Bağırsak Hastalıkları

Malabsorpsiyon Nedenleri ve Tedavisi

Malabsorpsiyon, çocuğun ince bağırsağının gerekli besinleri ememediği bir sindirim bozukluğudur.

Malabsorpsiyon nedir?

Malabsorpsiyon, çocuğun ince bağırsağının gerekli besinleri ememediği bir sindirim bozukluğudur. Çocuklarda bu bozukluk doğuştan olabileceği gibi bir enfeksiyon sonrasında da ortaya çıkabilir veya çölyak hastalığı, kistik fibroz, corhn hastalığı gibi besinlerin sindirimi veya emilimi için gerekli enzimleri salgılayan organlara zarar veren bir hastalık sonrasında görülebilir. Malabsorpsiyon, bağırsağın kısaltıldığı, dolayısıyla ince bağırsakta yer alan sindirim alanının azaldığı cerrahi girişimlerden sonra da oluşabilir.

Çocuklardaki en sık rastlanan malabsorpsiyon problemlerinden biri süt şekeri laktozun parçalanmasını sağlayan laktaz enzimindeki eksiklik sonucu görülen laktoz intoleransıdır. Laktoz intoleransı olan bir çocuk süt içtiğinde karın ağrısı, kramp ve ishal oluşur.

Çocuklarda malabsorpsiyon belirtileri

Malabsorpsiyon bozukluğu olan bir çocuk yemek yedikten kısa bir süre sonra geğirir ve gaz, karın şişkinliği, karın ağrısı veya krampı ve ishal gibi belirtiler ortaya çıkar. Çocuğun dışkısı yumuşak, sulu, kötü kokulu olabilir ve bazen içerdiği yağ miktarının fazla olması nedeniyle tuvalette suyun üzerinde yüzebilir. Çocukta kusma da görülebilir. 

Malabsorpsiyon sebebine bağlı olarak belirtiler saatler veya haftalar boyu devam edebilir. Eğer bu hastalığın tanısı konmaz ve tedavi edilmez ise çocukta beslenme yetersizliği ortaya çıkar ve kilo kaybı oluşabilir. Çocuğun büyümesi de geriler. Malabsorpsiyonu olan çocuklarda bazen şişkin bir göbek olabileceği gibi, bu çocukların kolları ve bacaklan çok incedir. Böyle bir çocuk açlık ve yetersiz beslenme nedeniyle güçsüz ve huzursuz olabilir.

Çocuklarda malabsorpsiyon teşhisi

Malabsorpsiyon teşhisinde doktor çocukta malabsorpsiyon olduğundan şüphelenirse ayrıntılı bir fizik muayene yaparak belirtilerin ne olduğunu, nasıl başladığını, ailede malabsorpsiyon öyküsü olup olmadığını ve çocuğun genel durumunu aileye sorar. Doktorun isteyeceği özel testler muayene sonucuna göre belli olur.

Kesin teşhis için büyük olasılıkla çok miktarda emilmemiş yağ, karbonhidrat, protein veya akyuvar olup olmadığını anlamak için çocuğun dışkı testini isteyecektir. Kan testleri de durumun tanısına yardımcı olarak besin yetmezliği olup olmadığını gösterir. Çocuğun ince bağırsaklarının veya diğer iç organlarının değerlendirilebilmesi için X ışınları altında incelenmesi gerekebilir. Ayrıca çocuğun karaciğer veya bağırsak biyopsisinin yapılması da gerekebilir. 

Malabsorpsiyon teşhisi

Malabsorpsiyon teşhisi

Çocuklarda malabsorpsiyon tedavisi

Doktor çocuktaki malabsorpsiyonun nedenini belirledikten sonra buna göre bir tedavi düzenler. Birçok olguda, sütteki laktoz gibi sindirim problemine yol açabilecek bazı yiyeceklerin yasaklanması şeklinde, tedavi sırasında diyet değişikliği yapılabilir. Ayrıca çocuk için vitamin, mineral ve enzim takviyesi gerekebilir.

Malabsorpsiyonun sebebine göre ilaç tedavisi gerekebilir. Altta yatan sebebin tedavi edilmesi çocuktaki belirtileri azaltarak onun kilo almasını sağlayacak ve tekrar büyümesini kolaylaştıracaktır. Eğer çocukta kronik (uzun süreli) malabsorpsiyon veya çölyak hastalığı, kistik fibroz veya Crohn hastalığı gibi malabsorpsiyona yol açan bir hastalık var ise normal büyüme sağlanamayabilir. Bu gibi durumlarda bu hastalıkların tedavileri de yapılmalıdır. 

Malabsorpsiyon tedavisi

Malabsorpsiyon tedavisi

Sindirim sistemi hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. İnce bağırsak anatomisi ve hastalıkları
  2. Bebeklerde doğumsal bağırsak kusurları
  3. Kısa bağırsak sendromu nedir
  4. Abdominal şişme neden olur
  5. Çölyak hastalığı nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git