Cerrahi Operasyonlar

Marsupializasyon Nedir ve Ne İçin Yapılır?

Marsupializasyon işlemi pankreas veya karaciğeri etkileyen bazı tip kistlerde, pilonidal kistlerde ve vajina girişindeki Bartolin bezlerini etkileyen kistlerde kullanılır.

Marsupializasyon kısaca nedir?

Marsupializasyon nedir? Bazı tip apse veya kistlerin boşaltımı ve daha başka apseler oluşumunu engellemek için yapılan cerrahi işlemdir.

Marsupializasyon işlemi hangi durumlarda uygulanır? Marsupializasyon işlemi pankreas veya karaciğeri etkileyen bazı tip kistlerde, pilonidal kistlerde ve vajina girişindeki Bartolin bezlerini etkileyen kistlerde kullanılır. Dentigeröz bir kistlerde bu işlem uygulanabilir.

Marsupializasyon işlemi nasıl yapılır? Marsupializasyonda kist önce kesilir ve boşaltılır. Sonra köşeleri çevre deri veya dokuya dikilir (kese oluşturmak için) ve iyileşene kadar kistin açık tutulup kuruması sağlanır. Marsupializasyon lokal anestezi altında altında yapılabilir, ancak apsenin büyüklüğü ve ne kadar kompleks olduğuna bağlı olarak doktorunuz genel anestezi de uygulayabilir. Eğer iltihap var ise işlem öncesi antibiyotik tedavisi gerekebilir.

Benzer sağlık yazıları

  1. Pankreas kistleri neden olur
  2. Pyojenik karaciğer apsesi neden olur
  3. Bartolinit nedir ve neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git