Cilt - Deri Hastalıkları ve Tedavileri

Mantar Hastalığı Nedir? Mantar Hastalığı Çeşitleri

Mantar hastalığı, 50'ye yakın mantar türünün sebep olduğu çeşitli cilt ve tırnak hastalıklarıdır. Mantarlar, dış etkilere karşı direnç gösteren organizmalar olduğu gibi, her türlü kötü şartlarda yaşamlarını sürdürebilirler. Mantarlar nemli ortamlarda daha fazla ürerler, dar ve oklizif ayakkabı kullanımı, ayakların yıkandıktan sonra iyi kurulanmaması, aşırı kilolu olmak, bağışıklık sistemi yetmezliği, metabolik hastalıklar, topikal kortikosteroidler, antibiyotik kullanımı, immünosupresif kullanılması, yüzeyel mantar hastalığına sebep olur.

Mantar hastalığı, 50’ye yakın mantar türünün sebep olduğu çeşitli cilt ve tırnak hastalıklarıdır. Mantarlar, dış etkilere karşı direnç gösteren organizmalar olduğu gibi, her türlü kötü şartlarda yaşamlarını sürdürebilirler.

Mantarlar nemli ortamlarda daha fazla ürerler;

 • Dar ve oklüzif ayakkabı kullanımı,
 • Ayakların yıkandıktan sonra iyi kurulanmaması,
 • Aşırı kilolu olmak,
 • Bağışıklık sistemi yetmezliği,
 • Metabolik hastalıklar,
 • Topikal kortikosteroidler,
 • Antibiyotik kullanımı,
 • İmmünsupresif kullanımı, bunlar gibi sebepler yüzeyel mantar hastalığına neden olabilir.

Bulaşma, temiz olmayan hayvanlar ile temas, havlu, terlik, tarak gibi eşyaların ortak kullanımı, havuz, duş, hamam, abdesthanelerin ortak kullanılması gibi yollarla olur. Mantarlar temizliğe dikkat etmeyen kişilerin vücutlarına yerleşir ve bulunduğu bölgede tahribata neden olurlar.

Vücut mantarı (tinea korporis)

Cilt mantarı

Cilt Mantarı 

Vücut mantarı ciltüzerinde pembe-kırmızı lekeler şeklinde kendini gösterir. Kırmızılık çevreye doğru yayılırken ortası iyileşmeye başlar. Bu durum halka şeklinde kabarcıklar ve kabarcıkların üzerinde kepeklenmeler şeklinde görülür.

Hastalığa neden olan mantarın cinsi tespit edilmeden yeterli tedavi mümkün değildir. Tedavide mantarın cinsine uygun antimikotik pomad, krem ve losyonlar kullanılır. Yayılma göstermiş mantar hastalığında vücuda sürülen ilaçların yanı sıra ağız yoluyla alınan ilaç tedavisi de uygulanabilmektedir.

 

 

Ayak mantarı (tinea pedis)

Ayak mantarı

Ayak Mantarı

Ayak mantarı çoğunlukla sporcularda, toplu şekilde yaşanan yatılı okullarda ve kışlalarda, ayak temizliğine dikkat etmeyen kişilerde görülür. Mantar parmak aralarına yerleşerek kaşıntıya neden olur. Kaşınan parmak aralarında deride kızarıklık, ağrılı iltihaplanma, ayak kokusu ve yaralar meydana gelir.

Ayak mantarı tedavisinde öncelikle ayak temizliğine önem vermek gerekir ve ayaklar her yıkandığında parmak araları iyice kurulanmalıdır. Her gün temiz çorap ve mutlaka pamuklu çorap giyilmelidir. Doktorunuzun, mantarın cinsine göre verdiği ilaç tedavisi mutlaka uygulanmalıdır. Hastalığın belirtileri geçtiğinde bile ilaç tedavisi doktorunuzun önerdiği süre boyunca devem ettirilmeli ve temizliğe her zaman dikkat edilmelidir.

Tırnak mantarı (onikomikoz)

Tırnak mantarı

Tırnak Mantarı

Tırnak mantarlarının, genellikle tedavi edilmeyen ayak mantarları nedeniyle meydana çıktığı görülmüştür. Tırnak mantarı el tırnaklarında çok fazla görülmez. Tırnak mantarında, tırnaklar kalınlaşarak parlaklığını kaybeder. İlerlemiş tırnak mantarlarında tırnaklar ayrılarak yerinden çıkabilirler.

Tırnak mantarı tedavisinde daha dikkatli olmak gerekir. Doktor gerek görürse tırnaklar yerinden sökülerek tedavi edilir. 6 ile 12 ay arasında değişen bir tedavi süreci gerekebilir.

 

 

Kafa mantarı veya saç derisi mantarı (tinea kapitis)

Kafa Mantarı

Saç derisi mantarı daha çok çocuklarda görülen bulaşıcı bir mantar hastalığıdır. Kafa derisini kaplayan mantarlar kepeklenmeye, kaşıntıya, saç derisinde kabuklanmaya ve saç dökülmesine, saçlarda kırılma gibi sorunlara neden olurlar. Mantar enfeksiyonu küçük bir bölgede yerleşim gösterebileceği gibi tüm kafa derisine yayılabilir.

Saç derisi mantarı, hastalık bulaşıcı olduğu için iyileşene kadar hasta, aile üyelerinden uzak tutulmalıdır. Tedavinin seçimi, doktor tarafından uygulanan kafa derisi wood ışığı altında incelendikten sonra yapılır. Tespit edilen ilaç tedavisi en az bir ay sürebilir.

 

Bacak ve kasık mantarı (tinea kruris)

Bacak ve kasık mantarında, vücut mantarında benzer belirtiler görülür. Halka biçiminde yayılmalar, pembe kırmızı kabartılar şeklinde meydana çıkar. Bacak ve kasık mantarının tedavisi mantarın cinsine göre uygulanır.

Benzer sağlık yazıları

 1. Seboreik dermatit nedir
 2. Atopik dermatit nedir
 3. Kontakt dermatit nedir
 4. Fucifort krem nedir ve ne için kullanılır
 5. Vücutta kabarcıklar neden olur

1 Yorum

 1. Avatar

  Adsız

  25 Mart 2015 at 23:09

  baş dersini mantarı bulaşıcı mıdır? nelere dikkat etmeliyiz?

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git