Cilt - Deri Hastalıkları ve Tedavileri

Mastositoz Nedir? Mastositoz Belirtileri ve Tedavisi

Mast hücrelerinin doku ve organlarda hızlı bir şekilde büyümeleri ve birikmeleri sonucu gelişen bir durumdur.

Mastositoz, mast hücrelerinin doku ve organlarda hızlı bir şekilde büyümeleri ve birikmeleri sonucu gelişen bir durumdur. Mastositoz nadir görülen bir hastalıktır. Hastalık çoğunlukla süt çocukluğu döneminde görülür; yalnız deri tutulumu ile seyreden, sıklıkla çocuklarda rastlanan kutanöz mastositoz ve kemik iliği ya da diğer organları tutan sistemik mastositoz şeklinde iki grupta incelenir.

Mastositoz belirtileri

Mastositoz daha çok gövdede, deri üzerinde kaşıntılı, düzensiz, sarı veya turuncu-kahverengi şişlikler gözlenen nadir bir durumdur. Mastositoz karaciğer, dalak ve bağırsak, lenf düğümleri, kemik iliği gibi diğer organları ve sistemleri de etkileyerek (sistemik mastositoz) diyare, kusma ve bayılmaya neden olabilir. Çok nadir ölümcül anafilaktik şoka (alerjik reaksiyonun ciddi şekli) ilerleyebilir.

Mastositoz tedavisi

Kutanöz mastositoz genellikle yaşamın ilk yılında başlayıp adolesan dönemde geriler. Sitemik mastositoz ise erişkinlerde devamlılık gösteren bir hastalıktır. Belirtilerin azalmasında antihistamin ilaçları yardımcı olabilir. Sistemik mastositoz heterojen bir klinik tabloya sahip olduğu için tanı ve tedavisi disiplinler arası ortak bir çalışma gerektirir.

Benzer sağlık yazıları

  1. Hipersensitivite reaksiyonu nedir
  2. Anaflaksi nedenleri ve belirtileri
  3. Hematoloji nedir
  4. Lösemi nedenleri ve belirtileri

2 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git