Doku Hastalıkları

Çene Osteonekrozu (Mandibula Osteonekrozu) Nedir?

Osteonekroz, mandibula ve maksillada kanlanmanın bozulması sonucu gelişen nadir bir durumdur. Osteonekrozun özellikle mandibula ve maksillada görülmesinin nedeni olarak, bu kemiklerin diğer kemiklerden farklı şekilde maruz kaldığı travma sonucunda, üzerlerindeki ince periost ve mukozal bütünlüğünün bozulması nedeniyle bu bölgeye mikroorganizmaların daha kolay yerleşmesi sorumlu tutulmaktadır.

Osteonekroz gelişiminde en önemli risk faktörleri uzun süreli bifosfonat tedavisi, kullanılan bifosfonatın tipi, dişler ile ilgili girişimsel işlemler, ileri yaş ve kötü ağız hijyenidir. Bununla birlikte osteonekroz spontan olarak da gelişebilmektedir. Bu nedenle bifosfonat tedavisi başlanacak ise öncelikle hastaların ağız hijyeni hakkında bilgilendirilmesi gerekir.

MANDİBULA OSTEONEKROZU BELİRTİLERİ ve BULGULARI

Lezyonlar genellikle ağrısız veya oluşumu çevreleyen yumuşak doku reaksiyonundan dolayı ağrılı olabilir. Ağız içi yumuşak dokuda şişlik, ağız kokusu, akıntı, dişlerde sallanma, açığa çıkmış gri-sarı renkte kemik yüzeyi gibi belirtiler ve bulgular görülebilir. Enfeksiyon Olabilir veya olmayabilir.

MANDİBULA (ALT ÇENE KEMİĞİ) OSTEONEKROZU TEDAVİSİ

Tedavi planının oluşturulmasında, hastanın yaşı, ilacı hangi tıbbi sebebe bağlı kullandığı, hastanın başka eşlik eden hastalıkları, osteonekrozun klinik seyri, nekrozun büyüklüğü, evresi ve tedaviye verdiği yanıt, hastanın yaşam kalitesi ve beklentisi değerlendirilir.

Mandibula osteonekrozu tedavisi;

  • Antibiyotik tedavisi,
  • Analjezik ilaç tedavisi,
  • Lazer tedavisi,
  • Hiperbarik oksijen tedavisi,
  • Kemikteki yenilenmenin artması için paratiroid hormon tedavisi ve osteonekroz alanının rezeksiyonuna kadar çeşitlilik göstermektedir.

Ostenekroz tedavisinde her ne kadar üstte bahsi geçen tedaviler uygulanabilse de, tedavide yakın zamanda kaydedilen ilerlemelere rağmen tüm güncel tedaviler sınırlı kalmaktadır. Bu nedenle biofosfonat kullanan hastalarda çene kemiği osteonekrozu gelişimini önceden değerlendirme ve önleme çabaları daha yararlı olabilir. Oral ya da intravenöz bifosfonat tedavisi planlanan hastalarda ağız hijyeni ve dental bakımın iyi olması, ağız ve diş sağlığının takibinin ve temizliğinin yanı sıra sigara kullanımının bırakılması, alkol alımının sınırlandırılması gibi osteonekroz gelişimini önleyici tedbirlerin alınması ve hastaların bu konuda bilgilendirilmesi büyük önem taşımaktadır.

Benzer Sağlık Yazlarımız

  1. Nekroz Nedir
  2. Ağız Hijyeni Nedir
  3. Mandibula Kondil Başı Hiperplazisi Nedir
  4. Alt Çene (Mandibula) Tümörleri Belirtileri ve Tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git