Enfeksiyon Hastalıkları

Loiasis Nedir? Loiasis Belirtileri ve Tedavisi

Solucanlar deri altında ilerlerler ve Calabar şişlikleri adı verilen inflamasyon alanlarına neden olur.

Loiasis, tropikal parazit hastalığı filarizisin bir türü. LOA LOA solucanı infestasyonu bu hastalığa neden olmaktadır. Loiasis Batı ve Orta Afrika’da endemik olup 12-13 milyon insanı enfekte ettiği tahmin edilmektedir. Chrysops cinsine ait geyik sineklerinin tekrarlanan ısırıkları yoluyla insanlara geçer.

LOİASİS BELİRTİLERİ

Solucanlar deri altında ilerlerler ve Calabar şişlikleri adı verilen inflamasyon alanlarına neden olur. Ekstremitelerde ve yüzde birkaç gün süren 5 ile 20 cm çapındaki enflamatöz olmayan şişlikler, kaşıntı ve ağrıya neden olur. Erişkin solucanlar, subkonjonktive veya gözün sklerasından geçerek gözde ciddi iltihaba ve ağrıya da neden olur. Bazen gözün önünde solucanların ilerlediği görülebilir ve bu nedenle Loa Loa “Afrika göz solucanı” olarak da adlandırılır. Enfeksiyon nadiren nefropati ve ensefalit gibi komplikasyonlarda geliştirebilir.

LOİASİS TEŞHİSİ

Periferal kan, idrar ve diğer vücut sıvılarında mikrofilaryanın saptanması ile tanıyı koymak mümkündür. Endemik bölgelerde yaşamayan bireyler genellikle mikrofilaremik olmadığı için, hastanın öyküsü, klinik bulgular, periferik eozinofili ve yüksek kardiyak antikor seviyeleri tanıda yararlıdır.

LOİASİS TEDAVİSİ

Loiasis solucanlarını öldürmek için dietilkarbamazin kürü ile tedavi edilir. Bazı durumlarda yetişkin solucanların çıkarılması gerekir ve bundan sona sistemik tedavi uygulanır.

Benzer Yazılarımız

  1. Parazitoloji nedir
  2. Paraziter keratit (akantomoeba) nedir
  3. Delüzyonel parazitoz nedir
  4. Bağırsak parazitleri

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git