Enfeksiyon Hastalıkları

Lyme Hastalığı Nasıl Önlenir? (Kenelerden Korunma)

Kene ısırığına maruz kalan her insan Lyme hastalığına yakalanmaz.

Lyme hastalığı önlenebilir mi?

Kene ısırığına maruz kalan her insan Lyme hastalığına yakalanmaz. Bu durumun bilinmesi ile birlikte, yine bu tür durumlarda önlemler alınması gereklidir. Çocuğun ya da yetişkinin ormanda veya yüksek otların kenarında yürürken veya oynarken Lyme hastalığına yakalanmaması için bazı önlemlerin alınması gerekir. 

Kenelerden korunmak için alınması gereken önlemler

1 – Kene mevsiminde ormana gidildiğinde evcil hayvanlar götürülmemelidir. Köpekler, geyik kenelerini evin içine kadar taşıyabilirler

2 – Kıyafetlere ve açıkta kalan cilde dietil-toluamid (DEET) içeren bir böcek savar püskürtmek gerekir. Ellerini ağızlarına sokan küçük çocuklarda çocuğun cildine böcek kovucu sprey sıkılmamalı, yalnızca çocuğun giysilerini spreylemek yeterlidir. 

3 – Uzun kollu bir bluz giyerek en üst düğmesi dahil tüm düğmelerini iliklemek, şapka giymek ve pantalonun paçalarını çorapların içine sokmak gereklidir.

4 – Lyme hastalığı için alınabilecek diğer önlemler, çocuk eve girdiğinde vücudunda kene olup olmadığının araştırılması gereklidir. Çünkü keneler çok küçüktür ve evin bahçesinde yüksek otlar ve çalı çırpı bulunması durumunda keneler bahçede de görülebilir.

5 – Ev ve çevresine geyiklerin de yaklaştırılmaması gereklidir. 

6 – Eğer çocuğun derisi üzerinde kene var ise bir cımbız ile kafasından yakalayarak düz bir biçimde çekmek gibi veya en yakın sağlık kuruluşunda bu işlemin yapılmasını sağlamak gibi önlemler alınmalıdır. Fakat kene ezimemeli çünkü çocuğun cildinden enfekte olabilir. Yarayı su ve sabunla yıkayarak üzerine eczanelerde satılan antiseptikler sürülebilir. 

Enfeksiyon hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Kırım kongo kanamalı ateşi nedir
  2. Ebola virüsünden korunma yolları
  3. Mers-Cov virüsü nedir
  4. Kuş gribi nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git