Hastalıklar ve Tedaviler

Malign Hipertansiyon Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Malign hipertansiyon durumunda belirtiler sıklıkla kafa içi kan damarlarında basınç artışına bağlı ortaya çıkar.

Malign hipertansiyon nedir?

Malign hipertansiyon, sıklıkla bir nedeni yokken kan basıncının çok yüksek seviyelere ani yükselerek küçük arteriol ve kapillere zarar veren ciddi hipertansiyon şeklidir. Bu durum, özellikle böbrek bozukluğuna bağlı hipertansiyonu olan insanların küçük bir bölümünde oluşur ve genç erişkinlerde daha yaygındır.

Malign hipertansiyon belirtileri

Malign hipertansiyon durumunda belirtiler sıklıkla kafa içi kan damarlarında basınç artışına bağlı ortaya çıkar. Belirtiler arasında baş ağrısı, görme bulanıklığı, uyuşukluk, bulantı ve kusma, göğüs ağrısı ve nefes darlığı gibi belirtiler bulunmaktadır. Bu basınç organlarda da değişikliğe neden olur; örneğin papilloödem, kalp büyümesi, retina kanaması, görme kaybı, konfüzyon, akut böbrek yetmezliği ve koma gibi komplikasyonlar da görülebilir. Eğer hemen tedavisi yapılmazsa, malign hipertansiyon hayatı tehdit edebilir.

Malign hipertansiyon tedavisi

Malign hipertansiyonun tanısı, tansiyonun ölçülmesi ve böbrekler gibi organların gördüğü zararın tespit edilmesini yarayan testler ile doğrulanır.

Tedavide, etkilenen kişinin kan basıncını (tansiyonunu) düşürmek için tedaviye başlanır, eğer gerekiyorsa hastanın hastaneye yatırılarak tedavisine ihtiyaç duyulur. Ayrıca komplikasyonlar gelişmiş ise bunlara yönelik tedaviler de uygulanır.

Benzer sağlık yazıları

  1. Hipertansiyon neden olur
  2. Portalhipertansiyon neden olur
  3. Pulmoner hipertansiyon neden olur
  4. Böbrek yetmezliği neden olur
  5. Kalp büyümesi neden olur

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git