Enfeksiyon Hastalıkları

Mastoidit Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Mastoid nedir ve vücudun neresinde bulunur?

Mastoid, kafatasındaki temporal kemiğin alt kısmıdır. Kulağın arkasında hissedilen, mastoid çıkıntı denilen bir uzantıya sahiptir. Hava hücreleri adı verilen boşluklar ile bal peteği şeklindedir. Bu boşluklar, orta kulağa ilerleyen mastoid antrum adı verilen daha büyük bir boşluğa açılır. Bazı vakalarda orta kulak iltihabı (otitis media) mastoid kemik yoluyla yayılarak mastoidite neden olur.

Mastoid Vücudun Neresinde Bulunur

Mastoidit nedir?

Mastoidit, mastoid antrum adı verilen boşluk yoluyla, orta kulaktan mastoid içi hava hücrelerine yayılan enfeksiyona bağlı gelişen bir iltihabi durumdur. Mastoidite genellikle tedavisi yapılmamış akut otitis media (orta kulak iltihabı) neden olur. Mastoidit tedavi edilmediğinde, enfeksiyon yayılabilir ve beyinde de ciddi hasarlara yol açabilir.

Mastoidit belirtileri

Bu durum kulak ağrısı, kulağın arkasında ağrı, şişme ve hassasiyete neden olur. Genellikle ateş, kulaktan kremsi bir akıntı, ilerleyen işitme kaybı ve dış kulağın yer değiştirmesi de mevcuttur.

Eğer enfeksiyon yayılırsa, menenjit, beyin apsesi, beyin içi venlerin pıhtılaşması veya yüz felci gibi komplikasyonlar da ortaya çıkar.

Mastoidit gelişen bebeklerde genellikle beslenme bozukluğu, ishal ve sinirlilik gibi hastalığa özgü olmayan belirtiler görülebilir.

Mastoidit Belirtileri

Mastoidit teşhisi

Mastoidit tanısı genellikle klinik muayene bulgularına ve hastanın şikayetlerine dayanarak konulur, ancak akut mastoiditli hastalarda bilgisayarlı tomografi taramalarının yapılması gerekir. Akut mastoidit tanısında en sık karşılaşılan klinik muayene bulguları arasında kulak arkasında şişlik, eritem, hassasiyet ve kulak kepçesinde çıkıntı dır.

Yüksek derecede ateş, nötrofil sayısı ve CRP enfeksiyon belirteçlerinin yüksek çıkması durumunda komplike enfeksiyon varlığı araştırılır. Gereken durumlarda direkt grafi, bilgisayarlı tomografi, mastoidit komplikasyonlarından vasküler trombozun saptanması için manyetik rezonans görüntüleme, Osteolitik lezyonların saptanması için kemik sintigrafisi gibi tanı yöntemleri de kullanılabilir.

Mastoidit tedavisi

Mastoidit antibiyotik ile tedavi edilir. Modern sağlık hizmetlerinin olduğu gelişmiş ülkelerde mastoidit için birincil tedavi, antibiyotiklerin intravenöz yolla uygulanmasıdır. Fakat enfeksiyon hala devam ederse mastoidektomi adı verilen operasyon uygulanır. Bu operasyonda mastoid açılır ve iltihaplı hava hücreleri çıkartılır. Mastoidit tedavisinde akut mastoidit ve bunun komplikasyonlarının tedavisi şeklinde tedaviler uygulanır.

Mastoidit’in seyri ve komplikasyonları

Mastoidit erken teşhis ve uygun tedavi yapıldığında tedavisi mümkündür. Bununla birlikte, antibiyotiklerin mastoid prosese girmesi zordur, bu nedenle enfeksiyonun tedavisi kolay olmayabilir. Mastoidit bazen tekrarlayabilir.

Mastoidit birçok olası komplikasyona sahiptir. Komplikasyonlar mastoidit’in çevre yapılara yayılması sonucu gelişir. Mastoidit komplikasyonları olguların %7 – %16’sında görülebilmektedir. Akut mastoiditte enflamasyonun yayılım yönü, gelişebilecek komplikasyonların yeri ve tipi hakkında bilgi vericidir.

Olası komplikasyonlar: 

 • Subperiosteal abse
 • Bezold absesi
 • Fasiyal sinir paralizi
 • Osteomiyelit
 • Sağırlık
 • Kulak çınlaması
 • Vertigo
 • Labirentit
 • Menenjit
 • Temporal lob ya da serebral apse
 • Epidural ampiyem
 • Subdural ampiyem
 • Venöz sinüs trombozu

Benzer sağlık yazıları

 1. Dış kulak iltihabı nedir ve neden olur
 2. Kulak zarı yırtılması nedir ve neden olur
 3. İç kulak kireçlenmesi nedir ve neden olur
 4. Efüzyon otit media nedir ve neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git