Enfeksiyon Hastalıkları

Ludwig Anjina Nedir? Ludwig Anjini Belirtileri ve Tedavisi

Ludwig anjina, genellikle diş veya damak bölgesinin enfeksiyonuna bağlı olarak ağız tabanını etkileyen ender bakteriyel enfeksiyondur.

LUDWİG ANJİNA NEDEN OLUR?

Ludwig anjina kötü ağız hijyen alışkanlığı bulunan kişilerde daha sık görülmektedir. En önemli faktör diş enfeksiyonudur. Diğer faktörler arasında tonsillit (bademcik iltihabı), parafarengeal apse, submandibuler tükürük bezi taşları, ağız içerisinde yumuşak doku travması ve lenfadeniti sayabiliriz.

Bazı sistemik hastalığı olanlarda (örn. diyabet, edinilmiş immün yetmezlik sendromu ve insan immün yetmezlik virüsü (HIV) Ludwig anjina gelişimi yatkınlığı artmaktadır.

LUDWİG ANJİNA BELİRTİLERİ

Ludwig anjina sıklıkla 20-50 yaş arasında görülmekle birlikte her yaş grubunda görülebilir. Enfeksiyonun yaygınlığına ve şiddetine bağlı olarak klinik tablo da değişiklik göstermektedir. Semptomlar arasında ateş, ağrı ve ağızda ve boyunda şişlik ve ağız açarken ve yutarken güçlük, boyun hareketlerinde kısıtlılık yer almaktadır. Hastalık zamanında tedavi edilmezse solunum yolu tıkanıklığına bağlı ölüme bile sebep olabilir.

LUDWİG ANJİNA TEŞHİSİ

Ludwig anjina hastada görülen belirtiler ve klinik muayene bulguları ile teşhis edilir. Ayırıcı tanı için laboratuvar testleri ve radyolojik görüntüleme yöntemleri de kullanılabilir. Özellikle ultrasonografi Ludwig anjininin erken tanısında, apseleşmenin varlığı, boyutu ve lokalizasyonunun belirlenmesi için önemlidir.

LUDWİG ANJİNA TEDAVİSİ

Tedavi edilmezse, hastalık boğazda nefes almayı engelleyen ve yaşamı tehdit edici şişliklere neden olabilir. Tedavide başlıca havayolu güvenliğinin sağlanması, geniş spektrumlu antibiyotik tedavisi, daha ileri vakalarda endotrakeal entübasyon veya trakeostomi gibi yöntemler uygulanır.

Benzer Sağlık Yazılarımız

  1. Derin boyun enfeksiyonları
  2. Boğaz ağrısı neden olur
  3. Bademcik şişmesi neden olur
  4. Diş eti iltihabı nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git