Mantar Hastalıkları ve Tedavileri

Mantar Hastalığı Nedir? Mantar Hastalığı Tedavisi

Mantar hastalığı, 50'ye yakın mantar türünün sebep olduğu çeşitli cilt ve tırnak hastalıklarıdır. Mantarlar, dış etkilere karşı direnç gösteren organizmalar olduğu gibi, her türlü kötü şartlarda yaşamlarını sürdürebilirler. Mantarlar nemli ortamlarda daha fazla ürerler, dar ve oklizif ayakkabı kullanımı, ayakların yıkandıktan sonra iyi kurulanmaması, aşırı kilolu olmak, bağışıklık sistemi yetmezliği, metabolik hastalıklar, topikal kortikosteroidler, antibiyotik kullanımı, immünosupresif kullanılması, yüzeyel mantar hastalığına sebep olur.

Mantar hastalıkları nedenleri ve belirtileri

Mantar hastalığı, 50’ye yakın mantar türünün sebep olduğu çeşitli cilt ve tırnak hastalıklarıdır. Mantarlar, dış etkilere karşı direnç gösteren organizmalar olduğu gibi, her türlü kötü şartlarda yaşamlarını sürdürebilirler. Mantarlar nemli ortamlarda daha fazla ürerler, dar ve oklizif ayakkabı kullanımı, ayakların yıkandıktan sonra iyi kurulanmaması, aşırı kilolu olmak, bağışıklık sistemi yetmezliği, metabolik hastalıklar, topikal kortikosteroidler, antibiyotik kullanımı, immünosupresif kullanılması, yüzeyel mantar hastalığına sebep olur.

Bulaşma yolu, temiz olmayan hayvanlar ile temas, havlu, terlik, tarak gibi eşyaların ortak kullanımı, havuz, duş, hamam, abdesthanelerin ortak kullanılması sonucu gelişir. Temizliğe dikkat etmeyen kişilerin vücutlarına yerleşir ve bulunduğu bölgede tahribata neden olurlar.

Cilt mantarı

Cilt mantarı

Vücut mantarı (Tinea korporis)

Vücut mantarı cilt üzerinde pembe kırmızılıkta lekeler şeklinde kendini gösterir. Kırmızılık cevreye doğru yayılır iken ortası iyileşmeye başlar. Bu durum halka şeklinde kabarcıklar ve kabarcıkların üzerinde kepeklenmeler şeklinde belirtiler görülür.

Vücut mantarı tedavisi

Hastalığa neden olan mantarın cinsi tespit edilmeden yeterli tedavi mümkün değildir. Vücut mantarının kesin teşhisi, cilt kazıntısının potasyum hidroksit eriyiği muamelesinden sonra, mikroskop incelemesi ile konabilir. Tedavide mantarın cinsine uygun antimikotik pomad, krem ve losyonlar kullanılır. Yayılma göstermiş mantar hastalığında vücuda sürülen ilaçların yanı sıra ağız yolu ile alınan ilaç tedavisi gereklidir.

Ayak mantarı

Ayak mantarı

Ayak mantarı (Tinea pedis)

Ayak mantarı çoğunlukla sporcularda, toplu şekilde yaşanan yatılı okullarda ve kışlalarda, ayak temizliğine dikkat etmeyen kişilerde görülür. Ayak mantarı, parmak aralarına yerleşerek kaşıntıya neden olur. Kaşınan parmak aralarında deride kızarıklık, ağrılı iltihaplanma, ayak kosu ve yaralar meydana gelir.

Ayak mantarı tedavisi

Ayak mantarı tedavisinde öncelikle ayak temizliğine önem vermek gerekir ve ayaklar her yıkandığında parmak araları iyice kurulanmalıdır. Her gün temiz çorap giymeli ve mutlaka pamuklu çorap giyilmelidir. Doktora baş vurmak ve doktorun mantarın cinsine göre verdiği ilaç tedavisi mutlaka kullanılmalıdır. Hastalığın belirtileri geçtiğinde bile ilaç tedavisi en az bir ay uygulanmalı ve temizliğe her zaman dikkat edilmelidir.

Tırnak mantarı

Tırnak mantarı

Tırnak mantarı(Onikomikoz)

Tırnak mantarlarının, genellikle tedavi edilmeyen ayak mantarları nedeni ile meydana çıktığı görülmüştür. Tırnak mantarı el tırnaklarında çok fazla görülmez. Tırnak mantarında, tırnaklar kalınlaşarak parlaklığını kaybeder. İlerlemiş tırnak mantarlarında tırnaklar ayrılarak yerinden çıkabilirler.

Tırnak mantarı tedavisi

Tırnak mantarı tedavisinde daha dikkatli olmak gereklidir. Doktor gerek görür ise tırnaklar yerinden sökülerek tedavi edilir. 6 ile 12 ay arasında değişen bir tedavi sürecine gerek vardır.

Kafa mantarı veya Saç derisi mantarı (Tinea kapitis)

Saç derisi mantarı daha çok çocuklarda görülen bulaşıcı bir mantar hastalığıdır. Kafa derisini kaplayan mantarlar, kepeklenmeye, kaşıntıya, saç derisinde kabuklanmaya ve saç dökülmesi, saçlarda kırılma gibi sorunlara neden olurlar. Mantar enfeksiyonu küçük bir bölgede yerleşim gösterebileceği gibi, tüm kafa derisine yayılabilir.

Kafa derisi mantarı

Kafa derisi mantarı

Kafa mantarı (Saç derisi mantarı) tedavisi

Kafa mantarı hastalık bulaşıcı olduğu için, hasta iyileşene kadar aile üyelerinden uzak tutulmalıdır. Tedavinin seçimi, doktor tarafından uygulanan kafa derisi wood ışığı altında incelendikten sonra yapılır. Tespit edilen ilaç tedavisi en az bir ay sürebilir.

Bacak ve kasık mantarı (Tinea kruris)

Bacak ve kasık mantarında, vücut mantarında benzer belirtiler görülür. Halka biçiminde yayılmalar, pembe kırmızı kabartılar şeklinde meydana çıkar. Bacak ve kasık mantarının tedavisi mantarın cinsine göre uygulanır.

Alerjik hastalıklar– – Seboreik dermatit nedir – belirtileri ve tedavisi

1 Yorum

  1. Adsız

    25 Mart 2015 at 23:09

    baş dersini mantarı bulaşıcı mıdır? nelere dikkat etmeliyiz?

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git