Çocuk Hastalıkları ve Tedavileri

Malnutrisyon Nedenleri ve Tedavisi

Malnutrisyon, normal büyüme ve gelişme için gerekli besinlerin yetersiz alımıdır.

Malnutrisyon nedir?

Malnutrisyon, normal büyüme ve gelişme için gerekli besinlerin yetersiz alımıdır. Bir bebek, çocuk veya ergen diyeti gerekli besinleri yeterince içermediği için veya bazı fiziksel nedenler ile besinlerin sindirimini veya emilimini gerçekleştiremediği için yetersiz beslenebilir. Malnutrisyon yaygın bir problemdir ve çocuklardaki hastalık ve ölümlerin başta gelen sebeplerinden biridir. Gelişmekte olan ülkelerde sefalet, susuzluk, kıtlık, ihmal ve hastalık gibi nedenler ile malnutrisyon görülebilir.

Daha zengin ülkelerde malnutrisyonun sebebi fakirlik, hastalık, uygunsuz diyetler, çocuk istismarı veya ihmali, kötü beslenme alışkanlıkları veya anoreksiya nevroza gibi yeme bozuklukları malnutrisyona neden olabilir. Malnutrisyona yol açabilecek bazı durumlar arasında malabsorpsiyon ve bununla bağlantılı kistik fibroz, çölyak hastalığı ve crohn hastalığı gibi çocuğun gerekli besinleri sindiremediği veya emilim bozukluğu yapan hastalıklar ve konjenital kalp hastalığı gibi kronik hastalıklar veya tümörler malnutrisyon nedenleri sayılabilir.

Çocuklarda malnutrisyon belirtileri

Malnutrisyon belirtileri arasında huzursuzluk, enerji azlığı ve halsizlik gibi belirtiler hafiften daha ağır duruma gelene kadar değişik boyutlarda olabilir. Hafif belirtileri olan bebek ve çocukların boyu normal olarak uzayabilir iken kilo kaybetmeye başlarlar. Sonunda çocuğun büyümesi etkilenir ve entellektüel, motor (hareket), dil ve sosyal becerilerde gelişme geriliği belirtileri görülmeye başlar. 

Çocuğun vücudunda ise yağ ve kas dokusu azalarak karnı şişebilir. Çocuğun cilt renginde ve özelliklerinde de değişiklikler olabilir, örneğin aşırı derece açık veya koyu renkli bölgeler, yaralar ve dudaklarda ya da gözlerin ve ağzın kenarında deri çatlakları gibi. Şiddetli olgularda çocukta ıslak ve soğuk cilt, kurumuş dudaklar, aşırı susuzluk, kısa ve yüzeysel soluklar, güçsüzlük, baş dönmesi, konfüzyon ve bayılma gibi belirtiler ile seyreden dehidratasyon ve şok ortaya çıkabilir.

Çocuklarda malnutrisyon teşhisi

Çocuğun doktoru rutin bir muayene sırasında çocuğun kilo kaybettiğini fark edebilir veya aile malnutrisyon belirtilerinden bazılarını gözleyebilir. Çocuğun doktoru kan ve idrar testleri yaparak çocuğun kilosunu, boyunu ve baş çevresini çocuğun yaşı ve cinsiyetine göre standart ölçüler ile karşılaştırır ve vücudundaki yağ oranı ile kas kütlesini ölçer. Doktor ayrıca çocukta malnutrisyona yol açabilecek altta yatan hastalıkları belirlemek amacı ile gereken diğer testleri de isteyebilir. Doktor ebeveyne ailedeki diğer çocukların büyüme özelliklerini, çocuğun beslenme şeklini ve beslenme alışkanlıklarını da sorgular. 

Çocuklarda malnutrisyon tedavisi

Eğer çocukta hafif malnutrisyon belirtileri var ise diyetisyen tarafından düzenlenen sağlıklı bir diyet ile başarılı bir şekilde tedavisi yapılabilir. Çocuğun doktoru ayrıca aileye bebeği veya çocuğu nasıl beslemeleri gerektiği konusunda bilgi vererek onun gereksinimi olan besinleri öğretir ve aynı zamanda kalori veya vitamin takviyesi de önerebilir. Bazı malnutrisyon olgularında çocuğun yeterli besin ve intravenöz yoldan sıvı verilebilmesi için hastaneye yatırılması gerekebilir.

Hastaneye yatırıldıktan sonra önce sıvı bir diyete başlanır ve giderek katı besinlere geçilir. Uygun bir diyet ile bebeğiniz veya çocuğunuz birkaç gün içinde kilo almaya başlayacaktır. Çocuğun bir hafta içinde kuvveti ve uyanıklığı yerine gelir. Hafif belirtileri olan çocukların çoğu başarılı bir tedavi ile tamamen iyileşebilir. Fakat çocuğun büyümesi ve gelişimi ileri derecede etkilenmiş ise zihinsel ve fiziksel problemler uzun süre devam edebilir.

Emlim bozukluğuna neden olan hastalıklar

  1. Çocuklarda kistik fibrozis nedenleri ve tedavisi
  2. Corhn hastalığı nedenleri ve tedavisi
  3. Çocuklarda malabsorpsiyon nedenleri
  4. İnce bağırsak hastalıkları 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git