lezyonun yüzeyi düz, kırmızı veya kabarık olabilir. Hastaların çoğunda belirti olmasa da, bazı hastalarda ağrı, tahriş ve kaşıntı olabilir. Duruma eğer kandida enfeksiyonu eklenmişse daha ciddi ağrı ve ülser oluşabilir.

MEDİAN RHOMBOİD GLOSSİT TEŞHİSİ

Tanı genellikle klinik görünüm ile konulur. Dil ventral yüz mukozası ince, nonkeratinize ve papillasızdır. Gerekirse (örn. ilaç kullanmayı gerektiren bir durumun olup olmadığının anlaşılması için) kültür veya biyopsi yapılması gerekebilir.

Median rhomboid glossit tanısı sırasında eritematöz kandidiyazis, harita dil hastalığı, troglossal kanal kisti, lenfanjioma, hemanjioma ve karsinoma gibi hastalıkların ayrımının yapılması önemlidir.

MEDİAN RHOMBOİD GLOSSİT TEDAVİSİ

Bu durum takip gerektirir. Tedavi semptomlara (belirtilere) yöneliktir. Hasta sigara içiyorsa sigarayı bırakması önerilir. Eğer yanma ve ağrı varsa kandida enfeksiyonu göz önünde bulundurulur ve buna göre antifungal tedavi uygulanır.

İyi ağız hijyeni, ağızda mikroorganizma gelişmesi riskini de azaltabilir. Dişlerin düzenli fırçalanması, düzenli diş muayeneleri, doktorunuzun önerdiği bir gargara kullanımı gibi koruyucu uygulamalar akıldan çıkarılmamalıdır.

Benzer Sağlık Yazılarımız

  1. Harita dil hastalığı nedenleri ve tedavisi
  2. Herpetik glossit nedenleri ve tedavisi
  3. Dil ve ağız yaraları neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git