Bağırsak Hastalıkları

Mebendazol Nedir ve Ne İçin Kullanılır?

Bağırsağın çeşitli solucan enfestasyonlarını tedavi etmek için kullanılan bir ilaçtır. Mebendazol, benzimidazol grubunun geniş spektrumlu bir antihelminitik ajanıdır.

Mebendazol nedir?

Mebendazol (MBZ): Bağırsağın çeşitli solucan enfestasyonlarını tedavi etmek için kullanılan bir ilaçtır. Mebendazol, benzimidazol grubunun geniş spektrumlu bir antihelminitik ajanıdır. İlaç ağızdan alınır.

Mebendazol ne için kullanılır? Mebendazol parazit, solucan enfestasyonlarının tedavisinde kullanılır. Buna, ascaris bağırsak solucanı, pinworm kıl kurdu, kanca kurdu, Gine kurdu, hidatik hastalık ve giardia da dahildir.

Mebendazol kullanımı konusunda dikkat edilmesi gereken durumlar: Bu ilacın hamilelik döneminde ve emzirme döneminde kullanılmasının güvenliliği konusunda net bir bilgi yoktur.

Mebendazol’un yan etkileri: Mebendazol genellikle iyi tolore edilir. Sık rastlanan yan etkiler; baş ağrısı, karın ağrısı, kusma, diyare (ishal) ve kulak çınlamasıdır. Yüksek dozlarda kullanıldığında, kemik iliği baskılanmasına neden olabilir.

Mebendazol İçeren İlaçlar

Benzer sağlık yazıları

  1. Bağırsak kurtları neden olur
  2. Kancalı kurt nedir ve neden olur
  3. Köpeklerden bulaşan hastalıklar
  4. Yuvarlak solucanlar ve tedavileri

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git