Cerrahi Operasyonlar

Makoplasty Nedir? (Robotik Diz Ameliyatı)

Makoplasty, klasik yöntemler ile yapılan diz protezlerine göre hastaların daha erken ayağa kalkmasını sağlayan, ilk günden itibaren hareket açıklığını kazandıran bir yöntemdir.

Robotik diz ameliyatı (makoplasty) nasıl yapılır?

Makoplasty, klasik yöntemler ile yapılan diz protezlerine göre hastaların daha erken ayağa kalkmasını sağlayan, ilk günden itibaren hareket açıklığını kazandıran bir yöntemdir.

Makoplasty kısmi unikondiler diz protezi, dizin tüm üç bölümününde ilerlemiş olan OA (osteoartit) ile yaşayan yetişkinler için ileri teknoloji kullanılarak son yıllarda uygulanan tedavi seçeneğidir. Kısmi diz protezlerinde tutarlı bir şekilde tekrarlanabilen bir hassasiyet elde edilmesini olanak sağlayan RİO, robotik kollu interaktif ortopedik sistem ile çalışır.

Makoplasty nasıl yapılır?

Makoplasty yöntemi hassas kemiği kesme, protezin kemikleri en az alarak uygulanır. En az seviyede yumuşak dokuların kesimi ile uygulanan makloplasty, sağlıklı yumuşak doku zedelenmesini en aza düşürdüğü gibi, kemiği kesme esnasında 0,1 mm’lik hatalı işlem bile yapılmaz.

İşlem yapılırken hastanın sağlıklı olan kemiği, eklem yüzeyleri ve onu çevreleyen doku korunarak dizin sorunlu bölgesine protez takılır. Sonrasında dizin yeniden problemsiz ve kaygan şekilde hareket etmesini sağlayan bir kısmi (unikondiler) protez takılır.

Makoplasty ameliyatının avantajları

Makoplasty nasıl yapılır

Makoplasty nasıl yapılır

Makoplasty kısmi diz protezi işlemi, eklem dejenerasyonunun sebep olduğu diz ağrılarını gidermek ve potansiyel olarak bazı işlevlerini sağlamak amacı ile tasarlanmıştır.

Bu işlemin avantajları daha iyi geçen ameliyat sonuçları, yapılan protezde daha az aşınma ve gevşeme, kısmi (unikondiler) eklem protezi, kemik ve dokuların korunması, daha küçük kesi yapılması, daha az yara izi, daha az kan kaybı, daha az hastanede yatma süresi, daha çabuk iyileşme ve dizin daha iyi bükülmesi ve esnekliğinin sağlanması gibi avantajları vardır.

Makoplasty nasıl çalışır?

Robotik kollu interaktif ortopedi sistemi, üç boyutlu cerrahi planlama öncesi özelliğine sahiptir. Ameliyat esnasında RİO, eklem protezi ve implant konumlandırmasının optimum düzeyde olmasını kolaylaştırmak için cerraha gerçek zamanlı görsel, duyusal ve işitsel geri bildirim sağlar. Ameliyat sonrasında dizin daha rahat olmasını sağlayan bu girişim optimum yerleştirme işlemidir.

Makoplasty (robotik diz protezi ameliyatı) kimlere yapılır?

Makoplasty, genellikle dizin iç kısmında veya diz kapağının altında hareket etme sırasında oluşan ağrı, uzun süre oturduktan sonra hareket etme ile ağrı ve sertlik, yürürken sıkıntı çekilen durumlarda, gece diz ağrıları çeken hastalarda uygulanır.

Diz hastalıkları ile ilgili benzer sağlık konuları

  1. Diz ağrısı neden olur
  2. Diz kireçlenmesi nedenleri ve tedavisi
  3. Diz bağ yaralanması neden olur
  4. Diz protezi nedir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git