Hamilelik ve Doğum

Lotus Doğum Nedir? Lotus Doğum Nasıl Olur?

Lotus doğum, bebeğin göbek kordonunu kesmeden, bebekten ve plasentadan ayırmadan yapılan doğum yöntemidir ve bebek doğduktan 2-3 sonra kordonun düşmesi beklenir.

Lotus doğumun anne ve bebeğe etkisi nedir?

Lotus doğum, bebeğin göbek kordonunu kesmeden, bebekten ve plasentadan ayırmadan yapılan doğum yöntemidir ve bebek doğduktan 2-3 sonra kordonun düşmesi beklenir. Bu doğum yönteminde bebeğin, kordonun ve plasentanın bir arada doğması sağlanır. Bebek dünyaya geldikten sonra 2-3 süresince göbek bağı ve plasenta ile birlikte yaşar. Lotus doğumun kaynağı Hinduizm’e dayanır ve doğumun bu şekilde yaptırılmasının asıl amacı bebekte oluşabilecek açık yara enfeksiyonunu önlemek ve doğumun doğasını bozmamaktır.

Lotus doğum bebekleri ağlar mı?

Bebeklerin doğduktan hemen sonra kordonları kesilince ciyak ciyak ağlamalarının nedeni kendilerine yeterli oksijen sağlayabilmeleri içindir. Kordonundan ve plasentadan ayrılmayan bebek, iki dakika kadar plasentadan az miktarda oksijen alır ve bu sayede yavaş yavaş nefes alma yeteneğine sahip olur. Bebek doğduktan sonra, bu doğum yöntemi ile yaşama yumuşak geçiş yapar ve yırtınarak ağlamasına gerek kalmaz. Bu doğal doğum yöntemi ile, bebek başladığı yeni yaşama koşuluna girerken daha az şok etkisine maruz kalır.

Bebek doğduktan sonra göbek bağı neden kesilir?

Modern çağda bebeğin kordonunun kesilme nedenleri, bebekler artık hastanede doğdukları için işlemin daha hızlı bitmesi, doktorların diğer görevlerine daha erken dönebilmeleri, tek bir doğumun başında daha uzun zaman kaybedilmemesi ve doğumun daha pratik olması için bebeğin göbek bağı kesilmektedir.

Bunların yanı sıra bebeğin plasenta ile hareket etmesi ve bebeği bu şekilde taşımanın zor olması nedeni ile de bebeğin göbek bağı kesilmektedir. Ayrıca bazı aileler için bebeğin kordonu ve plasentası ile durması rahatsız edici olabilir. Fakat doğumun doğasında kordonun kesilmesi değil, kuruyup kendiliğinden düşmesi vardır.

Bebeğin göbek bağının düşmesi ve korunması

Bebeğin kök hücreleri kordon bağında bulunur. Doğum yolunda her şeyi tamir etme yeteneği olan kök hücre, kordon bağında oluşur ve direkt kana karışır. Kana karışan kök hücreler önce beyine sonra da vücutta ihtiyacı olan diğer organlara hızla yayılır.

Bebek doğduktan sonra, bebeğin eşi (plasenta) doğurtulduktan sonra bir beze sarılır veya ağzı açık bir keseye konulur ve anne ile bebeğin yanına aynı hizada yerleştirilir. Açıkta bırakılan kordon kısa sürede kurur, küçülür ve 2-3 gün içerisinde bebek ile bağını koparıp düşer. Bu süreç içerisinde bebek eşini (plasentayı) lavanta ve biberiye gibi otlar ile korumak oldukça faydalıdır.

Plasentanın üzerine deniz tuzu serpilir ise daha çabuk kurur ve kokusu da daha az olur. Lotus doğum ile doğan bebeklerde bu süre içerisinde yıkanabilir. Bu bebekler, kordonu ile plasentasını yakınında tutarak banyo yaptırılabilir ve kordonun ıslanması herhangi bir zarar vermez. Plasenta bebek ile aynı ısıda tutularak kan ve hormonların bebeğe aktarılmasının sağlanması devam eder.

Lotus doğumun bebeğe faydası nedir?

Lotus doğum nasıl olur

Lotus doğum nasıl olur

Lotus doğum yöntemi ile doğan bebekler doğum sırasında çok fazla efor sarf etmedikleri için dünyaya daha hızlı adaptasyon sağlarlar. Kilo alımları, kas gelişimleri da ha hızlı olur. Bu bebekler büyüdüklerinde metabolizmaları daha hızlı çalışır ve diş çıkarma dönemleri daha az stresli ve zor olur. Göbek bağının kesilmesi bebeklerin dünyaya alışmalarında ve bağından kopmanın bebekleri uğrattığı şok nedeni ile bizler fark etmesek bile bebeklerin hayatları zorlaşır.Bebeğin kordonun kesilmesi gereken en önemli durum annenin ölüm riskidir.

Lotus doğuma uygun olan doğum yöntemleri

Lotus doğuma en uygun olan doğum yönteminin suda doğum olduğu bilinmektedir. Fakat normal doğum ve sezaryen doğum ile doğan bebeklerde de lotus doğum olanağı vardır ve plasenta bebek ile birlikte doğurtulduğu sürece bir sorun olmaz. Lotus doğum erken doğum ile doğan bebeklerde de geçerlidir ve bebeğe oldukça yarar sağlamaktadır. Lotus doğum ile dünyaya gelen bebeklerin ileride terk edilme hissi yaşamadıkları savunulmaktadır.

Doğum ile ilgili benzer sağlık yazıları

  1. Normal doğum nedir
  2. Suda doğum nedir
  3. Sezaryen doğum nedir
  4. Doğum ağrısı neden olur
  5. Doğum ağrılarını azaltma yöntemleri
  6. Doğumu kolaylaştırmak için faydalı bilgiler
  7. Doğum çantası nasıl hazırlanmalı
  8. Doğumdan sonra normal yaşama dönüş ve önemli bilgiler
  9. Doğum sonrası vücut eski haline nasıl döner
  10. Bebek nasıl emzirilir

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Popüler Konular

Üste Git