Enfeksiyon Hastalıkları

Marburg Virüsü (MV) Nedir? Marburg Virüsü Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Marburg virüsü (MV), insanlara Güney Afrika maymunları tarafından bulaştırılan, yeşil maymun hastalığı olarak da bilinen hemorajik ateşin ender bir nedenidir. Hastalık, enfekte primatlarla, meyve yarasalarıyla, bunların çıkartılarıyla, hasta insanlarla temas yoluyla bulaşabilmektedir.

MARBURG VİRÜSÜ HASTALIĞI BELİRTİLERİ ve BULGULARI

Hastalığın başlangıcı ateş, şiddetli baş ağrısı, göğüs ve karın ağrısı, kusma, ishal (diyare) ve gövdede kızarıklık gibi akut (ani) belirtiler ile ortaya çıkar. Belirtiler artarak ciddileşir ve kilo kaybı, deliryum, sarılık, şiddetli iç kanama, karaciğer ve diğer organ yetmezlikleri ve şok gelişebilir.

MARBURG VİRÜSÜ HASTALIĞI TEŞHİSİ

Hastalığın ilk belirtileri ve bulguları hastalığa özgün olmadığından, sıtma, tifo, Ebola kanamalı ateşi gibi başka viral hastalıklar ile ayrımı zordur. Bu nedenle, laboratuvar testleri (örn. ELISA, polimeraz zincir reaksiyonu (PCR), serum nötralizasyon testleri gibi) ile tanının doğrulanması gerekmektedir. Virüs izolasyonu donanımlı laboratuvarlarda yapılmalıdır, çünkü bu hastalardan alınan kan ve doku örnekleri bulaşma riski taşır.

MARBURG VİRÜSÜ HASTALIĞI TEDAVİSİ

Hastalığa özgün bir tedavi yoktur. Bu durumdan etkilenen kişilere hastane koşullarında kan ve sıvı takviyeleri yapılır ve ek enfeksiyonlar tedavi edilir. Erken destek tedavisi hayatta kalma şansını arttırır.

MARBURG VİRÜSÜ HASTALIĞINDAN KORUNMA

Uganda ve Orta Afrika’nın diğer bazı endemik bölgelerine seyahat eden ve buralarda enfekte primatlarla, Afrika meyve yarasalarıyla veya hasta insanlarla yakın temasta bulunan insanlar Marburg virüsüne yakalanma açısından risk altındadır. Hastalıktan korunmak için, Afrika’da primatlarla, meyve yarasaları ve bunların çıkartılarıyla temastan kaçınılmalıdır. Hasta kişilerle korunmasız teması olan aile bireyleri ve sağlık çalışanları arasında da hastalık yayılma riski oldukça yüksektir. Marburg virüsü cinsel yolla da bulaşabilir.

Benzer Yazılarımız

  1. Ebola Virüsü Hastalığı Nedir
  2. Kırım Kongo Kanamalı Ateşi Nedir
  3. Sıtma Hastalığı Nedir
  4. Tifo Hastalığı Nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git