Hastalıklar ve Tedaviler

Mandibula Kondil Başı Hiperplazisi Nedir? Kondiler Hiperplazi Tedavisi

Mandibula kondil başı hiperplazisi (KH), kondilin büyümesiyle karakterize nadir görülen bir durumdur. Bu durum sıklıkla tek taraflı görülür ve yüz asimetrisine ve oklüzyon bozukluğuna neden olur. Bazen iki taraflı da olabilir. Kondil başı hiperplazisi, ergenlerde gelişme sürecini devam ettiren iki kondilin birinde büyümenin hızlanmasıyla, yetişkinlerde ise genel iskelet büyümesi tamamlandıktan sonra bir kondilin büyümeye devam etmesiyle oluşabilmektedir.

MANDİBULA KONDİL BAŞI HİPERPLAZİSİ NEDENLERİ

Nedeni hala belirsizdir. Bölgesel dolaşım bozuklukları, hormonal bozukluklar, artroz, travmalar, aşırı kuvvetler, genetik faktörler ve intrauterin etkiler kondil başı hiperplazisi oluşumundan sorumlu tutulmaktadır.

MANDİBULA KONDİL BAŞI HİPERPLAZİSİ BELİRTİLERİ

Bu bozukluk genellikle 10-30 yaşları arasında ve her iki cinste de görülür. Mandibula etkilenen tarafa uzar. Maloklüzyon ve fasiyal asimetri görülür. Çene sağlam tarafa doğru kaymıştır.

MANDİBULA KONDİL BAŞI HİPERPLAZİSİ TEŞHİSİ

Maloklüzyon ve fasiyal asimetri gibi klinik bulgular kondiler hiperplaziden şüphelendirse de kesin tanı için radyolojik değerlendirme esastır. Konik ışınlı bilgisayarlı tomografi yöntemiyle doğrusal ve açısal ölçümler yapılır. Teşhiste kemik sintigrafisi de kullanılabilir. Radyografik muayenede kondilin genişlemiş ve kondil başının uzamış olduğu gözlenir. Fakat bu görüntü kondrom, ostekondromlar ve ekzoztozlar ile benzerlik gösterebilir. Bu nedenle bunların ayırıcı tanısının yapılması oldukça önemlidir.

MANDİBULA KONDİL BAŞI HİPERPLAZİSİ TEDAVİSİ

Kondiler hiperplazinin birincil tedavisi cerrahidir. Ek olarak ortodontik tedavide uygulanabilir. Tedavi yöntemi, hastanın yaşına, hiperplazinin şiddetine ve kondiler büyümenin devam edip etmediğine bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Benzer Sağlık Yazılarımız

  1.  Mandibula Tümörleri Tipleri ve Tedavisi
  2. Mandibula Kistleri Belirtileri ve Tedavisi
  3. Temporoandibuler Eklem Disfonksiyonu Nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Üste Git