Bağırsak Hastalıkları

Meckel Divertikülü Nedenleri ve Tedavisi

Meckel divertikülü, ince bağırsağın son bölümünde küçük bir kese şeklinde yer alan ve doğuştan itibaren mevcut bulunan bir anomalidir.

Meckel divertikülü nedir?

Meckel divertikülü, ince bağırsağın son bölümünde küçük bir kese şeklinde yer alan ve doğuştan itibaren mevcut bulunan bir anomalidir. Bu kese genellikle mide gibi diğer organların dokusunu içermektedir. Meckel divertikülü sindirim sisteminin en sık rastlanan anomalisidir. Bebeklerin yaklaşık yüzde 2’si bu anomali ile dünyaya gelmektedir.

Çocuklarda meckel divertikülü belirtileri

Meckel divertikülü çocukların çoğunda herhangi bir probleme yol açmaz. Fakat eğer bu kese enfekte olur ise bağırsağın kendi çevresinde dönmesine neden olarak bağırsak tıkanıklığına yol açabilir veya içinde ülser oluşur ise (peptik ülser gibi) çocukta ağır bir hastalık tablosu gelişerek acil tedavi gerektirebilir. Ağır hastalık tablosunun belirtileri rektumdan ani kanama veya kanlı dışkı şeklinde şikayetler görülebilir. Kanama ara sıra veya sürekli olabilir ve bu sırada çocukta ağrı bulunmayabilir. Eğer bağırsak tıkanıklığı gelişir ise çocuğun karnında kramp ve şişkinliğin yanı sıra kusma ve bazen de kanlı dışkı görülebilir.

Çocuklarda meckel divertikü teşhisi

Eğer çocukta rektal kanama, kanlı dışkılama veya bağırsak tıkanıklığı belirtileri var ise derhal doktora baş vurmak gerekir. Doktor çocuktaki kan kaybı nedeni ile kansızlık gelişip gelişmediğini anlamak için bir kan testi ister. Diğer hastalıkları ayırt etmek için başka laboratuar incelemeleri de gerekebilir. Karında divertikül olup olmadığını görmek için çocuğun karnının radyonükleer tanıması gerekebilir. 

Meckel divertikülü tedavisi

Meckel divertikülü tedavisinde eğer çocuğun kanaması şiddetli ise kan verilmesi gerekebilir. Bağırsak tıkanıklığının giderilmesi ve bağırsaktaki kesenin çıkarılması için en kısa zamanda cerrahi girişim yapılması gerekebilir. Kese çıkarıldıktan sonra tamamen iyileşme şansı çok yüksektir.

Benzer sağlık yazıları

  1. Çocuklarda karın ağrısı neden olur
  2. İnce bağırsak hastalıkları
  3. Bağırsak tıkanması neden olur
  4. Bağırsak dönmesi nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git