Girişimsel Tanı ve Tedavi Yöntemleri

Lomber Ponksiyon Neden ve Nasıl Yapılır?

Lomber ponksiyon yapılırken özel iğne ile bel omurları arasından girilir ve iğne omurilik etrafındaki sıvıya ulaştırıldıktan sonra bu sıvıdan tüplere örnek alınır.

Lomber ponksiyon (belden sıvı alınması) işlemi nedir?

Lomber ponksiyon (belden sıvı alınması) çoğunlukla menenjit (beyin zarı iltihabı), ensefalit (beyin iltihabı) ve subraknoid kanamanın (beyin zarları etrafında olan kanama) teşhisini koyma amaçlı bel omurları arasından özel bir iğne ile girilerek beyin ve omurilik zarları etrafındaki sıvıdan örnek alınması işlemidir. Toplam işlem süresi ortalama 15- 20 dakika kadar sürer.

Lomber ponksiyon neden yapılır?

Lomber ponksiyon işlemi nedeni bulunamayan şiddetli baş ağrısı ve bilinç bulanıklığı olan hastalarda, menenjit (beyin zarı iltihabı) olduğundan şüphelenilen hastalarda, ensefalit (beyin iltihabı) şüphesi taşıyan hastalarda, subraknoid kanama (beyin zarları etrafında kanama) şüphesi taşıyan vakalarda, kesin teşhis için lomber ponksiyon işlemi uygulanır.

Lomber ponksiyon nasıl yapılır?

 1. Lomber ponksiyon işlemi sırasında hastanın yaşam bulguları monitöre bağlanarak izlenir ve damar yolu açılır ve hastaya oksijen desteği sağlanır.
 2. İşlem sırasında hastanın ağrı duymaması için damardan ağrı kesici ilaçlar verilir.
 3. Hasta işlem süresince hareket ettirilmez.
 4. Hasta yan yatırılıp dizler öne doğru bükülür ve baş öne doğru eğilir, çene göğüse yaslanır, bu işlem sırasında yardımcı bir uzman hastanın bilinçsiz yapacağı hareketleri önlemek için hastayı sağlam bir şekilde tutar.
 5. Lomber ponksiyon işlemi yapılacak bölge mikrop öldürücü bir madde ile silinir.
 6. Lomber ponksiyon yapılırken özel iğne ile bel omurları arasından girilir ve iğne omurilik etrafındaki sıvıya ulaştırıldıktan sonra bu sıvıdan tüplere örnek alınır.
 7. İğne çıkarılır, iğnenin girdiği bölge gazlı bez ile kapatılır. İğnenin girdiği yerin üzeri gazlı bez ile kapatıldıktan sonra flaster yapıştırılır ve hasta bir süre yastıksız sırt üzeri yatırılır.

Lomber ponksiyon işleminin yan etkileri

 1. Lomber ponksiyon işleminin yan etkilerine değinecek olursak; iğnenin girdiği yerde ağrı, kanama ve enfeksiyona bağlı kızarıklık oluşabilir.
 2. Lomber ponksiyon işlemi sonrası baş ağrısı, kulak çınlaması, ense sertliği, kusma, mide bulantısı olabilir. Baş ağrısı 2-3 gün sürebilir.
 3. Lomber ponksiyon işlemi çok nadir olarak başarısız olabilir.

Lomber ponksiyon işleminin riski var mı?

Lomber ponksiyon işleminin çok sık görülmese de riskleri vardır.

 1. Lomber ponksiyon işlemi sırasında beyin içinde bir bölümün kayması (fıtıklaşması) gibi bir durum gelişebilir. Bu gibi bir durumda hastanın bilinci bozulabilir ve solunum durması gelişebilir. Solunum durması hastanın ölümüne yol açabilir.
 2. Lomber ponksiyon işlemi sonrası omuriliği saran zarlar arasında sıvı toplanması olabilir ve bu kan toplanması nedeni ile hastanın sinirlerine baskı olabilir. Bu gibi bir durum kalıcı ya da geçici felce neden olabilir.
 3. Lomber ponksiyon işlemi sonrası beyin ve omuriliği örten zarların enfeksiyonu (menejit-ensefalit) gelişebilir.
 4. Lomber ponksiyon işlemi sırasında sinir kökü ya da omurilik zedelenebilir ve bu durum bel ağrısına veya kas güçsüzlüğüne yol açabilir.

Lomber ponksiyon işlemi sonrası nelere dikkat edilmeli?

Lomber ponksiyon işlemi sonrası hasta hastaneye yatırılabilir veya taburcu edilebilir. Lomber ponksiyon işlemi yapılan hasta hastaneye yatsa da taburcu edilse de 24 saat süresince sırt üzeri yatması ve ayağa kalkmaması gereklidir. Lomber ponksiyon işlemi sonrasında işlem yerinde kanama, ısı artışı, şiddetli baş ağrısı, ayaklarda güçsüzlük, idrar kaçırma ve bilinç bozukluğu gelişir ise bir sağlık kuruluşuna baş vurmalısınız.

Omurga hastalıkları ile ilgili benzer sağlık yazıları

 1. Boyun omurga kanal darlığı neden olur
 2. Omurga romatizması nedenleri ve tedavisi
 3. Omurga veya omurilik tümörleri neden olur
 4. Omurga hastalıkları nedenleri ve tedavisi
 5. Omurga eğriliği nedenleri ve tedavisi

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git