Kadın Hastalıkları ve Tedavileri

Löşi (Lokiya – Lochie) Nedir? Doğum Sonrası Kanama (Löşi) Ne Kadar Sürer?

Lokiya (löşi), plasentanın tutunduğu uterus (rahim) döşemesinden çocuk doğduktan sonra gelen kan ve uterus parçacıklarından oluşan akıntıyı tanımlar (doğum sonrası gelen kan/akıntı).

LOKİYA (LÖŞİ) AKINTISI NE ZAMAN BİTER?

İlk üç dört gün akıntı parlak kırmızı renktedir (löşi rubra) ve daha sonra soluk bir renk alır (löşi seroza), ikinci haftadan sonra löşi akıntısının rengi açılır (löşi alba) . Plasenta bölgesi iyileştikçe lochie (lokiya) miktarı azalır ve löşi akıntısı genellikle altı hafta içinde tamamen biter.

LOKİYA (LÖŞİ) AKINTISININ MİKTARI NEDİR?

Lohusalık döneminde löşinin miktarı 500-1000 cc arasında değişir. Enfeksiyon, emzirme, rahim ağzı veya vajen yırtıkları gibi faktörler löşi akıntısının miktarını etkiler.

Benzer Sağlık Yazılarımız

  1. Doğum sonrası için faydalı bilgiler
  2. Postpartum kanama nedir, neden olur
  3. Doğumdan sonra normal yaşama dönüş

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Konular

Saglikocagim.org olarak başladığımız yayın hayatımıza daha şık ve sade bir tasarımla Saglikocagim.net olarak devam ediyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi yine en anlaşılır sağlık bilgilerini sunmaya devam edeceğiz.

Copyright © 2017 Saglikocagim.net. Sitemizde yayınlanan sağlık yazıları, bilgi verme amaçlıdır. Doktorunuza danışmadan herhangi bir uygulamada bulunmayınız.

Üste Git