Anüs Hastalıkları

Makatta Kaşıntı Neden Olur? (Pruritus Ani)

Makat veya anal bölgede kaşıntı (pruritus ani) olarak tanımlanan yaygın bir sorundur. Erişkin ya da çocuk aniden dayanılmaz bir dürtü ile makat bölgesini kaşımak zorunda kalabilir.

Makatta kaşınmaya neden olan hastalıklar

Makat veya anal bölgede kaşıntı (pruritus ani) olarak tanımlanan yaygın bir sorundur. Erişkin ya da çocuk aniden dayanılmaz bir dürtü ile makat bölgesini kaşımak zorunda kalabilir. Makatta kaşınma kişileri en çok gece yatarken ya da büyük abdest yaptıktan sonra rahatsız eder. Makat bölgesindeki kaşıntının birçok nedeni vardır. Özellikle çocukluk yaş grubunda, bazen erişkinlerde de parazitel enfeksiyonlara bağlı makat bölgesinde kaşıntı olur. Makat bölgesinde meydana gelen kaşıntının nedeni çoğunlukla tam olarak bilinmemektedir.

Parazit yumurtalarının makat bölgesine bırakılması sonucu, bu yumurtaların bu bölgedeki açılan parazit enfeksiyonunun deriyi tahriş etmesi nedeni ile kaşıntı gelişir. Bunun dışında özellikle anal bölgeyi tutan hastalıklar makatta kaşıntıya yol açar. Anal bölgede ortaya çıkan hemoroid (basur), anal fissür denilen çatlaklarda da makatta kaşıntı şikayeti olur. Maya mantarının bu bölgeye yerleşmesi ve bu bölgenin her zaman ıslak ve nemli bir bölge olmasından dolayı makatta kaşıntı görülür. Yoğun stresli dönemlerde psikojenik olarak genital bölgenin tamamında ve makat bölgesinde kaşıntı olur.

Makat bölgesinin çok fazla terli kalması, bazı yiyecek ve içecekler (süt, kahve, çay, bira, şarap, portakal suyu, kola, domates, fındık, çikolata, acı ve ekşi gıdalar, ketçap, baharatlar, patlamış mısır) gibi bunlarda makat bölgesinde kaşıntı gelişmesine neden olur. Ayrıca sedef hastalığı, egzama, dermatitler, makatta yabancı cisim olması, yaralanmalar, şeker hastalığı, makat apsesi, makat sarkması, rektum kanseri, ülseratif kolit, rektum polipleri, bowen hastalığı, dışkı kaçırma, makatta siğil, paget hastalığı, anal sifinkter yaralanması, anal fistül gibi hastalıklar ve makat bölgesini sabun ile aşırı yıkamak ta makatta kaşıntıya yol açar.

Makatta kaşıntıya neden olan hastalığın teşhisi

Anüs veya makat bölgesinde kaşıntı şikayeti olan hastaların cildiye uzmanına ya da genel cerrahi uzmanına baş vurmaları gereklidir. Doktorun yapacağı fizik muayene ve hastanın anlatacakları tanının konulmasında yardımcıdır. Fizik muayenede anoskopi adı verilen ışıklı bir alet ile makat bölgesi incelenir. Dışkı tahlilleri, alerji testleri ve deri biyopsisi istenir. Bunlar ile kaşıntının nedeni tam anlaşılmaz ise rektoskopi ile kalın bağırsağın son kısmı olan rektumun incelenmesi, sigmoidoskopi ile kalın bağırsağın son bölümünün tamamen incelenmesi, kolonoskopi tetkiki ile kalın bağırsağın tamamının incelenmesi gibi görüntüleme yöntemleri tanıda kullanılan diğer yöntemlerdir.

Makatta kaşıntı tedavisi

Makat bölgesinde meydana çıkan kaşınmanın veya yanmanın tedavisi konulan tanıya göre değişir. Makat bölgesinde kaşıntı hemoroid (basur) nedeni ile oluyor ise tedavisi genellikle cerrahi tedavidir. Alerjik kaşıntı da ise gereken ilaç tedavisi uygulandıktan sonra alerjiye neden olan besinlerden uzak durulması gerekir. Bakterilerin neden olduğu anüs çevresi kaşıntısına antibiyotik tedavisi uygulanır.

Mantar nedeni ile kaşınma oluyor ise mantarın tedavisi ve bölgenin mümkün olduğunca kuru ve temiz tutulması gibi yöntemler uygulanır. Anal fissür veya fistül gibi rahatsızlıklardan meydana gelen makat çevresi kaşıntılarına da bu hastalıklara bağlı tedaviler uygulanır. Kısacası makatta kaşınmanın tedavisi nedene yöneliktir.

Makat bölgesi kaşıntısı nasıl önlenir

Makat bölgesini ılık su ile sabah, akşam yıkamak ve sonrasında tuvalet kağıdı ile nazikçe kurulamak bu bölgede oluşan ter ve dışkı kalıntılarını arındırmak için faydalıdır. Spordan veya günlük aktivitelerden sonra duş alıp terin giderilmesini sağlamak gerekir. Rahat ve kesinlikle pamuklu iç çamaşırı giymek kaşıntıyı ve terlemeyi önlemek için önemlidir.

Uzun oturulan işlerde poponun altına yumuşak minder koymak terlemeyi ve tahrişi önleyebilir. Makat bölgesini darbelerden korumak gerekir. Makat bölgesini tuvalet kağıdı ile sert bir şekilde silmemek ve sabun ile yıkamamak gereklidir. Makatta kaşıntı gelip geçici olabilir. Fakat uzun süren ve geçmeyen, çok rahatsız eden kaşıntılarda mutlaka bir uzmana baş vurmak ve gereken tedavinin yapılması önemlidir. Tedavisi yapılmayan makat kaşıntılarında daha ciddi çatlaklar ve enfeksiyonlar oluşabilir. Doktorun önerdiği reçete dışında herhangi bir işlem uygulamak doğru olmaz.

Anüs hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Rektum kanseri nedenleri ve tedavisi
  2. İshal neden olur
  3. Kabızlık neden olur
  4. Makatta çatlak nedenleri ve tedavisi

1 Yorum

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git