Cilt - Deri Hastalıkları ve Tedavileri

Mastositoz Kısaca Nedir?

Mast hücrelerinin doku ve organlarda hızlı bir şekilde büyümeleri ve birikmeleri sonucu gelişen bir durumdur.

Mastositoz hastalığı nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Mastositoz nedir? Mast hücrelerinin doku ve organlarda hızlı bir şekilde büyümeleri ve birikmeleri sonucu gelişen bir durumdur. Mastositoz nadir görülen bir hastalıktır. Hastalık çoğunlukla süt çocukluğu döneminde görülür; yalnız deri tutulumu ile seyreden, sıklıkla çocuklarda rastalanan kutanöz mastositoz ve kemik iliği ya da diğer organları tutan sistemik mastositoz şeklinde iki grupta incelenir.

Mastositoz belirtileri: Mastositoz, daha çok gövdede, deri üzerinde kaşıntılı, düzensiz, sarı veya turuncu-kahverengi şişlikler gözlenen nadir bir durumdur. Mastositoz karaciğer, dalak ve bağırsak, lenf düğümleri, kemik iliği gibi diğer organları ve sistemleri de etkileyerek (sistemik mastositoz) diyare, kusma ve bayılmaya neden olabilir. Çok nadir ölümcül anaflaktik şoka (alerjik reaksiyonun ciddi şekli) ilerleyebilir.

Mastositoz tedavisi: Kutanöz mastositoz genellikle yaşamın ilk yılında başlayıp adolesan dönemde geriler. Sitemik mastositoz ise erişkinlerde devamlılık gösteren bir hastalıktır. Belirtilerin azalmasında antihistamin ilaçları yardımcı olabilir. Sistemik mastositoz heterojen bir klinik tabloya sahip olduğu için tanı ve tedavisi disiplinler arası ortak bir çalışma gerektirir.

Benzer sağlık yazıları

  1. Hipersensitivite reaksiyonu nedir
  2. Anaflaksi nedenleri ve belirtileri
  3. Hematoloji nedir
  4. Lösemi nedenleri ve belirtileri

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git