Cilt - Deri Hastalıkları ve Tedavileri

Mastositoz Nedir? Mastositoz Belirtileri ve Tedavisi

Mast hücrelerinin doku ve organlarda hızlı bir şekilde büyümeleri ve birikmeleri sonucu gelişen bir durumdur.

Mastositoz, mast hücrelerinin doku ve organlarda hızlı bir şekilde büyümeleri ve birikmeleri sonucu gelişen bir durumdur. Mastositoz nadir görülen bir hastalıktır. Hastalık çoğunlukla süt çocukluğu döneminde görülür; yalnız deri tutulumu ile seyreden, sıklıkla çocuklarda rastlanan kutanöz mastositoz ve kemik iliği ya da diğer organları tutan sistemik mastositoz şeklinde iki grupta incelenir.

Mastositoz belirtileri

Mastositoz daha çok gövdede, deri üzerinde kaşıntılı, düzensiz, sarı veya turuncu-kahverengi şişlikler gözlenen nadir bir durumdur. Mastositoz karaciğer, dalak ve bağırsak, lenf düğümleri, kemik iliği gibi diğer organları ve sistemleri de etkileyerek (sistemik mastositoz) diyare, kusma ve bayılmaya neden olabilir. Çok nadir ölümcül anafilaktik şoka (alerjik reaksiyonun ciddi şekli) ilerleyebilir.

Mastositoz tedavisi

Kutanöz mastositoz genellikle yaşamın ilk yılında başlayıp adolesan dönemde geriler. Sitemik mastositoz ise erişkinlerde devamlılık gösteren bir hastalıktır. Belirtilerin azalmasında antihistamin ilaçları yardımcı olabilir. Sistemik mastositoz heterojen bir klinik tabloya sahip olduğu için tanı ve tedavisi disiplinler arası ortak bir çalışma gerektirir.

Benzer sağlık yazıları

 1. Hipersensitivite reaksiyonu nedir
 2. Anaflaksi nedenleri ve belirtileri
 3. Hematoloji nedir
 4. Lösemi nedenleri ve belirtileri

2 Yorum

 1. isim

  16 Ağustos 2018 at 13:13

  hocam 9 aylık bebekte sağlık ocağında bu tanı olabilir dediler tehlikesi nedir

  • Sağlık Ocağım

   Sağlık Ocağım

   18 Ağustos 2018 at 00:43

   Çocukluk dönemi kutanöz mastositozları puberteden önce kendiliğinden kaybolma eğilimindedir. Fakat erişkin dönemde kutanöz mastositozu devam eden olgular sistemik şekle dönüşebilir.

   MASTOSİTOZDA; kaşıntı, dermografizm, tüm vücutta kızarma atakları, bül oluşumu, mide bulantısı, karın ağrısı, ishal, kolik gibi yakınmalar dışında nadiren solunum sıkıntısı, baş ağrısı, halsizlik, uyuklama hali ve nöropsikiyatrik belirtiler ve bulgular görülebilir. Anafilaksi çocukluk çağı mastositozlarında nadir görülür, arı sokması sonrasında özellikle diffüz kutanöz mastositozlu olgularda görülebildiği bilinmektedir. Çoğu olguda hayatları boyunca yakınma olmayabilir ya da ataklar şeklinde hafif bulgular olabilir.

   Mastositoz bazı hastalıklarla da karıştırılabilir (örn. süt alerjisi, atopik dermatit, nöroblastom, süt çocuğu lösemisi, hemofegositik lenfohistiositoz, kronik ürtiker, anjiyoödem, toksik şok sendromu, ilaca bağlı döküntüler, postenflamatuvar hiperpigmentasyon, böcek ısırması, pigmente nevus, büllöz impetigo gibi). Bu nedenle doktorunuz bunları da araştırmak isteyebilir.

   Hematoloji bölümüne gitmeniz önemlidir, hastalığın burada araştırılması ve takip edilmesi gerekebilir.

   Geçmiş olsun.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git